دانشجو يار
دانلود مقاله کارخانه ریخته گری آلومینیوم در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله کارخانه ریخته گری آلومینیوم در pdf دارای 32 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله کارخانه ریخته گری آلومینیوم در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله کارخانه ریخته گری آلومینیوم در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله کارخانه ریخته گری آلومینیوم در pdf :

هدف این بخش تولید سیلندر و سر سیلندر و پوسته کلاج پژو می باشد. در این قسمت ریخته گری سیلندر از نوع تحت فشار که از دستگاه High Pressure با قدرت
2500 HP که یک دستگاه ژاپنی است استفاده می شود و پوسته کلاج و سرسیلندر با دو دستگاه Low Pressure با قدرت 1600 HP که دستگاه ایتالیایی است تولید می شود البته قبلاً در این واحد دستگاه ریژه ریزی نیز موجود بود که با توجه به طرح انتقال بخش ریخته گری به شهرستان ابهر این دستگاه جمع آوری و به ابهر منتقل شد.

در قسمت تولید ذوب از 5 کوره استفاده می شود که این کوره ها شعله ای بوده و دمای حداکثر آنها در حدود می باشد. سه کوره آن برای تامین ذوب قسمت سیلندر با ظرفیت سه تن و سرعت تولید یک تن در ساعت بکار می رود دمای ذوب هنگامی که درون با قبل ریخته می شود حدود 750- 730 درجه سانتگراد می باشد که توسط لیفتراک به قسمت ریخته گری سیلندر حمل می شوند. درجه حرارت مذاب هنگام تحویل در قیمت ریخته گری سیلندر به می رسد که در کوره نگهدارنده، موجود می باشد و دو کوره دیگر هر کدام با ظرفیت ذوب 500 کیلوگرم و سرعت تولید 150 کیلوگرم در ساعت موجود می باشند و برای قسمت سر سیلندر بکار می روند.

در مورد گاز زدایی در این کوره ها باید گفت با توجه به ویژگی فلز آلومینیوم و اینکه گازها کمتر از حالت انحلال خارج می شوند در قسمت سیلندر نیازی به گاز زدایی نمی باشد اما برای سر سیلندر از گاز آرگون که توسط دستگاهی به کوره متصل است استفاده می شود. مهمترین مشخصات گاز زدایی مذاب سر سیلندر عبارتند از :
سرعت دوران دهنده گاز 400-450 RPM
زمان گاز زدایی 15-12 دقیقه
درجه حرارت شروع گاز زدایی
نوع گاز مصرفی : آرگون
فشار گاز ورودی : 5/2 اتمسفر
درصد خلوص گاز مصرفی 99/99%
در حدود چهار دقیقه پایانی گاز زدایی مواد :
AL:Sr10%
AL:Mg50%
به منظور اصلاح ساختار و جوانه زنی و آلیاژ سازی در چهار دقیقه پایانی
AL-Sr10% و AL-Mg50% افزوده و دوباره گاز زدایی می کنیم همچنین از فلاکس Coveral11 که یکی ترکیب فلوئوریدی می باشد استفاده می کنیم.

تولید سیلندر با دستگاه HP
از دستگاه HighPressure به منظور تولید سیلندر پژو استفاده می شود این دستگاه 180 تن وزن دارد و نیروی قفل شدن قالب ها 2500 تن و نیرویی که عملShout را انجام می دهد 850 ( ) می باشد. کوره نگهدارنده آن 2500 کیلوگرم وزن دارد و دمای ذوب حدود 720 درجه سانتیگراد می باشد.
دستگاه از دو قسمت تشکیل شده است.
1) فک ثابت:
2) فک متحرک که امکان قفل شدن قالب ها و شات کردن مذاب را می دهد. زمان کل تولید یک قطعه سه دقیقه می باشد و برای سیستم شات از سیستم هیدرولیک و گاز ازت استفاده می شود.

برای تهیه سیلندر از مذاب آلیاژ AS9U3 استفاده می شود برخی از نکات در تهیه این مذاب عبارتند از :
1- در صورت سرد بودن کوره عملیات پیش گرم به صورت کافی، صورت می گیرد تا دیواره کوره سرخ شود.
2- مواد اولیه و شارژ اولیه بصورت 50%شمش و 50%برگشتی سالن می باشد.
3-پس از ذوب کامل شارژ، دمای مذاب به حدود می رسد.
4- فلاکس Coverall11 به نسبت 500gr به ازاء 100 کیلوگرم مذاب روی سطح مذاب ریخته و پس از هم زدن در سطح مذاب عمل سرباره گیری صورت می گیرد.
5- دمای مذاب هنگام آلیاژ سازی می باشد.
6- مذاب با ترکیب شیمیایی و درجه حرارت حدود داخل پاتیل پیش گرم و تخلیه می شود. مذاب با ابزار دستی به هم زده می شود. در حین تخلیه مذاب در پاتیل AL -50Mg% به مذاب افزوده می شود.
7- مقداری فلاکس بر سطح مذاب داخل پاتیل ریخته و در سطح هم زده و سرباره گیری می شود.
8- ابزار مورد استفاده در واحد ذوب باید پیش گرم و پوشش داده شود.
9- دمای ذوب نباید از بالاتر رود.
10- روزی یک مرتبه دیواره کوره ذوب و پاتیل با ماده Coverall 88 تمیز می شود.
ترکیب شیمیایی مذاب:
Si Fe Cu Mg Ti Zn Ni Pb Sn Fe+Mn
Min 25/8 6/0 8/2 __ 2/0 __ __ __ __ __
Man 75/9 9/0 7/3 2/0 35/0 1 5/0 2/0 2/0 1/1

در مورد دستگاه HP باید گفت دارای سیستم خنک کننده از دو نوع زیر است
1- مدارهای داخلی سیستم
2-اسپری ماده خنک کننده که شامل آب و ماده روان ساز است.
فرآیند ریخته گری سر سیلندر پژو
برای تولید سر سیلندر از دستگاه Low Pressure استفاده می شود که اساس کار آن همانند دستگاه HP ولی با فشار کمتری می باشد. در هر بار ملاقه ای از جنس چدن با پوشش مخصوص داخل کوره نگهدارنده رفته و مذاب را داخل لوله مسیر انتقال مذاب هدایت می کند در زیر لوله مشعل وجود دارد تا از سرد شدن مذاب جلوگیری کند و توسط فک ها و با فشار مذاب به درون قالب های با سطح جدایش عمودی تزریق می شود و بعد از چند ثانیه پس از انجماد قطعه را از قالب بیرون می آورند و راهگاه و سیستم راهگاهی را از مجموعه جدا می کنند پس از هر بار ذوب ریزی و خروج قطعه از قالب سطح قالب با مخلوطی آب و ماده اضافی شسته و تمیز می شود سپس با فشار هوا سطح قالب خشک و تمیز و آماده ذوب ریزی بعدی می شود .

برای تولید سر سیلندر از آلیاژ آلومینیوم AS5U36 استفاده می شود.
برخی از ویژگیهای مذاب مورد استفاده در خط تولید سر سیلندر عبارتند از :
1- درجه حرارت مذاب تحویله به کوره نگهدارنده LP :
2- ترکیب شیمیایی مذاب داخل کوره ذوب
Si Fe Cn Ti Mn Zn Ni Pb Sn
5-6/2 0/2-0/6 3-3/8 0/2
Man 0/2-0/3 0/3
Man 0/2
Man 0/1
Man 0.05 Man

3- چگالی مذاب داخل کوره نگهدارنده:
4- ترکیب شیمیایی مذاب در کوره نگهدارنده Fe:(0/2-0/6)
Sr:(0/008-0/014) Mg: (0/3-0/45)
5- درجه حرارت مذاب هنگام تخلیه در داخل پاتیل :
6- پاتیل باید تمیز و پیشگرم باشد.
7- دبی گاز آرگون هنگام گاز زدایی داخل Holder :
8- در صورتیکه دانستیه مذاب درون Holder بین 62/2-58/2 باشد گاز زدایی توسط گاز آرگون و با استفاده از لنس گرافیتی به مدت 30 دقیقه صورت می گیرد اگر دانستیه کمتر از 58/2 بود گاز زدایی توسط گاز آرگون و با استفاده از لنس گرافیتی به مدت 45 دقیقه صورت می گیرد. همچنین باید دقت شود هنگام گاز زدایی از پاشش مذاب به اطراف جلوگیری شود.
در مورد تمیز کاری و پوشش قالب باید گفت: که پوشش‌دهی قالب به صورت کلی هفته ای یکبار صورت می گیرد. قالب را ابتدا باید توسط شوت ماسه تمیز و آماده پوشش دادن کرد دمای پوشش دهی قالب 170 تا است.
محل پوشش دادن نوع پوشش ابزار پوشش

راهگاه DyCote 140 ESS اسپری
در تمامی سطوح DyCote 140ESS اسپری
محل پره‌ها DyCote 11 اسپری
سطوح جدایش و لغزنده بر روی همدیگر DyCote11 اسپری

ماهیچه گذاری و تست کیفیت
در قطعات سیلندر که بوسیله دستگاه HP تولید می‌شوند ماهیچه‌ها فلزی و دائمی هستند که در فک‌های کناری قالب موجود می‌باشند اما در مورد سر سیلندر ماهیچه‌ها عمدتاً از نوع ماسه‌ای رزینی می‌باشند که به دو روش Cold Box و Hot Box تولید می‌‌شوند که در مورد تولید ماهیچه، این دو روش در بخش چدن توضیح داده خواهد شد. لازم به تذکر است پس از ساخت ماهیچه پختن نهایی ماهیچه ضرورت دارد که به این منظور ماهیچه‌ها را در کوره قرار می‌دهیم درجه حرارت کوره پخت می‌باشد و زمان پخت آنها دقیقه می‌باشد.

در صورت نگهداشتن ماهیچه بیشتر از یک هفته، ماهیچه‌ها بایستی مجدداً پخته شوند و همچنین از چیدن ماهیچه‌ها بر روی هم باید خودداری شود از نکات قابل توجه در مورد محصولات این می‌باشد که محصولات را یکبار توسط کارگر و توسط چشم اندازه‌گیری ابعادی و یا فیکسچرینگ می‌کنند و بعضی از نمونه‌ها را به طور انتخابی در دستگاه CMM که بصورت کامپیوتری و سه بعدی اندازه و ابعاد قطعه را آنالیز می‌کند بررسی شده و در صورت نقص دستور توقف خط تولید و بررسی ور فع عیب می‌شود سپس قطعات را برای تست واتر تست به قسمت مخصوص برده و با عبور هوای فشرده هر گاه حبابی خارج شود نشانگر آنست که قطعه تولیدی دارای نقص و نشستی می‌باشد سپس قطعات نشستی دار را به قسمت نشستی گیری می‌برند به طوریکه قطعات که در سبد خاصی چیده شده‌اند را کاملاً تمیز و خشک می‌کنند و آن را محفظه خلاء که در آن رزین و کاتالیست موجود می‌باشد انتقال می‌دهند.

درجه حرارت رزین موجود در محفظه خلاء بین 18تا 25 درجه سانتیگراد است این فرآیند 10 دقیقه طول می‌کشد قطعات تحت فشار 10Mbar قرار می‌گیرند سبد را ازا محفظه در آورده و چند دقیقه صبر می‌کنیم تا محلول اضافی بین قطعات به داخل محفظه خلاء بریزد سپس سبد را به طرف محفظه Cold Wash برده و درب محفظه را باز و سبد را درون آن قرار می‌دهیم با عبور آب سرد رزین اضافه جذب می‌شود سپس سبد را خارج و آن را در محفظه Hot Cure قرار می‌دهیم و به مدت 10 دقیقه صبر می‌کنیم در این محفظه با اعمال حرارت سبب پخت رزین و قرارگیری آن در نقاط نشستی و نشستی گیری قطعه می‌شویم. سپس درباره قطعات را واتر تست می‌کنیم اگر قطعات دوباره نشستی داشت جزو ضایعات محسوب می‌شود سپس قطعات سالم را برای پلیسه گیری به دستگاه مخصوص هدایت می‌کنیم سپس توسط دستگاه Shot Blast ساچمه‌های ریز را با سرعت به قطعات برخورد داده و سبب تمیز شدن سطح قطعه می‌شویم سپس محل‌هایی را که لازم است سوراخکاری شود در دستگاه تراش خودکار قرار می‌دهیم و در مرحله بعدی زوایه و ناصافی‌ها را برطرف و قطعه آماده تحویل می‌باشد.

مهمترین عیوبی که در قطعات سیلندر وجود دارند عبارتند از :
1) عیوب غیر قابل اصلاح ماند سرد جوش ، تخلخل، ترک خوردگی و کندگی و …
2) عیوب قابل تعمیر و اصلاح مانند شکستگی بین قالب، رنگ، پوشش و تمیزکاری و…
بیشترین عاملی که سبب می‌شود سیلندر رد شود سردجوشی و شکستگی می‌باشد عیوبی که در سر سیلندر وجود دارند هماند سیلندر می‌باشند و چون از ماهیچه نیز استفاده می‌شود عیوبی از جمله جابجایی ماهیچه، ماسه ریزی، شکستگی ماهیچه و خارج شدن ماهیچه از قالب پدید می‌آید.
عیوب داخلی مانند فک‌های داخلی قطعات سر سیلندر را با استفاده از پرتونگاری با اشعه X-Ray بررسی می‌کنند و قطعات را سالم یا رد می‌کنند و قطعاتی که رد می‌شوند برای ذوب مجدد به قسمت ذوب بازمی‌گردند. در این قسمت از دستگاه X-Ray برای شناسایی حفره‌هایی که به بیرون راه ندارند و از طریق واتر تست قابل شناسایی نیستند استفاده می‌شود. دستگاه CMM نیز برای تهیه نقشه قطعات پیچیده از طریق مختصات‌یابی به کار می‌رود. برای جدا کردن ماسه‌ها از طریق دستگاه Shaker استفاده می‌شود و برای تمیزی سطوح از دستگاه Shot Blast استفاده می‌شود.

در مورد دایکاست یا ریخته‌گری تحت فشار در قالب‌های دائمی می‌توان گفت: که فرآیندی است که در آن فلز مذاب تحت فشار بالا به داخل یک محفظه فلزی مرسوم به قالب رانده می‌شود. از آنجایی که در این فرآیند فلز مذاب تحت فشار منجمد می‌شود.
لذا قطعه ریختگی بعد از انجماد از لحاظ شکل و هم از لحاظ جنبه صافی سطح کاملاً شکل محفظه قالب را کسب می‌کند.
لذا وظیفه‌این ماشین ریخته‌گری عبارتست از ثابت نگه داشتن دو تکه قالب در هنگام تزریق مذاب، باز و بسته کردن قالب، تزریق مذاب با فشار بالا به داخل حفره قالب و نهایتاً بیرون اندازی قطعه از قالب در نوع اول ماشین‌های تحت فشار از سیستم هوای فشرده استفاده می‌شود که به آن Low Pressure Die Casting گویند و در نوع دوم از یک سیلندر و پیستون با فشار بالا برای راندن مذاب بدرون قالب استفاده می‌شود که به آن High Pressure Die Casting گویند این روشها دارای مزیت‌هایی از جمله امکان ایجاد اشکال پیچیده و امکان تولید مقاطع نازک و نرخ تولید بالا و امکان ایجاد مقاطع ظریف در قطعه می‌باشند.

کارخانه ریخته‌گری چون شرکت ایران خودرو
عمده قطعات تولیدی در این بخش سیلندر و سر سیلندر پیکان، قطعات Valeo ( مخصوص ماشین‌آلات سنگین)، پنجره اجاق گاز می‌باشد کارخانه ایران خودرو قطعات سیلندر و سر سیلندر را با ترکیب آلیاژی زیر تولید می‌کند.
نام قطعه: سیلندر شماره فنی قطعه: 71981526
آنالیز شیمیایی:
P% S% Mn% Si% C%
Max 0/6 11/0-8/0 6/0-45/0 10/2-9/1 35/3-15/3
ساختار چدن : گرافیت A با بیش از 95% پرلیت
سختی قطعه: HB 235-197

اطلاعاتی در مورد چدن خاکستری
به علت آنکه در ریخته گری سیلندر وسر سیلندر پیکان از چدن خاکستری استفاده می‌شود مختصری درباره خواص و ساختار آن بیان می‌کنیم. چدن خاکستری آلیاژی که برمبنای سیستم آهن ـ کربن همراه با عناصری شامل سیلیس، منگنز، گوگرد وفسفر می‌باشد.
ساختار گرافیت در چدن ممکن است در اثر تغییرات ذوب، جوانه زنی‌، سرعت انجماد و تأثیر بعضی از عناصر تغییر زیادی پیدا می‌کند.
مقطع این چدن‌ها، خاکستری یا سیاه می‌باشد به همین دلیل چدن خاکستری نامیده، می‌شود. عناصری که موجب تشکیل پرلیت می‌گردد شامل قلع و مس و نیکل است که برای چدن پرلیتی مفید است.

مشخصات مواد قالب‌گیری موقت
1) استحکام قالب و مواد خوب باشد.
2) قابلیت خروج گاز بالا.
3)پس از ریخته‌گری قابلیت تخریب داشته باشد.
نحوه تهیه ماسه قالبگیری
اجزاء تشکیل دهنده مخلوط ماسه قالب‌گیری شامل ماسه و چسب در رطوبت‌گرد زغال و سایر موارد می‌باشد.
چسب ماسه ریخته‌گری معمولاً بنتونیت می‌باشدکه یک چسب معدنی است و بین %7-5 به ماسه افزوده و باعث خودگیری آن می‌شود.
رطوبت مورد نیاز برای ماسه حدود %(5/3-3 ) می‌باشد و همچنین به منظور افزایش نفوذ پذیری ماسه % (5/2 – 5/1 ) گرد زغال به آن افزود می‌شود.
ماسه مورد استفاده در کارخانه ماسه سیلیسی می‌باشد.

واحد قالب‌گیری
خطوط قالب‌گیری چدن شامل دو بخش مجزا می‌باشد.
الف) خط BMM : ماسه این خط مخلوطی از ماسه سیلیس و بیتونیت و پودر زغال و ب می‌باشد. درجه‌های خالی در قسمت Shake out به روی ریل غلتک منتقل می‌شود و بر روی ریل‌ها حرکت می‌کند تا در کنار ماشین قالب‌گیری ضربه‌ای ـ فشاری قرار گیرد درجه‌ها توسط بالابر اتوماتیک از ریل به روی میز کار و دستگاه قرار می‌گیرد و با کشیدن اهرم ماسه بر روی درجه‌ها ریخته و آن را پر می‌کند سپس با اعمال ضربه‌های پیاپی و سپس اعمال فشار مخلوط قالب‌گیری شکل مدل را به خود می‌گیرد و دارای استحکام کافی می‌شود لازم به تذکر است در مورد Cope راهگاه و تغذیه و سوراخهای هوا رعایت می‌شود.

سپس ماهیچه‌های تولید شده بوسیله دستگاه در داخل قالب ( درجه زیری ) قرار می‌دهند و یک فیلتر سرامیکی در جلوی راهگاه قرار می‌دهند تا هم از شدت سیالیست مذاب کم کند و هم جلوی ذرات ناخالص را بگیرد سپس درجه‌های بالایی و پائین را بر روی هم قرار داده و به علت اینکه چدن دارای فشار فرو استاتیک می‌باشد و ممکن است در حین ذوب ریزی درجه‌ها جابه‌جا شوند یک وزنه H شکل به وزن 250kg بر روی درجه قرار می‌دهند سپس مذاب توسط کارگر از پاتیل به داخل قالب ریخته می‌شود.

ب) خط قالب‌گیری واگز: خط واگز تمام اتوماتیک است و توسط یک شرکت آلمانی با همین نام ایجاد شده است. تمامی مراحل قالب‌گیری و خروج قطعه از قالب و ذوب‌ریزی بوسیله دستگاههای اتوماتیک صورت می‌گیرد. که تمامی مراحل توسط اپراتور و در اتاق کنترل، تحت نظر قرار می‌گیرد.

ذوب قسمت واگز توسط دو کوره 2 تنی که هر دوی آنها القائی می‌باشند تأمین می‌شود. شارژ کوره همان قراضه‌های راهگاه و تغذیه‌های قبلی هستند و بقیه آن ورقهای قسمت پرس که بصورت مکعب پرس شده‌اند هست. دمای مذاب توسط المنت‌های حرارتی که روی‌ آن فیلتر سرامیکی قرار می‌گیرد اندازه‌گیری می‌شود. سپس ذوب از داخل کوره به داخل بوته ریخته شده توسط جرثقیل به کوره نگهدارنده حمل می‌شود سپس عملیات سرباره‌گیری انجام می‌شود مذاب از کوره نگهدارنده به صورت اتوماتیک وارد قالب می‌شود. در بالای راهگاه قالب، هنگامی که ذوب ریخته می‌شود لوله‌ای قرار دارد که جوانه زا را که شامل ذرات ریز و پودری سیلیس می‌باشد به مذاب اضافه می‌کنیم. مدل در قالب‌گیری روی صفحه دایره‌ای قرار می‌گیرد و قالب‌گیری می‌شود و ماهیچه بر روی درجه قرار می‌گیرد و بصورت اتوماتیک دستگاه درجه‌ها را برروی هم قرار می‌دهد.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه بیست و پنجم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله حماسه سرایی در شعر فردوسی در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله حماسه سرایی در شعر فردوسی در pdf دارای 17 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله حماسه سرایی در شعر فردوسی در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله حماسه سرایی در شعر فردوسی در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله حماسه سرایی در شعر فردوسی در pdf :

فردوسی حماسه سرای بزرگ ملی
درباره فردوسی و گران‌مایگی وی در گام زدن‌های بلندش در پهنه نوزایی و بازشناسی هویت ایرانی و پاسداری از زبان شیرین پارسی بسیار گفته‌اند و دامنه چنین گفتاری چنان گسترده و فراخ است که هرچه به نگارش درآید، هنوز جای خالی باقی‌ست.
1) مدخل
درباره فردوسی و گران‌مایگی وی در گام زدن‌های بلندش در پهنه نوزایی و بازشناسی هویت ایرانی و پاسداری از زبان شیرین پارسی بسیار گفته‌اند و دامنه چنین گفتاری چنان گسترده و فراخ است که هرچه به نگارش درآید، هنوز جای خالی باقی‌ست؛ به یک سخن می‌توان گفت: وجود فردوسی و زمان یافتن او برای به سامان رساندن نظم شاهنامه بی‌گمان اعجازی را مانَد که به یاری پروردگار در جهت نگهداری ایران و حفظ روحیه ایرانیان از دستبرد ضعف و زبونی به ظهور پیوسته است؛ چنان که اگر شاهنامه نبود، هیچ پدیده‌ای نمی‌توانست جای آن را پرکند و چنین تاثیرگذار باشد. شاهنامه فردوسی به تنهایی از همه مآثر ملی بیشتر و بهتر توانسته است در زنده نگهداشتن نام و نشان ایرانی و دمیدن روح مردانگی و جوانمردی و شهامت در مردم این مرز و بوم موثر واقع گردد و یکپارچگی و استقلال کشور را تضمین نماید .

