دانشجو يار
دانلود تحقیق اسطرلاب در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله در مورد رابطة زبان در شکل گیری شخصیت و تفکر در pdf دارای 28 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله در مورد رابطة زبان در شکل گیری شخصیت و تفکر در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله در مورد رابطة زبان در شکل گیری شخصیت و تفکر در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله در مورد رابطة زبان در شکل گیری شخصیت و تفکر در pdf :

نقش زبان در شکل گیری شخصیت و روابط انسان
اگر تاکنون ” قدرت خارق العاده بازتاب دادن” را تـجربه نکرده ایـد، حـالا فرصت خوبی است که این کار را انجام دهید چراکه “زبان هـای درونی” حـالـت پیشرفته بازتاب هـای درونی افراد می باشند. با بازتاب دادنهای اولیه، فرد با طرف مقابل خـود ارتـباط برقرار می کند و این احساس را در آنها بـوجـودمی آورد که می توانند به او اعتماد کنند. مرحله بعدی درک “زبان درونی” آنـهاست تـا بتـوانـید بــا زبان خودشان با آنهاصحبت کنید و آنها را به طور کامل متوجـه منــظورتان کنید.

در روابط عاشقانه و قرارهای ملاقات ما نمی توانیم به راحتی “ارتباط” برقرار کنیم. حتی زن و شوهرها که یکدیگر را خیلی خوب می شناسند، باز هم توانایی برقراری ارتباط مناسب با یکدیگر را ندارند، به این خاطر که هیچ گاه یاد نگرفته اند که زبان درونی یکدیگر را درک کنند.
در اینجا مثالی می زنیم؛ مردی می خواهد سالگرد ازدواجشان را جشن بگیرد. به این منظور میزی را در یک رستوران مناسب رزرو می کند. او غذای مورد علاقه خانم را سفارش می دهد و شام فوق العاده ای را ترتیب می دهد. او به خودش اطمینان دارد که همه کارها را به بهترین وجه انجام داده. از سوی دیگر خانم حال مناسبی ندارد و خسته از محل کار برگشته. این سورپرایز برایش اصلاً جالب نیست و نهایتاً با سر درد شدید از رستوران به خانه باز می گردد.

چه اتفاقی روی داده است؟ کاملاً واضح است. زبان درونی آقا دیداری است و زبان درونی خانم، شنیداری. رستوران شلوغ بوده و میز آنها اگر چه دورنمای خوبی داشته، اما نزدیک به آشپزخانه بوده. آقا در هنگام صرف شام به غروب خورشید نگاه می کرده و مانند خیلی از مشتری های دیگر به هیچ وجه متوجه شلوغی نشده.
خانم متوجه می شود که میز آنها یکی از بهترین میزها بوده و می خواهد به خاطر آن از همسرش تشکر کند، اما متاسفانه سر و صدایی که از آشپزخانه به گوش می رسد، اعصاب او را بهم می ریزد و شب او را خراب می کند. خانم احساس می کند که شکایت کردن نشان دهنده بی احترامی و بی حرمتی است، اما به فکر فرو می رود و با خودش می گوید: “این مرد چش

شده؟ چطور می تونه فکر کنه این جای مزخرف، رمانتیکه؟!”
این زوج تا زمانیکه پایشان به سمت مشاور کشیده نشود، متوجه نخواهند شد که زبان درونی هم وجود دارد. زمانیکه متوجه تفاوت های درونیشان بشوند، تمام حساسیت های میان آنها قابل درک و حل شدنی خواهد شد. خانم می تواند از چشم های آقا که زیبایی ها را می بینند، تشکر کند و آقا هم از گوش های خانم که زیبایی ها را می شنوند. از آن به بعد برای آنها تصمیم گرفتن در مورد مکان مناسب برای صرف شام خیلی راحت تر می شود. آنها به آسانی می توانند بر سر هزاران مسئله دیگر که قبلاً غیر قابل بحث بوده، به توافق برسند.
نظری اجمالی به زبان درونی و رویکرد شخصیتی
مقوله زبان درونی از شاخه نظری “عصب شناسی و زبان” (NLP) گرفته شده است. البته این بحث دارای تعاریف مختلفی می باشد. به عنوان مثال “تونی رابینز” از این نسخه در مراسم سخنرانی خود استفاده می کرده. به هر حال این مقوله ساخته ذهن من نیست و محققان بیشماری در مورد آن دعاوی مختلفی را منتشر نموده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر به خواندن مقاله ادامه دهید.
ما مفاهیم دنیای اطراف خود را از طریق دیدن، شنیدن و احساس کردن درک می کنیم. در یک فضای بخصوص، افراد مختلف، متوجه اشیاء مختلفی می شوند. NLP به ما کمک می کند که بتوانیم این تفاوت را تشریح کنیم.

برخی از افراد دنیای خود را با دیده هایشان می شناسند و برخی دیگر با شنیده ها. در این میان عده دیگری نیز هستند که با حس کردن به شناختن محیط اطراف خود می پردازند. اما مشکلی که در اینجا مطرح می شود این است که هیچ کدام از انواع دریافت ها، قابل رویت نیستند به همین دلیل دیگران به سختی می توانند متوجه شوند که شما چگونه اطراف خود را می شناسید. هر چند ما در زندگی خود با افراد زیادی برخورد می کنیم که رنگ پوست و موی متفاوتی با ما دارند، اما چون این طور چیزها قابل رؤیت هستند، چندان عجیب به نظر نمی رسند؛ اما زمانیکه نوبت به زبان درونی می رسد، مسائل قدری پیچیده تر می شوند. مانند خانمی که همسرش او را به رستوران برده، ما هم نمی توانیم از درک دیگران دریافت کاملاً صحیحی داشته باشیم.

ادامه این مقاله به شما کمک می کند که تشخصی دهید جزء افراد دیداری، شنیداری و یا احساسی هستید. همچنین به شما کمک می کند تا بتوانید به زبان درونی دیگران نیز پی ببرید.
اما به خاطر داشته باشید که با خواندن این مقاله یک متخصص نمی شوید، بلکه میتوانید در رابطه خود به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کنید. پس سعی کنید:
1- از تفاوت های موجود میان این زبان های نامرئی درونی به نفع خود استفاده کنید.
2- هیچ گاه تصور نکنید که با در نظر گرفتن زبان درونی دیگران به حریم شخصی خود لطمه می زنید، بلکه به این فکر کنید که با تفهیم دیدگاههای دیگران می توانید چیزهای جالب و جدیدی را به زبان درونی خود اضافه کنید.
در این قسمت نگاه کوتاهی به هر یک از این نوع زبان های درونی می اندازیم.
شخصیت دیداری
خانم ها و آقایون دیداری که معمولاً جزء تیپ A به شمار می روند، دلشان می خواهد همه وقایع را تا آنجایی که امکان دارد با چشم های خودشان تجربه کنند. آنها خیلی مراقب ظاهر و قیافه خودشان هستند و سعی می کنند در هر حالتی، لباس های تمیز و مرتبی بر تن کنند، حتی زمان باغبانی.
آنها خودشان را با مقوله های دیداری به دیگران نشان می دهند. به عنوان مثال

زمانیکه می خواهند موافقت خودشان را با شما اعلام کنند، می گویند: “بله درست است، من همه چیز را به وضوح می بینم.” زمانیکه می خواهید از آنها سؤال مهمی بپرسید، مستقیماً به چشم هایشان خیره شوید. به خوبی متوجه می شوید که پیش از پاسخ دادن چشم هایشان به سمت بالا متمایل می شود تا بتوانند جواب پرسش شما را در ذهن خودشان به تصویر بکشند. افرادی که جزء این گروه قرار دارند معمولاً در ابراز احساسات اندکی کند عمل می کنند

.
شما اگر خودتان هم یک انسان دیداری نباشید، اما می توانید به راحتی با این گروه ارتباط برقرار کنید چرا که آنها به راحتی می توانند به طرق مختلف زیبایی را به زندگی شما هدیه کنند. به عنوان مثال برای آخر هفته یک برنامه جالب می ریزند و شما را به سمت یک مکان خوش منظره هدایت می کنند. برای برقراری مناسب با این افراد سعی کنید موضوعات مختلف را برایشان به تصویر بکشید و در نهایت بگویید: ” می توانی آنرا تجسم کنی؟” به جای اینکه بگویید: “به گوشت چطور می آید؟” و یا “چه احساسی در مورد آن داری؟”
شخصیت شنیداری
خانم ها و آقایونی که در این دسته جای می گیرند معمولاً کمی آرامتر هستند. مانند همان خانمی که در قسمت بالا به آن اشاره شد معمولاً به صداها خیلی حساس هستند: از یک عدم تعادل ناچیز در استریو خانه گرفته تا موتور دیزلی یک کامیون در یک بعد از ظهر آرام.

همانطور که ممکن است تا این لحظه حدس زده باشید، این افراد تبحر خاصی در برقراری ارتباط با سایرین دارند. آنها از صحبت کردن لذت می برند و به راحتی می توانند ذهن شما را از روی لحن صحبت کردنتان بخوانند. در حالیکه با آوای لغات هماهنگ هستند، گاهی اوقات با تمام مسائل به طور تحلیلی برخورد می کنند، ناهنجاری های دیگران را به آنها گوشزد کرده و به جای نشان دادن راه حل، آن را بیان می کنند.

آنها احساسات خود را با زبان نشان می دهند. پیش از پاسخ دادن به یک سؤال چشم هایشان به سمت راست و چپ می رود، مانند نگاه کردن به یک مسابقه تنیس، که البته این امر بدان معناست که آنها در درون خود مکالمه کوتاهی در مورد موضوع مورد بحث دارند.
یک فرد شنیداری با افراد غیر شنیداری می تواند رابطه خوبی برقرار کند. البته این گروه به سرعت متوجه کوتاه کردن موها و یا صورت اصلاح کرده شما نمی شوند. آنها بیشتر به “درون” شما علاقه دارند و حریصانه منتظر شنیدن این مطلب هستند که شما روز خود را چگونه گذرانده اید.
زبانی که صحبت می کنند خیلی ساده است: “من شنیدم چی گفتی” به جای اینکه بگویند: “من دیدم” یا ” من احساس کردم.”
شخصیت احساسی
خانم ها و آقایونی که جزء این گروه قرار دارند معمولاً از جمله خونسردترین و آرام ترین افراد هستند. می توان گفت که آنها تقریباً هیچ اهمیتی به وضعیت ظاهری، طرز غذا خوردن، استراحت کردن و عشق ورزیدن خود نمی دهند.
آنها برای بیان نظریات خود از عباراتی نظیر: “من با این راحت هستم” استفاده میکنند. پیش از پاسخ به سؤال های مهم، چشم هایشان به سمت پایین متمایل می شود چرا که در حال بررسی پاسخ در دلشان هستند.
یک فرد احساسی به راحتی می تواند با کلیه گروه های دیگر ارتباط برقرا کند. هر چند در تمیزی و انظباط نمره خوبی نمی گیرند، اما نسبت به حالات شما به شدت حساس هستند، آنها را پرورش می دهند و با شما اظهار همدردی می کنند. آنها را در آغوش بگیرید و نوازششان کنید و با گفتن: “من متوجه می شوم تو چه احساسی داری” با زبان خودشان با آنها صحبت کنید و از عباراتی نظیر: ” می بینم چی می گی” و یا ” می شنوم چه می گویی” استفاده نکنید.

مرحرومیت زبان
محرومیت زبانی یا ضایعه زبانی که عبارتست از ناتوانی در بیان آنچه مورد نظر است بدون احساس اندکی ناراحتی و عدم اعتماد بنفس در موقعیت ها و شرایطی که در آنها اختلاط فرهنگی وجود دارد، چیزی است که بیشتر از آنچه که بنظر می رسد رایج است. در مورد افرادی که از این ضایعه در رنج هستند احساس درک و همدردی بسیار کمی وجود دارد، با اینحال می توان برای این مشکل راه حل مناسبی پیداکرد. آنچه که مورد نیاز است یک اراده و خواست واقعی است.
احساسی که درتمامی بخش های اعلامیه جهانی حقوق بشر موج می زند، احساسی است قوی نسبت به برقراری عدالت. اما اینکه اهمیت عدالت در خصوص زبان و یا اهمیت زبان در مورد عدالت تا چه حدی است، کمتر کسی از آن آگاهی دارد. آنچه که در جوامع مختلف در مواجهه با زبان دیده می شود بگونه ای است که همه جا یک زبان به زبانهای دیگر برتری و ارجحیت داده می شود. در همین ساختمان سازمان ملل در حالی که بعضی از افراد می توانند به زبان مادری خود صحبت کنند، بسیاری از دیگر افراد هستند که از این امکان محروم هستند. اگر آمریکاییان،

فرانسویان و یا هر کشور پیشرفته و برتر دیگری مجبور بودند چه در گفتار و چه در نوشتار از زبانی غیر از زبان مادری خود استفاده کنند آنوقت متوجه می شدند که دیگر همکاران آنها که از این مزیت برخوردارنیستند در چه سختی و فلاکتی بسر می برند و چه زحمتی را باید متحمل شوند و اهمیت رعایت عدالت در استفاده از زبان شاید بیشتر آشکار می گردید بخصوص در روابط بین الملل که وجود چنین نواقصی بنظر یک مساله عجیب و دور از انتظار می نماید. هرچه قدر هم سخنرانی های متعدد در این مورد ایراد گردد در حالی که هیچ اراده ای در اصلاح آن دیده نمی شود، بی اثر خواهد

بود. در بین کسانی که می توانند از زبان مادری خود در سخنرانی ها و یا جاهای دیگر استفاده کنند، نسبت به کسانی که از چنین مزیتی برخوردار نیستند یک نوع بی توجهی و بی تفاوتی وجود دارد. زمانی فردی مجبور می شود به زبانی غیر از زبان مادری خود صحبت کند، بنظر کند ذهن و در برخی موارد مسخره جلوه می کند. وقتی چهل سال پیش در سازمان ملل در نیویورک بعنوان خلاصه نویس کار می کردم، نماینده یکی از کشورهای عضو که در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار گرفته بود گفت: «دولت من دارد غرق می شود و…. » در حالی که می خواست بگوید: «دولت من فکر می کند ….» و این موضوع خنده حضار را بهمراه داشت(فکرکردن در انگلیسی think تلفظی دشوار و نزدیک به sink به معنی غرق شدن دارد). آنچه که مرا واقعا به تعجب واداشت این بود که هیچ احساس همدردی نسبت به این فرد دیده نشد، همچنان که این اتفاق برای 80 در صد افرادی که دراین کره زندگی می کنند و نمی توانند آن حرف بخصوص (th) را بخوبی تلفظ بکنند ممکن است پبش بیاید، که باید با هزار زحمت و مشقت آنرا تلفظ بکند که درغیر اینصورت موجب خنده دیگران خواهد بود. چرا باید این فرد در معرض ریسکی باشد که نمایندگان دیگر کشور ها فارغ از آن هستند؟ آیا مقصر اوست؟ البته که نه. اگر چه وی ساعات بسیاری را وقف یادگیری زبان کرده ب

ود، لیکن هرگز نمی توانست در حد واندازه فردی که به زبان مادر ی خود صبت می کند ظاهر شود و همواره میزان این ریسک در افراد متفاوت خواهد بود.
ز مانی که من در سازمان بهداشت جهانی (WHO ) بودم، دکتری از ژاپن در آنجا بود که قصد داشت در خصوص کشور خود صحبت کرده و آنرا معرفی کند. هر جلسه که صحبت می کرد بیشتر از دو یا سه جمله نمی گفت.
ما همه اینگونه فکر می کردیم که احتمالا چندان اهل معاشرت نیست. مدتی بعد ژاپن نشستی ترتیب داد و امکانات لازم نیز برای ترجمه همزمان فراهم شده بود. رفتار و شخصیت این نماینده بکلی تغییر پیدا کرده بود: خیلی حرف می زد و نسبت به آنچه که در دستور جلسه وجود داشت اشرافیت داشته و آنرا بخوبی نیز بیان می کرد و از تمامی زحمت ها و دردسرهای فرمول بندی کردن مفاهیم در یک زبان دیگر فارغ بود بگونه ای که عملا با یک شخصیت متفاوتی مواجه بودیم.
چگونه است که زبان واستفاده از آن اینچنین نه فقط برروی اینکه چگونه از جانب افراد مورد پذیرش واقع می شویم و چگونه در چانه زنی ها ظاهرمیشویم، بلکه حتی برروی اینکه تاچه اندازه ای جرات بخرج داده و از دبگران بخواهیم به ما توجه کنند تاثیر اینگونه شدیدی دارد؟ چگونه است که این نابربری از سوی همه کسانی که در معرض این محرومیت نیستند مورد بی توجهی قرارمی گیرد؟
یادگیری زبان، کاری شاق
وقتی ما در مراحل یادگیری زبان مادری خود هستیم، بقدری کم سن و سال هستیم که نمی دانیم چه اتقاقی دارد می افتد. یادگیری، یعنی معرفی و انتقال صدها هزار داده و اطلاعات، برنامه ها و زیربرنامه هایی که بنحوی با الگوهای بسیار پیچیده در ارتباط هستند. به همین دلیل است که کودکان علیرغم گذراندن حدود بیست هزار ساعت بر روی زبان مادری خود تا قبل از مدرسه،

هنوزنمیتوانند آنچه را که می خواهند بخوبی ادا کنند و مثلا بجای feet (جمع پا) می گویند foots و یا بجای came از comed استفاده می کنند، چرا که هنوز برنامه های اصلی یادگیری زبان بادیگر زیربرنامه های مربوط که می بایست تکلیف کلماتی چون come و foot را روشن کند ارتباط لازم را برقرار نکرده اند. وقتی شما یک زبان بیگانه را یاد می گیرید، می بایست یک تغییر اساسی در منظر و نوع نگرش خود نسبت به این دریافت های زبانی خود ایجاد بکنید. این کار واقعا کاری است سخت و صعب و می تواند توضیح دهد که چرا تقریبا نیمی از دانش آموزان چینی در هنگ کنگ پس از شش سال ساعتها مطالعه در طول روز، در سن 16 سالگی نمی توانند از عهده درس ان

گلیسی خود برآیند.
واقعا جای تاسف است که نسبت به افرادی که از این لحاظ جزو جامعه باصطلاح نخبگان نیستند و از این محرومیت رنج می برند هیچ احساس همدردی دیده نمی شود. همانگونه که هیچ احساس همدردی و درک نسبت به همه آن کودکانی که در نقاط مختلف دنیا مجبور هستند ساعتهای طولانی انرژی خود را صرف یادگیری زبانهایی بکنند که هرگز نسبت به آنها تسلط کامل پیدا نخواهند کرد.
می توان به آوارگان یوگسلاوی سابق فکر کرد. همه بزرگسالان بطور متوسط چهار ساعت در روز روی یادگیری روسی، آلمانی و انگلیسی صرف می کردند. درست است که من می توانم به این زبانها تا حدودی صحبت کنم، لیکن برقراری ارتباط با این افراد واقعا طاقت فرسا است. بیان مفهومی که درزبان مادری خود درچند ثانیه ممکن بود، چند دقیقه طول می کشید و بعضی اوقات نیز قادر به بیان همه آنها نبودند.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
چهارشنبه سی یکم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله در مورد رشد در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله در مورد شناخت ملاک ها ی موجود و مطلوب انتخاب سردبیران گروه های دخلی خبری ایرنا در pdf دارای 220 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله در مورد شناخت ملاک ها ی موجود و مطلوب انتخاب سردبیران گروه های دخلی خبری ایرنا در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله در مورد شناخت ملاک ها ی موجود و مطلوب انتخاب سردبیران گروه های دخلی خبری ایرنا در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله در مورد شناخت ملاک ها ی موجود و مطلوب انتخاب سردبیران گروه های دخلی خبری ایرنا در pdf :

شناخت ملاک ها ی موجود و مطلوب انتخاب سردبیران گروه های دخلی خبری ایرنا

فصل اول
کلیات

1-1- بیان مساله
تخصصی شدن مشاغل ، بکارگیری نیروهای متخصص ، مطلع و کارآمدی را می طلبد که با استفاده از تخصص ، اطلاعات و دانش خود کار را با صرف کمترین هزینه و با بیشترین سرعت ارایه کنند. جهان امروز، جهان رقابت ، سرعت و انجام کارها در کمترین زمان ممکن است . حوزه اطلاع رسانی نه تنها از این امر مستثنی نیست بلکه سرعت در انتقال خبر و اطلاع رسانی یکی از ویژگی های اساسی در خبرنویسی است و حساسیت کار اطلاع رسانی ، نیاز مخاطبان به دسترسی سریع و به موقع به خبرها برای اتخاذ تصمیم درست ، افرایش تعداد رسانه ها به ویژه رسانه های جدید و قدرتمند الکترونیکی و رقابت میان آنها بر ضرورت سرعت در کار خبررسانی افزوده است.

شاید، زمانی ، ارزش خبری یک خبر را به لحاظ زمانی تا بیست و چهار ساعت محاسبه می کردند اما امروزه ، با توجه به تعدد رسانه های مکتوب و چاپ مکرر آنها در روز و پیدایش و رشد رسانه های الکترونیکی ویژه پخش اخبار ، ارزش زمانی برخی از خبرها مانند ترور یا مرگ شخصیت های معروف ، اعلام وقوع یا پایان جنگ ، سقوط قیمت ارز ، شاید به ثانیه محدود شود، بنابراین ، کمترین تعلل و تاخیر در انعکاس سریع رویدادها به کاهش اعتبار رسانه و ادامه این روند در درازمدت به مراجعه مخاطبان به رسانه های رقیب ، کاهش میزان آگهی ها و در نتیجه به مرگ رسانه یا دستکم به کم و بی خاصیت شدن آن منجر می شود.
البته به این مساله نیز باید توجه کرد که همانگونه که وجود هواپیما، تانک ، ناو و افراد انسانی به خودی خود موجب ایجاد یک نیروی نظامی کارآمد نمی شود، وجود قلم ، کاغذ، ضبط صوت ، اینترنت و نیروی انسانی به اسم خبرنگار نیز صرفا موجب تولید خبر و اطلاع رسانی نمی شود. استفاد

ه از دبیران و سردبیران متخصص ، آشنا به مسایل حرفه ای ، مطلع از حوزه تحت پوشش و فناوری های ارتباطی در کنار تجهیزات و امکانات شغلی و خبرنگاران ورزیده و حرفه ای ، از جمله عوامل موثر بر انتقال سریع اخبار است .
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به عنوان پیشکسوت خبرگزاری های ایران، سرعت ، دقت و صحت را در سرلوحه کار خود قرار داده است . اما سوال این است که ایرنا تا چه اندازه توانسته است با اعمال ملاک های حرفه ای در انتخاب سردبیران گروه های خبری خود به این شعار تحقق بخشد و در واقع، ملاک های موجود انتخاب سردبیران گروه های داخلی خبری در ایرنا کدامند و ملاک های مطلوب آن از نظر خبرنگاران هر گروه چیست ؟

1-2- اهداف تحقیق :
1- شناخت ملاک ها ی موجود و مطلوب انتخاب سردبیران گروه های دخلی خبری ایرنا ،
2- میزان اعمال این ملاک ها،
3- تاثیر اعمال این ملاک ها در تحقق شعار سرعت ، دقت و صحت ایرنا در اطلاع رسانی و
4- شناخت ضعف ها و کاستی های موجود در زمینه ملاک های تعیین سردبیران و ارایه راهکاری مناسب برای ارتقای سطح اطلاع رسانی ایرنا .

1-3 – فرضیه ها :
1- به نظر می رسد از دیدگاه خبرنگاران گروه های داخلی خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، داشتن تحصیلات دانشگاهی تکمیلی مرتبط، یکی از ملاک های مطلوب انتخاب سردبیران ایرنا است .
2- به نظر می رسد از دیدگاه خبرنگاران گروه های داخلی خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، داشتن سابقه کار حرفه ای مرتبط ، یکی از ملاک های مطلوب انتخاب سردبیران ایرنا است.
3- به نظر می رسد از دیدگاه خبرنگاران گروه های داخلی خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، آشنایی با فناوری های نوین ارتباطی و زبان خارجی، یکی از ملاک های مطلوب انتخاب سردبیران ایرنا است .
4- به نظر می رسد از دیدگاه خبرنگاران گروه های داخلی خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، گرایش های(سوگیری) سیاسی، یکی از ملاک های موجود انتخاب سردبیران ایرنا است .
5- به نظر می رسد از دیدگاه خبرنگاران گروه های داخلی خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، جنسیت، یکی از ملاک های موجود انتخاب سردبیران ایرنا است .

6- به نظر می رسد از دیدگاه خبرنگاران گروه های داخلی خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، مناسبات و ارتباطات فردی، یکی از ملاک های موجود انتخاب سردبیران ایرنا است.

1-4 – جامعه آماری : 

1-5 – روش تحقیق :
پیمایشی .

1-6- روش تجزیه و تحلیل داده ها : استفاده از امار توصیفی و استنباطی .

1-7 – متغیرها :
متغیر مستقل :
ملاک های مطلوب و موجود انتخاب سردبیران خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)،

متغیرهای وابسته :
– داشتن تحصیلات دانشگاهی تکمیلی مرتبط با روزنامه نگاری ،
– داشتن سابقه کار حرفه ای (دستکم 10سال )،
– آشنایی با فناوری های نوین ارتباطی و زبان خارجی ،
– گرایش (سوگیری سیاسی) ،
– ارتباطات و مناسبات فردی و
– جنسیت .