حمله تازیان به ایران که با کشتار و غارت و به بند کشیدن زنان و کودکان همراه بود و یک کشور توانمند و پرصلابت را در برابر یک عده‌ای ناآگاه از تمدن و کشورداری به شکست کشانید، پیشامدی نبود که از یاد همزمانان و آیندگان آن رویدادِ بزرگ، محو گردد و هرگز این سرافکندگی را تاب آورند؛ به‌ویژه آنکه رفتار ستیزه‌جویانه پیروزمندان عقده‌ناک و کینه‌توز که حقارت و بندگی را بر دوش احساسات ایرانیان غیرتمند بارمی‌کرد، نیز چیزی نبود که واکنش‌های گوناگونی را در پی‌نداشته‌باشد.

قیام‌های مردانه قهرمانانی چون «ابومسلم خراسانی» و «بابک خرم‌دین» و «مازیار» و «مقنع» و «استادسیس» و نهضت شعوبیه و حتا حکومت «صفاریان» و «سامانیان» هر چند درخشان و نازش‌خیز و امیدوار کننده بود، اما ناخشنودانه هیچ یک نتوانست برای ایران و ایرانی اثری پایدار پدیدآورد و با شناساندن پیشینه این ملت باستانی به گونه‌ای موثر و فراگیر، زمینه‌ای را برای برون راندن سیاست مستکبرانه تازیان و غلامانِ سروری یافته آنها فراهم آورد و در همه اعصار، دست اندازانِ به این آب و خاک را محکوم به ناکامی سازد.

شیوه دگرگون ناشدنی تازیان آن بود که به هر دیاری دست می‌یافتند، فرهنگ بومی آن‌جا را از میان برمی‌داشتند و زبان مردمش را به عربی برمی‌گرداندند، تا موجبات فراموشی گذشته آنان را فراهم آورند، در ایران ما هم‌چنین اندیشه ناروایی را در سر می‌پروراندند و کارهایی از این دست را پی می‌گرفتند؛ ولی در همه جا موفق شدند جز در این سرزمین اهورائی که خوشبختانه به مقصود نرسیدند.

2) نقش فردوسی در تجدید حیات ملی
فردوسی که بر ستیغ شکوهمند ایران‌دوستی و ملت‌گرایی عقاب‌آسا آشیانه داشت، از پیروزی تازیان و خوارمایگی شرم‌آوری که به ایرانیان تحمیل گشته بود، خونین دل می‌خورد و این نکته را تا حدی می‌توان از پیام «رستم فرخزاد» به برادرش- که مطالب آن سروده این شاعر است- دریافت ؛ به این جهت در برابر چنین دلشکستگی و اندوهناکیِ ژرف، راهی بهتر از این نیافت که :

1) با حماسه سرایی و ذکر سرگذشت پهلوانان دلیر و شهریاران جهانگیر ایران، روزگار سروری و سرافرازی و گران‌مایگی را آیینه‌وار فراروی ایرانیان باز نهد و آنان را که در اثر ترکتازی تازیان از پیشینه پرافتخار خود ناآگاه مانده بودند، به بازیافت آن سرافرازی‌ها فرا بخواند و به بیرون افکندن بیگانگان و نفوذ آنها برانگیزد.
2) زبان فارسی را که کماکم می‌رفت تا جای خود را به زبان عربی بدهد، از دستبرد تازیان باز رهانَد و در این راه نه تنها به پاسداریش بسنده نکند، بلکه در گسترش آن از ترکیب‌سازی زیبا و طرح اصطلاحات و کنایات و آرایه‌های ادبی در سیاق سخن پارسی بکوشد و گوهرهای پربها و درخشانی را از واژه‌های خوشایند در دریای وزن متقارب به معرض تماشا آورد.

3) فرهنگ دیرپای ایرانیان را که پایندان دوام و ماندگاری این ملت دیرینه سال است و پیشینگی ایرانیان را در شهرنشینی و مدنیت و آگاهی از دانش‌های گوناگون نشان می‌دهد، به زبان شعر بازگوید و اعلام کند که نخستین ملتی که از دیرباز به معارف بشری دست‌یافته و در یکتاپرستی و دبیری و نجوم و پزشکی و مهندسی و گاه‌شماری و غیره به فرازمندی رسیده‌است، ایرانیان‌اند.

4) آنچه گفتنی است، این است که پس از شکست در برابر شمشیر، فردوسی به این نکته پرداخت که برای پیروزی بر دشمنان ملیت و استقلال ایران باید به جای سلاح برنده یعنی شمشیر به سلاح رونده یعنی قلم دست یازید و به این دستاویز، شاهد پیروزی را در آغوش گرفت. از این رو آهنگ آن کرد تا شاهنامه منثورِ گردآوری شده به پایمردی «ابومنصور محمد بن عبدالرزاق توسی» را با افزوده‌هایی که از زبان موبدان و پیران پارسی نژادِ پارسا شنیده بود، به نظم در آورد و برای این کار وزنی را برای شعر خود برگزیند که توان بخش و جان‌مایه حماسی سرایی است. فردوسی در این نامه نامدار هر چه گنجینه خیال و آیینه تصور و در معرض دید و علم و توجه و آزمایش بوده است- از فرهنگ و اخلاق، دین و آیین، آداب تربیت، گفتگو و نشست و برخاست، پیکار و آشتی، بزم و رزم، نام‌دوستی و خودستایی، روانشناسی و روانکاوی، خواستگاری و زن‌ستانی و آلات جنگ و کاربرد آنها – همه را در جای خود یاد کرده و به خواننده دقیق و مستعد آموخته است.

فردوسی حس میهن دوستی و ملت‌پروری را که پس از چندین قرن یعنی میانه‌های قرن 18 در مغرب زمین مفهوم راستینش را یافت، در هزار سال پیش عنوان کرد و اصولاً انگیزه او در سرودن شاهنامه جو شش همین احساس و عاطفه بوده است و بس. او خواسته است واژه «ایران» را که پس از سیصد و چهل سال از یادها رفته و کلمه «عجم» به قول عربها – یعنی «گنگ» – جای آن را گرفته بود، زنده کند، حدود جغرافیایی آن را باز نماید، دین و آیین قدیمش را ذکر کند و در عین این که هر استانی، با استانداری به قدرت یک شهریار کوچک، اداره می‌شود همه را فرمانبردار پایتخت یا «ایرانشهر» شناسانده، وحدت ملی ایرانیان را به این شیوه عنوان نماید و بگوید این مجموعه، میهن است که باید به آن عشق ورزید و در راهش جانفشانی کرد.

در شاهنامه از کلمه «ایرانشهر» یعنی پایتخت گاهی همان ایران منظور است چنان که در «جنگ رستم و اسفندیار» سپاهیان «سیستان» – یعنی جایی که در حوزه فرمانروایی خاندان «زال» است – در برابر لشکریان اسفندیار که به نیروی لشکری ایران نام برده می‌شود قرار دارند، در حالی که سیستان و زابلستان جزو استان‌های ایران است و به شیوه خودگردانی اداره می‌گردد.

3) اهمیت دین و اخلاق نزد فردوسی
برای فردوسی باز نمودن این حقیقت که آیین‌داری و دین پژوهشی پیش از اسلام هم مورد اعتنای ایرانیان بوده، جایگاه ویژه و پر اهمیتی داشته است، لذا او در ضمن اشعار حماسی خود و در نبردهای پهلوانی جابه‌جا از پناهندگی به درگاه خدا و یاری جستن از یزدان برای پیروزی بر هماورد، یاد می‌کند و به اندازه‌ای در این خداخوانی و یزدان پناهی پیش می‌رود که شاهنامه را از یک پدیده زمینی به یک کتاب آسمانی نزدیک می‌کند و این از جهتی برای آن است که به عرب‌ها بفهماند که دین اسلام را برای کسانی نیاورده‌اند که به حکم یکتاپرستی و آیین زرتشتی از نماز و روزه و بهشت و دوزخ و روز رستاخیز و پل صراط و فرشتگان و اهریمنان (شیاطین) بی‌خبر بوده و در بی‌دینی و خداناشناسی به سر می‌برده‌اند.

4) زبان و سبک سخن فردوسی
زبان فردوسی در ذکر احوال پهلوانان و شاهنشاهان و کارکردشان، در عین والایی و شکوه، زبانی خودمانی و مأنوس است؛ بدین معنا که قهرمانان شاهنامه از آدمیان برگزیده‌اند که به زبان امروز و نادشوار و اوضاع و احوالی آشنا به ذهن سخن می‌گویند.
شاعر ملی ما رویدادها را به گونه‌ای دلنشین و خوشایند، واگویه می‌کند؛ چنان که گویی دوران حادثاتی که مورد گزارش قرار گرفته به زمان ما نزدیک است و این ویژگی در هیچ یک از اسطوره‌ سازی‌ها و حماسه‌سرایی‌های جهان از جمله ادیسه و ایلیاد «هُمر»، ماننده ندارد.

فردوسی برای نشان دادن این که جهان پهلوان ایرانی کیست و دارای چه ویژگی‌های اخلاقی است از «رستم» نمادی می‌سازد که به واقعیت نزدیک است؛ او را به عنوان انسانی برترمنش و زورمند و جوانمرد می‌شناساند که جز در راه خیر و پیکار با شر، از زور بازوی پهلوانی خود بهره نمی‌گیرد؛ ولی در عین حال از ضعف‌ها و کاستی‌هایی هم برکنار نیست، هر چند در برابر نیکومنشی‌هایش در خور چشم‌پوشی‌ست؛ این نمادی‌ست قابل احترام و در بسیاری از جهات می‌تواند معیار انسانی توانمند و قهرمان قرار گیرد.
شاهنامه فردوسی برای پژوهش درباره جامعه‌شناسی، آموزش و پرورش، تدبیر مملکت‌داری، آموزش‌های اجتماعی، روانشناسی، اندیشه‌های فلسفی، عشق و دلدادگی و نکته‌دانی‌های گوناگون در شئون زندگی به حدی گسترده، دامن است که سالها می‌توان با شاهنامه بسر برد و در کار تحقیق و دانایی از آن بهره‌برداری کرد.
فردوسی شاعری‌ست خردگرا و آزاده‌کیش و هر مطلبی را با ترازوی خرد می‌سنجد و آزادی را حق طبیعی و مسلم انسانی می‌داند. بنابراین در هر برخورد مخالفت‌آمیزی که با آزادگی بشود برآشفته می‌شود و بر آن می‌تازد. در کار کشورداری معتقد به عدالت و آسودگی و آزادی ملت است و هر پادشاهی را که بر خلاف آن رفتار کند به ناسزاوار بودن محکوم می‌نماید و قیام مردم را در برابر زورگویی‌های وی تجویز می‌کند. به همین قیاس فرمانروای دادگر و مردم‌دوست را به چشم احترام می‌‌نگرد و از او به خوبی نام می‌برد.

شعر فردوسی از جهت هنر ادبی در چنان شیوه‌ای از بلندپایگی قرار دارد و دارای چنان آهنگ و حالت مردانه‌ایست که تاکنون هیچ شاعری در بحر متقارب و سبک حماسه‌سرایی به پایگاه او نرسیده و جاذبه تاثیر آن را در روح ایرانی نداشته است. در کتاب بزرگ شاهنامه ابیات سست- غیر از آنچه بدان بسته‌اند- چندان کم است که چیرگی ویژ‌ه شاعر را در گزینش واژه‌ها و به هم پیوستن آنها و رعایت شیوایی و رسایی سخن در حد برتر از وصف، نشان می‌دهد و شاید همان گونه که خود گفته است بیش از پانصد بیت سست در سراسر شاهنامه پیدا نتوان کرد.

لحن سخن فردوسی، راست پیوندی سخنش را با مورد گفتارش نیک می‌نمایاند؛ چنان که در جای غضب و برآشفتگی آهنگی مناسب آن و در محل شادی و خرسندی آوایی موافق این دارد و همین طور در مقام نکوهش یا پند و اندرز و پرسش و پاسخ یا خودستایی و تواضع در هر یک طرز خود را حفظ می‌نماید.
5) ایثار فردوسی
درباره فردوسی این نیز گفتنی است که گذشت و ایثار او در راه پاسداری از زبان پارسی و فرهنگ دیرینه ملت ایران، بیرون از تاب و توان عادی‌ست؛ سی سال تمام از در آمد کشت و کار خود، خوردن، پوشیدن و همه روزان و شبان را صرف به پایان آوردن این اثر گران‌سنگ و دشوار کردن، کاریست کارستان؛ و بردباری و حوصله و پشتکاری می‌خواهد که از توان بشر خارج است خاصه این که سرگذشت‌ها را با هم به نظم دلپذیر در آوردن و پای‌بند به حفظ صحت گزارش و بلندپایگی سخن بودن، کاری توان‌فرساست و این را کسانی دانند که اندکی از آن را آزموده باشند.

این که گاهی پرسیده می‌شود که فردوسی پیش از آغاز کردن به سراییدن شاهنامه چه می‌کرده است؟ پاسخ آن است که شغل نیاکان وی کشاورزی به شیوه خرده مالکی بوده و خود او نیز با همین کار معاش خویش را تامین می‌نموده و در ضمن به کسب دانش‌های معمول زمان با ژرف‌بینی هر چه بیشتر سرگرم بوده‌است. چنان که از اشعار شاهنامه پیداست او مردی حکیم و دانشمند به شمار می‌رفته و سابقه‌ای دراز نیز در سخن‌سنجی داشته است. زیرا بدون گذشته ممتد در تحصیلِ دانش و سخنوری، ابیاتی چنان بلند و قوی‌مایه گفتن امکان‌پذیر نیست. ناخشنودانه، آنچه فردوسی پیش از شاهنامه سروده است، به دست ما نرسیده و به طور مسلم دربارپسند نبوده است تا نگهداری شود.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه بیست و پنجم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله در مورد بررسى علل گرایش جوانان 18 تا 25 ساله شهرستان ابهر به مواد مخدر صنعتی در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله در مورد بررسى علل گرایش جوانان 18 تا 25 ساله شهرستان ابهر به مواد مخدر صنعتی در pdf دارای 106 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله در مورد بررسى علل گرایش جوانان 18 تا 25 ساله شهرستان ابهر به مواد مخدر صنعتی در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله در مورد بررسى علل گرایش جوانان 18 تا 25 ساله شهرستان ابهر به مواد مخدر صنعتی در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله در مورد بررسى علل گرایش جوانان 18 تا 25 ساله شهرستان ابهر به مواد مخدر صنعتی در pdf :

« مقدمه »
انسانها در فراز و نشیبهای تاریخ همیشه از دردها و آسیب های اجتماعی بسیار رنج برده اند و همواره در جستجوی یافتن علت و انگیزه های آنها بوده اند تا راه ها و روشهای پیشگیری و درمان آنها را بیابند از جمله این آسیب های اجتماعی می توان اعتیاد را نام برد.

بشر از سالها پیش، خواص درمانی برخی از گیاهان مخدر آگاه بوده ودر مراسم و جشنها یا درمان از آنها استفاده می کرد ومصرف گیاهان مخدر از مسائل مهم اجتماع محسوب نمی شود. اما با افزایش قدرت کشورهای سلطه طلب، اتباع آنها برای کشف مناطق مناسب جهت گسترش مستعمرات، به اقصی نقاط جهان سفر نمودند. و با آشنایی با ملل مختلف، برگ، گل، ریشه وساقه گیاهان مخدر را شناسایی وبرای پیشبرد استثمار در مناطق مورد نظر، کشت ومصرف مواد مخدر،

مخصوصاٌ تریاک را متداول کردند. زیرا اعتیاد به مواد مخدر بهترین حربه برای منحرف نمودن افکار عمومی از مسائل سیاسی ومنافع ملی و به زانو درآوردن جوانان بود.
با گذشت زمان استعمارگران خود از این بلای خانمان سوز در امان نماندند. سوداگران و سازمان تبه کاری مافیا برای کسب درآمد سرشار از تهیه و توزیع مواد مخدر، تجارت غیر قانونی آن را در کشورهای پیشرفته و صنعتی سرمایه دار رواج داد و حال امروزه اعتیاد به مرز نگران کننده ای رسیده است.
همه ساله در کلیه کشورهای جهان، افراد زیادی به علت مصرف نابجا یا ناخواسته مواد مخدر از بین می روند و در همان حال عده دیگری به علت اعتیاد به این مواد شغل خود را از دست داده و خانواده خود را به مرزهایی از نابودی می کشانند.
در واقع اعتیاد شرایطی است که فرد به ماده خاصی به گونه ای وابسطه شود تا در صورتی که ماده را مصرف نکند دچار علائم محرومیت از آنها شود. عده ای می گویند، افراد سیگاری، ش

رایط اعتیاد را ندارند. اما باید بگوییم هر چیزی که از آن مصرف سوء بشود و از آن به صورت اصولی استفاده نگردد، اعتیاد آور است. در درجه اول معمولا” فرد با سیگار یا مواد مخدر آشنا می شود. اما نسبت به عمق عوارض ناشی از مصرف توجه ندارد و به این فکر نمی کند که چه گرفتاری بزرگی گریبان گیرش خواهد شد. درست است که همه می گویند اعتیاد بد است، اما در عمق تفکر افراد، این بد بودن به درست جا نیافتاده است. همین مسئله گرایش به مواد را زیاد می کند.
اعتیاد یک مسئله چند فاکتوری است و عوامل متعددی چون مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، بنیانهای سست خانوادگی و ; می توانند مجموعه عوامل روی آوری افراد به اعتیاد باشد و در بین

همه اینها بنیان مستحکم خانواده در پیشگیری از مصرف مواد تعیین کننده است.
قشر خاصی در معرض ابتلا به اعتیاد معرفی نمی کنند اما در بین بیماران اقشار پایین جامعه تا اقشار بسیار مرفه و عده ای هم از قشر متوسط گرفتار دام اعتیاد شده اند.
اعتیاد یعنی خو گرفتن و وابسته شدن جسمی، روانی، عصبی فرد به مواد مخدرکه ترک یا فرار از آن ناممکن و یا بسیار مشکل است.
عادت و اعتیاد دو اصطلاح و عنوانی هستند که در افکار عمومی به غلط مشابه و معادل هم در نظر گرفته می شوند در صورتی که اختلاف کلی و اساسی با هم دارند. ترک اعتیاد غیر ممکن نیست و چون عنوان اعتیاد از طرفی اکثرا” با عادت قابل اشتباه بوده و در تمامی موارد نمی تواند مطابق با واقعیت امر در استعمال طولانی داروهای مختلف و مواد ، صدق و تطابق نماید از این رواست که در سالهای اخیر از طرف محافل علمی تعاریف گوناگونی در خصوص اعتیاد ارائه گردیده است .
شایسته است که از نظر اطلاع و شناخت و آگاهی به صورت واقعی محاسن و معایب اعتیاد را برای نسل جوان امروز بشکافیم تا بدانند آنچه را که نمی دانند.
در تحقیق حاضر قصد بر آن است که علاوه بر تعریف اعتیاد، به سایر روان گردانهایی که از آنها به عنوان مخدرهای جدید یاد می شود اشاره شود، یک یک آنها تعریف گردد، نحوه استفاده ، اثرات آنی خطرات، عوارض و نشانگان هر یک مطرح گردد و راهکارهای لازم جهت پیشگیری و یا درمان ارائه شود.
بیان مسئله (سؤال تحقیق)
چنانچه پیش تر ذکر گردید تحقیقات گسترده ای در مورد عوامل سوء استفاده مواد مخدر و یا بعضاً اثرات اجتماعی و خانوادگی اعتیاد بحث و مورد تحقیق محققان علوم اجتماعی و روانشناسی و سایر رشته های تربیتی واقع شده است که در نتیجه کلی تر می توان گفت که ابعاد پیشگیری از اعتیاد پرداخته است و ما مدعی نفی پیشگیری نیستیم و همیشه اذعان می کنیم که پیشگیری بهتر از درمان می باشد ولی از بعد مددکاری اجتماعی که به درمان مددجویان آسیب های

اجتماعی بیشتر می پردازد، پیش گیری از آن و بدان معتقد است که با نگاهی انسانی به مردم و علی الخصوص به آسیب دیدگان اجتماعی نگریسته شود و این خیلی هم به جاست چون اگر پیشگیری صورت گرفته پس چرا فرد منحرف اجتماعی شده است و اگر شده است بایستی او را در امان خدا گذاشت و بدان هیچ توجه اصولی و عملی نکرد و از این دیدگاه اهمیت و ضرورت تحقیقاتی این چنین در باب درمان مددجویان بویژه آسیب دیدگان اجتماعی و به خصوص معتادان نتیجه بهتری خواهد داشت. چون وجود فرد معتاد و بزهکار در جامعه با توجه به تحقیقات زیادی که انجام گرفته اثرات جبران ناپذیری بر اجتماع و علی الخصوص خانواده و قشرها و گروههای مستعد بزهکاری

خواهد زد و در جامعه اینکه به لحاظ بسیاری از مسائل و مشکلات اقتصادی و اجتماع، فرهنگی بسترسازی بسیاری از انحرافات اجتماعی می باشد. بنابراین در روند علمی و عملی پیشگیری بایستی به درمان و بازگرداندن فرد منحرف به جامعه به شیوه علمی و عملی و توانمند کردن این قشر آسیب دیده تلاشی مضاعف صورت پذیرد.
همان طور که می دانیم اعتیاد یک بیماری اجتماعی است که عوارض جسمی و روانی دارد و تا زمانی که به علل گرایش توّجه نشود درمان جسمی و روانی فقط مدتی نتیجه بخش خواهد بود. قرنهاست که انسان به دلایل مختلف مواد مخدر مصرف کرده است چون اولین بار در سال 1804 مرفین در طب برای رهایی از درد عملیات جراحی و دردهای بعد از عمل مورد استفاده قرار گرفته است و لذّتی که بعد از تزریق و مصرف مرفین به بیمار دست می دهد به خارج از بیمارستان نیز انتقال پیدا نمود و مورد استفاده قرار گرفت کاربرد مصرف داروهای مخدر و روان گردان ابتدا برای لذت روحی و شادمانی زاید الوصف و همچنین شدید و طولانی کردن لذت جسمی و تأخیر در ارضای جسمی و شهوت در موقع مقاربت می باشد.
مصرف تریاک قرنها پیش از مصرف مرفین و هروئین در جوامع مختلف رواج داشته است. مسئله اعتیاد در جهان امروز از مسائل مهم اجتماعی است که در بیشتر کشورها به صورت مشکل عمده ای مطرح شده و کشور ما نیز از این آسیب اجتماعی در امان نمانده است و هر روز در هر گوشه و کنار این مملکت نیز شاهد قربانی افرادی در دام اعتیاد هستیم با مشاهده این وضع و به ذهن خطور کردن این سؤال که اگر روزی عضوی از اعضای خانواده من یا یکی از بستگان نزدیک من بخواهد به این وضعیت اسف بار و خانمانسوز گرفتار شود چه پیش خواهد آمد.
لذا هر انسان عاقل و دوراندیش را به مطالع جدی وا می دارد تا در حد ممکن و بیشترین تلاش و جدّیت از قربانی شدن افراد جامعه جلوگیری نماید در این تحقیق قصد آن است که بر میزان گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر صنعتی از تأثیر عوامل اجتماعی و خانوادگی و روانی و شخصیتی و اقتضای و فرهنگی بیشترین میزان تأثیر و بیشترین نفوذ هر یک از فاکتورهای بالا را بر این گرایش به ترتیب نفوذ و بیشترین تأثیر گذاری و روشن نمائیم تا با شناخت متغیرهای تأثیرگذار بهترین روش علمی و عملی را ارائه وبا بسیج عمومی و همگانی بر چند این بیماری و آفت جانسوز و خانسوز به معنای واقعی کلمه خانواده ای سالم ایرانی و آباد داشته باشیم.

ضرورت واهمیت تحقیق:
خطر اعتیاد سنین مختلف افراد جامعه را تهدید می کند. اعتیاد بلایی است که پیر و جوان، فقیر

وغنی و باسواد و بی سواد نمی شناسد وهمه را به دام خود می اندازد. آنچه باعث شد این موضوع مورد تحقیق قرار بگیرد، این است که در جامعه ای که امروز ما در آن زندگی می کنیم، استفاده از اینگونه مواد مخدر درمیان دختران وپسران روز به روز افزایش چشمگیری پیدا می کند وهر سال برشمار قربانیان خود می افزاید.و ما شاهد به دام افتادگان بیشتر جوانانی هستیم که در گذر از گردنه بلوغ و هفتخوان پر رمز و راز شباب جوانی به سوی صحرای افسونگر پر می کشند و

ذره ذره از جان خود می کاهند تا به مرگی خاموش تن در دهند. وقتی نظارت گروههای نخستین چون خانواده کاهش می یابد وابستگی های اجتماعی سست می گردد فرهنگ حزن و اندوه به جای آن حاکم می شود و زمینه به دام افتادن را فراهم می آورد ضرورت ایجاب می کند که همگی دست در دست یکدیگر دهیم و در جهت نابودسازی این بلای خانمانسوز گام بر داریم لذا پژوهش در باب این معضل در هر کجای عالم به ارتقای شناخت موجود از این مسئله یاری می رساند در این تحقیق بر آنیم تا با شناخت اعتیاد به عنوان یک پدیده اجتماعی و شناخت مواد و علل گرایش به آن به رفع این معضل تا حدودی یاری رسانیم. و لذا این تحقیق درصدد آن است که برای این دسته از سؤالات ذیل جواب قانع کننده فراهم سازد.
1 ) آیا بین اعتیاد با سیاستهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی دولت حاضر 88 رابط معناداری شاهد می شود؟
2 ) آیا می توان گفت که روی آوردن جوانان به مواد مخدر در کشور ما می تواند منشأ خارجی داشته باشد؟
3 ) آیا بین اعتیاد جوانان با نوع اعتقادات دینی و مذهبی آنان رابطه معناداری وجود دارد؟
4 ) آیا بین اعتیاد اقشار مختلف در جامع ما با محل اسکان جغرافیایی آنان رابطه معناداری وجود دارد؟
5 ) آیا بین اعتیاد و مسائل ژنتیک واحد توارثی رابطه معناداری مشاهده می شود؟
اهداف و فواید تحقیق :
هدف کلی تحقیق حاضر عبارت است از ایجاد توجه بیشتر به مسئله اعتیاد.
به طور کلی اهداف زیر را می توان در تحقیق زیر دنبال کرد:
1- شناخت تاریخچه مواد مخدر در ایران وجهان
2- شناخت انواع مواد مخدر همچون(کرک، شیشه،LSD، اکستاسی) و عوارض آن
3- شناخت علل اعتیاد به مواد مخدر
4- شناخت راههای مختلف پیشگیری از اعتیاد
همان طور که می دانیم تحقیقات گسترده ای در مورد عوامل سوء استعمال مواد مخدر و بعضاً اثرات اجتماعی و خانوادگی و ; صورت گرفته است که بیشتر ابعاد پیشگیری از اعتیاد را مورد تأکید قرار داده اند. ولی ما هر روز شاهد به کام مرگ رفتن روزافزون هزاران نفر از اعضای جامعه خود در دام اعتیاد هستیم. اگر پیشگیری صورت گرفته چرا شاهد این ماجرا هستیم و اگر کسی گرفتار اعتیاد شد آیا می توانیم او را از جامعه حذف کنیم که شاید بهتر از کلمه «به حال خود رها کردن» باشد. چاره چیست؟
آگاهی عامه مردم از خطرات اعتیاد، آموزش علل اعتیاد، پرورش افکار عمومی و اعتلاء سطح فرهنگ، توجه به نیازهای اجتماعی و اقتصادی افراد جامعه مخصوصاً اطفال و جوانان در مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد بسیار مهم و ضروری است در این تحقیق معتاد یک بیمار معرفی می شود که باید بشری و از لحاظ جسمی و روانی تحت مداوا قرار گیرد تا وابستگی او به مواد از بین برود و در این مدت که دوره و طول درمان و ترک نیز نامیده می شود باید تحت مراقبت و ح

مایت و هدایت اعضاء خانواده، مددکاران اجتماعی، اعضاء مبارزه با اعتیاد قرار گیرند.
تغییر محیطی که موجب اعتیاد شده و فراهم نمودن محیط آرام رفع جوائج اوّلیه نیز برای پیشگیری از اعتیاد دوباره لازم و ضروری است همچنین اگر این بیمار پس از بهبودی نسبی، با سرکوبی، طعن و سرزنش و بی مهری کسان خود مواجه گردد تاب مقاومت با ناملایمات و فشار روانی و اجتماعی را نداشته اعتیاد مجدد غیرقابل اجتناب خواهد بود.

با توجه به اهداف فوق شناخت لازم نسبت به مسئله اعتیاد ایجاد خواهد شد که در سایه آن خواهیم توانست در صورت اراد سالم و قوی و پایدار افراد و احساس انزجار و تنفر نسبت به مواد مخدر و در صورت گرفتار شدن در دام اعتیاد باز با اراد محکم و تعدی افراد به ترک و حمایت و تلاش سایرین ایرانی پاک و زنده به پاکی داشته باشیم.
جامع آماری :
جامعه آماری موردنظر در این تحقیق عبارت است از جوانان معتاد یا بهتر بگوئیم بیمار 25 – 18 ساله در شهر ابهر که با مراجعه به بهزیستی و مشاوره های اعتیاد و مراکز ترک اعتیاد شامل کمپها و همچنین سازمان معتادان گمنام در نمازخان پارک پردیس ابهر.
ابزار پژوهش :
از طریق پرسشنامه بوده که پس از اتمام و تکمیل پرسشنامه پاسخها کدگذاری و پردازش گردیده و جداول مربوطه به آن ترسیم گردید و نتایج مربوطه اعلام شده و ضمناً پرسشنامه نیز ضمیمه شده است.
روش نمونه گیری : تعداد 100 نفر جامع آماری و به صورت نمونه گیری تصادفی ساده بوده است.
روش تحقیق : به صورت میدانی یا سمپاشی بوده است.
پایایی و اعتبار تحقیق :
برای پایایی و اعتبار تحقیق قبل از اجرای پرسشنام اصلی حدود 100 پرسشنامه بصورت آزمایشی مراکز ترک اعتیاد و کمپ ها برای بدست آوردن اعتبار روایی پرسش نامه ها به اجرا درآمد و بصورت 6 گزینه ای پاسخ داده شد تا ایرادات وارده تا حد امکان اصلاح شود.
روش تحلیل داده ها : برای تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده در فرضیه های داده شده از آزمونهای فراوانی و درصد فراوانی و ترسیم نمودار جدولی در آمار علون اجتماعی مقایسه و استفاده کردیم.
تعریف مفاهیم و متغیرها عملیاتی آن :
مواد مخدر :
اصطلاحاً به مواد مخدر به کلیه مواد طبیعی و شیمیایی گفته می شود که اعتیادآور است بعضی از این مواد تخدیرکننده نبوده بلکه ممکن است ایجاد تحرک و توهم نماید. به طور کلی مواد مخدر به موادی اطلاق می گردد که مصرف آنها در انسان حالاتی غیرعادی ایجاد نماید این حالت که عموماً لذت بخش است به صورت موقت و کاذب ایجاد می گردند. بروز همین حالات و کیف و لذت پس از اول مصرف که در بعضی موارد فقط به علت کنجکاوی مبادرت به آن می گردد، باعث تداوم مصرف و اعتیاد می شود این مواد در فرهنگ پلیس به مواد افیونی یا مکیف ها معروف بودند ولی امروزه از زندانها لفظ (مکیف ها) فقط برای قرص های آرامبخش و روان گردان استفاده می شود به طور خلاصه مواد مخدر موادی هستند که مصرف آنها در انسان حالت لذّت و خوشی کاذب به وجود می آورد و وابستگی جسمی و روانی ایجاد می کند.
اعتیاد :
در روان شناسی اعتیاد به مواد مخدر نیاز به مصرف یک ماده مخدر است که در صورت عدم

مصرف آن، حالت خاصی بوجود می آید که گاهی برای معتاد غیرقابل تحمل است. اعتیاد، افزایش مصرف ماده مخدر برای ایجاد همان حالت و کیفیتی که در اولین بار استعمال ماده مخدر میسر شده است اطلاق می گردد. اعتیاد در لغت به معنی خود را به عادتی نکوهیده وقف کردن است اعتیاد به هرشکلی که باشد معمولاً مجبور به طی یک دوره سه مرحله ای است :
1 ) مرحل آشنایی (لذا عاطفی) : در این مرحله شخص در اثر مجالست یا تشویق یا کنجکاوی و یا تفریحاً برای کسب لذت با مصرف مواد آشنا می شود).

2 ) مرحل میل به افزایش مواد (تحمل عاطفی) : مصرف کننده به زودی به ماده کشش روز افزون پیدا می کند میزان مصرف اولیه دیگر حالت نشر بوجود نمی آورد. و فرد برای بدست آوردن اثر مطلوب مواد بیشتری استعمال می کند.
3 ) مرحل اعتیاد (محرومیت عاطفی) : در این مرحله بعد از شک و تردید و شاید مدّتی ترک اعتیاد، شخص سرانجام به مرحل اعتیاد واقعی می رسد که اگر مواد مخدر کم یا ترکیباتش رعایت نگردد نشانه های محرومیت بروز می کند.
معتاد :
معتاد کسی است که در اثر مصرف مکرر و مداوم، متکی و وابسته به مواد مخدر یا دارو شده باشد.
وابستگی فیزیکی :
تا زمانی که مصرف ماده مخدر ادامه دارد وابستگی فیزیکی آشکار نمی شود هنگامی که ماده مربوطه برای مدتی به بدن نرسد علائم آن ظاهر می گردد که گاهی می تواند عواقب شدید و خطرناکی در پی داشته باشد بروز علائم تریاک و یا کمبود، رابطه مستقیم با نوع و مقدار موا و نیز مدّت زمان مصرف ماده دارد.

وابستگی روانی :
عبارت است از تمایل به مصرف ماده ای که دارای اثرات التدازی بوده و یا تولید رضایت خاطر کند بسیاری از اینگونه وابستگی ها صوری هستند که بعد از قطع عامل یا عوامل لذت بخش هیچ گونه نشان مخصوصی بروز نمی دهد و یا اینکه نشانه های بروز یافته ناشی از قطع آنها ضعیف است در وابستگی هایی که به حالت اجبار همراه هستند نشانه های کمبود می تواند بسیار شدید باشد زیرا اغلب این وابستگی ها عاطفی هستند و درمان آنها نیز مشکل است.

تعریف عملیاتی :
تعاریف عملیاتی باید براساس متغیرهای مورد بحث در فرضیه ها صورت گیرد. خانواده عبارت است از افراد و اعضایی که زیر یک سقف با همدیگر زندگی می کنند. و شامل پدر و مادر و فرزندان می باشد.
وضعیت اقتصادی : یعنی اینکه فرد شغل مناسبی داشته باشد و توان تأمین مایحتاج زندگی خویش را برحسب درآمد خود داشته باشد.
محیط اجتماعی منطقه یا محل یا جامعه ای است که فرد در آن رشد می کند به تکامل م

ی رسد و شخصیت می یابد.

عوامل فرهنگی : عواملی هستند که فرد از لحاظ روحی تأمین می کند و باعث آرامش فرد در زندگی شخصی و اجتماعی می شود.
فرضیات تحقیق :
1 ) به نظر می رسد بین محیط نامساعد خانوادگی از قبیل طلاق و مشاجره و خشونت ; و بالا رفتن میزان اعتیاد در جامعه رابطه معناداری وجود دارد.
2 ) به نظر می رسد بین افزایش فقر اقتصادی در جوامع (رفاه اقتصادی و درآمد) و افزایش شیوع پدیده اعتیاد رابطه معناداری وجود دارد.
3 ) به نظر می رسد بین سیاست استعماری حول خارجی و تبلیغات آنها برای دستیابی به اهداف ضد با شیوع اعتیاد در کشورهای جهان سوم رابط معناداری وجود دارد.
4 ) به نظر می رسد بین میزان پذیرش اعتقادات مذهبی و پایبندی افراد به رفتارهای منظم مذهبی و پایین بودن میزان اعتیاد افراد رابطه معناداری وجود دارد.
5 ) به نظر می رسد بین میزان توسعه اجتماعی نابرابر و بی نظمی و تغییرات و تحوّلات شدید نقش و پایگاه اجتماعی افراد و عدم پذیرش ارزشها و هنجارها و اصول بنیادی از سوی افراد جامعه و میزان افزایش اعتیاد رابطه معناداری وجود دارد.

فصل دوم :
چهارچوب نظری

تاریخچه :
بشر از هفت هزار سال قبل از وجود یک ماده مخدر قوی در خشخاش آگاه بوده و در لوحه های گلی متعلق به پنج هزار سال قبل از میلاد که از سومریان باقی ماده از تریاک نام برده شده است.
در حدود چهار هزار سال قبل از میلاد تریاک در چین رایج بوده است.
1500 سال قبل از میلاد، تخم خشخاش از مصر به یونان برده شد، یونانی ها تریاک را اپیوم نامیدند.
پزشکان ترکیباتی از تریاک را برای بیماریهای مختلف جسمی و روانی تجویز می کردند.

جلینسون دانشمند رومی، ترکیبی از تریاک را (نوش دارو) نامید و برای مداوای بیماریهای مختلف از قبیل صرع، یرقان، سنگ کلیه، بی خوابی،‌سرفه، تب ، و جزام از آن استفاده می کرد.
تاریخچه مواد مخدر درایران
در ایران باستان، در کتاب اوستا از گیاه کانابیز (شاه دانه) به عنوان یک ماده بی حس کننده نام برده شده است. کلا” ایرانیان دوران قدیم به مواد مخدر معتاد نبودند . در گذشته استفاده از مواد مخدر صرفا” به بزرگسالان محدود بود و جوانان و نوجوانان به آن روی نمی آوردند. مصرف مواد مخدر به طور پراکنده در مراسم اعتقادی و مذهبی منحصرا” توسط گروه های خاصی در شرایط معینی صورت می گرفت.

الف: مواد مخدر در ایران قبل از انقلاب اسلامی
در قرن 17 کشتی های تجاری انگلیس این متاع مضر را از خاور دور به ایران آوردند و به درباریان هدیه کردند و اکثر آنان را معتاد ساختند، به تدریج به علت ازدیاد معتادین و کمبود تریاک، کشت خشخاش در ایران در حوالی یزد آغاز شد و سپس کشت آن در قسمتهای مرکزی و جنوبی کشور به حدی توسعه یافت که در کشت غلات کمبود ایجاد شد.
روستاییان و کشاورزان بی خبر از عواقب وخیم آفت مذکور، به تریاک معتاد شدند. تریاک به عنوان داروی مسکن حتی به اطفال نوزاد نیز تجویز می گردید.
در سال 929 هجری وقمری، شاه طهماسب اول (از سلسله صفویه) به مبارزه با اعتیاد تریاک اقدام و مقدار زیادی از تریاک های موجود در دربار سلطنتی را از بین برد و بعد از او شاه عباس هم مبارزه با اعتیاد تریاک را ادامه داد و مردم را از مضرات آن آگاه نمود و برای معتادینی که ترک اعتیاد نمی کردند، کیفر تعیین و متخلفین را مجازات می نمود ولی مبارزه مذکور در پیشگیری از اعتیاد چندان ثمربخش نبود معتادین در قسمت اعظم ایران، به خصوص در کرمان، خراسان و شهرها و روستاها وضع رقت باری داشتند.

در زمان سلطنت قاجاریه، کشیدن تریاک جزوء تجملات دربار محسوب می شد و خرید و فروش تریاک در انحصار دولت و یکی از منابع درآمد کشور بود و استثمارگران انگلیسی نیز مردم را به کشیدن این ماده خانمان سوز تشویق می کردند. (حسین مکی – جلد اول – ص 56)
ب : پس ازپیروزی انقلاب اسلامی
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط رژیم سلطنتی و برقراری جمهوری اسلامی ایران، شورای انقلاب اسلامی ایران لایحه قانونی تشدید مجازات مرتکبین جرایم مواد مخدر و اقدامات تامینی و درباری را در 19 خرداد 1359 تصویب کرد و طبق ماده 2 لایحه مذکور کلیه قوانین و مقررات مربوط به منع کشت خشخاش و استعمال مواد مخدر و مجازات مرتکبین جرایم راجع به مواد مذکور به

استثنای تصویب نامه مورخ مرداد ماه 1338 راجع به فهرست مواد مخدر ملغی گردید و برای کشت خشخاش، وارد کننده، فروشنده، مخفی کننده، دایر کننده محل در صورت تکرار جرم و حامل بیش از یک کیلو تریاک و پنج گرم مواد مخدر شامل هروئین، مرفین، کوکائین، مواد مخدر شیمیایی و صنعتی مجازات اعدام پیشبینی شد البته در تاریخ 17/8/1386 مجمع تشخیص مصلحت نظام اسلامی قانون مذکور را تصویب کرد.
(ایرج گلدوزیان ص 46)

تاریخچه مواد مخدر در جهان
در قرن بیستم، قاچاق غیرقانونی مواد مخدرو اعتیاد به مواد مخدر و داروهای روان گردان به خصوص جوانان، یکی از مسائل حاد اجتماعی محسوب و گسترش فعالیت سازمان بزه کاری چند ملیتی مافیا یک بحران در جهان به وجود آورده است.
در سال 1970 شاخص رشد اقتصادی در جهان بر مبنای درآمد نفت پترودلارPetrodollar بوده ولی از 1998 به نارکودلار Narcodollar تبدیل شده است. درآمد خالص از قاچاق غیرقانونی مواد مخدر در جهان بین 300 تا 500 میلیارد دلار تخمین زده می شود.
افزایش تخریب مزارع و جنگل ها برای کشت انواع مواد مخدر هر سال به 11 میلیون هکتار می رسد که به زیست خسارات جبران ناپذیر وارد می سازد.
برای بررسی مواد مخدر در جهان وضع هر یک از قاره ها جداگانه مورد بحث قرار می گیرد.
(دکتر تاج زمان دانش – ص 62)
1- مواد مخدر در قاره آسیا
الف: خاور دور آسیای جنوبی:
در چین از قرنها پیش، کشت خشخاش و مصرف تریاک رایج و در بعضی از کشورهای خاور دور آسیای جنوبی نیز خشخاش و شاه دانه کشت می شده است. پس از ممنوعیت دخالت دولت ها در خرید و فروش تریاک (1912) فقط بخشی از کمپانی هند شرقی انگلیس تجارت مواد مخدر را ادامه داد و سازمان بزه کاری چند ملیتی مافیا ابتکار عمل را به دست گرفت و از خاور دور و آسیای جنوبی که مبداء اصلی تهیه و صدور تریاک بود آن را به اقصی نقاط دنیا برد و میلیون ها نفر را به بلای اعتیاد مبتلا ساخت.
پس از پایان جنگ جهانی دوم، تایلند، لائوس، برمه (میانمار) مرکز فعالیت مافیا گردید و مناطق مذکور را مثلث طلایی نامید.
مناطق مذکور از مخوفترین نقاط دنیاست و تا کنون اجساد بسیاری از خبرنگاران که برای تهیه گزارش به مناطق مذکور رفته بودند پیدا شده است . در این مناطق نیمی از تریاک و هروئین جهان تهیه می گردد شهر بانکوک(پایتخت تایلند) که بیش از دو میلیون نفر معتاد دارد یکی از مراکز مهم ساخت و توزیع هروئین، حشیش، آمفتامین و متافتامین در دنیا است . مقامات عالی رتبه تایلند با سازمان مافیا همکاری داشته و در عمده فروشی و صدور مواد مخدر به آمریکا و اروپا و سایر کشورها نقش مهمی را ایفا می نمایند.