1-8 – تعریف مفهومی متغیرها :
خبرگزاری جمهوری اسلامی : در سال 1313 ، اداره‌ای به نام “آژانس پارس” در وزارت امور خارجه ایران در جایگاه یک مرکز خبری ملی و رسمی تاسیس شد. این اداره زیر نظر وزارت امور خارجه به انتشار اخبار ملی و بین‌المللی پرداخت و روزانه دو بار بولتن خبری به زبان فارسی و فرانسه منتشر و میان مسوولان، اداره های دولتی، خبرگزاری های بین‌المللی در تهران و مطبوعات ملی توزیع می‌کرد.
مهمترین وظایفی که در اساسنامه ایرنا برای این سازمان تعیین شده است عبارتند از:
– جمع‌آوری، پردازش حرفه‌ای و انتشار اخبار و گزارش های خبری از رودیدادهای ایران و جهان در سطح ملی و انعکاس اخبار ایران در سطح بین‌المللی،
– تهیه، تولید و انتشار عکس‌های خبری از رویدادها و وقایع،
– خرید و فروش خبر، گزارش‌، مقاله، تفسیر و عکس در سطح ملی و بین‌المللی،
– انجام فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی در موضوعات مختلف،
– مشارکت در ایجاد و تقویت سازمان‌ها و ائتلاف‌های خبری، منطقه‌ای و بین‌المللی،
بر اساس آخرین تغییرات تشکیلاتی ایرنا در سال 1370، این سازمان در سطح بالا دارای مدیرعامل و سه معاونت خبری، اجرایی و فنی است. معاونت خبری سه مدیریت “اخبار داخلی”، “اخبار خارجی” و “پژوهش و بررسی‌های خبری” را مدیریت و هماهنگ می کند. معاونت اجرایی، مدیریت‌‌های “امور اداری”،”امور مالی”، “طرح و برنامه” و “بازرگانی” را شامل می‌شود. معاونت فنی نیز دارای مدیریت‌های “مهندسی و ارتباطات” و “خدمات رایانه و ماهواره” است.
بر اساس آخرین تغییرات تشکیلاتی، “ایرنا” دارای 50 دفتر در مراکز استان‌ها و شهرستان‌های مختلف کشور و 30 دفتر خارجی است. علاوه بر دفاتر خارجی، ایرنا در برخی کشورهای خارجی از خبرنگاران آزاد و رابطین خبری، برای کسب خبر بهره می‌برد.

سردبیر :
در هر سازمان تحریریه ، سردبیر (ویراستار) نقش سیاستگذار، کانال پالایش خبر، هماهنگ کننده فعالیت تحریریه ، انطباق اخبار و مطالب با خط مشی رسانه ، انتخاب کننده اخبار ، اولویت گذاری خبر در صفحات ، انتخاب کننده نهایی عکس ، طرح و کاریکاتور و اعم

ال مدیریت در تمامی سرویس ها و بخش های خبری و فنی ایفا می کند .

خبرنگاران گروه های خبری داخلی ایرنا :
تمامی افرادی که در سال 1386در گروه های خبری داخلی ایرنا( علمی ، فرهنگی ، سیاسی ، فرهنگی ، ورزشی ، اقتصادی، استان تهران و شهرستان ها ) به عنوان خبرنگار به تهیه ، گردآوری و تنظیم خبر و گزارش و ارایه به سردبیر مشغول به کار هستند.

تحصیلات دانشگاهی تکمیلی مرتبط با رونامه نگاری :
منظور از تحصیلات دانشگاهی تکمیلی مرتبط با روزنامه نگاری ، تحصیل درسطح کارشناسی ارشد و بالاتر در رشته های روزنامه نگاری ، ارتباطات ، تحقیق در ارتباطات و ; در دانشگاه های داخل و خارج کشور است.

سابقه کار حرفه ای :
منظور از داشتن سابقه کار حرفه ای ، فعالیت در زمینه کارهای خبری و روزنامه نگاری در سازمان ها و موسسات خبری ، روزنامه ها و ; دستکم به مدت 10سال است.

فناوری های نوین ارتباطی :
منظور از فناوری های نوین ارتباطی همه انواع لوازم الکترونیکی ، ارتباطی و تمامی تجهیزات نامتجانس در قالب یک شبکه واحد و دانش ها و مهارت های فنی که ادغام و یکپارچگی کلیه خدمات را در قالب وسایل قابل حمل و بی سیم برای بشر به ارمغان می آورد. منظور از زبان خارجی ، زبان های بیگانه اعم از انگلیسی ، فرانسه ، عربی ، روسی، ایتالیایی، اسپانیولی ، ژاپنی و ; است .

گرایش (سوگیری) سیاسی :
منظور از گرایش سیاسی ، جانبداری و طرفداری از احزاب و گروه های سیاسی رسمی موجود در جامعه اعم از گروه های راستگرا و چپگراست .

ارتباطات و مناسبات فردی :
منظور از ارتباطات و مناسبات فردی ، فراگرد تفهیم و تسهیم معنی بین یک شخص و انسان های دیگر، حداقل یک نفر دیگر است که به دلایل گوناگون مانند حل مسایل و مشکلات ، رفع تضادها و تعارضات ، رد و بدل کردن اطلاعات و رفع نیازهای اجتماعی برقرار می گردد.
جنسیت :

منظور از جنسیت همان زن یا مرد بودن است .

1-9- تعریف عملیاتی متغیرها
1- تحصیلات دانشگاهی : منظور از تحصیلات دانشگاهی متغیری است که در وضعیت مطلوب با سؤالات 1 و 10 و در وضعیت موجود با سؤال 27 مورد سنجش قرار گرفته است. (در مقیاس لیکرت)
2- سابقه کار حرفه ای : منظور از سابقه کار حرفه ای متغیری است که در وضعیت مطلوب با سؤالات 4 و 15 و در وضعیت موجود با سؤالات 25 و 27 مورد سنجش قرار گرفته است.
3- آشنایی و مهارت در فن آوری های نوین ارتباطی و زبان خارجی : منظور از آشنایی و مهارت در فن آوری های نوین ارتباطی و زبان خارجی متغیری است که در وضعیت مطلوب با سؤالات 2 ،

5 ، 8 ، 12 و 13 و در وضعیت موجود با سؤالات 19 ، 21 ، 22 ، 26 و 30 مورد سنجش قرار گرفته است.
4- گرایش های (سوگیری)سیاسی : منظور از گرایش های سیاسی متغیری است که در وضعیت مطلوب با سؤالات 7 و 9 و در وضعیت موجود با سؤال 31 مورد سنجش قرار گرفته است.
5- جنسیت : منظور از جنسیت متغیری است که در وضعیت مطلوب با سؤالات 6 و 17و در وضعیت موجود با سؤالات 20 و 24 مورد سنجش قرار گرفته است.
6- مناسبات و ارتباطات فردی : منظور از مناسبات و ارتباطات فردی متغیری است که در وضعیت مطلوب با سؤالات 3 ، 11 ، 14 و 16 و در وضعیت موجود با سؤال 23 مورد سنجش قرار گرفته است.

ردیف
متغیر شناسه سؤالات مربوطه
در وضعیت مطلوب سؤالات مربوطه در وضعیت مطلوب
1 تحصیلات دانشگاهی X1 1 ، 10 27
2 سابقه کار حرفه ای X2 4 ، 15 25 ، 29
3 آشنایی و مهارت در فن آوری های نوین ارتباطی و زبان خارجی X3 2 ، 5 ، 8 ، 12 ، 13 19 ، 21 ، 22 ، 26 ، 30
4 گرایش های(سوگیری) سیاسی X4 7 ، 9 31
5 جنسیت X5 6 ، 17 20 ، 24
6 مناسبات و ارتباطات فردی X6 3 ، 11 ، 14 ، 16 23

1-10- محدودیت های پژوهش
اگر چه هر تحقیق و پژوهشی ماهیتاً به دنبال ارتباط بین عوامل و میزان تأثیر آن می باشد اما به هر حال در بطن خود یک سری محدودیت هایی دارد که با ظاهر شدن بر سر راه تحقیق، کاررا مشکل و تعمیم نتایج را با دشواری مواجه می کند. پژوهش حاضر نیز از چنین امری مستثنی نبوده و دارای محدودیت هایی به شرح زیر بوده است:
1- محدود بودن جامعه آماری به خبرنگاران، تعمیم نتایج را به افراد خارج از جامعه مذکور غیر ممکن

ساخته است. به عبارت دیگر پژوهش حاضر فقط منعکس کننده نظرات خبرنگاران ایرنا است. به دیگر سخن، برای بدست آوردن ملاک های وضعیت موجود ، ممکن بود بتوان از نظرات افراد صاحبنظر در انتخاب سردبیران استفاده نمود که البته محدودیت های این کار کمتر از رجوع به خبرنگاران نیست.
2- افت اولیه نمونه به دلیل عدم دسترسی به برخی ازافراد نمونه مورد بررسی موجب شد تا افراد دیگری جایگزین آنها شوند. این کار نمونه گیری کاملا تصادفی را زیرسؤال برده و روایی بیرونی امعه می توان گفت که نمونه حاضر در حد اطمینان آوری معرف جامعه آماری مورد بررسی است.
3- افت ثانویه نمونه به دلیل عدم پاسخگویی کامل تعداد خیلی معدود پاسخگویان موجب شد تا افراد دیگری جایگزین آنها شوند. این کار نیز نمونه گیری کاملا تصادفی را زیر سؤال برده و روایی بیرونی پژوهش را تا حدودی مورد تهدید قرار داده است. در این مورد نیز به نظر می رسد تفاوت اندک بین حجم نمونه و حجم جامعه می تواند جبران کننده این محدودیت باشد.
4- شاید پاسخگویی غیر دقیق و سوگیری احتمالی برخی پاسخگویان ، سبب کاهش ناچیز روایی درونی پژوهش گردیده باشد.
5- برخی محدودیت ها در مورد بررسی وضعیت موجود سبب شد تا روایی درونی پژوهش در مواردی اندک مورد تردید باشد. به عبارت دیگر وضع موجود شاید به طور دقیق نشانگر ملاک های ایجاد چنین وضعیتی نباشد ، به تعبیر دقیقتر در پرسشنامه وضعیت موجود سؤال شده است و نیک می دانیم که وضعیت موجود به طور کامل نمی تواند نمایانگر ملاک های بوجود آمدن وضعیت موجود باشد. البته چاره ای نبود جز اینکه وضعیت موجود ، آیینه ای برای ملاک های انتخاب سردبیران در نظر گرفته شود.
6- محدود بودن ابزار سنجش به پرسشنامه موجب محدودیت در امر سنجش متغیر ها بوده است.

مقدمه
رسانه‌های جمعی در دهه‌های اخیر به ویژه پس‌ از جنگ جهانی دوم به دوره‌ای از بلوغ رسیده‌اند که با توجه به ویژگی‌های خاص خود برای بقیه جامعه مساله‌ساز شده و سبب نظارت و سیاستگذاری دولت‌ها و حتی دستگاه های فراملی را فراهم آورده اند.
در وهله اول ، رسانه‌ها به لحاظ خاستگاه، عملکرد و قواعد، بیشتر نهادهایی ملی با محتواهای خاص خود هستند که به واسطه فشارهای سیاسی و اجتماعی داخلی و توقعات مخاطبانشان محدود می‌شوند و کارشان اطلاع رسانی و گاه خدمت فعالانه به منافع ملی (که توسط کنشگران قدرتمند دیگر تعیین شده‌اند) می‌باشد.