در فیلیپین و کامبوج نیز شاهدانه کشت می شود. طبق گزارش نماینده فیلیپین به نهمین کنگره بین المللی سازمان ملل متحد، پیشگیری از وقوع جرایم و تربیت و درمان مجرمین (1995 گاهره ) تعداد معتادان در فیلیپین در سال 1994 در حدود 600000 نفر بوده و 300 باند قاچاقچی در توزیع مواد مخدر فعالیت داشته اند.
در سنگاپور به علت گرانی و نایاب بودن هروئین و حشیش و مراقبت شدید پلیس، تعداد معتادین به داروهای روان گردان مثل قرص اکستاسی رو به ازدیاد است .
ب: خاورمیانه:

در شبه جزیره هند (هند، پاکستان، بگلادش) که سابقا” جزوء مستعمرات انگلیس بود کشت شاهدانه هندی متداول و در هند بیشترین مصرف داخلی را دارد.
پاکستان یک کشور تولید کننده و مسیر عبور مواد مخدر است. خشخاش در شمال پاکستان کشت می شود پاکستان دوهزار کیلومتر با افغانستان هم مرز است و به علت جنگ داخلی افغانستان در حدود دو میلیون نفر مهاجم افغانی در پاکستان به سر می برند که بین افغانستان و پاکستان در رفت و آمد می باشند و مواد مخدر را از افغانستان به پاکستان حمل می کنند و این دو کشور را « هلال طلایی » می نامند.
طبق گزارش سازمان مبارزه با مواد مخدر وابسته به سازمان ملل در سال 1993 تعداد معتادین در پاکستان بیش از سه میلیون نفر و 51 درصد آنان معتاد به هروئین بوده اند اما از سال 1995 از تعداد معتادین کاسته شد ودرحال حاضر حدود دو میلیون نفر معتاد به هروئین، حشیش و داروهای روان گردان می باشند که 54 درصد معتادین کمتر از 30 سال سن دارند.
برای امحاء کشت خشخاش وشاهدانه در پاکستان ومبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد دول اروپایی وسازمان ملل کمکهای مادی زیادی به آن کشور نموده اند ودولت پاکستان آن را «جهاد مقدس» نامید.
ولی بی ثباتی سیاسی وعدم امکان نظارت دقیق در ایالت سر حدی شمال غربی وهمچنین همکاری بعضی از مقامات عالی رتبه پاکستان با سازمان مافیا، دولت پاکستان عملا” چندان توفیقی در مبارزه با این آفت ویران گر نداشته است.
دولت ایران برای مقابله جدی با ورود تریاک و سایر مواد مخدر باز افغانستان و پاکستان به داخل ایران تدابیر شدیدی اتخاذ کرده و با بنای دیواری به طول 600 کیلومتر در مرز افغانستان بیش از 30 هزار نفر از نیروهای انتظامی از آن حراست می کنند ، زیرا کاروان های حمل مواد مخدر مسلح به سلاح های سنگین هستند و هر ساله صدها تن از افراد نیروی انتظامی در نبرد با قاچاقچیان مواد مخدر جان خود را از دست می دهند. ولی کشورهای اروپایی با آگاهی از جانفشانی مامورین و تقبل هزینه هنگفت برای مبارزه با مواد مخدر، با اینکه خود در این امر، ذینفع هستند فقط به تقدیر و تحسین از جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر اکتفاء می کنند. ( روزنامه همشهری –

ص 23)
ج : آسیای مرکزی
پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی در سال 1991 (1370 شمسی )، سازمان مافیا و سایر قاچاقچیان با استفاده از بی نظمی ، اختلافات قومی و مذهبی در بعضی از کشورهای مستقل و مشترک المنافع، مسیر جدیدی را از شمال افغانستان برای عبور از کشورهای مذکور برای حمل مواد مخدر به اروپا گشودند به طوری که تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان، آذربایجان و اوکراین مسیر ترانزیت مواد مخدر به اروپا شده است.
در روسیه در سال 2000 در حدود سه میلیون نفر که اکثر آنان 15 تا 21 سال سن داشتند معتاد به مواد مخدر بوده اند. رکورد اقتصادی، بیکاری، ناآرامی، تنش های قومی و مذهبی از علل مهم

ازدیاد اعتیاد در آسیای مرکزی بوده است.
2- مواد مخدر در قاره اروپا
در دوران تشنجات جهانی ایتالیا، انگلیس، فرانسه و آلمان مرکز فعالیتهای مافیا شد. در ایتالیا موسولینی (دیکتاتور ایتالیا) برای دسترسی به درآمد پر سود قاچاق مواد مخدر، مبارزه بر علیه مافیا را آغاز نمود اما چندان موفقیتی بدست نیاورد.
در اواخر جنگ جهانی دوم ، متفقین با کمک سازمان مافیا در جزیره سیسیل واقع در جنوب ایتالیا پیاده شدند و همکاری نزدیکی بین نیروهای متفقین و سازمان مافیا به وجود آمد. اعضاء مافیا در پشت خطوط جبهه، خرابکاری و ترور را آغاز کردند و در قبال همکاری و خدمات خود اطمینان داشتند که کسی مزاحم تجارت پر درآمد آنان نخواهد بود.
پس از خاتمه جنگ جهانی دوم ، فعالیت مافیا برای حمل و توزیع مواد مخدر در اروپا زیادتر گردید. مرکز سازمان مافیا در جزیره ی سیسیل در جنوب ایتالیا است این سازمان مواد مخدر را به ایتالیا وارد کرده و در اروپا توزیع می نماید.
اسپانیا نیز به دلیل داشتن سواحل طولانی در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس یکی از پایگاههای ققاچاقچیان مواد مخدر در اروپا به شمار می رود به طوری که از آغاز سال 2000 تا 2003 میلادی تا کنون بیش از 65 تن مواد مخدر از قاچاقچیان ضبط شده است و اکثر زندانیانی که در زندان های اسپانیا به سر می برند مرتکب جرائم مواد مخدر شده اند. (دکتر تاج زمان دانش ص 89)
3- مواد مخدر در قاره آفریقا

سازمان مافیا با استفاده از جنگهای داخلی ، فقر، هرج و مرج در کشورهای آفریکایی ، سعی در گسترش کشت خشخاش در قاره مذکور از جمله اوگاندا ، زامبیا، نیجیریه، کنگو و آفریقای جنوبی را دارد. در شمال آفریقا شاهدانه کشت می شود. قاچاق مواد مخدر از آسیا ، از طریق کشور اتیوپی و بنادر آفریقای جنوبی وارد این قاره شده و بر وخامت اوضاع می افزاید. (تاج زمان دانش – ص 93)
4- مواد مخدر در قاره آمریکا
در قاره آمریکا به سه بخش آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی تقسیم می گردد. در بین قاره های جهان فقط در کاتنادا با توجه به موقعیت جغرافیایی ، سیاسی ، مراقبت

شدید مرزها با وسایل پیشرفته، آموزش عمومی و اجرای روش های تربیتی و درمانی ، آمار جرائم مربوط به مواد مخدر در سال 1990 در حدود 60645 نفر بوده و در سال 1991 به 56811 نفر تقلیل یافته است.
در ایالات متحده آمریکا که سازمان مافیا فعالیت گسترده ای دارد مصرف انواع مواد مخدر حتی در بین دانش آموزان متداول است واکثر جوانان در این ایالت از مواد مخدر استفاده می کنند مصرف داروهای آرامبخش دربین دختران وزنان امریکایی 10 برابر پسران و مردان است .
در سال 1992 میزان مصرف کوکائین در آمریکا 50 تن و در سال 1998 بیشتر از 350 تن بوده است.داروهای روان گردان مخصوصا”ATS (داروهای محرک) ، LST ، داروهای روان بخش (باریبتوریکها) ، هیجان آور (آمفتامین ها) را معتادین سنین بین 18 تا 30 سال مصرف می کنند.
البته به علت افزایش تقاضای هروئین در آمریکا و دوری آسیا ، سازمان مافیا کشت خشخاش را در مکزیک و گواتمالا رواج داده و مرغوبترین هروئین خالص در مکزیک تهیه می گردد که شهرت جهانی دارد همچنین کشورهای کلمبیا ، پرو و بولیوی مراکز اصلی کشت درخت کوکا برای تهیه کوکائین می باشند. کلمبیا یکی از مراکز اصلی و مهم جهانی تولید و توزیع غیر قانونی کوکائین محسوب می شود و میزان تولید آن در حدود 365 تن در سال است.
برگ کوکا برای تهیه کوکائین از پرو به کلمبیا حمل می شود.
بولیا دومین کشور تهیه کوکائین در جهان است که هر سال بیش از 200 تن کوکائین دز این کشور تهیه می گردد. کوکائین که با ترکیبات شیمیایی در وسط جنگلها تهیه می گردد علاوه بر از بین بردن جنگلها ، مواد شیمیایی با رسوخ در خاک، آبهای زیرزمینی و رودخانه های منطقه را آلوده ساخته و وضع خطرناکی به وجود آورده است. (دکتر تاج زمان دانش ص 96)
5- مواد مخدر در استرالیا
کشور استرالیا که تحت الحمایه دولت انگلیس است کشور مصرف کننده و مسیر انتقال مواد مخدر مخصوصا” هروئین از راه دریا به آمریکا است.
طبق پژوهشی که در سال 1995 به عمل آمده تقریبا” 3/1 جمعیت استرالیا از 14 سال به بالا حداقل یک بار حشیش مصرف کرده اند.حداکثر گروه سنی مصرف مواد مخدر 14 تا 24 سال و داروهای روان گردان 25 تا 39 سال است که اکثر آنان زنان هستند. اما تعداد مردان معتاد در استرالیا بیش از زنان معتاد است. ( دکتر تاج زمان دانش ص 102 )
تریاک :

عصاره در هوا خشک شده گل خشخاش است که با تیغ کشیدن به دور کاسبرگ این گل به دست می آید.تریاک در زبان فارسی معنای پادزهر را می رساند .
تریاک از ترکیبات مختلفی تشکیل می شود که عملکرد همگی آنها در بدن همانند کار هورمونهای ضد درد (آندورفین ها) است که از طریق تاثیر بر سلسله اعصاب مرکزی موجب تخفیف احساس درد در بدن می شوند. برای استفاده های پزشکی تریاک و مشتقات آن می توان از کنترل کردن سرفه، اسهال و علائم سرما خوردگی و درمان افسردگی نام برد.
تریاک یا اپیوم یکی از قدیمی ترین مواد مخدر است که بشر از 7 هزار سال قبل به خواص آن پی برده است. تریاک با وافور به طور خاص و به صورت حبه (خوراکی) مصرف می شود.از مشتقا

ت تریاک می توان به مرفین ، هروئین اشاره کرد.
مرفین از تریاک تهیه شده است از نام یکی از خدایان یونان باستان به نام مرفینوس گرفته شده است. از ده کیلو تریاک یک کیلو مرفین به دست می آید. مرفین تلخ و بی بو است و برای خواب و تسکین دردها در پزشکی مصرف دارویی دارد.
هروئین که کلمه یونانی آن سمبل قدرت است از مرفین تهیه شده است هروئین به طریق شیمیایی در لابراتورها با ترکیب آنهیدرید آسرتیک و مرفین تهیه می گردد از یک کیلو گرم مرفین 900 گرم هروئین به دست می آید که گرد نرم و سفید رنگ بوده و 3 تا 5 برابر قوی تر از مرفین است.
( دکتر تاج زمان دانش – ص 122)
عوارض تریاک
مقادیر کم تریاک اگر مصرف گردد احساس دردو پاسخ عاطفی به درد را مهار می کند این ماده همچنین تشنگی و خواب آلودگی، آرمیدگی عضلانی، اشکال در تمرکز ، تنگ شدن مردمک ها، اندکی کاهش یافتن در سرعت تنفس، تهوع، استفراغ ، بی اشتهایی و تعریق به وجود می آورد.
با مقادیر بالاتر مصرف این ماده این آثار شدیدتر می شود و مدت بیشتری به طول می انجامد سرعت و شدت آثار این ماده بستگی به چگونگی مصرف دارو دارد.
هنگامی که این ماده به صورت خوراکی مصرف می شود، این آثار به تدریج ظاهر می گردد و معمولا” پس از ده تا بیست دقیقه احساس می شود.
عوارض هروئین
عوارض مخرب هروئین به محض اولین استفاده از آن ظاهر می گردد. به خصوص در مواردی که اولین تجربه مصرف کننده از طریق تزریق آن به داخل سیاهرگ باشد . حالت نئشگی بسیار سریع در حدود هفت یا هشت ثانیه بعد از تزریق ایجاد می شود که با گرفتگی رگ و عوارض عروقی همراه است. این در حالی است که افرادی که این ماده مخدر را عضله تزریق می کنند پنج تا هشت دقیقه بعد از تزریق و افرادی که هروئین را می کشند یا استنشاق می کنند 10 تا 15 دقیقه بعد نئشه می شوند.
مصرف کنندگان هروئین بعد از استفاده از این ماده برای مدت کوتاهی احساس شادی و نش

اط می کنند و بعد از آن به شدت دچار خواب آلودگی می شوند. بدنشان به شدت داغ، دهانشان خشک و دست و پاهایشان سنگین می شود. علت بروز این حالتها مختل شدن سیستم عصبی آنها است به طوری که این حالت تا ساعتها پابرجااست.
علاوه بر این ، بعد از مصرف یک دوره هروئین آثار سوء طولانی مدت آن ظاهر می کنند که می توان به مواردی چون آسیب دیواره رگها که اغلب به صورت کبودی هایی در محل رگها مشاهده می شود اشاره کرد. همچنین دریچه قلب و کبد عفونت می کنند و دملهای چرکین در بدن شخص به وجود می آید .

مصرف بیش از حد هروئین می تواند به دم و بازدم های کوتاه، تشنج و کما و حتی گاهی به مرگ شخص منجر می شود. (همان منبع – ص 130)
حشیش (کانابیز)
بیش از 3 هزار سال است که آفریقایی ها و آسیایی ها از حشیش استفاده می کنند.حشیش که در آمریکا مارجوانا، در هند شانگ و شارا، در الجزایر و مراکش کیف نامیده می شود که از سرشاخه های گلدار یا به میوه نشسته شاهدانه تهیه می شود. گیاه شاهدانه هندی در هنگام گل کردن دارای بوی تندی است و بر حسب استفاده از قسمتهای مختلف آن مانند ساقه، دانه، سرشاخه گلدار مواد مشابه مختلفی تهیه می گردد. از مشتقات حشیش بنگ، بنگاب، چرس را نام برد.
بنگ سرشاخه خشک شده گلدار یا به میوه نشسته بوته شاهدانه که خرد شده و یا نشده باشدخالص و یا مخلوط با مواد دیگر است.
بنگ را با آب یا با مایع دیگر خیسانده به طور خالص یا مخلوط با مواد دیگر مصرف می کنند که این ماده را بنگاب می گویند.
چرس ماده زرینی است که از سرشاخه های گلدارو یا به میوه نشسته شاهدانه گرفته می شود که خالص و یا با مواد دیگر مخلوط گشته و استعمال می شود.
اعتیاد به حشیش به مرور زمان منجر به اعتیاد به مواد مخدر قویتر می گردد و معتادین به حشیش غالبا” به استعمال هروئین و یا آمفتامین کشانده می شوند.
(نشر سازمان تبلیغات اسلامی – ص86)
عوارض مصرف حشیش
عوارض حشیش بستگی به قدرت و نوع ماده مصرفی، روش و مقدار مصرف، موقعیت و انتظار فرد مصرف کننده دارد. این عوارض عبارتند از:
1- تغییرات رفتاری یا روانی (سرخوش و خنده خود به خود، درک قوی تر رنگ و صدا و موسیقی، احساس کندتر شدن زمان، اختلال توجه و تمرکز و حافظه و قضاوت، اضطراب و افسردگی، علائم سایکوتیک مثل توهم و هزیان)
2- افزایش اشتها 3- قرمز شدن چشمها 4- عدم تعادل حرکتی
5- افزایش ضربان قلب

عوارض مصرف طولانی حشیش عبارتند از:
1- اعتیاد ( دانشی که حشیش سبب وابستگی جسمی و روانی و احساس ولع شدید برای مصرف)


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه بیست و پنجم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود تحقیق امام خمینى از ولادت تا رحلت در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق امام خمینى از ولادت تا رحلت در pdf دارای 16 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق امام خمینى از ولادت تا رحلت در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود تحقیق امام خمینى از ولادت تا رحلت در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق امام خمینى از ولادت تا رحلت در pdf :

در روز بیستم جمادى الثانى 1320 هجرى قمرى مطابق با 30 شهریـور 1281 هجرى شمسى ( 21 سپتامپر 1902 میلادى) در شهرستان خمین از توابع استان مرکزى ایران در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلاله زهـراى اطـهـر سلام الله علیها, روح الـلـه المـوسـوى الخمینـى پـاى بـر خـاکدان طبیعت نهاد .او وارث سجایاى آباء و اجدادى بـود که نسل در نسل در کار هـدایـت مردم وکسب مـعارف الهى کـوشیـده انـد. پـدر بزرگـوار امام خمینـى مرحوم آیه الـله سید مصطفى مـوسـوى از معاصریـن مرحـوم آیه الـلـه العظمـى میرزاى شیـرازى (رض), پـس از آنکه سالیانـى چنـد در نجف اشـرف علـوم و معارف اسلامـى را فـرا گرفته و به درجه اجتهـاد نایل آمـده بـود بـه ایـران بازگشت و در خمـیـن ملجاء مردم و هادى آنان در امـور دینـى بـود. در حـالـیکه بیـش از 5 مـاه ولادت روح الـلـه نمى گذشت, طاغوتیان و خوانین تحت حمایت عمال حکومت وقت نداى حق طلبـى پـدر را که در برابر زورگـوئـیهایشان بـه مقاومت بـر خاسته بـود, با گلـوله پاسـخ گفـتـنـد و در مـسیر خمـیـن به اراک وى را بـه شهادت رسانـدنـد. بستگان شهیـد بـراى اجراى حکـم الهى قصاص به .تهران (دار الحکـومه وقت) رهـسـپار شـدند و بر اجراى عـدالت اصـرار ورزیدند تا قاتل قصاص گردید
بدیـن ترتبیب امام خـمیـنى از اوان کـودکى با رنج یـتـیـمىآشـنا و با مفهوم شهادت روبرو گردید. وى دوران کـودکـى و نـوجـوانى را تحت سرپرستى مادر مـومـنـه اش (بانـو هاجر) که خـود از خاندان علـم و تقـوا و از نـوادگان مـرحـوم آیـه الـلـه خـوانسـارى ( صاحب زبـده التصانیف ) بوده است. همچنیـن نزد عمه مـکـرمه اش ( صاحبـه خانم ) که بانـویى شجاع و حقجـو بـود سپرى کرد اما در سـن 15 سالگى از نعمت وجـود آن دو عزیز نیز محـروم گـردید .

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه بیست و پنجم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود تحقیق زندگینامه شاعران در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق زندگینامه شاعران در pdf دارای 17 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق زندگینامه شاعران در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود تحقیق زندگینامه شاعران در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق زندگینامه شاعران در pdf :

فردوسی :
منصور بن حسن ملقب به ابوالقاسم فردوسی در حدود سال 329 یا 330 در قریه « باژ» از ناحیه طابران طوس بدنیا آمد. خانواده او دهقان بودند و نظامی عروضی او را از دهاقین طوس دانسته است آنها خاندانی صاحب مکنت و ثروت بودند هر چند که در اثر نظم شاهنامه و گذران عمر در این راه فردوسی ثروت خود را از دست داد و در پیری بی چیز شد. او مردی وطن پرست و در میهن پرستی استوار بود و توانست تاریخ نیاکان خود را جاوید سازد.

در باب کیفیت تحصیلات و معلومات وی اطلاع صریح و درستی نداریم ولی این نکته محقق است که در ادب فارسی و عربی تبحر داشته است. او از داستانها و افسانه ها و تاریخ ایران اطلاع و یا به دانستن آن شوق و علاقه داشت به طوریکه بدون مشوق و محرک، خود به کاری عظیم که همان تدوین شاهنامه بود دست زد. از قدیمی ترین داستانهای فردوسی می توان به داستان بیژن و منیژه یا بیژن و کرازان اشاره کرد. تاریخ شروع شاهنامه را حدود سال 370 و 371 هجری ذکر نموده اند.

فردوسی پس از تنظیم شاهنامه از امرای نزدیک دوران خود کسی را لایق آن نمی دانست که اثر عظیم و جاویدان خود را بدو تقدیم کند و همواره در پی بزرگی می گشت که سزاوار آن اثر بدیع باشد و سرانجام محمود غزنوی بزرگترین پادشاه عصر

خود را شایسته تر یافت. این امر در 65 تا 66 سالگی شاعر در سال 349 یا 395 اتفاق افتاد.

در این روزگار فقر و تهیدستی او به نهایت رسیده بود و وی برای رفع تنگدستی و هم برای اینکه شاهنامه خود را از دستبرد مصون نگه دارد آن را به محمود غزنوی هدیه کرد.

بهر حال فردوسی پس از ختم شاهنامه آن را از طوس به غزنین برد تا به سلطان محمود تقدیم کند اما بر خلاف انتظار خود مورد توجه و محبت غزنوی قرار نگرفت.

شاهنامه در هفت مجلد و شصت هزار بیت بود. سرانجام بین فردوسی و محود غزنوی اختلاف افتاد و علت آن هم تعصبات مذهبی – نژادی – ملی بود که فردوسی مردی شیعه مذهب و ایرانی بود و از طرف دیگر در نتیجه سعایت مخالفان ابوالعباس فضل بن احمد ونیز خست ذاتی محمود بود که وی قصد قتل فردوسی را نمود. فردوسی از ترس جان از غزنین گریخت و از مازندران به خراسان بازگشت.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه بیست و پنجم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود تحقیق چگونگی انتقال اطلاعات در یک شبکه در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق چگونگی انتقال اطلاعات در یک شبکه در pdf دارای 53 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق چگونگی انتقال اطلاعات در یک شبکه در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود تحقیق چگونگی انتقال اطلاعات در یک شبکه در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق چگونگی انتقال اطلاعات در یک شبکه در pdf :

اصطلاحات شبکه‌های کامپیوتری
• (DTE (Data Terminal Equipment : منبع و گیرنده
داده ها را در شبکه‌های رایانه‌ای DTE می‌گویند.
• (DCE (Data Communication Equipment : تجهیزاتی که مشخصات الکتریکی داده ها را با مشخصات کانال داده ها تطبیق می‌دهد مانند مودم .
• (B.W (Band width : پهنای باند یا محدوده‌ای که در آن امواج آنالوگ بدون هیچ افتی حرکت می‌کنند
• Noise : نویز یا پارازیت به امواج الکتریکی مزاحم می‌گویند که موجب اختلال در انتقال داده ها می‌شود .
• Bps : سرعت انتقال داده ها یا بیت در ثانیه.
• Network : شبکه .
• Share : به اشتراک گذاری داده ها و منابع سخت افزاری برای استفاده همه کامپیوتر های موجود در شبکه .
• Time Sharing : نوعی شبکه در قدیم که از یک Main Frame به عنوان سرور استفاده می‌کردند .
• (PAN (Personal area network : شبکه شخصی .
• (LAN (Local area network : شبکه محلی و کوچک .
• (MAN (Metropolition area network : شبکه شهری .
• (WAN (Wide area network : شبکه گسترده همانند اینترنت .
• Node : به هر کامپیوتر وصل به شبکه Node یا گره می‌گویند .
• Server : سرویس دهنده .

• Peer - to - Peer : شبکه‌های نظیر به نظیر که در آن هر کامپیوتری هم سرویس دهنده هست و هم سرویس گیرنده ) .
• Server – Based : شبکه‌های بر اساس سرویس دهنده که در آن یک یا چند کامپیوتر فقط سرویس دهنده و بقیه کامپیوتر ها سرویس گیرنده هستند .
• Topology : توپولوژی به طرح فیزیکی شبکه و نحوه آرایش رایانه ها در کنار یکدیگر می‌گویند .
• BUS : توپولوژی خطی که در آن رایانه ها در یک خط به هم وصل می‌شوند. در این توپولوژی رایانه اول و آخر به هم وصل نیستند .
• Ring : توپولوژی حلقوی که بصورت یک دایره رایانه ها به هم وصلند و در این توپولوژی رایانه اول و آخر به هم وصلند .
• STAR : توپولوژی ستاره‌ای که در آن از یک هاب به عنوان قطعه مرکزی استفاده می‌شود. و رایانه ها به آن وصل می‌شوند .
• Collision : برخورد یا لرزش سیگنال ها .
• NIC : کارت شبکه .
• Coaxial : نوعی کابل که به کابل های هم محور معروف است و دو نوع دارد، و در برپایی شبکه ها به کار می‌رود. و دارای سرعت 10 مگابیت در ثانیه است .
• (TP ( Twisted Pair : کابل های زوج به هم تابیده هستند، و در برپایی شبکه ها به کار می‌رود. و حداکثر دارای سرعت 100 مگابیت در ثانیه است .
• Fiber Optic : کابل فیبر نوری که در برپایی شبکه ها به کار می‌رود و سرعت بسیار بالایی ( بیش از 1 گیگا بیت در ثانیه ) دارد.
• Thinnet : کابا کواکسیال ( هم محور ) نازک با پشتیبانی 185 متر بدون تقویت کننده .
• Thiknet : کابا کواکسیال ( هم محور ) ضخیم با پشتیبانی 500 متر بدون تقویت کننده .
• UTP ( Unshielded T.P. ) : نوعی کابل زوج به هم تابیده بدون حفاظ که شامل پنج رده می‌باشند .
• STP ( Shielded T.P. ) : نوعی کابل زوج به هم تابیده دارای حفاظ می‌باشد .
• Rack : در شبکه‌های T.P. بزرگ برای جلوگیری از اشغال فضای زیاد توسط کابل ها مورد استفاده قرار می‌گیرد .
• Patch panel : دستگاهی که بین هاب و کابل قرار می‌گیرد .
• RJ-45 : فیش های مربوط به کابل های T.P. هستند .
• IRQ : وقفه .
• Base I/O Port : آدرس پایه ورودی و خروجی .
• Base Memory : آدرس پایه حافظه .
• Boot ROM : قطعه‌ای برای بالا آوردن شبکه هایی که در آن هیچگونه دیسکی برای بالا آوردن نیست ( شبکه‌های Disk less ) .
Wireless: بی سیم .
• WLAN ( Wireless LAN ) : شبکه هایی محلی بی سیم .
• AP ( Access Point ) : دستگاهی که یک کامپیوتر بی سیم را به یک شبکه LAN وصل می‌کند .
• Cell : محدوده‌ای را که یک AP تحت پوشش دارد را سلول
( Cell ) می‌گویند .
• Protocol : پروتکلها، قوانین و روالهایی برای ارتباط هستند و یک شبکه برای برقراری ارتباط از این قوانین استفاده می‌کند .
• OSI : استاندارد OSI برای برقراری ارتباط دو رایانه، وظایف را به هفت قسمت تقسیم کرده و به 7 لایه OSI معروف شده‌اند و به ترتیب ( فیزیکی – پیوند داده ها – شبکه – انتقال – جلسه – نمایش و کاربردی) می‌باشند .

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه بیست و پنجم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله بررسی جرم پولشویی در اسناد بین المللی و حقوق ایران در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله بررسی جرم پولشویی در اسناد بین المللی و حقوق ایران در pdf دارای 186 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله بررسی جرم پولشویی در اسناد بین المللی و حقوق ایران در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه دانلود مقاله بررسی جرم پولشویی در اسناد بین المللی و حقوق ایران در pdf

مقدمه

بخش اول:بررسی حقوقی وجرم شناختی پولشویی

فصل اول :بررسی حقوقی پولشویی

مبحث اول: مفهوم و تعریف

مبحث : دوم : تاریخچه

مبحث سوم : عناصر تشکیل دهنده جرم

گفتار اول : عنصر قانونی

گفتار دوم : عنصر مادی

بند اول : شرایط مقدماتی

       1         ضرورت وجود جرم قبلی
2         خصوصیات مال حاصل از ارتکاب جرم
3         خصوصیات مرتکب جرم

بند دوم: عمل مرتکب

بند سوم: شیوه ها و وسایل ارتکاب جرم

       1          شیوه های مشتمل بر استفاده از بانکها

1-1            تصفیه پول

2-1       افتتاح حساب با هویت مجعول

3-1            معاملات کلان از طریق نزدیکان

4-1             وام های صوری و دروغین

5-1      اسمور فینگ

6-1      استفاده از بانکهای کارگزار

7-1      نقل و انتقال الکتریکی و استفاده از کارتهای هوشمند

8-1     بهشتهای مالیاتی

2 شیوه های مربوط به استفاده از مؤسسات مالی غیر بانکی

1-2              حواله

2-2         استفاده از بازار بورس و خرید و فروش سهام و اوراق بهادار

3-2              استفاده از مؤسسات بیمه

3 شیوه ها و طرق پولشویی بدون استفاده از مؤسسات مالی

1-3            قاچاق پول

2-3       استفاده از کازینوها

3-3            استفاده از مؤسسات غیر انتفاعی و خیریه

4-3            استفاده از بازا هنر و عتیقه جات و جواهرات

5-3            استفاده از متخصصان حرفه ای

بند چهارم : مراحل پولشویی

       1         مرحله جایگزینی
2         مرحله لایه گذاری
3         مرحله ادغام

بند پنجم : نتیجه مجرمانه

بند ششم :‌مشارکت و معاونت در پولشویی

گفتار سوم :‌عنصر معنوی جرم

 فصل دوم : بررسی جرم شناختی پولشویی

مبحث اول : هدف و ضرورت جرم انگاری

مبحث دوم : ویژگی های رایج جرم پولشویی

گفتار اول: فراملی بودن

گفتار دوم : سازمان یافتگی

گفتار سوم: بدون قربانی بودن

مبحث سوم : میزان پولشویی

مبحث چهارم :‌اهداف و علل پولشویی

مبحث پنجم :‌آثار و زیانهای پولشویی

گفتار اول :‌آثار و زیانهای اقتصادی

گفتار دوم : آثار و زیانهای سیاسی و اجتماعی

مبحث ششم :‌رابطه پولشویی و جرایم مربوط به موادمخدر

مبحث هفتم : ارتباط پولشویی و تروریسم

 بخش دوم: مبارزه با پولشویی

فصل اول :‌اقدامات انجام گرفته در سطح بین المللی

مبحث اول: اسناد و توافق نامه های جهانی و منطقه ای

گفتار اول : کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر و داروهای روانگردان مصوب

گفتار دوم : اعلامیه کمیته بال

گفتار سوم:‌کنوانسیون شورای اروپا

گفتار چهارم : دستور العمل اروپایی در زمینه پولشویی

گفتار پنجم : کنواسیون سازمان ملل علیه جرایم سازمان یافته فراملی

گفتار ششم :‌کنوانسیون سازمان ملل علیه فساد مالی

مبحث دوم : نهادها و سازمانهای مبارزه با پوشویی

گفتار اول :‌نیروی ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی (فاتف)

گفتار دوم : گروه اگمونت

فصل دوم : راهکارهای ارائه شده برای مبارزه با پولشویی

مبحث اول: راهکارهای تقنینی

گفتار اول: جرم انگاری پولشویی در قوانین داخلی

گفتار دوم :‌پیش بینی کیفرهای متناسب با جرم

گفتار سوم :‌شناسایی مسئولیت کیفری برای اشخاص حقوقی

مبحث دوم: راهکارهای اجرایی و اداری

گفتار اول: مسئولیتها و تکالیف مؤسسات مالی

بند اول :‌رعایت اصل شناخت مشتری

بند دوم : حفظ سوابق مالی

بند سوم :‌ گزارش موارد مشکوک

بند چهارم :‌تعدیل اصل رازداری حرفه ای

بند پنجم :‌عدم اطلاع به مشتری در خصوص گزارش موارد مشکوک

بند ششم : آموزش کارکنان وکارمندان

گفتار دوم :‌مسؤلیتها و تکالیف مؤسسات غیر مالی و اشخاص حرفه ای

گفتار سوم :‌مسؤلیتها و تکالیف نظارتی

بند اول : ایجاد واحدهای اطلاعاتی مالی (FIU)

بند دوم :‌کنترل نقل و انتقال پول

بند سوم :‌نظارت بر بانکها و مؤسسات مالی

بند چهارم : تجویز روش حمل و تحویل تحت کنترل

مبحث سوم : راهکارها و اقدامات پیشگیرانه

گفتار اول : مفهوم پیشگیری از جرم

گفتار دوم: پیشگیری از پولشویی

مبحث چهارم :‌راهکارهای قضایی

گفتار اول:‌تسهیل کشف و اثبات جرم

بند اول : پذیرش اماره مجرمیت

بند دوم ‚ استفاده از مخبرین و فنون ویژه تحقیق

گفتار دوم : مصادره و ضبط اموال

گفتار سوم : همکاری قضایی بین المللی

بند اول : نیابت قضایی

بند دوم: احاله رسیدگی کیفری

بند سوم :‌انتقال محکومین

بند چهارم :‌استرداد متهمین و محکومین

فصل اول :‌بررسی حقوقی پولشویی

در این فصل ، به بررسی پدیده پولشویی به عنوان یک جرم پرداخته می شود . لذا همانند هر جرم دیگر در ضمن تبیین مفهوم و تعریف ، تاریخچه پولشویی و ارکان دهنده آن مورد مطالعه قرار می گیرد

مبحث اول : مفهوم و تعریف

پولشویی که به آن تطهیر پول یا پاکنمایی پول نیز گفته می شود معادل لغوی کلمه  money laundering انگلیسی است . با شنیدن این واژه اولین تصویری که به ذهن می رسد این است که پول کثیفی در میان است که احتیاج به شستن و پاک کردن دارد و این برداشت از مفهوم حقوقی آن دور نیست . امروزه در سطح بین المللی اموالی وجود دارد که به آنها اموال کثیف گفته می شود و حاصل فعالیتهای مجرمانه است . این اموال به 3 دسته تقسیم می شوند:‌پولهای خونی ، پولهای سیاه و پولهای خاکستری

پولهای خونی به پول حاصل از فعالیت بر علیه بشریت مانند تروریسم و قاچاق مواد مخدر اطلاق می شود ،‌ پولهای سیاه به پولهایی گفته می شود که از طریق فرار مالیاتی ،‌قاچاق کالا و ارز و بازار زیرزمینی به دست می آید و دسته سوم پولهایی هستند که دور از چشم مامورین حکومت اخذ می شوند یعنی از طریق رشوه خواری و ارتشا و فساد مالی به دست می آید.[1]

از آنجایی که منشا این پولها غیر قانونی است باید یک سلسله عملیاتی روی آنها انجام شود تا سرمنشا غیر قانونی آنها پوشیده شده و به صورت قانونی جلوه داده شود که به این عملیات پولشویی گفته می شود. در واقع همان گونه که برخی اساتید گفته اند عملیات پولشویی مثل یک شستشو خانه یا ماشین لباس‌شویی که چرک و کثافت را از لباسها جدا می کند عمل کرده و با جدا کردن کثافات ناشی از مال ،‌آن را پاک می سازد و به آن ظاهری قانونی می دهد .[2]

امروه جنایاتی که منفعت سرشار مادی در بردارند به شکل سازمان یافته و در بعد فراملی ارتکاب می‌یابد و فعالیت آنها شامل موارد گسترده ای از قبیل قاچاق مواد مخدر ، قاچاق اشخاص به ویژه مهاجران و کودکان و زنان به منظور سوء استفاده های جنسی و جسمی ، تجارت و قاچاق اعضای بدن انسان ،‌قاچاق اسلحه ، قاچاق آثار تاریخی ، هنری و فرهنگی و قاچاق ارز و هر فعالیت مجرمانه سود آور دیگری می‌شود

این گروه ها برای اینکه توجه مقامات دولتی به جنایات آنها جلب نشود و موجب سوء ظن و دستگیری آنها نشود تا بتوانند با خیالی آسوده به مصرف یا سرمایه گذاری مجدد آنها در فعالیت های مجرمانه بپردازند ، نیاز به تطهیر این عواید دارند تا منشا نامشروع آنها کتمان شود و برای نیل به این مقصود از هر شیوه ای ودر هر کجای جهان استفاده می کنند . به همین دلیل هم امروزه پولشویی به عنوان یک جرم سازمان یافته فراملی واجد اهمیت جهانی است

البته پولشویی اولین بار که در سطح بین المللی مطرح شد فقط به تطهیر اموال کثیف ناشی از تجارت مواد مخدر اطلاق شد . ماده 3 کنوانسیون سازمان ملل در خصوص مواد مخدر و داروهای روانگردان مصوب 1988 در وین ، به عنوان اولین سند بین المللی که توجه جهانیان را به مساله پولشویی جلب کرد،‌بدین شکل مقرر می دارد که :‌

«هریک از اعضا اقدامات ضروری را به منظور تثبیت جرایم کیفری تحت قوانین داخلی خود در صورت ارتکاب عمدی موارد زیر اتخاذ خواهد نمود :‌الف) 1… 2… 3… 4… 5… ب) 1-تبدیل و یا انتقال اموال با علم به اینکه اموال مزبور ناشی از ارتکاب جرم یا جرایم موضوع بند فرعی (الف) این بند بوده و یا مشارکت در جرم و یا جرایم مزبور به منظور اخفاء و یا کتمان اصل نامشروع اموال و یا معاونت با هر شخصی که در ارتکاب چنین جرم  یا جرایمی دست داشته ، جهت فرا از عواقب قانونی اقدامات خود . 2ـ اخفاء و یا کتمان ماهیت واقعی ،‌منبع ، محل، واگذاری ، جابجایی حقوق مربوط و یا مالکیت اموال مزبور، ‌با علم به اینکه این اموال از جرم و یا جرایم موضوع بند فرعی (الف) این بند و یا مشارکت در انجام چنین جرم و یا جرایمی ناشی گردیده اند. ج ) …1- تحصیل ، تملک و یا استفاده از اموال مزبور با علم به اینکه این اموال از جرم یا جرایم موضوع بند فرعی (الف) این بند و یا مشارکت در انجام چنین جرم و یا جرایمی ناشی گردیده اند …[3]»

لازم به ذکر است که جرایم موضوع بند فرعی (الف) شامل تولید ، ساخت ؤ تهیه و عرضه و حمل و نگهداری و توزیع و سایر جرایم مربوط به مواد مخدر است

البته این کنوانسیون تعریفی از پولشویی ارائه نمی دهد بلکه مصادیق آن را بر می شمارد و به شکلی عام تمام اشخاصی را که از منشا مجرمانه اموال آگاه هستند ،‌یعنی قاچاقچیان ، واسطه ها ، بانکداران ، … را مورد توجه قرار داده است . با توجه به این مصادیق می توان گفت این کنوانسیون هر نوع مداخله در اموال ناشی از جرایم مقید در این کنوانسیون (جرایم مربوط به مواد مخدر )‌، به منظور اخفاء و کتمان وجود و ماهیت واقعی و منبع نامشروع و مجرمانه آنها را با علم به اینکه این اموال از ارتکاب جرایم مذکور ناشی شده اند را پولشویی محسوب می کند. اشکالی که بر این تعریف ـ البته در زمان ما ـ وارد است این است که فقط شستشوی اموال وعواید ناشی از جرایم مربوط به موادمخدر را شامل می شود و نه سایر جرایم سود آور را. علی رغم وجود این ایراد ، این کنوانسیون در بین اسناد بین المللی در زمینه پولشویی دارای جایگاه خاصی است و سایر اسناد بین المللی که پس از آن در این زمینه نگاشته شده اند از این کنوانسیون الهام گرفته و با استفاده از آن تنظیم و تصویب شده اند

برای اولین بار نیروی ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی (فاتف)[4] در سال 1990 به کشورها توصیه کرد که پولشویی به تطهیر اموال ناشی از کلیه جرایمی که به نحو قابل ملاحظه ای سودآور هستند و یا برخی جرایم مهم گسترش یابد . این سازمان تعریف مصداقی زیر را برای جرم پولشویی ارائه داده است

«الف) تحصیل ، تملک ، نگهداری ، تصرف یا استفاده از درآمدهای حاصل از جرم با علم به اینکه به  طور مستقیم یا غیر مستقیم در نتیجه ارتکاب جرم به دست آمده است . ب) تبدیل ،‌مبادله یا انتقال درآمدهای حاصل از جرم به منظور پنهان کردن منشا غیر قانونی آن ، با علم به اینکه به طور مستقیم یا غیر مستقیم از ارتکاب جرم بوده یا کمک به مرتکب به نحوی که مشمول آثار و تبعات قانونی ارتکاب آن جرم نشود. ج) اخفاء یا پنهان کردن ماهیت واقعی ، منشا ، منبع، محل، نقل و انتقال، جابجایی یا مالکیت درآمدهای حاصل از جرم که به طور مستقیم یا غیر مستقیم در نتیجه جرم تحصیل شده است . »

کنوانسیون 1990 شورای اروپا و همچنین دستور العمل اروپایی 1991 نیز چنین تفسیری از پولشویی را پذیرفتند و آن را به عواید حاصل از هر جرم کیفری گسترش دادند. در سال 1992 سازمان ملل متحد نیز چنین تفسیری را مورد تایید قرار داد و امروزه نظام کیفری بیشتر کشورهایی را که پولشویی جرم دانسته اند نیز از این تفسیر پیروی کرده اند

ماده 6 کنوانسیون 2000 پالرمو  در خصوص مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی ، به عنوان مهمترین سندبین المللی که پولشویی را به عنوان یک جرم مستقل مورد توجه قرار داده است تعریف زیر را از پولشویی ارائه می دهد

« 1) تبدیل یا انتقال دارای ، با علم بر اینکه دارایی مزبور از عواید حاصله از جرم است به منظور مخفی کردن یا تغییر دادن منشا غیر قانونی این دارایی یا کمک به شخصی که در ارتکاب جرم اصلی مشارکت دارد برای فرار از عواقب قانونی اعمال خود؛ 2) اخفاء یا کتمان ماهیت حقیقی یا منشاء یا محل یا کیفیت تصرف در آن یا نقل و انتقال یا مالکیت یا حقوق متعلق به آن با علم به اینکه این دارایی عواید حاصله از جرم می باشد . 3 ) تحصیل دارایی یا تصرف در آن یا استفاده از آن با علم براینکه این دارائی از عواید جرم می باشد در هنگام دریافت آن.» مجمع عمومی ابترپل در شصت و چهارمین نشست خود در پکن این تعریف را از پولشویی ارائه داده است

«هرگونه عمل یا شروع به عملی به منظور پنهان ساختن یا تغییر ماهیت غیر قانونی درآمدهای نامشروع به طوری که وانمود شود از منابع قانونی سرچشمه گرفته است .[5] »

با توجه به تعاریف ارائه شده در اسناد مورد بررسی می توان پولشویی را شامل کلیه اعمالی دانست که توسط هرکس آگاهانه بروی اموال و حقوق ناشی از اموال حاصل از هر فعالیت مجرمانه صورت می گیرد تا ماهیت و و منشاء نامشروع اموال حاصل از ارتکاب جرم پنهان بماند و اموال مزبور ظاهری قانونی به خود گرفته و پاک و مشروع جلوه داده شوند

البته برخی حقوقدانان به گونه ای پولشویی را تعریف کرده اند که مخفی نگه داشتن هدف و کاربرد غیر قانونی اموال را نیز شامل  می شود . در یک تعریف آمده است :‌ «پولشویی فرایندی است که به وسیله آن شخص وجود و منبع غیر قانونی و یا کاربرد غیر قانونی درآمد حاصل از اعمال مجرمانه را پنهان می کند تا آن اموال قانونی به نظر برسند.»[6] که این تعریف پولشویی را به تامین مالی تروریسم بسیار نزدیک می سازد که مادر مباحث آینده به آن خواهیم پرداخت

لازم به ذکر است که در فقه اسلامی نیز بحثی به عنوان مشروع کردن پول نامشروع تحت نام «خمس مضاعف» مال حلال مخلوط با مال حرام وجود دارد. که شخص مکلفی که اجمالاً علم به مخلوط شدن مال خویش با مال حرام را دارد باید مالک مال را پیدا کند و مال را به او برگرداند و یا رضایت وی را جلب کند و یا به مرجع تقلید از باب اموال بلاصاحب بدهد و یا از طرف مالک صدقه بدهد.[7] که این بحث ارتباطی با مساله پولشویی که موضوع پایان نامه ماست ندارد. چون در پولشویی بر خلاف مساله خمس مضاعف ، مجرم علم به حرام و نا مشروع بودن عمل خود دارد

در ایران در مصوبه مورخ 6/2/83 مجلس شورای اسلامی در خصوص مبارزه با پولشویی چنین تعریف شده است

جرم پولشویی عبارت است از : تحصیل ، تملک ،‌نگهداری ، یا استفاده از عواید حاصل از فعالیت غیر قانونی با علم براینکه به طور مستقیم در نتیجه ارتکاب جرم به دست آمده است

ب) تبدیل ، مبادله یا انتقال عوایدی به منظور پنهان کردن منشا قانونی آن با علم به اینکه به طور مستقیم یا غیر مستقیم ناشی از ارتکاب جرم بوده یا کمک به مرتکب به نحوی که وی مشمول آثار و تبعات قانونی ارتکاب آن جرم نگردد. ج) اخفاء یا پنهان یا کتمان کردن ماهیت واقعی ،منشا، منبع، محل ، نقل و انتقال، جابه جایی یا مالکیت عوایدی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم در نتیجه جرم تحصیل شده باشد.»