در درجه دوم، تصویر رسانه به عنوان میانجی بین اعضای معمولی جامعه و جهان که کمتر در معرض رویدادها و دسترس قدرت هستند، خود به خود مستلزم نوعی “پیوند” بر اساس اطلاعات مستمر است.
سوم اینکه، “رسانه‌ها” برای تداوم نوعی از نظام اجتماعی که مشخصه جامعه بزرگ امروزی (صنعتی و اطلاعاتی) است، لازم به نظر می‌آید.
هر حوزه‌ای از زندگی اجتماعی که به اندازه ارتباطات حساس باشد، به انحاء مختلف و بطور گسترده با سیاست درآمیخته خواهد شد. بدون تردید در این حوزه‌ها بحث و جدل‌های شدیدی

وجود خواهد داشت و برنامه‌های سیاسی، بخشی از کشمکش‌های گروه‌های ذینفع رقیب را تشکیل خواهد داد که الزاما در راستای نیازهای شهروند عادی نیست. درعین حال شکست ها و خلاءهای آشکار در سیاستگذاری می‌تواند منعکس کننده عمق مبارزات سیاسی باشد. رسانه‌ها حوزه‌ای غیرقابل سیاستگذاری هستند اما ارتباطات عمومی هرگز حوزه‌ای غیرسیاسی نخواهد شد، هرچند به نظر می‌رسد در حال فاصله گرفتن از مدل های قدیمی نظام سیاسی شده ای که مشخصه روزنامه است، می باشد. (مک کوییل،2002 )

2-1- نگاهی به تعاریف ارتباط، وسایل ارتباط جمعی، ویژگی ها و وظایف
تعاریف ارتباط
“ارتباط” و برقراری ارتباط ، شالوده ضروری هرگونه کنش اجتماعی است.تقریبا به تعداد نظریه‌پردازان و صاحبنظران در حوزه ارتباطات، تعاریفی هم از ارتباط در دست است اما در این میان دو تعریف شاخص‌ترند. نخستین تعریف که به مکتب فرآیند نگر معروف شده است، ارتباط را فرآیندی می‌داند که به واسطه آن ارتباط گر یا فرستنده پیام از طریق یک رسانه یا مجرا (وسیله ارتباطی)، پیامی را با تاثیراتی معین به گیرنده یا مخاطب می‌رساند. تعریف دیگر، ارتباط را کنشی اجتماعی می‌داند که افرادی از یک فرهنگ مشخص در واکنش به تجربه خود از واقعیت به مبادله معانی می‌پردازند.
هدف مکتب فرآیندنگر، تفکیک اجزا و مراحل مختلف فرآیند ارتباط است تا به این ترتیب بتواند نحوه کار کل فرآیند ارتباط را بررسی کند. مدل کلامی “هارولد لاسول” (1948) یکی از اولین نمونه‌های مدل ارتباط به مثابه یک فرآیند است: «چه کسی چه چیزی را از چه مجرایی به چه کسی و با چه تاثیر می گوید.» از آنجا که او مشخصا به تبلیغات (ارتباط اقناعی) توجه داشت، بر مفهوم تاثیر ارتباط تاکید می کرد. از نظر متفکران دیگر، مفاهیم، قصد و بافت ارتباط، اهمیت اساسی دارند زیرا بیشتر ارتباط گران از ایجاد ارتباط هدفی دارند و نیز شرایط اجتماعی ارتباط لزوما بر نحوهِ بیان و فهم پیام‌ها تاثیر می‌گذارد.(گیل و آدامز،2002)
“ویلبر شرام” در کتاب “فراگرد و تاثیر ارتباط اجتماعی” می گوید: در فراگرد ارتباط بطور کلی می‌خواهیم با گیرنده پیام خود در یک مورد و مساله معین همانندی (اشتراک فکر) ایجاد کنیم. وی ارتباط را ابزاری می خواند که هستی جوامع را امکانپذیر می‌سازد. “چارلز کولی” نیز در کتاب “مفهوم ارتباط در سازمان‌های اجتماعی” ارتباط را مکانیسمی می‌خواند که روابط انسانی بر اساس و به وسیله آن بوجود می‌آید و تمام مظاهر فکری و وسایل انتقال و حفظ آنها در مکان و زمان بر پایه آن توسعه پیدا می‌کند. وی می‌گوید: در حقیقت ارتباط “فراگرد انتقال اطلاعات با وسایل ارتباطی

گوناگون از یک نقطه، یک شخص یا یک دستگاه به دیگر است.”(محسنیان راد، 1368)
“کلود شانون” و “وارن ویور” ، کلمه ارتباط را معرف تمام جریان‌هایی می‌دانند که به‌وسیله آن یک اندیشه می‌تواند اندیشه دیگر را تحت تاثیر قرار دهد. به عبارت دیگر ارتباط سبب می‌شود که وجدان انسان در وجدان دیگران، تصاویر، مفاهیم، تمایلات و رفتارها و آثار روانی گوناگونی پدید آورد.
منبع با اهداف خاص خود پیام را رمزگذاری کرده و به سوی گیرنده ارسال می کند. گیرنده ه

م پیام دریافتی را که پارازیت های محیط روی آن اثر گذاشته است، رمزخوانی کرده و دریافت می کند.

مدل ارتباطی کلود شنون و وارن ویور
دکتر “مهدی محسنیان‌راد” در کتاب ارتباطات انسانی در تعریف ارتباط می‌نویسد: “ارتباط عبارتست از فراگرد انتقال پیام از سوی فرستنده برای گیرنده مشروط بر اینکه در گیرنده پیام مشابهت معنی با معنی مورد نظر فرستنده پیام ایجاد شود.”
“ادوین امری” نویسنده آمریکایی در کتاب “مقدمه ای بر ارتباطات جمعی” در تعریف ارتباط می‌نویسد: “ارتباط، عبارت از فن‌آوری انتقال اطلاعات و افکار و رفتاری انسانی از یک شخص به شخص دیگر است.”
به هر حال، ما برای برآورده ساختن نیازهای روزمره اقتصادی و اجتماعی، سرگرم شدن، بروز خلاقیت اجتماعی و مبادله اطلاعات باید ارتباط برقرار کنیم. در واقع ارتباط ما را به شبکه‌ همواره گسترش یابنده انسان‌ها پیوند می‌زند.

انواع ارتباط
ارتباطات در شرایط مختلف و با افراد و گروه‌های مختلف شکل می‌گیرد. گاه ما با خود ارتباط برقرار می‌کنیم و زمانی با انسانی دیگر و در زمانی دیگر با تعداد کثیری از انسانها.
عناصر ارتباط در ساده‌ترین جریان ارتباطی شامل سه عنصر اصلی “پیام دهنده”، “پیام” و “پیام گیرنده” است.
در ارتباط مستقیم ،پیام دهنده یک شخص واحد است که پیام خود را در قالب کلام، نگاه، لبخند، اشاره و.. به گیرنده پیام که او هم یک شخص واحد است، منتقل می‌کند.
در ارتباط غیرمستقیم برای برقراری ارتباط از یک وسیله ارتباطی استفاده می‌شود. بنا بر این یک عنصر جدید به نام “وسایل ارتباطی” به عنوان چهارمین عنصر وارد فرآیند ارتباط می‌شود.
در این نوع ارتباط، پیام در وسیله ارتباطی است و به‌عبارتی فرآیند ارتباط دارای چهار عنصر شامل فرستنده پیام، پیام، وسیله ارتباطی و مخاطب است.

دکتر “باقر ساروخانی” در تقسیم بندی انواع ارتباط، ارتباط را به هشت نوع تقسیم می‌کند:
1- ارتباط مستقیم: ارتباطی بدون واسطه بین انسان یا انسان‌هایی دیگر است.
2- ارتباط جهانی: با درنظر گرفتن محدوده ارتباطات، ارتباط به دو نوع ملی و جهانی تقسیم

می‌شود.
3- ارتباط احساس برانگیز: فرآیند ارتباطی است که از طریق سخن یا نمادهای گوناگون برقرار می‌شود بدون آنکه معنای دقیقی انتقال یافته باشد. در جریان این نوع فرآیند ارتباطی، انتقال نمادها موجب همبستگی اجتماعی و آمادگی روانی می‌شود. قسمت اعظم ارتباطاتی که از طریق هنر و به ویژه موسیقی برقرار می‌شود، این نوع ارتباط است.
4- ارتباط معطوف به هدف: در این نوع ارتباط، برقرار کننده ارتباط دارای هدفی خاص، از پیش تعیین شده و برخوردار از برنامه‌ای مدون است.

5- ارتباط بازتابی: در این نوع ارتباط، هدفی از پیش تعیین شده وجود ندارد و افراد یکباره و بدون آگاهی قبلی، در جریان ارتباط قرار می‌گیرند.
6- ارتباط اجتماعی: به ارتباطاتی گفته می‌شود که موجب انتقال معانی یا پیام‌هایی در بین جمع می‌شوند. ویژگی این ارتباط آن است که بیش از یک نفر در جریان آن قرار دارد، نشانه‌ها یا نمادهایی حامل پیام هستند و مجراها در انتقال پیام و ایجاد ارتباط اجتماعی، کاربرد گسترده دارند.”ژرژ میلر” در کتاب “زبان و ارتباط”، چهار هدف را برای ارتباط اجتماعی برمی‌شمارد که عبارتند از: 1) یکسان‌تر کردن اطلاعات، 2) یکسان‌تر کردن افکار عمومی، 3) دگرگونی سلسله مراتب گروهی و 4) اظهار و انتقال حالات عاطفی.
7- فراارتباط: به معنای ارتباطی است که قواعد ارتباط یا ارتباط های بعدی را مشخص می‌کند. ماورای ارتباط می‌تواند یک حرکت بدنی، یک لبخند یا حتی نگاه باشد. وقتی کسی سخن می‌گوید و ما ابرو درهم می‌کشیم، این ماورای ارتباط است زیرا از این طریق پیامی به او می‌رسانیم.
8- ارتباط حرکتی: ارتباطی است که با تکیه بر حرکات بدن مانند حرکات چهره، دست و سر و گردن، صورت می‌گیرد، نه از طریق سخن. در این ارتباط عنصر کلام وجود ندارد.
در میان انواع ارتباطات، ارتباط جمعی یا عمومی از اهمیت بیشتری برخوردار است و اساسا شامل برنامه‌های سرگرم کننده و انتشار اخبار و اطلاعاتی است که سازمان‌های دولتی یا شرکت‌های خصوصی برای خیل عظیم مخاطبان خود پخش می‌کنند.(ساروخانی،1367)

ارتباط جمعی یا عمومی:
اگر از دیدگاه فردی به ارتباط بنگریم، ارتباط ما را قادر می کند تا به عضو مفید و موثری برای اجتماع تبدیل شویم و از منظر اجتماعی، ارتباط بین اجزای جامعه رشد و بقای جامعه را تضمین می کند. “ارتباط جمعی” نوعی از ارتباط است که بر اساس آن، فرد با تعداد کثیری از انسان‌های دیگر ارتباط برقرار می‌کند. این ارتباط، فراگرد تفهیم و تفاهم و تسهیم معنی با شمار کثیری از انسان‌های دیگر است.(فرهنگی،1368)
“ژان کازنو” در کتاب جامعه شناسی “وسایل ارتباط جمعی” درتعریف ارتباط جمعی می‌نویسد: ارتباط جمعی عبارت از آن وسیله ارتباطی است که مورد توجه عده کثیری قرار می‌گیرد.
ارتباطات، حاوی پیام‌هایی است که میان طرفین گفت و گو مبادله می‌شود. ترکیب و محتوای این پیام‌ها تاحدی به نظر خالقین آنها وابسته است و پیامدهای گوناگونی می‌تواند داشته باشد.
در ارتباط جمعی به سبب فراوانی پیام‌ها، وسعت میدان ارتباط، پراکندگی پیام گیرندگان و همچنین لزوم پخش سریع پیام‌های ارتباطی، دیگر امکان ارتباط مستقیم وجود ندارد و جریان ارتباط غیرمستقیم به عناصر تازه‌ای نیازمند است.
در این نوع ارتباط برای برقراری ارتباط، فرستنده، کانال، گیرنده، سه عنصر اصلی برقراری ارتباط به شمار می‌روند. معمولا در ارتباطات جمعی هر یک از سه عنصر نیازمند سازمان و وسایل خاصی است تا ارتباط برقرار شود.
ارتباط جمعی بیشتر از طریق رسمیت، ساختار و برنامه‌ریزی خود، قابل تشخیص است. امروزه به این ارتباط توجه زیادی می‌شود و دست‌اندرکاران سیاست، تجارت و ; کم و بیش، بیشترین تلاش خود را در جهت بهبود آن مبذول داشته و خود را ملزم و مکلف به شناخت بهتر آن و فراگیری نکات ظریف آن می‌دانند.
در بالاترین سطح، ارتباطات در متن روابط موجود در بین ارتباط گیرندگان مبادله می‌شود و در فرآیند ارتباط روابط را دگرگون می‌کند.
“ژوزف تی کلاپر” در کتاب “تاثیر ارتباط جمعی” می گوید: “ارتباط جمعی عبارت است از رساندن اطلاعات، ایده‌ها و برداشت‌ها از طریق وسایل ارتباطی و دریافت این اطلاعات به وسیله عده زیادی از انسانها در یک زمان.” (محسنیان راد،1368)
وسایل ارتباط جمعی در تمدن‌های جدید بوجود آمده و ویژگی اصلی آنها قدرت و شعاع عمل

گسترده است.
انتشار اخبار از رسانه‌های جمعی که با هدف انتقال اطلاعات و پیام‌های همراه آن صورت می‌گیرد، جزئی از روند ارتباطات است که در آن رسانه‌های خبری به عنوان منبع ارتباط، خبر را به گیرنده یا مخاطبان انتقال می‌دهند. (کازنو،1982)