در این تعریف قانونگذار ما به پیروی از اسناد بین المللی متاخر قانونی جلوه دادن عواید غیر قانونی حاصل از تمام جنایات را جرم دانسته است . اما در بند (الف) هیچ گونه قیدی مبنی براینکه پولشویی باید به خاطر قانونی جلوه دادن عواید غیر قانونی صورت گیرد پیش بینی نشده است که این امر موجب گسترش دامنه شمول پولشویی می گردد . چون اصولاً پولشویی به خاطر قانونی جلوه دادن عواید غیر قانونی ، جرم شناخته می شود

مبحث دوم:تاریخچه

پدیده پولشویی ـ البته نه به عنوان یک جرم ـ مانند مفاسد اجتماعی دیگر پدیده تازه ای نیست . از آنجایی که نیاز پدر اختراع است ، بشر همواره به دنبال تدابیری بوده تا به طریقی اعمال نادرست و مجرمانه خود را بپوشاند و یا ثروت خود را از چشمهای کنجکاو و دستهای حاسدان و یا مامورین مصادره یا اخذ مالیات مخفی کند و به همین منظور تدابیر فریبنده ای را اختراع کرد . لذا نگرانی درباره استفاده صحیح یا سوء استفاده از پول پنهان شده مساله ای نیست که فقط در زمان ما مطرح مطرح باشد . البته هیچ کس نمیتواند دقیقاً معین کند که پولشویی از چه زمانی آغاز شده است . اما می توان مطمئن بود که این عمل طی چند هزار سال اتفاق می افتاد است . موخان گفته اند که بیش از 2000 سال قبل از میلاد ، تجار چینی از ترس اینکه حاکمان وقت سود و دارایی‌های حاصل از تجارت آنان را ضبط کنند ثروت خود را پنهان می کردند . مثلاً ثروت خود را جابه جا می کردند و آن را در ایالات دور و حتی خارج از چین نگه می داشتند و از روشهای دیگر از جمله تبدیل پول به دارایی های منقول،  ‌انتقال پول نقد به خارج از حوزه حاکمیت برای سرمایه گذاری در کسب و تجارت و … استفاده می کردند.[8] بنابراین ارکان تطهیر پول که اخفاء و جابجایی و سرمایه گذاری مجدد مال بوده در آن زمان نیز صورت می گرفته است و با گذشت بیش از 4 هزار سال امروزه نیز همان ارکان در پولشویی وجود دارد اما شیوه های آن تغییر یافته است

«در اوایل قرن 17 میلادی کلیسای کاتولیک ربا خواری و گرفتن بهره را جرمی مهم و شدید اعلام کرد . در نتیجه بازرگانان و قرض دهندگان را مجبور کرد که شیوه های مختلفی را برای مخفی کردن و انتقال پولهای مجرمانه خود پیدا کنند و هدف آنها نیز این بود که سودهای حاصله را مخفی کنند و یا ظاهری غیر از آنچه واقعاً هست به آن بدهند . پس از آن ردپای پولشویی را می توان در زمانی دنبال کرد که دزدان دریایی، به کشتی های بازرگانان اروپایی که از دریای آتلانتیک می گذشتند حمله می کردند و پس از آن به دنبال بهشتهای مالی می گشتند که بتوانند از ثمره تجارت مجرمانه‌شان ، عیاشانه استفاده کنند و این دولت شهرهای مدیترانه ای بودند که برای پذیرش این مجرمین به عنوان شهروند با یکدیگر رقابت می کردند . چون پول این دزدان تجارت آنها را رونق می داد و درآمد بیشتری را به خزانه آنها وارد می کرد.[9] اما این اعمال هیچ گاه عنوان مجرمانه نداشتند

در قرن ما گفته می شود این اصطلاح نخستین بار در جریان جنایتهای «آلفونس کاپون» معروف به «آل کاپون» جنایتکار معروف دهه 20  و30 آمریکا ابداع شده است . دوران جلوگیری از ساخت و مصرف مشروبات الکلی که با تصویب قانون وستد در سال 1919 در آمریکا شروع شد ، فرصتی را به مجرمین مافیایی داد که با اخذ مقادیر عظیم پول نقد از معتادین مشروبات الکلی که دسترسی قانونی به آن نداشتند پولهای نقد بی حد و حصری به دست آورند و علاوه بر آن این مجرمین از راه ربا خواری و اخاذی و فحشا و قماربازی نیز پول گزافی به دست می آوردند که لازم بود به آن صورت مشروع و قانونی بدهند. یک راه برای این کار انجام کسب وکارهای به ظاهر مشروع و قانونی و آمیختن درآمدهای غیر قانونی شان با درآمدهای مشروعی بود که از این فعالیتها به دست می آوردند . ماشینهای رختشویی یکی از این کسب و کارهایی بود که به وسیله گانگسترهای مجرم آن زمان و از جمله آل کاپون مورد استفاده قرار گرفت . چون در این ماشینها کسب و کار به صورت نقدی انجام می گرفت و منافع غیر قابل تردیدی از این راه به دست می آمد. اما در اکتبر 1931 بی احتیاطی آل کاپون باعث شد که مامورین مالیاتی به یک اتهام ساده فرار مالیاتی او را بازداشت و او را به 11 سال زندان و پرداخت 50 هزار دلار جزایی نقدی محکوم کنند . [10] البته این محکومیت نه به خاطر جرایمی که وی پولهای گزافی از آنهابه دست آورده بود، بلکه به خاطر فرار مالیاتی بود . عده‌ای وجه تسمیه عنوان پولشویی را به این واقعه نسبت می دهند چون پول کثیف و حاصل از جرم بعداز آمیخته شدن با پولهای حاصل از فعالیت رختشویخانه ها ، شسته شده و ظاهری تمیز و قانونی پیدا می کند

اما عده ای دیگر علت نامگذاری پولشویی بر این عمل را این می دانند که «آنچه را که انجام می شود به طور کامل شرح می دهد. یعنی پول غیر قانونی یا کثیف به گردش می افتد یا شستشو داده می شود به نحوی که در پایان کار شکل پول قانونی یا پاک به خود می گیرد . به عبارت دیگر منبع پولهایی که به طور غیر قانونی به دست آمده است در جریان یک رشته انتقالات و معاملات مجهول باقی می ماند به طوری که در نهایت ،‌می توان پولها را به عنوان درآمد مشروع عرضه کرد.[11]»

دستگیری و محکومیت آل کاپون در سایر مجرمین که به تازگی به ضرورت تغییر قیافه دادن منابع مالی خود پی برده بودند،‌انگیزه ای ایجاد نمود تا تاکتیک‌های پولشویی مؤثرتری رامورد استفاده قرار دهند تا به سرنوشت آل کاپون دچار نشوند. از جمله این اشخاص ، شخصی به نام مایرلانسکی[12] بود که عنوان معروف ترین فرد غیر ایتالیایی مافیا را داشت . وی که از رویه آل کاپون آزده خاطر شده بود به دنبال شیوه های جدید پولشویی برآمد. او در مدتی کمتر از یک سال ، مزایای حسابهای شماره دار بانکهای سوئیس را کشف کرد . تسهیلات بانکی سوئیس به لانسکی شیوه ای را عرضه کرد تا یکی از اولین تکنیکهای واقعی پولشویی ـ تکنیک وام دهی مجدد – را ایجاد کند و بعدها همکاران وی شیوه‌های دیگری از جمله استفاده از نقاط امن و مطمئن در خارج از کشور را مورد استفاده قرار دادند. اما هیچگانه بر این اعمال عنوان پولشویی اطلاق نمی شد و در واقع هدف اصلی آنها نیز فرار از مالیات بود

اصطلاح پولشویی تا سال 1973 در رسانه ها و مطبوعات مطرح نشده بود و زمانی هم که این عبارت به کار رفت ربطی به مایر لانسکی نداشت . بلکه نخستین بار در جریان رسوایی واترگیت، ‌توسط مشاور حقوقی نیکسون، ‌رئیس جمهور وقت آمریکا به کار رفت ود رمطبوعات در ضمن گزارشهای مربوط به این ماجرا درج شد . نیکسون برای انتخاب مجدد خود به ریاست جمهوری ،‌محرمانه مبالغ هنگفتی کمک نقدی از بسیاری از مؤسسات و حتی مجرمین مثل مافیای کشور مکزیک دریافت کرد تا بعد از انتخاب مجدد به ریاست جمهوری امتیازاتی را به آنها بدهد . این مؤسسات و شرکتها برای حل این مشکل که چگونه وجوه مزبور را از مسیر حسابرسی شرکت خارج کنند از شیوه های مختلفی استفاده کردند. ولی گردانندگان این ماجرا در شستشوی پولهای مبادله شده با عدم موفقت روبه رو شدند. زیرا در تاریخ 17 ژوئن 1972 ، مقر حزب دموکرات واقع در ساختمان واترگیت مورد دستبرد افرادی از حزب جمهوری خواه وسیا قرارگرفت و اسناد مربوط به این معاملات توسط آنها به سرقت رفت و به وسیله نشریات آن زمان افشا شد. اما در آن زمان نیز پولشویی در هیچ یک از مکاتب حقوقی آن زمان جرم مستقل تلقی نمی‌شد . و یک دهه بعد  یعنی در سال 1982 بود که یکی از محاکم آمریکا در پرونده
US V $ 4 , 255,625,39551,Fsupp.314 در خصوص مصادره اموال ناشی از تجارت کوکائین از کلمبیا آن را به متون حقوقی و قضایی آمریکا وارد کرد . [13]

به هر حال دولتها از دهه80 میلادی به فکر خطر پولشویی و مبارزه با آن افتادند و در این فکر کشور آمریکا پیش قدم بود ،‌چون (هم پیمانی شرکتهای بزرگ با داشتن مدیران عشرت طلب و دارایی های مشارک با قیمت گذاری نازل، علاقمندی روز افزون مال اندوزان نسبت به استفاده از اوراق بهادار برای کسب سرمایه های عظیم جهت تضمین مالی مشارکتهای خصمانه در مزایده ها و عرضه خستگی نا پذیر پولهای فرار که از منابع سری شرکتهای دور از کرانه سرچشمه می گرفت ، آمریکا را دردهه 1980 به بزرگترین مرکز سهل الوصول پولشویی در جهان مبدل ساخت .[14]» به همین دلیل هم اولین قانونی که پولشویی را جرم انگاشت در آمریکا به تصویب رسید . این قانون که به نام «قانون کنترل پولشویی» خوانده می شود در اکتبر 1986 تصویب گردید. اگر چه پیش از آن نیز در «قانون رازداری بانکی» 1970 تدابیری جهت مبارزه با پولشویی از جمله لزوم گزارش معاملات با بیش از ده هزار دلار به اداره درآمد داخلی، وضع شده بود اما خود پولشویی جرم شناخته نشده بود . در فرانسه نیز برای اولین بار قانون 31 دسامبر 1987 پولشویی را جرم انگاشت . و به دنبال آن خطر پولشویی کم‌کم برای جهان شناخته شد . جامعه جهانی در این مقطع احساس کرده بود که تبهکاران با استفاده از خلاء قانونی ناشی از عدم جرم انگاری تطهیر پول ، ثروت ناشی از جرایم مختلف به ویژه جرایم مربوط به مواد مخدر را به راحتی به جریان انداخته و از نتاج مالی این اموال غیر قانونی فعالیتهای مجرمانه خود را گسترش می دهند و به همین جهت تلاشهای جهانی و منطقه ای به خصوص از سوی سازمان ملل به منظور مبارزه با این پدیده صورت گرفت ؛ پولشویی در فرایند قاچاق مواد مخدر با تصویب کنواسیون بین المللی مبارزه با قاچاق مواد مخدر و داروهای روانگردان(1988) به صورت جهانی در حقوق جزا مطرح گردید و بعد از آن در موارد متعددی از جمله اعلامیه کمبته بال (1988 ) ، کنوانسیون شورای اروپا (1990 ) ، دستور العمل اتحادیه اروپا( 1991 )،  قطعنامه سازمان بین المللی کمسیون اوراق بهادار (1992 ) و به ویژه در کنوانسیون سازمان ملل علیه جرایم سازمان یافته فراملی (2000 ) و کنوانسیون مبارزه با فساد مالی (2003) پیگیری شد . در سال 1989 رؤسای هفت کشور صنعتی جهان معروف به G-7 ، به منظور هماهنگی چند ملیتی برای برخورد با این بحران سازمان «فاتف» را تشکیل دادند که این سازمان در سال1990 ، 40 توصیه در خصوص مبارزه با پولشویی منتشر کرد که به عنوان کار پایه و استاندارد بین المللی مبارزه با پولشویی در جهان پذیرفته شده است . این توصیه ها در سال 1996 و 2001 مورد بازبینی قرارگرفت

تلاشهایی که در سطح کشوری ،‌منطقه ای و جهانی برای مبارزه با پولشویی صورت کرفته همچنان ادامه دارد و به خصوص بعد از عملیات تروریستی مشهور به حوادث 11 سپتامبر 2001 ،‌حساسیتهای بین المللی برای مقابله با پدیده پولهای سیاه بیشتر شده است . کمی بعد از این حادثه بود که آمریکا قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی را تصویب کرد و برای این قانون ویژگی فراملی قرار داد و دو هفته بعد از این حوادث بود که سازمان ملل قطعنامه 1373 [15] را در خصوص مبارزه با تامین ماللی تروریسم به تصویب رساند و به مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی در سطح جهان سرعت داده شد

در خصوص ایران نیز باید گفت که واژه پولشویی در ادبیات حقوقی و اقتصادی ما قدمت چندانی ندارد و اندکی بیش از 4 –3 سال است که در محافل حقوقی و اقتصادی مطرح شده و سمینارهایی نیز در این زمنیه بر پا شده است. لایحه مبارزه با پولشویی نیز پس از بحثهای فراوان و پس از چندین بار بازنگری در تاریخ 6/7/81 به مجلس تقدیم شد که به دنبال کارشناسی ها و بررسی هایی که در لایحه صورت گرفت ،‌تغییرات و اصلاحاتی توسط کمیسیون مشترک مجلس در آن به عمل آمد ونهایتاً در تاریخ 6/2/83 به تصویب مجلس رسید. اما مورد تایید شورای نگبان قرار نگرفت و به مجلس باز گردانده شد . با تاکید مجلس بر مواضع قبلی خود ، لایحه به مجمع تشخیص مصلحخت نظام ارجاع شد که این لایحه درمجمع مورد بررسی قرار نگرفت و با موافقت مجلس و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت، برای بررسی بیشتر و رفع ایرادات شورای نگهبان به مجلس باز گردانده شد . لذا با توجه به طولانی بودن روند تصویب لایحه قانونی پولشویی و فوریت اتخاذ تدابیری برای هماهنگی با بانکهای خارجی ،‌شورای پول و اعتبار در تاریخ 18/2/81 به استناد اختیارات حاصله از قانون پولی و بانکی کشور مصوب 52 مقرراتی را برای پیشگیری از پولشویی در مؤسسات مالی تصویب کرد. علت عمده تاکید و تسریع دولت و بانک مرکزی در زمینه پیگیری اقدامات مبارزه با پولشویی این است که کارشناسان اقتصادی سازمان ملل و بانک جهانی معتقدند ایران دومین کشور مستعد برای پولشویی است و ضعف قانونی سیستم بانکداری ایران بیشترین امکانات را در اختیار پولشویان قرار داده است . [16] بنابراین در حال حاضر مستند قانونی مبنی بر جرم بودن عمل پولشویی در ایران وجود ندارد . اگرچه ایران کنوانسیون سازمان ملل در خصوص مبارزه با مواد مخدر و داروهای روانگردان 1988 وین را تصویب کرده که به موجب آن کشورها مکلف به جرم انگاری شست و شوی عواید حاصل از قاچاق مواد مخدر شده‌اند

مبحث سوم : عناصر تشکیل دهنده جرم

هر جرم از سه عنصر قانونی ، مادی و معنوی تشکیل می شود و برای محکوم شدن متهم به ارتکاب جرم باید کلیه اجزای این عناصر اثبات شود. برای تحقق پولشویی به عنوان یک جرم نیز تحقق این عناصر سه گانه ضروری است . که در این مبحث به بررسی این عناصر در جرم پولشویی می پردازیم

گفتار اول : عنصر قانونی

همان گونه که برخی اساتید حقوق جزا بیان کرده اند عنصر قانونی را نباید به عنوان یک عنصر مجزا در کنار عنصر مادی و روانی مورد بررسی قرار داد.[17] چون عنصر قانونی همسنگ و هم تراز عناصر دیگر نیست بلکه عناصر دیگر در طول عنصر قانونی قرار می گیرد . عنصر مادی و روانی جرم هر دو مبتنی بر قانون هستند و بنا بر تصریح قانون است که می‌توان رفتار یا حالت خاصی را به عنوان عنصر مادی یا روانی جرم شناخت . هیچ عملی بدون اینکه قانون آن را جرم بداند ،‌وارد دایره حقوق جزا نمی شود . اما ما بنا بر سنت حقوقی این عنصر را نیز مورد بررسی قرار می دهیم

جرم پولشویی جرمی است که از جرم شناسی و جامعه شناسی و از حقوق بین الملل به حقوق کیفری و داخلی راه یافته است. ابتدا جرم شناسان با مشاهده اثرات سوء پولشویی متوجه خطر آن شدند و توجه قانونگذاران را به آن جلب کردند و از آنجایی که این جرم جنبه فراملی دارد ابتدا جوامع و سازمانهای بین المللی در صدد برخورد برآمده و با تصویب اسناد بین المللی، حقوق داخلی را تحت تاثیر قرار دادند . اما اسناد بین المللی اگر چه کشورها را ملزم به جرم‌انگاری یک موضوع خاص کنند ، قبل از تصویب و جذب شدن در حقوق داخلی نمی توانند خود به عنوان عنصر قانونی یک جرم، قضات دادگاههای یک کشور را متعهد و ملزم کنند.به عبارت دیگر ، اسناد بین المللی گاه با تببین ارزش های مورد حمایت و گاه با تعیین اعمال خلاف این ارزش ها‌، از دولت ها می خواهند تا در قانون داخلی خود اعمالی را جرم بدانند و مجازات مناسب آن را تعیین نمایند. اما تا وقتی که با تصویب قانون داخلی ،‌عمل مزبور جرم تلقی و مجازات آن مشخص نگردد، جرمی با آن عنوان در حقوق داخلی وجود نخواهد داشت ،‌هرچند جنبه خطرناک و زیان آور آن از نظر جامعه بین المللی شناخته شده و بدیهی باشد. این امر به دلیل رعایت اصل حاکمیت دولتها است

ماده 3 کنوانسیون وین 1988 و ماده 6 کنوانسیون پالرمو 2000 و برخی اسناد بین المللی دیگر از دول اعضا خواسته اند که بر طبق اصول اساسی حقوق داخلی خود اقدامات لازم را جهت جرم انگاری پولشویی در قوانین داخلی خود به عمل آورند. بنابراین عنصر قانونی جرم پولشویی را باید در قانون داخلی هر کشور بررسی کرد. همان گونه که عنصر قانونی پولشویی در آمریکا را باید قانون کنترل پولشویی 1986 و قانون ضد تروریسم 2002 ، و در انگلستان قانون جرایم قاچاق مواد مخدر 1986 و قانون مبارزه با تروریسم 1989 و قانون عدالت کیفری و قانون پولشویی 1993 اصلاحی 2001 ،‌و در فرانسه قانون قاچاق مواد مخدر 1987 در خصوص تطهیر عواید حاصل از قاچاق مواد مخدر و سپس قانون تطهیر پول 1996 ، دانست . امروزه در بیش از 147 کشور دنیا مقررات مبارزه با پولشویی تصویب شده است

در ایران در حال حاضر هیچ قانونی در خصوص جرم انگاری پولشویی وجود ندارد اگر چه مقرراتی اداری در جهت پیشگیری از پولشویی به تصویب رسیده است . اما این عمل هنوز در ایران جرم نیست و تا زمانی که مصوبه مجلس مراحل قانونی خود را طی نکند و لازم الاجرا نشود نمی توان گفت در ایران جرمی به نام پولشویی وجود دارد . اما در صورت قانونی شدن این مصوبه می توان عنصر قانونی این جرم را مواد 1 ، 2 ، 7 این قانون دانست . پس عنصر قانونی جرم پولشویی در ایران مرکب خواهد بود ونه بسیط توضیح اینکه «اگر در یک حکم قانونی تکلیف جرم و مجازات معین شده باشد ، عنصر قانونی آن جرم بسیط و اگر چند حکم قانونی برای تعریف جرم ، ارکان جرم ، مجازات، علل مشدده جرم پیش بینی شده باشد عنصر قانونی آن جرم مرکبت است.» [18] برای محکومیت یک شخص به پولشویی نیز باید به چند ماده قانونی استناد کرد؛ برای تطبیق موضوع با پولشویی باید به ماده 1 و برای تشخیص عواید مجرمانه باید به ماده 2 و برای تعیین مجازات باید به ماده 7 استناد کرد

گفتار دوم :‌عنصر مادی

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
دوشنبه بیست و پنجم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود تحقیق بررسی وضعیت کودکان خیابانی در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق بررسی وضعیت کودکان خیابانی در pdf دارای 32 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق بررسی وضعیت کودکان خیابانی در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه دانلود تحقیق بررسی وضعیت کودکان خیابانی در pdf

مقدمه

فصل اول

طرح تحقیق

اهمیت و ضرورت تحقیق

اهداف تحقیق

ارائه فرضیه

روش تحقیق

فصل دوم

موقعیت طبیعی استان گلستان

موقعیت سیاسی

موقعیت اجتماعی و ترکیب قومی و نژادی

موقعیت فرهنگی

فصل سوم

تعریف کودکان خیابانی

بررسی وضعیت زندگی کودکان خیابانی در استان گلستان

وضعیت اجتماعی و خانوادگی کودکان خیابانی

کودکان خیابانی بیشتر از چه قشری هستند؟

فصل چهارم

توزیع فراوانی پذیرش شدگان بر حسب ماه‌های سال در سطح استان گلستان

توزیع فراوانی پذیرش شدگان بر حسب تحصیلات

فصل پنجم

انواع سوء استفاده از کودکان خیابانی

عوامل تهدید کننده سلامت کودکان خیابانی

پدیده خانه‌گریزی و چشم‌اندازهای جهانی آن

نتیجه‌گیری

پیشنهادات

منابع

بخشی از منابع و مراجع پروژه دانلود تحقیق بررسی وضعیت کودکان خیابانی در pdf

افروز، غلامعلی، روان‌شناسی تربیتی، انتشارات انجمن اولیا و مربیان، 1375

رحیمی یگانه، زهرا. بررسی رابطه جو عاطفی خانواده و فرار نوجوانان از خانه، دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی، تهران 1378

غنی‌آبادی، خدیجه‌السادات. نقش حیاتی پدر و مادر در شکل‌گیری شخصیت فرزندان. نشریه ماهانه آموزشی ـ تربیت پیوند. شماره 241 آبان 1378

آمارنامه گلستان، تهیه شده در معاونت آمار و اطلاعات، سازمان برنامه و بودجه استان گلستان

نگاه به رویدادهای آموزش و پرورش، سال نهم، شماره 168، اردیبهشت 1380

نشریه ره آورد بهزیستی، اسفند 1378

بونیک، باربارا، رهنمودهایی در جهت طراحی مراکزی برای بچه‌های خیابانی، ترجمه نگین عبداله زاده، انتشارات یونیسف در تهران، 1997

طرح تحقیق

در گستره تاریخ از بدور تشکیل نخستین واحد اجتماعی، انحرافات اجتماعی به چشم می‌خورد تا جایی که می‌توان چنین پنداشت که آسیب‌های اجتماعی، با زندگی اجتماعی بشر عجین شده در پوشش تاریخی با توجه به شرایط و موقعیت‌های مکانی و زمانی انواع مختلفی  از رفتارهای مجرمانه و بزهکارانه و حالات غیراخلاقی پدیدار است

اهمیت و ضرورت تحقیق

افزایش رو به تزاید جمعیت در دو دهه گذشته، ساخت جمعیتی کشور ما را دگرگون نموده و این امر آسیب‌پذیری هرچه بیشتر نوجوانان و جوانان ما را به لحاظ جمعیتی جوان چندین برابر نموده است. گسترش شهرنشینی، نرخ بالای بیکاری جوانان و تورم به تدریج فشارهایی را بر ضعیف‌ترین اعضای جامعه یعنی زنان و کودکان وارد می‌آورد

نگرانی و علاقه نسبت به مطالعه این پدیده و کشف علل و عوامل آن، شتاب فزاینده‌ای دارد و زیان‌هایی که به جامعه وارد می‌شود، این مشکل را از دیرباز گریبانگیر ما بوده، اما مسئولین در حل این مشکل، توفیق کمی داشته‌اند. تحقیق حاضر با توجه به اهمیت مساله و با درنظر گرفتن همه محدودیت‌ها، برای شناخت بیشتر عوامل این پدیده طرح‌ریزی شده است

اهداف تحقیق

هدف از تحقیق، رسیدن به جواب مسائل و مشکلات از طریق علمی است. هدف اساسی این تحقیق، شناخت دیدگاه‌های بچه‌های خیابانی نسبت به عوامل زمینه‌ساز گرایش به انحرافات اخلاقی بزهکاری و ;. و تهیه پرسشنامه به منظور شناسایی بیشتر این کودکان، کشف عوامل و علل این معضل و انعکاس عوامل مربوط به ادارات و نهادهای مربوطه جهت استفاده از امکانات و توان آنها در رفع و تعدیل این معضلات و شناخت عوامل خانوادگی و ; می‌باشد

ارائه فرضیه

فرضیه عبارت است از تصور، حدس منطقی یا احتمالاتی درباره نتایج تحقیق، تحقیق حاضر جهت پاسخ به این پرسش طرح‌ریزی و اجرا شده است که چه عواملی در ایجاد و گسترش این معضل دخالت دارد که در این راستا چند فرضیه تنظیم و تدوین شده است

 •    آیا بین ویژگی‌های خانوادگی با معضل پدیده کودکان خیابانی رابطه وجود دارد؟
 •   آیا بین عوامل شخصیتی و روانی کودکان و نوجوانان با بزهکاران اخلاقی رابطه وجود دارد؟
 •      آیا بین عوامل محیطی و اجتماعی با این معضل رابطه‌ای وجود دارد؟
 •      آیا بین دختران و پسران، این میزان متفاوت است؟
 •       عوامل موثر بر ایجاد این پدیده چه می‌باشد؟
 • روش تحقیق

  جهت کسب اطلاعات مورد نیاز در این تحقیق از روش‌های زیر استفاده شده است

 •      روش کتابخانه‌ای؛
 •       استفاده از منابع؛
 •      گزارشها؛

 • برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
  دوشنبه بیست و پنجم 5 1395
  (0) نظر
  برچسب ها :
  دانلود طرح (کارآفرینی) طرح تولیدی : چراغ های اضطراری در pdf

  برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

   دانلود طرح (کارآفرینی) طرح تولیدی : چراغ های اضطراری در pdf دارای 44 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

  فایل ورد دانلود طرح (کارآفرینی) طرح تولیدی : چراغ های اضطراری در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

  این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

  توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود طرح (کارآفرینی) طرح تولیدی : چراغ های اضطراری در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


  بخشی از متن دانلود طرح (کارآفرینی) طرح تولیدی : چراغ های اضطراری در pdf :

  بخشی از فهرست دانلود طرح (کارآفرینی) طرح تولیدی : چراغ های اضطراری در pdf

  فصل اول
  چکیده طرح
  1
  فصل دوم
  کلیات شناسائی محصول
  4
  1-2- معرفی چراغ اضطراری
  1-1-2- تعریف
  2-1-2- مشخصات فنی
  3-1-2- طبقه بندی و چگونگی بسته بندی
  4-1-2- تعرفه گمرکی
  5-1-2- استاندارد 5
  5
  6
  6
  7
  7
  2-2- چگونگی بکارگیری و کالا های قابل جانشینی
  1-2-2- محصول
  2-2-2- جایگزینی 7
  7
  7
  3-2-امکان فروش و وضع بازار 9
  فصل سوم
  بررسی فنی
  11
  1-3- بررسی روش های تولید
  1-1-3- تولید جعبه و قطعات ورقی فلزی
  2-1-3- تولید ترانسفورماتور
  3-1-3- تولید برد مدار چاپی ( دستگاه SCREEN PRINTER )
  4-1-3- مونتاژ برد الکترونیک
  5-1-3- آماده سازی اجزاء
  6-1-3- مونتاژ نهایی
  7-1-3- تست نهایی و بسته بندی توسط دستگاه (FUNCTIONAL TEST) 12
  12
  12
  17
  18
  22
  22
  22
  2-3- تشریح فرایند منتخب تولید
  1-2-3- تولید اجزاء
  1-1-2-3- تولید ترانس
  2-1-2-3- تولید برد الکترونیکی
  3-1-2-3- آماده سازی اجزاء
  2-2-3- مونتاژ نهایی
  3-2-3- تست نهایی و تعمیر
  4-2-3- بسته بندی 22
  23
  23
  24
  25
  25
  26
  26
  3-3-کنترل کیفیت
  1-3-3- کنترل ورودی
  2-3-3- کنترل در حین تولید
  3-3-3- کنترل اطمینان
  4-3-3- نمودار فرآیند عملیات تولید 26
  26
  28
  28
  29
  4-3- تعیین و محاسبه ظرفیت
  1-4-3- واحد
  2-4-3- علت سرمایه گذاری
  3-4-3- نرم ظرفیت
  4-4-3- میزان تولید 29
  29
  30
  30
  30
  5-3- مواد اولیه 30
  30
  6-3- دستگاه ها و تجهیزات تولید
  1-6-3- دستگاه بوبین پیچ
  2-6-3- کوره خشک کن
  3-6-3- دستگاه دیگ قلع
  4-6-3- دستگاه تست برد الکترونیکی
  5-6-3- ایستگاه تست دستگاه ساخته شده
  6-6-3- ترازوی الکترونیکی 30
  30
  31
  31
  32
  32
  32
  7-3- جداول لوازم مورد نیاز 33
  8-3-تجهیزات مورد نیاز تاسیسات عمومی کارخانه
  1-8-3- تجهیزات آزمایشگاهی
  2-8-3- تاسیسات آب
  9-3- نیروی انسانی 34
  34
  34
  35
  10-3- سطح زیر بنا
  1-10-3- سالن تولید
  2-10-3- انبار
  3-10-3- آزمایشگاه
  4-10-3- ساختمان اداری
  5-10-3- ساختمان نگهبان با سرویس
  6-10-3- سرویس بهداشتی و رختکن کارگری
  7-10-3- نمازخانه و نهارخوری
  8-10-3- مساحت زمین
  9-10-3- طول دیوار کشی
  10-10-3- مساحت خیابان ها و پیاده روها
  11-10-3- فضای سبز 36
  36
  36
  37
  38
  38
  38
  38
  39
  39
  39
  39
  11-3-نقشه پلان محل استقرار تجهیزات تولیدی 39
  12-3-بیمه نامه ها (تعرفه های بیمه )
  13-3-زبان گویا
  40
  40

  معرفی چراغ های اضطراری
  1-1-2-تعریف
  چراغ اضطراری مورد نظر در این طرح عبارت از دستگاهی است که انرژی الکتریکی را در درون یک باطری قابل شارژ ذخیره نموده و در هنگام قطع برق بصورت خود کار تعدادی چراغ را با ولتاژ مستقیم باطری روشن نماید. پتانسیل ولتاژ dc تعداد و نوع چراغ ها،مدت زمانی که امکان تامین روشنایی وجود دارد می تواند بسته به نوع و میزان مصرف متغییر باشد لیکن به عنوان یک محصول خانگی و با توجه به زمان معین و معمول قطع برق در کشور و امکان دستیابی به نوع باطری مدل حاضر انتخاب شده که ولتاژ باطری آن 12 ولت که توسط باطری سرب اسیدی مورد استفاده در خودرو سواری تامین می شود. سه عدد چراغ سیار رفلکتوری 20 وات به عنوان تامین کننده روشنایی در نظر گرفته شده است.
  در این نوع از چراغ اضطراری دو نوع لانپ مورد استفاده قرار می گیرد یکی لامپ های فلورسنت با بالاست خاص الکترونیکی و دیگری چراغ های رفلکتوری خودرو. لامپ‌های فلورسنت با توجه به حجم و سنگینی بیشتر مصارف ثالث دارند و به دیوار کوبیده می شوند لیکن چراغ های رفلکتوری با توجه به وزن و حجم کم امکان سیار بدون دارند لیکن از نظر میزان نور وراندمان لامپ های فلورسنت ترجیح دارند.

  2-1-2- مشخصات فنی
  -ولتاژ تغذیه: برق شهر 10% 220 ولت متناوب با فرکانس 50 هرتز.
  - ولتاژ خروجی: پتانسیل باطری- 12 ولت مستقیم.
  - باطری: نوع سرب اسیدی- ظرفیت 40 یا 16 آمپر ساعت.
  - خروجی: سه عدد چراغ سیار رفلکتوری 20 وات قابل قطع و وصل با کلید و یک عدد پریز خروجی جهت استفاده های اختیاری
  -امکانات: سیستم دارای نشان دهنده هایی به منظورهای زیر می باشد.
  الف- نشان دادن اتصال برق شهر به دستگاه
  ب- نشان دادن خراب بودن باطری و یا نیاز به آب باطری
  ج- نشان دادن وضعیت شارژ کامل
  د- نشان دادن این که قطب های باطری جابجا به دستگاه متصل شده اند.

  برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
  دوشنبه بیست و پنجم 5 1395
  (0) نظر
  برچسب ها :
  دانلود مقاله بررسی نقش استقرار سیستمهای تصمیم یار در بهبود کیفیت تصمیمگیری مدیران بانک کشاورزی در pdf

  برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

   دانلود مقاله بررسی نقش استقرار سیستمهای تصمیم یار در بهبود کیفیت تصمیمگیری مدیران بانک کشاورزی در pdf دارای 14 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

  فایل ورد دانلود مقاله بررسی نقش استقرار سیستمهای تصمیم یار در بهبود کیفیت تصمیمگیری مدیران بانک کشاورزی در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

  این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

  توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله بررسی نقش استقرار سیستمهای تصمیم یار در بهبود کیفیت تصمیمگیری مدیران بانک کشاورزی در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


  بخشی از متن دانلود مقاله بررسی نقش استقرار سیستمهای تصمیم یار در بهبود کیفیت تصمیمگیری مدیران بانک کشاورزی در pdf :

  چکیده

  سیستم های پشتیبان تصمیم گیری(تصمیم یار)،گونه ای از سیستم های اطلاعاتی هستندکه جهت پشتیبانی از فعالیت سازمانی نیمه-
  ساختاریافته یا ساختار نیافته مدیریتی طراحی شده اند، به طور ایده آل مناسب رفع و زدودن فواصل و رخنه های ایجاد شده میان سیستم های سازمانی و متصدیان تصمیم گیری سازمانی هستند.مدیران برای تصمیمگیری نیاز به منابع اطلاعات متفاوت و متعددی دارند تا از طریق آن بتوانند به سرعت و با دقت لازم با تصمیمسازی خود در راستای رفع مشکلات و نیل به اهداف سازمان گام بردارند. هدف اصلی از انجام تحقیق حاضر، بررسی نقش سیستمهای اطلاعات مدیریت در بهبود کیفیت تصمیمگیری مدیران بانک کشاورزی است. جامعه آماری تحقیق حاضر را مدیران، کارشناسان و رؤسای شعب منتخب بانک کشاورزی تهران تشکیل میدهند. در این مقاله نقش سیستمهای اطلاعات مدیریت در بهبود واکنش مناسب مدیران به مسائل داخلی بانک و بهبود انسجام سیستمهای داخلی بانک مورد بررسی قرار گرفته است. پژوهش حاضر از لحاظ هدف کاربردی، از لحاظ گردآوری دادهها پیمایشی و از لحاظ شیوه تحلیل دادهها از نوع توصیفی ـ همبستگی است نتایج نشان داد که، سیستمهای اطلاعات مدیریت نقش بسزایی در بهبود کیفیت تصمیمگیری مدیران بانک کشاورزی ایفا میکنند.

  کلمات کلیدی: استقرار،سیستم های تصمیم یار، کیفیت، تصمیمگیری

  1

  -1 مقدمه

  امروزه در محیط کسب و کار رقابتی و به سرعت در حال تغییر، دسترسی به اطلاعات صحیح، بهموقع و مرتبط، نقش بسیار مهمی را ایفا میکند. به طوریکه بسیاری از فعالیتهای سازمانها مانند تصمیمگیری، پیشبینی و تحلیلهای تجاری به این اطلاعات بستگی دارند. فناوری اطلاعات ابزاری است که، قادر است نیازهای اطلاعاتی سازمانها را برآورده کند و آنها را در رسیدن به اهداف یاری رساند.[14] فناوری اطلاعات با تعدیل فرآیندهای کاری، بهبود بهرهوری و کیفیت خدمات و نیز حفظ بانک اطلاعاتی جامع در مورد مشتریان، عرضهکنندگان، کارمندان و فرآیندها و پروژهها، توسعه و پیشرفت سازمان را باعث خواهد

  شد. این فناوری، با فراهمآوردن راهحل منطقی برای مدیریت همراه با کاهش هزینهها و زمان، سعی در کنترل و نظارت بر همه امور از یک نقطه مرکزی را دارد.[5]

  این همان ضرورتی است که تمام افراد و سازمانها را ملزم به حرکت در جهت توسعهی فناوری اطلاعات میسازد. فناوری اطلاعات جدا از نیازمندیهای سختافزاری خود همچون؛ زیرساختها و ابزارهای لازم، به نرمافزار هم نیاز دارد. این نرمافزار خود را به صورت سیستمهای اطلاعاتی در یک سازمان مطرح میکند به طوریکه میتوان مهمترین سیستمهای اطلاعاتی را سیستم پردازش تراکنش1، سیستم اطلاعات مدیریت2 و سیستم پشتیبانی تصمیم3 برشمرد.[2]سیستم تصمیم یار، سیستمی رسمی در سازمان است که گزارشهای لازم را برای تصمیمگیری مدیران در سطوح مختلف سازمان فرآهم میآورد و اطلاعات گذشته، حال و پیشبینی شده در مورد شرکت و محیط آن را ارائه میکند.[21]

  از سوی دیگر، مدیریت اقدامی آگاهانه و مستمر برای شکلدادن به سازمان رسمی است و هنر تصمیمگیری شرط اساسی این اقدام به شمار میرود. تصمیمگیری عبارت است از، شناسایی و انتخاب یک مسیر کاری برای برخورد با یک مشکل یا استفاده از مزایای یک فرصت.[1]مدیران برای تصمیمگیری نیازمند منابع اطلاعات متفاوت و متعددی میباشند تا از طریق آن بتوانند به سرعت و با دقت لازم با تصمیمسازی خود در راستای رفع مشکل و نیل به اهداف سازمان گام بردارند. بنابراین فقدان منابع اطلاعات مدیریتی یکی از آسیبهای بسیار بزرگ در شرکتها و بنگاههای اقتصادی به شمار میآید و وجود آن راه مناسبی برای کشف فرصتها و شناسایی دقیق محدودیتها است. برخوردار نبودن از سیستمهای اطلاعاتی بخصوص سیستم های تصمیم یار مناسب امکان مرتبط کردن فعالیتهای جاری و تأثیر هر فعالیت بر میزان عملکرد را از مدیریت سلب میکند.[8]

  بهزعم یان سیتی و مک کورمک سیستمهای اطلاعات و فناوری موجب میشود در فرایندهای اداری، تخصصی و مدیریتی از طریق شبکه (نرمافزارها و سختافزارها) یکپارچهسازی به عمل آید و واحدهای سازمان نتوانند بهصورت جزیرهای عمل کنند.

  این یکپارچهسازی جریان کار از دیدگاه پرهیز از موازی کاریها، ارجاع بهینه وظایف و حضور پدیدهای تحت عنوان »وحدت عمل« در عین کثرت واحدها است.[19]انسجام و یکپارچگی ناشی از بهکارگیری سیستمهای اطلاعات مدیریت و سیستم های پشتیبانی تصمیم، موجب یکپارچهسازی طرحها و پروژهها در یک قالب اصلی و نیز موجب افزایش هماهنگی اطلاعاتی در سازمان و کاهش فعالیتها و نیازهای اطلاعاتی پراکنده میشود.[31]

  براساس نتایج تحقیق پفر و لبلیایسی، سیستمهای اطلاعاتی توانایی مدیران را برای اداره پیچیدگی سازمان افزایش میدهد و به آنها امکان کنترل و هماهنگی ساختارهای پیچیدهتر و دارای تفکیک بیشتر را میدهد. نتایج تحقیق ویگاند نیز نشان داد

  1 TPS 2. Management Information Systems (MIS) 3. DSS

  2

  استفاده از سیستمهای اطلاعات مدیریت برای وظایف مبهم، پیچیده و غیرعادی که نیاز به هماهنگی بیشتری دارند، کاهش یافته و برای وظایف ساده و عادی استفاده از این سیستمها افزایش مییابد.[32]

  با توجه به اینکه در بانک کشاورزی ایران سیستمهای اطلاعاتی در ابعاد تکمیلی خود به صورت یکپارچه در نیامدهاند بدین ترتیب مدیران در زمان اخذ تصمیمات کلان، اطلاعات جامعی در اختیار ندارند. بنابراین، نبود سیستم های اطلاعاتی یکپارچه منجر به اخذ تصمیمگیری یکجانبه و یا تصمیمگیری با تأخیر میشود و به دلیل مرتبط نبودن اطلاعات موجود، تصمیمگیری مدیران ارشد آنچنان که مورد تقاضای آنها است منجر به رفع مشکلات سازمان نمیگردد. نیاز سازمانی بانک، که خود عهدهدار همیاری درتصمیمگیریهای مالی است واشاعهدهنده سیستمهای اطلاعاتی برون سازمانی میباشد،به ارتقای سیستمهای اطلاعاتی بخصوص سیستمهای تصمیم یار و بررسی نقش آن در بهبود کیفیت تصمیمگیری مدیران امری است که انجام این پژوهش را ضرورت بخشیده است.

  -2 پیشینه پژوهش

  بنائیان،فدایی نژاد،صادقی شریف((1390 پژوهشی با عنوان”طراحی سیستم پشتیبانی تصمیم گیری جهت مدیریت بانکی از منظر تجهیز منابع(مورد پژوهشی بانک کشاورزی) انجام دادند که با توجه به هدف اصلی این مطالعه مبنی بر پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی مدیران بانکی با استفاده از ابزاری جهت فراهم سازی امکان تصمیم سازی و تصمیم گیری به موقع وصحیح، در فضای رقابتی بازار پولی کنونی کشور برخی ازمهم تری ن ویژگی های سیستم طراحی شده عبارتند از:-1 ایجاد نوآوری در مدیریت بانکی در قالب ارایه یک سیستم نوین تخصصی درمدیریت بانکی.- 2 توانمندی در پوشش دو گروه متغیرها و شاخ صهای راهبردی و عملیاتی درحوزه تجهیز منابع بانکی -3 ایجاد دسترسی به روز به آخرین اطلاعات کلیدی و جهت هدایت مسایل و امورمربوط به حوزه تجهیز منابع.- 4 کمک به کنترل و اخذ تصمیم های مناسب توسط مدیران بانکی در مورد مسایل مدیریتی حوزه تجهیز منابع بانکی-5 توانایی در طبقه بندی سطوح دسترسی به اطلاعات کلیدی و تصمیم سازمان و غیره.

  حسنزاده، راوندی و طالبی (1389)، پژوهشی با عنوان “بررسی نقش سیستمهای اطلاعاتی در بهبود کیفیت تصمیمگیری مدیران شرکت مخابرات ایران مطالعه موردی شهر تهران” انجام دادند. نتایج نشان داد، بهکارگیری صحیح این سیستمها میتواند صرفهجویی زیادی را از لحاظ اقتصادی برای سازمانها از جمله؛ کاهش زمان تصمیمگیری، بهبود کیفیت تصمیمات اتخاذ شده و صرفهجویی در هزینههای سازمان به همراه داشته باشد. بنابراین ایجاد و بهکارگیری این سیستمها در سازمانهای کشور میتواند تصمیمگیری مدیران را بهبود بخشیده و منابع موجود را به شکل مؤثرتری در جهت انجام اهداف سازمانها هدایت نماید.

  روشن، کیوانی، پودینه و فتحی (1391)، پژوهشی با عنوان “بررسی بهبود تصمیمگیری مدیران با استفاده از اتوماسیون اداری (مطالعه موردی: استانداری آذربایجان غربی)” انجام دادند. نتایج حاصل از تحلیل اطلاعات پرسشنامه که 47 نفر ازمدیران مورد بررسی این پژوهش پاسخ داده بودند، نشان داد که سیستم اتوماسیون اداری بر افزایش دقت، صحت، بههنگامسازی و اقتصادی بودن تصمیمگیری، تأثیر مثبت دارد و هیچ شواهدی مبنی بر رد فرضیههای چهارگانه وجود نداشت.

  پیروی، ساکتی و سیدی (1392)، پژوهشی با عنوان “ارتباط بین مهارتهای رایانهای و میزان بهکارگیری سیستمهای اطلاعات مدیریت در فرایند تصمیمگیری مدیران شهرداری” انجام دادند. نتایج نشان داد، تفاوتی بین میزان بهکارگیری MIS بر حسب سن، جنسیت و سابقه خدمت وجود ندارد. بین میزان استفاده مدیران از MIS براساس تحصیلات و جایگاه سازمانی

  3

  تفاوت وجود دارد. همچنین بین آشنایی، کاربرد مهارتهای رایانهای، پذیرش فناوری اطلاعات و میزان به کارگیری MIS در فرایند تصمیمگیری مدیران رابطه مثبت و معناداری وجود دارد.

  آل-ماماری، شمسودین و ازیتی (2014)، پژوهشی با عنوان “نقش انواع مختلف سیستمهای اطلاعات در سازمانهای کسب و کار: مقاله مروری” انجام دادند. آنها بیان کردند که سیستمهای اطلاعات مختلفی در سازمانهای کسب و کار استفاده میشوند که عبارتاند از: سیستمهای پردازش رخداد؛ کهمعمولاً در سازمانها برای ثبت کارهای ساده و تکراری و اموری که به صورت روزانه انجام میگیرند، در جهت هدایت کار مورد استفاده قرار میگیرند. سیستم اتوماسیون اداری؛ کار اصلی این سیستمها مدیریت اسناد و ایجاد تسهیل در نامهنگاری و اطلاعات درون سازمان میباشدل در این سیستمها به کمک تکنولوژی ارتباطی و با استفاده از واژهپردازها، فایلهای الکترونیکی، نامههای الکترونیکی، کنفرانس الکترونیکی و امثال آن در جهت اتوماسیون اداری استفاده میگرددل سیستمهای کنترل فرایند؛ که بهمنظور نظارت و کنترل فرایندهای صنعتی و تأسیسات طراحی شدهاند. سیستم اطلاعات مدیریت؛ کهاساساً مرتبط است به تبدیل دادهها از منابع داخلی به اطلاعاتی که کارکرد آن برقراری ارتباط بین مدیران در همه سطوح میباشد و از اینرو به آنها در جهت تصمیمگیری مؤثر و بهموقع کمک میکند. سیستم پشتیبانی از تصمیم؛ این سیستمها برای اجرای مدلهای پیچیدهی آماری و ریاضی، تحلیل دادهها و پشتیبانی از تصمیم همچنین برای انتخاب بهترین گزینه و پیشبینی نتایج مورد استفاده قرار میگیرندلسیستمهای اطلاعات اجرایی؛ به مدیران ارشد در جهت تصمیمات استراتژیکی و تاکتیکی کمک میکند. سیستم اطلاعات کارشناسی؛ برای بهکار بستن استدلالات انسانی طراحی شده است.