ویژگی‌های اصلی ارتباط جمعی
ارتباط جمعی یکی از فرآیندهای ارتباطی است که در سطح جامعه عمل می‌کند و به سهولت از روی ویژگی نهادی بودنش شناخته می‌شود، ترکیبی از هدف، سازمان و فعالیت عملی.در ارتباط جمعی، منبع یک فرد واحد نیست بلکه سازمانی رسمی، و فرستنده اغلب یک ارتباط‌‌‌ ساز حرفه‌ای است. پیام، منحصر به فرد، متغیر و غیرقابل پیش‌بینی نیست بلکه معمولا ساخته و پرداخته، به معیار شده و تکثیر شده است. پیام همچنین ثمره کار و کالایی دارای ارزش مبادله است و گوشه‌چشمی نمادین به ارزش مصرف دارد. رابطه میان فرستنده و گیرنده یک‌جهتی و بندرت دوطرفه، ضرورتا غیرشخصی و اغلب “مستقل از اخلاق” و قابل پیش‌بینی است به این معنا که معمولا فرستنده، مسوولیت تاثیرات خاص پیام بر افراد را بر عهده نمی‌گیرد، او فقط پیام را در مقابل پول یا توجه مبادله می‌کند.
غیرشخصی بودن تا حدودی از فاصله فیزیکی و اجتماعی میان فرستنده و گیرنده ناشی می‌شود و تا حدودی از غیرشخصی بودن نقش ارتباط ساز جمعی که معمولا تحت سیطره هنجارهای بی‌طرفی و فاصله‌گذاری قرار دارد، متاثر است.
ارتباط جمعی اغلب دربرگیرنده تماس همزمان بین فرستنده و گیرندگان بسیار است که تاثیری فوری و در سطحی بسیار گسترده را فراهم می‌سازد و پاسخ فوری تعداد زیادی از مردم را در یک لحظه در پی دارد. هر چند یکنواختی تاثیر را نمی‌توان مفروض دانست اما بسیار احتمال می‌رود که نسبت به اشاعه متوالی اطلاعات از فرد به فرد، تنوع پاسخ‌های بسیار کمتر باشد.

ارتباطات و نگرش
“دیوید برلو” (1960) اثرات نگرش‌ها بر ارتباطات را برشمرده است. اگر ارتباط گران یا ارتباط‌‌‌ سازان نگرش مثبتی نسبت به خود داشته باشند، این اعتماد به نفس به ایشان کمک می‌کند که با دیگران ارتباطی موفقیت‌آمیز و قانع کننده برقرار کنند. نگرش آن‌ها به موضوعی که بدان می‌پردازند نیز به همین میزان اهمیت دارد. دانشمندان علوم اجتماعی نشان داده‌اند که چنانچه ارتباط‌ گران بخواهند تغییری در نگرش مخاطبان‌شان ایجاد کنند، باید بتوانند مخاطبان را قانع کند که ماهر و مطمئن‌اند، باید گیرا و جذاب باشند و بتوانند نشان دهند با زمینه‌های ذهنی علایق مخاطبانشان آشنایی دارند. اگر ارتباط گران بتوانند نشان دهند که نظر مخاطبان برایشان اهمیت دارد، مخاطبان نیز به نوبه خود آمادگی بیشتری برای توجه کردن به پیام آن‌ها از خود نشان می‌دهند. این اط

مینان و توجه باعث می‌شود که ارتباطات بر نگرش و در پی آن بر رفتار انسان تاثیر می‌گذارد.

کارکردهای اصلی رسانه‌های جمعی
رسانه‌ها به عنوان مجاری یا کانال‌های میانجی در جامعه کارکردهایی مانند “برقرار کردن ارتباط”، “نشان دادن راه”، “تفسیر” و غیره دارند.
“هارولد لاسول” کارکردهای اصلی ارتباطات و طبقه‌بندی وظایف اجتماعی وسایل ارتباط جمعی را به شرح زیر خلاصه کرده است:
الف) نظارت بر محیط (نقش خبری): رسانه‌ها با تهیه و پخش اخبار و اطلاعات، افراد جامعه را با محیط زندگی خود آشنا می‌کنند و بدین گونه، آنان را آماده می‌کنند تا از محیط خود، اطلاع کافی به‌دست آورند و عکس‌العمل‌های لازم را برای انطباق با آن، نشان دهند.
ب) ایجاد همبستگی اجتماعی در واکنش به محیط (نقش تفسیر و راهنمایی): این نقش، مکمل نقش قبلی است و با توجه به ضرورت نظارت بر محیط، لزوم همبستگی افراد را در این مورد یادآوری می‌کند. در این زمینه تحلیل و تفسیر رویدادهای مسایل زندگی جمعی و نیز راهنمایی افکار عمومی و همچنین تبلیغات سیاسی، برای همبستگی اجتماعی، اهمیت خاص دارند.
ج) انتقال میراث فرهنگی (نقش آموزشی): کمک به انتقال میراث فرهنگی جامعه از نسل‌های گذشته به نسل‌های آینده است. زیرا هر نسلی برای ادامه زندگی ناچار است از تجربیات نسل‌های قبل استفاده کند و وسایل ارتباطی با انتخاب و ارائه ارزش‌ها و معیارهای فرهنگی نسل‌های گذشته به نسل معاصر آموزش می‌دهند.
اینها به ترتیب به تامین اطلاعات و ایجاد وفاق جمعی، بیان ارزش‌های فرهنگی و نمادهایی که برای هویت و استمرار جامعه اساسی‌اند، برمی‌گردد.
“ویلبر شرام”، استاد آمریکایی علوم ارتباطات نیز در کتاب “انسان‌ها، پیام‌ها و وسایل ارتباط جمعی” برای نقش‌های سه گانه مزبور، سه صفت خاص بکار برد. وی نقش اول را به عنوان نقش “نگهبان”، نقش دوم را به منزله نقش “راهنما” و نقش سوم را به عنوان نقش “معلم” ذکر کرده است. (قندی، 1383)
“چارلز رایت” (1960) این طرح کلی را برای توصیف بسیاری از آثار رسانه‌ها ارائه کرد و “تفریح و سرگرمی” را به عنوان چهارمین کارکرد عمده رسانه به آنها افزود: این چهارمی را می‌توان جزئی از همان انتقال فرهنگ دانست اما جنبه دیگری هم دارد که عبارت است از فراهم آوردن پاداش، استراحت و کاستن از تنش و از این راه آسان‌تر کردن سازگاری با زندگی واقعی برای مردم و جوامع و جلوگیری از انهدام و سقوط آنها (مندلسون، 1966) .
کارکردهای (اهداف) اصلی رسانه‌های جمعی از نقطه نظر جامعه، یک کارکرد دیگر دارد و آن بسیج رسانه‌هاست. تقریبا همه جا از رسانه‌های جمعی انتظار می‌رود که منافع ملی را به پیش ببرند و بعضی ارزش‌ها و الگوهای رفتاری کلیدی را تبلیغ و ترویج نمایند اما بویژه در شرایط بحرانی این وظیفه اهمیت بیشتری می‌یابد. در برخی کشورهای در حال توسعه و همین طور گروهی از کشورهای سوسیالیستی وظیفه تهییج و بسیج مردم رسما به رسانه‌ها محول شده است.
اهداف رسانه‌های جمعی بطور اختصار بشرح زیر است:

اطلاع رسانی:
– تامین اطلاعات درباره رویدادها و شرایط موجود در جامعه و جهان،
– اشاره به روابط قدرت،
– تسهیل نوآوری، سازگاری و پیشرفت،
همبستگی:

– تبیین، تفسیر و اظهار نظر درباره معنای رویدادها و اطلاعات، جلب حمایت برای قدرت و هنجارهای موجود و جاافتاده،
– اجتماعی کردن،
– هماهنگ کردن،
– ایجاد وفاق جمعی،
– تنظیم اولویت درجات و اشاره به شان نسبی مردم/تنظیم اولویت واشاره به منزلت
نسبی مردم،
پیوستگی و تداوم:
بیان فرهنگ مسلط و به رسمیت شناختن خرده فرهنگ‌ها و تحولات جدید فرهنگی تحکیم و حفظ ارزش های مشترک تفریح و سرگرمی:
– اهداف سرگرمی، انحراف توجه ا ز واقعیات و آرامش،
– کاستن از تنش های اجتماعی،
بسیج:
تبلیغ و ترویج اهداف جامعه در زمینه سیاست، جنگ، توسعه اقتصادی، کار و گاه مذهب.
یک نکته مهم این است که به سادگی نمی‌توان میان آنچه رسانه خود انجام می‌دهد و آنچه سایر نهادها با استفاده از رسانه‌ها انجام می دهند، تمایر قائل شد و تا حدودی به همین دلیل است که لازم است به رسانه از دو دیدگاه مجزا نگاه کنیم. اول به عنوان “مبلغ” برای نهادی دیگر و دوم به عنوان “مجرای ارتباطی” یا “دروازه‌بان مجرای ارتباطی”.
محتوا یا فعالیت واقعی که تجسم این کارکردهاست نیز بر حسب اینکه در خدمت مقاصد چه کسی قرار گیرد، متفاوت خواهد بود. مثلا ایجاد همبستگی ممکن است به شکل عقاید سیاسی، انگاره سازی، نظرگاه‌های مذهبی، اظهار نظرهای مطبوعاتی و یا غیر آن بروز کند.
اهمیت رسانه‌های جمعی بر حسب زاویه دید یا نقطه نظری که انتخاب می‌شود و نیازها و منافعی که با آن زاویه دید ملازم است، الزاما متفاوت است. نکات اصلی که می‌تواند دربرگیرنده زوایای دید اصلی ترین گروه‌ها و منافع باشد، در شکل زیر خلاصه شده است. (مک کوییل،1988)

بیشتر سازمان‌ها اهداف متنوعی دارند و غالبا همه این اهداف را صراحتا اعلام نمی‌کنند. رسانه‌های جمعی هم از این لحاظ، به‌خاطر مرزهای نامعین و تجزیه درونی نهاد رسانه، دچار ابهام بیشتری هستند. در طبقه‌بندی اتسیونی (1961)، اهداف سازمانی به سه دسته اجباری، منفعت گرایانه و عام المنفعه تقسیم شده‌اند. مراد از اجباری، استفاده از زور یا تهدید به استفاده از آن برای دستیابی به اهداف یک سازمان است (مثل ارتش و زندان).
هدف از سازمان منفعت گرا تولید یا خدمات مادی و استفاده از پاداش‌های نقدی یا جنسی و قراردادهای حقوقی برای نیل به این مقصود است (مثل بنگاه‌های تجارتی).
سازمان عام‌المنفعه خواهان پیشبرد ارزشی معین یا دستیابی به یک شرایط ارزشمند بر اساس تعهد داوطلبانه مشارکت کنندگان در آن است (مثل سازمان‌های مذهبی یا علمی). جایگاه سازمان رسانه جمعی در این گونه شناسی مبهم است. هرچند رسانه‌ها به عنوان ابزار مراکز قدرت یا تبلیغات در شرایط انحصاری ممکن است رنگ قهر و اجبار به خود بگیرند (مثلا وقتی که آگاهانه ایجاد خوف می‌کنند و مردم را گوش به زنگ و هراسان نگه می دارند) اما در هر ح

ال رسانه‌ها را به هیچ وجه نمی‌توان در زمره سازمان‌های اجبار جای داد.
رایج ترین سازمان رسانه‌ای، سازمانی است که مثل یک شرکت تجاری یا دولتی با کارکنان مزدبگیر اداره می‌شود و بر اساس تهیه خدمتی ارزشمند یا مفید، مخاطبانی را برای خود تدارک می‌بیند.
نوع دیگر سازمان رسانه‌ای که به اندازه اولی رایج نیست، سازمانی است که بر اساس اهداف آرمانی اداره می‌شود، کارکنانش تعهد شخصی به آن دارند و مخاطبانش نیز خود را از نظر اخلاقی به سازمان متعهد می‌دانند. بیشتر نظام‌های رسانه‌ای از عناصر نفع پرستانه و هنجاری هستند و دارای مخاطبانی با درجات مختلف از تعهد اخلاقی نسبت به رسانه می‌باشند.