  سیف برقی و ضیایی نقشبندی((1391 پژوهشی با عنوان “طراحی سیستم پشتیبان تصمیم گیری برای ارزیابی مشتریان” انجام دادند که در این مقاله به توسعه یک سیستم پشتیبان تصمیم در رابطه با مسئله ارزیابی مشتریان به منظور پذیرش سفارشات منتخب پرداخته شد.سیستم یاد شده می تواند به عنوان یک سیستم پشتیبان تصمیم مدل گرا مطرح شود، زیرا از مد لهای تصمیم گیری چندگانه در آن استفاده شده است. یکی از نقاط قوت این سیستم در نظر گرفتن هم زمان معیارهایی از جنس سود و هزینه و همچنین معیارهای کیفی و کمی در مدل است.

  اسلام حسن، وانگ، ژی و عثمان ابدالا (2014)، پژوهشی با عنوان “تأثیر نقش سیستم اطلاعات مدیریت بر روی فرایند تصمیمگیری در بخشها: مطالعه موردی: ایالت رودخانه نیل: سودان” انجام دادند. در این پژوهش با روش نمونهگیری تصادفی خوشهای 200 کارمند در موقعیتهای شغلی مختلف در بخش عمومی و به همین تعداد در بخش خصوصی انتخاب کردند.

  یافتهها نشان داد؛ تفاوتی بین سازگاری مدیران در سطوح مختلف در بین بخشهای خصوصی و عمومی وجود نداشته است.
  همچنین تفاوت معناداری بین دو بخش در وجود سیستم مدیریت اطلاعات برای تقویت بازدهی و کارایی فرایند تصمیمگیری وجود نداشته است. همینطور مطالعه نشان داد، تفاوت معناداری بین دو بخش در کمک سیستم اطلاعات مدیریت به مدیران در جهت سیاستها و فرمولبندیهای استراتژیک وجود نداشته است. در نهایت نتایج نشان داد، تفاوت معناداری بین دو بخش در موانع مدیریتی و فنی که پیادهسازی و کاربرد سیستم اطلاعات مدیریت را با محدودیت مواجه میکند، وجود نداشته است.

  درویش، سخایی، صحرایی، ذاکرفرد و طالبی (1393)، پژوهشی با عنوان “تأثیر سیستم اتوماسیون اداری روی تصمیمگیری مدیران (شرکت فرودگاههای کشور)” انجام دادند. نتایج نشان داد، سیستم اتوماسیون بر افزایش صحت، درستی، دقت و همچنین مناسب و بهجا بودن تصمیمگیری مدیران و افزایش توانایی آنها تأثیر مثبت دارد.

  4

  -3 مبانی نظری پژوهش

  -1-3 سیستم های تصمیم یار

  در تحقیق حاضر به لحاظ اهمیت و در راس بودن سیستم تصمیم یار در حوزه پژوهش موضوع مطالعه کنونی، بیشتر به بررسی ابعاد آن پرداخته می شود.تعاریف اولیه DSS، آن را به عنوان سیستمی معرفی میکند که برای پشتیبانی از تصمیمگیرندگان مدیریتی در موقعیتهای تصمیمگیری شبه ساختاریافته به کار میرفتند.DSS دستیاری برای تصمیمگیرندگان بود که قابلیتهای آنان را توسعه میداد ولی جایگزین قضاوت آنان نمیشد. بخش دیگری از تعریف، متذکر می شد که سیستم می تواند مبتنی بر کامپیوتر باشد و به صورت بر خط1 و متعامل عمل کند وترجیحا قابلیت خروجی گرافیکی داشته باشد.

  لیتل2، DSS را به شکل “مجموعه رویههای مبنی بر مدل برای پردازش دادهها و قضاوت برای کمک به مدیر در تصمیمگیری” تعریف میکند. مور و چانگDSS 3 را سیستمهای قابل توسعهای تعریف میکنند که توانایی پشتیبانی از تحلیل دادههای دارای کاربرد خاص (ad hoc) و مدلسازی تصمیم، با گرایش به سمت برنامهریزی آینده و بهکاررفته در بازههای برنامهریزی نشده و نامنظم را دارا است.
  بانچکDSS 4 را به عنوان سیستم مبتنی بر کامپیوتر تعریف میکند که شامل سه مولفه متعامل است. یک سیستم زبانی
  (مکانیزم برقراری ارتباط بین کاربر و سایر مولفهها)، یک سیستم دانشی (یک ذخیره دانش نهفته در سیستم در رابطه با مساله)
  و سیستم پردازش مساله (پیوند بین دو مولفه دیگر) به شمار میرود.

  به عنوان یک تعریف کلی میتوان گفت DSS یک سیستم متعامل، انعطافپذیر و وفقپذیر است که بهطور ویژه برای پشتیبانی از راه حل مشکلات مدیریتی ساختارنیافته برای تصمیمگیری بهتر، توسعه یافته است. این سیستم از دادهها استفاده میکند، رابط کاربر سادهای فراهم میسازد و میتواند دیدگاه تصمیمگیرندگان را هم در تصمیمگیری شرکت دهد. به علاوه

  DSS از تمام فازهای تصمیمگیری پشتیبانی میکند و میتواند شامل یک مولفه دانش باشد.[26]
  سیستم های پشتیبان تصمیم گیری (DSS)،گونه ای از سیستم های اطلاعاتی هستندکه جهت پشتیبانی از فعالیت سازمانی نیمه- ساختاریافته یا ساختار نیافته مدیریتی طراحی شده اند، به طور ایده آل مناسب رفع و زدودن فواصل و رخنه های ایجاد شده میان سیستم های سازمانی و متصدیان تصمیم گیری سازمانی هستند؛ بخصوص که سیستم های پشتیبان تصمیم گیری DSS ،در قالب صفحات گسترده، تبدیل به ابزار مهم و برجسته ای در مسیر تصمیم گیری های روزمره سازمان ها گردیده و اغلب به انتقال داده ها از سیستم های اطلاعاتی سازمان ها به صفحات گسترده می پردازند تا در این میان منجی تحلیل و پاسخدهی به مسائل تجاری تخصصی باشند که در گردونه سازمان پدید آمده است. علاوه بر این، سیستم های
  DSS ، دارای قابلیت بکارگیری به عنوان یک عامل سازمان دهنده جهت بهبود فرایند تصمیم گیری بوده، قابلیت سازماندهی، ایجاد و تسهیم دانش داشته و ساختار و بینش جدیدی برای مدیران به ارمغان می آورند.

  شماری از تحقیقات به بررسی استفاده از DSS در موسسات مختلف با ارزیابی سیستم ها در راستای ثمربخشی و تاثیر رویکرد تصمیم گیرندگان پرداخته اند. »سانتنهام«1 و »گیماریاس«2 مشاهده کردند که DSS با در نظر گرفتن آمار حوزه های

  Online Litel Mooore & Chung Bonczek

  1

  2

  3

  4

  5

  رضایت کاربر و تحلیل های مالی به بررسی و ارزیابی گستره ای از شیوه های مختلف پرداخته است.آنان خاطرنشان نمودند که استفاده از سیستم قابل پیش بینی است بدین ترتیب به مطالعه از طریق یک چارچوب نظری از قبیل »الگوی پذیرش فن آوری« یا تئوری »رفتار سازمان یافته« پرداختند.برخی از محققان پیامدهای مثبت DSS را مشاهده نمودند، برای مثال، میزان فزون یافته ای از تصمیمات متحول سازنده زمان بیشتری بر تصمیم گیری صرف نموده و اطمینان به بخشی از تصمیم گیرندگان را افزایش می دهد.اما با این حال محققان گزارش داده اند که DSS دارای برخی پیامدهای منفی نیز بوده است.برای مثال، ممکن است DSS در برخی فرایندهای تصمیم گیری دست و پاگیر بوده و با محدودیت ها مواجه گردد.علاوه بر این استفاده از DSS بدون درک خوبی از محتوای مشکلات این احتمال را به همراه خواهد داشت که بر خلاف نیل به بهبود در تصمیم گیری، باعث دستیابی به یکپارچگی ایده آل نیز نگردد.[29]

  سیستم های پشتیبانی تصمیم با هدف پشتیبانی و کمک به مدیران به ویژه مدیران کلان سازمان در راستای اخذ تصمیم ها و نیز کنترل چگونگی اجرای تصمیم ها و دستورالعمل ها مورد استفاده قرار می گیرند، برخلاف گزارش های سیستم های اطلاعات مدیریت که عموماً در بردارنده ی اطلاعات تفصیلی است. سیستم های پشتیبانی تصمیم در چارچوب داشبوردهای مدیریتی که شامل انواع ابزارهای نمایشگر(شمارشگرها ، گیج ها و نمودار ها و;) به ارایه متغیرها وشاخص های مورد نیاز جهت کل سازمان می پردازند.[3]

  شکل.2 یک مدل سیستم پشتیبانی تصمیم.[25]

  -2-3 بعضی از ویژگیها و قابلیتهای سیستمهای تصمیم یار

  • عمدتا در موقعیتهای نیمه ساختیافته و ساختارنیافته با همراه کردن قضاوت انسان و اطلاعات کامپیوتری،از تصمیمگیرندگان پشتیبانی میکند.
  • پشتیبانی DSS شامل سطوح مختلف مدیریتی (از مدیران اجرایی سطح بالا تا مدیران رده عملیاتی) میباشد.

  1 Sontenham 2 Gimarias

  6

  • DSS از کلیه فازهای فرایند تصمیمگیری پشتیبانی میکند: هوش، طراحی، انتخاب و پیادهسازی.

  • از فرایندها و سبکهای متنوع تصمیمگیری پشتیبانی میکند.
  • DSS به جای کارایی (هزینه) تصمیمگیری، برای بهبود اثر تصمیمگیری تلاش میکند (دقت، زمانبندی و کیفیت).

  • تصمیمگیرنده کنترل کامل بر کلیه مراحل فرآیند تصمیمگیری حل مساله دارد. هدف DSS پشتیبانی و نه جایگزینی تصمیمگیرنده است.[30]

  -3-3 مفاهیم تصمیمگیری

  برای توصیف رفتار سازمانها در تصمیمگیری، چهار مفهوم اصلی تصمیمگیری ارائه دادهاند که عبارتاند از:

  -1 شبه حل تعارضات: تعارضات موجود بین بخشها و گروههای سازمان در فرآیند تصمیمگیری امری بدیهی است که بر اساس شبه حل تعارضات و به روشهای خاصی مانند برنامهریزی بودجه به صورت رضایت طرفینی برطرف میگردد. این روند در فرآیند تصمیمگیری ادامه مییابد.
  2ـ اجتناب از عدم اطمینان: به منظور کاهش مخاطره، افق زمانی تصمیمگیری کاهش مییابد یا در تصمیمات بلندمدت، منابع محیطی تحت کنترل قرار میگیرد تا احتمال بروز حوادث پیشبینی نشده به حداقل برسد و به این ترتیب اجتناب از عدم اطمینان صورت میگیرد.

  -3 جستجوی حل مسئله: مفهوم جستجوی حل مسئله یعنی تحقیق پیرامون راهکاری مختلف برای حل مسئله و گزینش بهترین راهکار در فرآیند تصمیمگیری به طور منظم ادامه مییابد.
  -4 یادگیری سازمانی: مفهوم یادگیری سازمانی بیانگر این است که سازمانها در طول زمان یاد میگیرند که چگونه خود را با تغییرات محیطی وفق دهند.
  در تمامی موارد فوق سیستم های اطلاعاتی بخصوص سیستمهای تصمیم یار میتوانند با ارائه اطلاعات موردنیاز و اندازهگیری تغییرات و کنترل واکنش سازمان در مقابل این تغییرات،به تصمیمگیرنده در کاهش تعارضات، کاهش عدم اطمینان محیطی، افزایش آگاهی پیرامون مسئله و ارائه پاسخهای مناسب کمک نماید.[23]

  -4-3 فرایند گرفتن تصمیم و سیستم تصمیم یار

  در حالیکه برای اتخاذ تصمیم در همه سطوح اجرایی سازمان به اطلاعات متفاوتی نیاز است، سیستم پشتیبانی تصمیم اساساً مربوط به فرایند جمعآوری، پردازش، ذخیره و انتقال اطلاعات مرتبط به عملکرد مدیریت در همه سازمانها است.سیستمهای اطلاعاتی میبایست بر نیازهای اطلاعاتی مدیران ارشد، میانه و اجرایی متمرکز شود. بنابراین، موفقیت
  تصمیمگیری که قلب فرایند اجرایی است تا حدود زیادی متکی است به اطلاعات موجود و کارکرد اجزای فرایند.[28]

  در تأیید اهمیت نقش اطلاعات در تصمیمگیری میتوان گفت ایده مقدم بر تصمیمگیری به عنوان فرایند کلی مستلزم فعالیتهای قابل تمیز و مجزا است. اولین این فعالیتها، جمعآوری اطلاعات یا به عبارت دیگر ارزیابی گزینهها نهایتاًو انتخاب

  است.[12]از سوی دیگر، تصمیم موفق مبتنی بر صحت اطلاعات کسب شده برای اجرای یک سیستم اطلاعاتی تصمیم یار مؤثر میباشد.[24]بر این اساس، سیستم پشتیبانی تصمیم در حوزه تصمیمگیری مهم است چون میتواند بر اختلالات درون

  سیستم نظارت کند، مسیری را برای عمل تعیین کند و سیستم را در کنترل خودش بگیرد. همچنین آن تصمیمات غیر

  7

  برنامهریزی شده متناسب است که بهوسیله فراهمکردن اطلاعات برای جستجو، تحلیل، ارزیابی، انتخاب و پیادهسازی فرایند تصمیمگیری را پشتیبانی میکند.[17]

  -5-3 مدلهای تصمیمگیری

  مدل تصمیمگیری سایمون دارای سه مرحله است (شکل (3، بعد از آن هابر (1980)، مدل تصمیمگیری سایمون را گسترش داد و دو مرحله دیگر به آن اضافه کرد (شکل .(4 گوری و مرتن (1971)، تصمیمات را بهلحاظ ساختار در سه دسته قرار دادند: -1 تصمیمات ساختیافته: اجزاء، عناصر، تعهدات تصمیمات شناخته شدهاند و بهلحاظ کمی نیز سنجیده میشوند. -2 تصمیمات ساختنیافته: اجزاء، عناصر، تعهدات تصمیمات نمیتواند بهلحاظ کمی نیز سنجیده شوند. -3 تصمیمات نیمه ساختیافته: بین تصمیمات ساختیافته و ساختنیافته قرار میگیرندمعمولاً. بیشتر تصمیمات مربوط به کسب و کار در این گروه قرار میگیرند.

  گوری و مرتن کاربردهای کامپیوتر را برحسب درجه ساختار در تصمیمگیری دنبال کردند(شکل .[22](4

  بررسی کامل مسئله و فرصتها هوشمندی

  بسط راهحلهای گزینشی طراحی

  انتخاب یک گزینه انتخاب

  گیریتصمیمایند فر

  شکل .3 مراحل مدل سایمون (1997)

  بررسی کامل مسئله و فرصتها

  بسط راهحلهای گزینشی

  انتخاب یک گزینه

  مطرح کردن راهحل بهلحاظ تأثیر

  ارزیابی راهحل اجرا شده و اعمال تغییرات

  مسئله حل مدل

  هوشمندی

  طراحی

  انتخاب

  پیادهسازی

  نظارت کردن

  گیریتصمیمند فرای

  شکل .4 مراحل مدل هابر (1980)

  طراحی استراتژیک کنترل مدیریت کنترل اداری
  ترکیب مخزن تحلیل بودجه اصول حسابداری قابل قبول
  مکان انبار و کارخانه هزینه اداره شده ساختیافته
  ثبت سفارشات در دفتر

  درجه

  8

  پیشبینی کوتاه مدت کنترل دفتر دارایی
  ادغام شرکتها و مالکیت تحلیل واریانش بودجه کل زمانبندی تولید نیمه ساختیافته
  طراحی تولید جدید آمادهسازی بودجه مدیریت صندوق پول

  طراحی بررسی و تصمیم فروش و تولید سیستم محاسبه/هزینه ساختنیافته

  شکل .5 مراحل مدل گوری و مرتن (1971)

  -6-3 مدل مفهومی تحقیق

  با بررسی پیشینه تجربی و مبانی نظری موضوع، متغیرهای تحقیق استخراج و مدل مفهـومی تحقیـق بـهصـورت شـکل 6
  تنظیم میگردد:

  بهبود واکنش مناسب مدیران به مسائل داخلی بانک

  سیستمهای
  بهبود کیفیت
  اطلاعاتی
  تصمیمگیری
  تصمیم یار
  مدیران

  بهبود انسجام سیستمهای داخلی بانک

  شکل .6 مدل مفهومی تحقیق

  -7-3 فرضیه اصلی

  استقرار سیستمهای اطلاعاتی تصمیم یار موجب بهبود کیفیت تصمیمگیری مدیران در بانک کشاورزی میشود.

  -8-3 فرضیات فرعی

  – استقرار سیستمهای اطلاعاتی تصمیم یار موجب بهبود واکنش مناسب مدیران به مسائل داخلی بانک میشود.

  – استقرار سیستمهای اطلاعاتی تصمیم یار موجب بهبود انسجام سیستمهای داخلی بانک میشود.

  9

  -4روش پژوهش

  پژوهش حاضر از لحاظ هدف کاربردی، از لحاظ گردآوری دادهها پیمایشی و از لحاظ شیوه تحلیل دادهها از نوع توصیفی ـ همبستگی است. جامعه آماری تحقیق حاضر را مدیران، کارشناسان و رؤسای شعب منتخب بانک کشاورزی تهران بزرگ تشکیل دادند. حجم نمونه آماری با استفاده از فرمول کوکران 100 نفر برآورد شد. انتخاب اعضای نمونه به شکل تصادفی ساده است.

  برای جمعآوری دادهها از پرسشنامه محقق ساخته استفاده گردیده است. پرسشنامه شامل 26 سؤال در قالب طیف پنج درجهای لیکرت از خیلی زیاد تا خیلی کم است. به منظور سنجش روایی پرسشنامه از آزمون تحلیل عاملی تأییدی بهره گرفته شد.
  خروجی این آزمون در جداول 1 و 2 ارائه گردید.

  با توجه به جدول .1 مقدار شاخص KMO برابر 0/943 است (بیشتراز (0/6، بنابراین تعداد نمونه (تعـداد پاسـخدهنـدگان) بـرای تحلیل عاملی کافی میباشد. همچنین مقدار Sig آزمون بارتلت، کوچکتر از 0/05 است که نشان میدهد، تحلیل عـاملی بـرای شناسایی ساختار مدل عاملی مناسب است و فرض شناختهشده بودن ماتریس همبستگی، رد میشود.

  جدول .1 آزمون KMO و بارتلت برای سؤالات

  KMOآزمون 0/943

  5154/850 2

  آزمون بارتلت درجه آزادی 325
  giS 0/000

  باتوجه به جدول .2 مقدار اشتراک استخراجی برای تمام سؤالات بیشتر از (0/5) میباشد و هیچ سؤالی از پرسشنامه لازم نیست که کنار گذاشته شود. با توجه به جدول 2 سه عامل با مقدار ویژه بالاتر از یک استخراج شدهاند که تمام سؤالات در این سه عامل جای گرفتهاند.همچنین با توجه به بارهای عاملی سؤالها؛ هریک از سؤالها بیشترین بار عاملی را در همان عاملی که از پیش تعیینشده بود، دارا هستند.

  جدول .2 ماتریس عوامل چرخشیافته با روش تحلیل مولفهها و روش چرخش واریماکس با نرمالسازی کیسر برای سؤالات

  سؤالات عامل اول عامل دوم عامل سوم اشتراک

  استقرار بهبود انسجام استخراجی

  سؤال1
  .497 .419 .651 .847
  سؤال2 .871 .168 .161 .813
  سؤال3 .687 .160 .494 .742
  سؤال4 -.943 -.091 -.043 .900

  سؤال5 .884 .337 .088 .902
  سؤال6 .854 .295 .319 .918
  سؤال7 .825 .436 .225 .922
  سؤال8 .760 .541 .077 .876
  سؤال9 .854 .360 .225 .910

  01

  سؤال10 .907 .293 .016 .909
  سؤال11 .853 .355 -.029 .855
  سؤال12 .823 .291 .360 .892
  سؤال13 .712 .402 .450 .871
  سؤال14 .880 .238 .131 .848
  سؤال15 .755 .486 .314 .905
  سؤال16 .114 .766 .525 .876
  سؤال17 .162 .817 .452 .897
  سؤال18 .205 .906 .233 .917
  سؤال19 .112 .723 .599 .894
  سؤال20 .079 .786 .456 .833
  سؤال21 .204 .903 .280 .935
  سؤال22 .106 .330 .878 .891
  سؤال23 .391 .373 .789 .915
  سؤال24 .024 .490 .783 .855
  سؤال25 .084 .569 .761 .910
  سؤال26 .214 .206 .908 .912

  بنابراین هر سؤالدقیقاً همان عاملی را اندازهگیری میکند که برای آن طراحی شده است، در نتیجه سؤالهای پرسشنامه از روایی لازم برخوردار میباشد. برای سنجش پایایی پرسشنامه از ضریب آلفای کرونباخ استفاده شده است. میزان ضریب آلفای کرونباخ به دست آمده (0/988) نشاندهنده پایایی قابل قبول آن است. بررسی فرضیههای تحقیق با استفاده از آزمون رگرسیون دومتغیره با استفده از نرمافزار SPSS انجام گرفت.

  -5 تجزیهوتحلیل دادهها

  با توجه به نتایج جدول .3 ضریب رگرسیون (=0/989) سهم متغیر مستقل (استقرار سیستم اطلاعاتی تصمیم یار) را در پیشبینی تغییرات متغیر وابسته (بهبود کیفیت تصمیمگیری در بانک) مشخص میکند و همچنین آماره t و سطح معنیداری کوچکتر از )0/05سطح خطای استاندارد) برای آن نیز نشان میدهد که متغیر مورد نظر تأثیر آماری معناداری در تبیین تغییرات متغیر بهبود کیفیت تصمیمگیری مدیران داشته است.

  جدول .3 خروجی ضریب رگرسیون برای آزمون فرضیه اصلی
  سطح معنیداری T مقدار بتای انحراف ضریب مدل
  استاندارد استاندارد استاندارد نشده

  0/000 21/0523 0/989 0/044 0/942 (Constant)
  1
  0/000 65/0301 0/012 0/786 بهبود کیفیت
  تصمیمگیری در بانک

  11

  با توجه به نتایج جدول .4 ضریب رگرسیون (=0/985) سهم متغیر مستقل (استقرار سیستم اطلاعاتی تصمیم یار) را در پیشبینی تغییرات متغیر وابسته (بهبود واکنش مناسب مدیران به مسائل داخلی) مشخص میکند و همچنین آماره t و سطح معنیداری کوچکتر از

  )0/05سطح خطای استاندارد) برای آن نیز نشان میدهد که متغیر مورد نظر تأثیر آماری معنیداری در تبیین تغییرات متغیر بهبود واکنش مناسب مدیران به مسائل داخلی داشته است.


  برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
  دوشنبه بیست و پنجم 5 1395
  (0) نظر
  برچسب ها :
  X