وظایف رسانه‌های خبری
مهم‌ترین وظایف رسانه‌های خبری، اطلاع‌ رسانی، هوشیارسازی و گسترش دانش و اطلاعات مخاطبان در زمینه‌هایی است که امکان دسترسی و تجربه مستقیم از رویداد و موضوعات مختلف برای آنها فراهم نباشد. در میان سازمان‌ها و نهادهای گوناگونی که در جامعه فعالیت می‌کنند، وظیفه جمع آوری، تدوین و انتقال اطلاعات و تامین نیازهای مخاطبان در زمینه‌های مختلف بر عهده رسانه‌های خبری است. دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم در بسیاری از موارد دور از چشم و ذهن ماست. این دنیا باید شناخته، تبیین و متصور شود. آنچه در صحنه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی رخ می‌دهد، برای همه مردم قابل دسترسی یا تجربه مستقیم نیست. وسایل ارتباط جمعی با ارائه اخبار و اطلاعات گوناگون –آگاهانه یا ناخودآگاه – می‌کوشند به شکل‌گیری ذهنیات ما از محیط کمک کنند.
نقش رسانه‌های خبری را می‌توان چنین برشمرد:
1- تهیه و تنظیم و ارائه اخبار و گزارش‌های صحیح درباره وقایع مهم کشور و جهان،
2- حمایت از حکومت قانون و ناظر بر اجرای درست و دقیق قوانین،
3- ایجاد محیط مناسب برای برخورد عقاید،
4- فراهم کردن زمینه آموزش مداوم برای بزرگسالان،
5- کمک به رشد فکری و فرهنگی جامعه،
6- فراهم کردن زمینه سرگرمی‌های آموزنده،
7- ایجاد روحیه مشارکت و همکاری با برنامه‌های توسعه بخش.(قندی،1378،419-420) پروفسور “روژه کلوس” دربحث نقش رسانه‌ها در جوامع معاصر، وظایف اجتماعی آنها را چنین تعریف می‌کند:
1) وظایف ارتباط فکری:
در زمینه ارتباط فکری، رسانه‌ها چهار وظیفه اطلاع و آگاهی، پرورش، بیان و اجبار را انجام می‌دهند.
– “اطلاع و آگاهی” به معنی نقل جریان وقایع، اقدامات و عقاید در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، هنری، علمی، فنی و وضع زندگی دسته‌جمعی است که جنبه خبری داشته باشد. خبرها به اعتقاد کلوس دو نوع است: اخبار جاری روز که اطلاعات روز و تازه‌ها و اخبار گوناگون را شامل می‌شود و اخبار عمومی که امور مربوط به فرهنگ و تمدن، صرف‌نظر از ارتباط مستقیم آنها با حوادث جاری روز را دربر می‌گیرد.
– “پرورش” شامل کوشش‌های آموزشی است که همزمان با نقل و تشریح خبرهای جاری به صورت راهنمایی‌ها و انتقادهای مختلف صورت می‌گیرند و در تعلیم و تربیت انسان‌ها نقش مهمی دارند. این کوشش‌ها دارای انواع سه گانه اندیشه‌ها و احساسات، پرورش عقاید و پرورش حرفه ای است.

– به اعتقاد کلوس، وظیفه سوم رسانهها در زمینه ارتباط فکری، “بیان” است که این به معنای کمک به ایجاد ارزشها و نقشهای اجتماعی و مساعی لازم برای معرفی فرهنگ، تمدن، افکار، عقاید و رفتارهای انسانی است و بر سه نوع میباشد:
الف) معرفی فرهنگ و تمدن که ایجاد ارزشها و اثرهای مربوط به میراث تمدن و فرهنگ اجتماعی را دربر میگیرد.
ب) تشریح ایدئولوژیهای جاری به معنی ایجاد ارزشها و اثرهایی که با رویدادها و فعل و انفعال های سیاسی اقتصادی و فرهنگی جاری ارتباط نزدیک دارند.
ج) استدلال یعنی تشریح و توجیه مطالب و مسایل و نفوذ در دیگران به منظور تغییر نظریات خوانندگان، شنوندگان، بینندگان و بررسی عقاید و آرا و بحث و انتقاد در این زمینهها.
– “اجبار” که وظیفه دیگر رسانهها ذکر شده، به مفهوم تحمیل غیرمستقیم و نامرئی عقاید و روش ها و رفتارهای اجتماعی و تغییر غیرمستقیم و نامرئی روحیات و اعتقادات عمومی است و شامل تبلیغ تجاری و تبلیغ سیاسی می‌شود.

2) وظایف روانی-اجتماعی:
کلوس، دومین وظایف رسانه‌های جمعی را وظایف روانی-اجتماعی می‌داند. این وظایف شامل همبستگی اجتماعی، سرگرمی ، و روان درمانی می‌باشد.
با بررسی وظایف و نقش‌های متعدد وسایل ارتباط جمعی می‌توان نتیجه گرفت که وسایل ارتباطی هر کشور می‌توانند آیینه تمام نمای زندگی سیاسی و اجتماعی آن کشور باشد و به همین دلیل استقلال، عدم استقلال، آزادی و محدودیت آنها در انعکاس خواست‌ها و آرمان‌های اجتماعی و حل مسایل عمومی آثار متفاوت پدید می‌آورد.
استفاده از رسانهها، در راه انتشار اخبار و راهنمایی افراد و پرورش و گسترش افکار عمومی، سبب پیشرفت آزادگی می‌شود و بهره برداری از آنها به عنوان وسایل تبلیغاتی و اعتقادی مغرضانه به بردگی می‌انجامد.
“آلفرد سووی” جامعه‌شناس و اقتصاددان فرانسوی، وسایل خبری را “کلید دمکراسی” خوانده است. به عقیده او “آزادگان اجتماع” افرادی آگاه هستند و افراد ناآگاه و محروم از اخبار در بردگی به سر می‌برند.

2-2- خبر و عوامل تاثیرگذار در تولید آن
مفهوم و ماهیت خبر
با توجه به تعاریف گوناگونی که صاحبنظران علوم ارتباطات و نویسندگان کتاب‌های روزنامه‌نگاری از خبر ارائه کرده اند، بنظر می رسد دستیابی به یک تئوری جامع و مانع برای خبر بسیار دشوار است.
برخی صاحبنظران، خبر را گزارشی فشرده از یک رویداد واقعی و عینی می‌دانند و برخی دیگر آن را گزارش مناسبی که برای بخش عمده ای از مردم جالب توجه است، تلقی می‌کنند.
“هارولد اوانس” سردبیر پیشین “ساندی تایمز” و “تایمز لندن”، در تعریف خبر که به نام وی در فرهنگ‌های پژوهش‌های رسانه‌ای به چاپ رسیده است، می‌نویسد: “خبر، مردم است.”

(شکرخواه، 1378)
“والتر لیپمن” مفسر و خبرنگار آمریکایی نیز می‌گوید: اخبار، انعکاس موقعیت‌های اجتماعی نیستند بلکه گزارش جنبِه‌های مطرح شده در جامعه اند. اخبار به مسایلی می‌پردازند که فوری، تازه و الزاما پیچیده و مبهم باشند. او معتقد است که “خبر” و “حقیقت” یکی نیستند. وظیفه “خبر” این است که حادثه‌ای را مطرح کند و بر سر زبان‌ها بیندازد، حال آنکه وظیفه “حقیقت” این است که واقعیات نهفته و نامعلوم را روشن کند، آنها را به هم ربط دهد و تصویری از “واقعیت بدهد که بشر بر اساس آن عمل کند.” (نگرین، 1370)
“نگرین” در مقاله ای با عنوان “خبر و تهیه خبر” می‌نویسد: خبرنگاران به منظور قابل درک کردن یک حادثه برای خوانندگان، باید یک دسته فرضیات خاصی پیرامون جامعه خود و چگونگی حرکت آن داشته باشند. برای مثال در یک سطح بسیار کلی اگر مساله ارتباط میان انسان‌ها را در نظر بگیریم، نیاز به یک زبان مشترک را برای این ارتباط احساس می‌کنیم. حال اگر همین مساله را بخواهیم در سطحی پیچیده و خاص تر، یعنی ارتباط جمعی مورد توجه قرار دهیم، درمی یابیم که صاحبان مشاغل رسانه‌ای، فرض را بر این می گیرند و یا نیاز به یک چنین تصوری را احساس می‌کنند که جامعه، در مجموع تا حدودی بر پایه یک طبقه بندی واحد پیرامون واقعیت اجتماعی استوار است زیرا در غیر این صورت ما قادر نیستیم به یک دنیای منسجم، معنا و مفهوم ببخشیم.
“لرد نورث کلیف”، از بارون‌های مطبوعاتی انگلیس (1869 تا 1922)، صاحب چندین رسانه، و از غول‌های رسانه‌ای عصر خود، در جریان کار حرفه ای به چنین تعریفی از خبر رسید: “خبر، چیزی است که یکی می‌خواهد آن را در جایی سرکوب کند و آنچه می‌ماند، آگهی است.”
از نظر کلیف، خبر باید تاثیرگذار باشد و نه خنثی و در عین حال به خاطر پول درج نشده باشد.
تعریف دیگری که تقریبا از نظر اکثر روزنامه‌نگاران پذیرفتنی است، متعلق به “ویلیام گیبر” است. وی که از زاویه جامعه‌‌شناسی تولید خبر به این امر می پردازد، در سال 1964 گفت: خبر، چیزی است که روزنامه نگاران آن را می‌سازند. در تعریف گیبر، خبر، ساختنی است.
“مارک فیشمن” خبر را نتیجه شیوه‌هایی می‌داند که روزنامه‌نگاران، آنها را بکار می‌گیرند.”هربرت کاتز” اخبار را اطلاعاتی می‌داند که خبرنگاران، کسانی که هم کارمند سازمان‌های بوروکراتیک تجاری هستند و هم اعضای یک حرفه، آنها را از منابع می گیرند و به شنوندگان، بینندگان و خوانندگان می‌رسانند. خبرنگاران این اطلاعات را متناسب با سلایق و علایق خوانندگان ، خلاصه و تصفیه می‌کنند و یا تغییر می‌دهند.(شکرخواه،1378)
“گولدینگ” و “میدلتون” نیز از دیدگاه “بیوگرافی” که درآن فرد عنصر مهم در تعیین نوع خبر است و هم از دیدگاه “سازمانی” مشتمل بر معتقدات خبرنگاران هنگام تعیین ماهیت خبر به همر

اه دخالت‌های صاحبان رسانه‌ها و سازمان‌ها، به تعریف خبر پرداخته و دیدگاه “ایدئولوژیکی” را ارائه کردند. این دیدگاه در ارتباط با ارزش‌های حاکم بر جامعه انگلیس است که به رسانه‌های خبری اجازه پخش می‌دهد. آنها با تاکید و توجه به دو عامل ” ارزش‌های حاکم در جامعه” و “محتوای گسترده اجتماعی خبر”، بر راه‌هایی تاکید دارند که در آن‌ها، بررسی‌های ایدئولوژیکی، دیدگاه‌های مورد قبول و فرضیات پیرامون سرشت جامعه انگلیس در روند تهیه خبر تاثیرگذار هستند و دخالت دارند.
“میشل وی.چارنلی” استاد روزنامه‌نگاری آمریکا می‌نویسد: خبر، گزارش مناسب، خلاصه و دقیق یک رویداد است و نه خود رویداد.(معتمدنژاد،1368)
“روژه کلوس” استاد بلژیکی دانشگاه بروکسل نیز بر سادگی و نقل بی‌پیرایه خبر تاکید دارد و آن را “هر عمل و اندیشه واقعی که برای عده کثیری از خوانندگان قابل توجه باشد” ، تعریف می‌کند.(همان،19)
“لیل اسپنسر” آمریکایی نیز با تاکید بر وجه عملی و نظری خبر، آن را “هر عمل و اندیشه واقعی” می‌داند که برای عده کثیری از خوانندگان جالب توجه باشد. (همان،19)
دکتر “کاظم معتمدنژاد”، استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در کتاب “روزنامه‌نگاری” در تعریف خبر می‌نویسد: خبر اعلام و بیان وقایع جالب زندگی اجتماعی و نقل عقاید و افکار عمومی است. (معتمدنژاد، 1368)
دکتر “نعیم بدیعی” استاد ارتباطات نیز با تاکید بر جنبِه‌های عینی و واقعی خبر می‌نویسد: خبر، گزارشی از رویدادهای واقعی و عینی است که دارای یک یا چند ارزش خبری باشد، چگونگی نحوه ارائه این گزارش، تحت تاثیر عوامل درون سازمانی و برون سازمانی شکل می‌گیرد. (بدیعی، قندی، 1378)
کمیسیون بین‌المللی مطالعه مسایل ارتباط (کمیسیون مک براید) در تعریفی جامع، ویژگی‌های خبر را چنین برشمرده است: خبر باید فورا پس از حادثه به جریان افتد، برای عموم جالب باشد. حاوی اطلاعات تازه باشد، خنثی نباشد و ادراکات فرهنگی جوامع خاص خود را منعکس نماید. (شکرخواه،1379)


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
چهارشنبه سی یکم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله پله ها در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله طرح توجیهی شرکت تولیدی چینی و کاشی نگین میبد (فنی ، اقتصادی، مالی) در pdf دارای 48 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله طرح توجیهی شرکت تولیدی چینی و کاشی نگین میبد (فنی ، اقتصادی، مالی) در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله طرح توجیهی شرکت تولیدی چینی و کاشی نگین میبد (فنی ، اقتصادی، مالی) در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله طرح توجیهی شرکت تولیدی چینی و کاشی نگین میبد (فنی ، اقتصادی، مالی) در pdf :

فهرست موضوعات :
– مقدمه
– تاریخچه فعالیت شرکت
– بررسی فنی
وضعیت موجود کارخانه
امکانات فنی مورد نیاز
– برآورد هزینه های سرمایه گذاری طرح
– فرایند تولید
– سیکل تولید
بررسی اقتصادی :
عرضه داخلی
تقاضای داخلی
بررسی بازار صادراتی و بین المللی
قیمت فروش محصولات تولیدی
بررسی مالی :
هزینه های خارجی
درآمد
پیش بینی جداول مالی
مقدمه
شرکت صنایع چینی میبد سهامی عام در تاریخ 1/2/1365 تحت شماره 88 با موضوعیت تولید سرویس چینی مظروف از نوع برسامین و انجام کلیه امور تجاری اعم از داخلی وخارجی و ; با سرمایه اولیه‌ ای معادل 000/500/1 ریال برای مدت نامحدود به ثبت رسید. سپس شرکت در سال 1377 بنا به آگهی تغییرات شماره 2497 تغییراتی را در اساسنامه خود ایجاد نمود که به شرح زیر می باشد.
الف) نام شرکت از صنایع چینی میبد (سهامی عام) به شرکت تولید کاشی و چینی نگین میبد (سهامی خاص) تغییر یافت.
ب) موضوع شرکت از سرویس ظروف چینی به کاشی کف و دیوار تغییر یافت.
ج) سرمایه شرکت به مبلغ دومیلیارد ریال افزایش یافت.
د) ماده 10 اساسنامه اولیه شرکت نیز حذف گردید.
سرمایه ؟؟ شرکت پس از دفعات تغییر هم اینک طبق آگهی تغییرات 18976 مورخ 4/12/1379 به یکصدهزار سهم پنجاه هزارریالی یعنی معادل 000/000/000/5 ریال افزایش یافته است.
•    هیئت مدیره شرکت
ترکیب اعضاء هیئت شرکت به موجب آخرین آگهی تغییرات ارائه شده به شماره 27521 مورخ 13/11/86 به شرح زیر می باشد.
1- آقای هدایت الله بهشتی به سمت مدیر عامل شرکت
2- آقای محمد حسین صالح نژاد به سمت رئیس هیئت مدیره شرکت
3- آقای کاظم اسحاقیه به عنوان نایب رئیس هیئت مدیره شرکت
4- آقایان سیدمرتضی محتشمی و محمد آیت الهی به عنوان عضو اصلح هیئت مدیره
برای مدت یکسال انتخاب گردیده اند. لازم به ذکر است که حق امضاء کلیه اسناد داوران تعهدآور شرکت به امضاء مدیر عامل به اتفاق رئیس هیئت مدیره همراه با مهر شرکت معتبر خواهد بود و در غیاب رئیس هیئت مدیره با امضاء نایب رئیس هیئت مدیره همراه با مهر شرکت معتبر خواهد بود.
عمده سهامداران شرکت
تعداد سهامداران شرکت بالغ بر     نفر می باشد که از این مجموع 10 نفر عمده سهامدارکارخانه بوده و حجم سهام آنان بالای 1000 سهم می باشد ، اسامی ایشان به شرح زیر می باشند:
1- غلامرضا دهقانی 8350 سهم
2- هدایت بهشتی 4200 سهم
3- علی دهقانی  1239 سهم
4- سیدجلال داوودی 1500 سهم
5- سیدمرتضی سیدمحتشمی 19500 سهم
6- محمود دهقانی 1000 سهم
7- محمدعلی دهقانی 10000 سهم
8- راضیه دهقانی 1140 سهم
9- حبیب الله دهقان 1000سهم
10- محمد آیت الهی 1115 سهم
 
تاریخچه فعالیت :
شرکت صنایع چینی میبد (سهامی عام) در سال 1365 تحت شماره 88 به ثبت رسید و نسبت به اخذ مجوز تأسیس به منظور احداث کارخانه تولید ظروف چینی در شهرستان میبد اقدام و سپس نسبت به احداث مستحدثات کارخانه از جمله سالنهای تولید و انبارها و ساختمان اداری و محوطه سازی اقدام کرد لیکن تا سال 1376 موفق به واردات ماشین آلات طرح نگردیده و لذا شرکت در صدد تغییر نوع کارخانه از چینی مظروف به کاشی کف برآمده و براین اساس نسبت به اخذ جواز تأسیس شماره             بتاریخ             مبنی بر تولید 000/000/2 متر مربع کاشی کف در سال اقدام و در سال 1379 با تأمین ارز مورد نیاز نسبت به وارد نمودن ماشین آلات کارخانه اقدام و سرانجام کارخانه کاشی نگین میبد در سال 1383 به بهره برداری رسید و پروانه بهره بردرای شرکت تحت شماره 69/83 بتاریخ 14/5/83 از سوی اداره کل صنایع و معادن استان یزد صادر گردید.
هم اینک شرکت با حداکثر ظرفیت تولیدی کارخانه در 3 شیفت فعالیت دارد.
تولیدات شرکت در سالهای 84 ، 85 و 86 به ترتیب 310/856/1 ، 2250270 و 2724027 مترمربع بوده است.
موضوع طرح : توسعه خط تولید تا سقف تولید 000/000/3 متر مربع کاشی کف در سال
بررسی فنی :
شرکت در سال 1386 با توجه به امکانات موجود،‌وضعیت بازار و سایر شرایط حاکم بر وضعیت مطلوب فعلی صنعت کاشی تصمیم به افزایش حجم تولیدات خود از یک میلیون به سه میلیون مترمربع کاشی کف در سال را نمود و براین اساس مجوز طرح توسعه خود تحت شماره         تاریخ         را از داره کل صنایع و معادن استان یزد اخذ نموده است.
وضعیت موجود کارخانه :
زمین : شرکت با توجه به دو فقره زمینهای واگذاری از سوی شرکت شهرکهای ساختمانی 7/82242  و 4/ 24614 مترمربع،‌مجموعاً به مساحت 1/106857 مترمربع اقدام به احداث کارخانه بر روی زمینهای مزبور را نمود و با توجه به اجرای طرح اولیه بر روی املاک موصوف،‌سند مالکیت ششدانگ زمینهای ؟؟ تحت شماره املاک 296/315/5376 و 300/5376 به شماره ثبت 1066/993 واقع در بخش 10 یزد بنام شرکت کاشی نگین میبد ثبت گردیده است (ارزش اسمی زمین متعلق به شرکت طبق دفاتر قانونی شرکت معادل 879 میلیون ریال می باشد. لازم به ذکر است که زمینهای یاد شده علاوه بر تکانوی اجرای طرح و بهره برداری جهت انبار و دپوی مواد اولیه کارخانه از مازاد قابل قبولی نیز برخوردار می‌باشد.
ساختمان های موجود :
طبق متره انجام شده مساحت زیربنای ساختمانهای موجود کارخانه مشتمل بر ساختمانهای اداری و نگهبانی، سالن تولید و بسته بندی،‌انبارهای مواد اولیه و محصول، شرکت تعاونی و نمایشگاه ،‌اطاقهای تأسیسات و ; (28000 مترمربع) می باشد و گواهی پایان کار مأخوذ ، به شماره 2297/7 مورخ 24/6/86 گویای 26915 متر مساحت و زیربنای سفید کارخانه می باشد. لازم به ذکر است که کلیه اصول مساحت این واحد تولیدی بر مبنای ایجاد کارخانه کاشی و سرامیک و نقشه های اجرایی استقرار ماشین آلات بر پایه اصول مهندسی بوده و اخیراً نیز شرکت نسبت به افزایش انبارهای موجود خود در مجاور سالن تولید به ابعاد 100*2 و به مساحت 2000 متر مربع اقدام و هم اینک مجموع زیربنای کارخانه بالغ بر 000/30 مترمربع می باشد.
 
محوطه سازی :
پیرامون کارخانه از حصارکشی دیوار و نرده فلزی برخوردار بوده و محوطه داخلی کارخانه دارای جدول بندی پیاده روسازی وآسفالت کف می باشد.
ارزش اسمی بخش ساختمان و محوطه سازی کارخانه طبق دفاتر رسمی شرکت در پایان سال 1386 معادل 9/8472 میلیون ریال ثبت گردیده است.
از آنجا که ساختمانهای موجود در هنگام ساخت جهت تولید 000/000/3 مترمربع کاشی و استقرار 3 خط لعاب و کوره پیش بینی گردیده است لذا در مقطع فعلی به منظور اجرای طرح توسعه محدودیت و لزومی به افزایش سالنهای موصوف نمی باشد. مکان سنجی استقرار ماشین آلات طرح توسعه بر روی نقشه پیوست (شماره        ) مشخص گردیده است.
•    تأسیسات :
تأسیسات موجود کارخانه شامل :
تأسیسات برقی :
مشتمل بر انشعاب برق 500/1 کیلووات
ترانس 100 کیلوولت، پست پاساژ ، کابل کشی های فشارقوی و ضعیف ، 71 متر شبکه فشار متوسط از نوع 12*3 – تابلوهای برق فشار قوی و فشار ضعیف ، دیزل ژنراتور ، تابلوهای توزیع و کنترل و ;
تأسیسات سوخت :
مخازن گاز مایع جهت تأمین سوخت اضطراری کارخانه در هنگام افت فشار و یا قطع گاز شهری معادل 3 مخزن 28000 گالنی با کلیه تجهیزات و قطعات مربوط که در محل کارخانه نصب و راه اندازی گردیده است.
اشتراک گاز طبیعی :
شرکت طی اشتراک شماره 1174870 – 141403 مورخ 27/7/83 نسبت به استقرار ایستگاه 4000 متر مکعبی و فشار 60 اتمسفر در ساعت جهت تأمین سوخت کوره ، ؟؟ دوایر و سایر موارد لازم اقدام نموده است و هم اینک جهت خط تولید خود از این سوخت بهره مند و در مواقع ضروری از تأسیسات گاز مایع سود می برد.
تأسیسات آب:
تأمین آب کارخانه از محل انشعاب آب شهرک صنعتی پایدار بود و مخازن زمینی و هوایی لازم جهت ذخیره آب کارخانه تعبیه گردیده است.
تأسیسات مکانیکی
شامل لوله کشی های آب و فاضلاب داخل و خارج از سالنها، ساکشن رطوبتی، چیلر خشک، تانکرهای ذخیره آب، کمپرسور هوا ، تجهیزات تخلیه و شارژ با پمپها و شیرآلات مربوط، دستگاه تبخیر کننده
– سایر
شامل سیستمهای گرمایشی و سرمایشی کارخانه ، اطفاء حریق ،‌ مخابراتی و ;
در حال حاضر کارخانه با بهره مندی از تأسیسات فوق که از ارزش اسمی طبق دفاتر پایان سال 86 معادل 5710 میلیون ریال برخوردار می باشند جهت تولید خود بهره مند بود و طبق برآوردهای انجام شده تأسیسات یاد شده توان پوشش و ساپورت خط توسعه کارخانه را نیز خواهند نمود.
ماشین آلات موجود :
شرکت بر اساس مجوز تأسیس شماره         مورخ            نسبت به خرید ماشین آلات مورد نیاز خود بنا به ظرفیت  موضوع در سال 1379 از شرکت TAI خریداری و این شرکت با ترکیب نمودن بخشهای مختلف ماشین آلات کارخانه از تکنولوژی شرکتهای Sistem ، Laeis , Tai نسبت به فروش ماشین آلات به شرکت کاشی نگین میبد نمود و در حال حاضر ماشین آلات موجود در کارخانه شامل :
•     خط تغذیه مواد اولیه : (سنگ شکن فکی ، چکشی، نوار نقاله ها ، باکسیدر، ؟؟‌و نوار نقاله تغذیه بالمیلها )
•    خط آماده سازی مواد (بالمیلها، سیلوهای ذخیره مواد اولیه ، ؟؟‌دوایر )
•     خط تولید بیسکویت (4 دستگاه پرس 2750 تنی تکنولوژی با خروجی         مترمربع در ساعت)
•    خط لعاب (دو خط کامل)
•    کوره (دو دستگاه کوره تونلی به طول هر یک 100 متر ) با ظرفیت 2 میلیون مترمربع در سال)
•    خط درجه بندی بسته بندی و بادگیری پنوماتیک (2 خط ) با ظرفیت
•    سایر : شامل 2 دستگاه LGV ، بالنها ، واگنهای حمل،‌تراکتور ، جرثقیل ریلی و ;
•    هم اینک کارخانه با بهره مندی از امکانات فوق نسبت به تولید روزانه 7400 مترمربع در روز اقدام می نماید.
لازم به توضیح است که بالمیلها، اسید دوایر و خط پرس کارخانه توانایی تولید 3 میلیون متر مربع کاشی در سال را دارد لیکن گلوگاه کارخانه بعد از خط برای ؟؟‌شرکت درصدد اضافه نمودن خط لعاب، کوره و بسته بندی به کارخانه می باشد.
ارزش اسمی ماشین آلات موجود کارخانه طبق دفاتر قانونی منتهی پایان سال 86 معادل 8/52429 می باشد.
ارزش اسمی سایر دارائیهای ؟؟‌شرکت شامل قالبها و ابزارآلات، وسایط نقلیه ، اثاثیه و منصوبات اداری و … به شرح جدول سرمایه گذاری طرح آمده است.
امکانات فنی مورد نیاز :
همگام با استراتژی طرح توسعه تولیدات کارخانه تا سقف 3 میلیون مترمربع در سال شرکت با توجه به مجوز طرح توسعه مأخوذه از اداره کل صنایع و معادن استان یزد و
الف) توانایی تغذیه خط سنگ شکن و سنگ کوبی کارخانه
ب) امکانات افزایش تولید لعاب با توجه به موجود بودن 6 بالمیل در کارخانه و فعال بودن 2 بالمیل در مقطع فعلی
ج) توان افزایشی تولید اسید دوایر و ذخیره سازی مواد اولیه تولیدی در 6 سیلوی ذخیره مواد به ارتفاع 12 متر با ظرفیت         تن در کارخانه.
د) موجودیت 3 دستگاه پرس 2750 تنی در امتداد خط و امکان افزایش تولید تا سقف 5000 مترمربع در شبانه روز توسط هر دستگاه
هـ ) قابلیت ساختمانهای موجود به استقرار خط جدید (توسعه) لعاب، کوره و درجه بندی و بسته بندی محصول
ی ) تکافوی تأسیسات موجود در ساپورت و پوشش فعالیت طرح توسعه موجود
شرکت قصد اضافه نمودن ماشین آلات و تجهیزات ذیل را به خطوط تولید شرح دارد.
1- ماشین آلات داخلی                         ارقام به میلیون ریال

مبلغ کل    فی واحد    تعداد    سازنده ماشین آلات    شرح    ردیف
8000
4500    20
2250    خط کامل به طول 400 مترباکلیه تجهیزات لازم
2دستگاه    تراشکاری و ماشین سازی محمدرضا کریمی
تراشکاری و ماشین سازی محمدرضا کریمی    خط لعاب کامل
لودینگ بارگیری کاشی و سرامیک    1
500/12    جمع

2- ماشین آلات خارجی
شرکت جهت تکمیل طرح توسعه خود نیاز به تأمین خط ماشین آلات زیر از کشور ایتالیا را دارد.
1- کوره تونلی به طول 130 متر (با ظرفیت خروجی 5000 مترمربع کاشی در روز)
2- خط درجه بندی و بسته بندی کامل (با ظرفیت خروجی 5000 مترمربع کاشی در روز)
3- یک دستگاه LGV جهت جابجایی پالتهای محصول
مبلغ ارزیابی شرکت جهت تأمین اقلام فوق با احتساب هزینه های بالا سری (هزینه های گشایش اعتبار اسنادی، ثبت سفارش،‌بیمه، حمل و نقل خارجی و داخلی، نصب و راه اندازی و ; ) معادل 2 میلیون دلار برآورد شده است.
 
هزینه های قبل از بهره برداری طرح :
هزینه کل (میلیون ریال)    شرح    ردیف
100    هزینه ثبت شرکت و افزایش سرمایه    1
20    هزینه اخذ موافقت اصولی    2
20    هزینه مشاوره و طراحی و نظارت    3
45    هزینه مسافرت و ایاب و ذهاب قبل از بهره برداری    4
30    هزینه کارشناسی طرح و وزارتخانه و ;    5
50    هزینه ثبت قراردادهای بانکی    6
200    هزینه حقوق و دستمزد قبل از بهره برداری    7
150    هزینه های بهره برداری آزمایشی    8
10    سایر    9
625    جمع

هزینه های پیش بینی نشده :
این هزینه ها معادل 5 درصد هزینه های ثابت طرح جهت تهیه و تأمین ماشین آلات خارجی و داخلی طرح می باشد که معادل 5/933 میلیون ریال خواهد بود.

 
برآورد هزینه های سرمایه گذاری کل طرح
توضیح    جمع    طرح توسعه    موجود    شرح هزینه های سرمایه ای    ردیف
        داخلی    خارجی             
    میلیون ریال    ارز    میلیون ریال    میلیون ریال    ارز    نوع ارز    ارزش دفتری    استهلاک     قیمت تمام شده    ارز    نوع ارز        
    879                        879    –    879            زمین    1
                                                محوطه سازی    2
    5/6079                        5/6079    4/2393    9/8472            ساختمانها و محوطه سازی    3
    4/55773            18670    2000000    <-PostContent->nbsp;   4/37103    6/15326    52430            ماشین آلات و تجهیزات تولیدی خارجی    4
    12500        12500                                    ماشین آلات و تجهیزات تولیدی خارجی    5
    2/4046                        2/4046    5/1664    2/5710            تأسیسات و دستگاههای تأسیساتی    6
    1492                        2/1493    155    2/16487            سایر    7
    5/1183                        5/1183    4/588    4/1772            ابزار و تجهیزات کارگاهی    8
                                                    9
    4/603                        4/603        8/883            وسائط نقلیه    10
    7/1640                        7/1640    7/458    4/2126            اثاثیه و لوام اداری    11
    23499                        23499        23499            هزینه های قبل از بهره برداری    12
    5/1558        625    5/933                                هزینه های پیش بینی نشده و متفرقه    13
    8/7251        13125    5/19603            51380    20894    7/72274            جمع هزینه های ثابت طرح    –
    8/18319                                            سرمایه در گردش    14
    5/127574                                            جمع کل سرمایه گذاری
 


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
چهارشنبه سی یکم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود گزارش رایگان تمجیزک، بنجیزک، نورجیزک در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله در مورد رابطة من و مشتریانم در pdf دارای 12 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله در مورد رابطة من و مشتریانم در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله در مورد رابطة من و مشتریانم در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله در مورد رابطة من و مشتریانم در pdf :

چکیده
این مقاله به نگرش و فنون برخورد با مشتری می‌پردازد و نکات سودمندی برای کسب و کارهای کوچک ارائه می‌کند.
منبع : روزنامه همشهری،‌ پنجشنبه 3 شهریور 1384، سال سیزدهم، شماره 3783 ، صفحه 10
توضیح : این مقاله با عنوان «چگونه فروشنده موفقی شویم؟» در منبع مذکور منتشر شده است.
کلیدواژه : مشتری؛ ارتباط با مشتری؛ جلب مشتری
________________________________________
مقدمه
کسب و کارهای کوچک معمولاً با مشکلات زیادی روبه رو می‌شوند. برای مثال، شخصی که کار دو، سه یا چهار نفر را به تنهایی انجام می‌دهد، مسلم است که در کارش با مشکلات زیادی روبه رو می‌شود چرا که همزمان باید مشتریان را ملاقات کند، محصولاتش را بفروشد و در سمینارهای مختلف شرکت کند. جرالد کین درباره انجام دادن تجارت یک نفره به شوخی می‌گوید: «آقا بالاسر خود بودن خوب است، چرا که هم می‌توانید فقط نصف روز کار کنید و یا در روز دوازده ساعت سر کار باشید».

نکته‌ای که باید تمام کاسبان و تاجران به آن توجه کنند این است که باید در زمان بسیار محدودی کارها و وظایف بسیاری انجام دهند و البته باید از حداقل کار بهترین نتیجه لازم را بگیرند یعنی کارشان باید بیشترین بهره داشته باشد. اما برای اینکه از کمترین زمان بهترین استفاده را برد چه باید کرد؟
اگر شما دوست دارید که برنامه‌ها و کارهایتان را به سریع‌ترین و بهترین نحو انجام دهید بهتر است که به نکاتی که در این مقاله به آن اشاره می‌شود خوب توجه کنید و آنها را در رأس کارهایتان قرار دهید. البته برای اینکه خواندن این مقاله خسته کننده نباشد این نکات به صورت پرسش و پاسخ آمده است و فایده دیگر آن این است که به خاطر سپردن نکات آسان‌تر می‌شود.
پرسش اول

چگونه می‌توانم مشتریان بیشتری بگیرم؟
پاسخ: گاهی اوقات برای جلب مشتریان بیشتر لازم است که کارهایی را که تاکنون برای این کار انجام داده‌ایم، متوقف کنیم. گاهی اوقات باید از روشهای مؤثری برای این کار استفاده کرد. البته روشهای استانداردی برای جلب مشتریان وجود دارد و نیز روشهای غیراستاندارد دیگر. اما این نکته را به خاطر داشته باشید: یک روش را بارها و بارها امتحان کنید. اگر انتظار داشته باشید که نتایج منفی به همراه داشته باشد پول و انرژی خود را از دست داده‌اید. بنابراین آنچه که باید انجام دهید فقط کار کردن نیست. ذهنتان را متوجه اهداف و کارهای دیگر کنید. همان طور که پیشتر اشاره شد گاهی اوقات راه حل مشکل این نیست که چه کار دیگر باید انجام داد بلکه این است که برای گرفتن مشتریان بیشتر انجام چه کارهایی را باید متوقف کرد.

نکته مهمی که باید به ذهن بسپارید این است که قوانین و مقررات نامرئی در جهان وجود دارند. حتی اگر شخصی با ذهنیت متافیزیکی نباشید، می‌توانید ببینید که نیروهای نامرئی بسیاری در زندگی‌های ما وجود دارد. الکتریسیته، نور، گرما و غیره. یک بذر را در نظر بگیرید: به محض آنکه در دل خاک کاشته می‌شود، نیروهای نامرئی دست به کار می‌شوند و آن را به یک گیاه، درخت یا بوته تبدیل می‌کنند. تمام این نیازها چیزهای بسیار اساسی هستند که به بذر کمک می‌کند که

قسمت‌های دیگری به آن اضافه شود و باصطلاح رشد و نمو کند. اما بیشتر مردم فکر می‌کنند که چنین نیروهایی به چیزهای مرئی و مشهودی که می‌توانیم در زندگی روزانه خود ببینیم، تعلق ندارد.
آیا شما احساس کرده‌اید که در طول یک روز همه چیز بر وفق مرادتان پیش می‌رود و باصطلاح کارهایتان روی غلتک افتاده است؟ در این مواقع چه فکر کرده‌اید؟ آیا دوست داشته اید که تلاش اضافی که به نتایج عادی بزرگتر می‌انجامد، انجام دهید؟ چه چیزی آن روز را متفاوت‌تر از روزهای

دیگر کرده است؟ نیروهای نامرئی که به نفع خود تحت کنترل درآورده‌اید. آیا تاکنون با کسی ملاقات کرده‌اید که شما را سخت تحت تأثیر خود قرار داده باشد، به اصطلاح شما را جادو کرده باشد؟ آیا به نظرتان او یک آدم جذاب بود؟ البته منظورم زیبایی و جذابیت فیزیکی نیست بلکه انرژی اوست. راز این دسته افراد این است که این افراد موفق یاد گرفته‌اند که چگونه چهار قدرت نامرئی خود را کنترل و هدایت کنند.
چهار قدرت نامرئی عبارتند از:
رفتار
تمرکز
گفت وگوی درونی با خود
باورها.

روش و رفتار مثبت باعث خلق مثبت می‌شود. من از ساده طبعی و یا تأییدات بی‌فایده سخن نمی‌گویم، بلکه عقیده دارم که احساس و برداشت من از جهان مردم، وقایع و اتفاقات و باورها و رفتارهای مناسب با آن را برایم به ارمغان می‌آورد. آنچه که زندگیم را تغییر می‌دهد نوع نگاه و نگرش من به اشیاء و افراد و در کل، جهان است.

یک فکر مثبت نتیجه مثبت به همراه دارد. با نگاه کردن به گلها، گیاهان و درختان و دیگر چیزها این احساس را در خود به وجود آوریم که برای رشد آنها نیروهای نامرئی دست‌اندرکارند. اما علف‌های هرز از کجا می‌آیند؟ از بذرها. نتایج احساسات خود از کجا نشأت می‌گیرند؟ بذرهای افکار، باور و رفتارها. در ذهن شما چه چیزی کاشته شده است؟ زندگی همیشه ما را با چالشها و مشکلات زیادی روبه رو می‌سازد.

از این رو مهم است که این نظریه را به خاطر بسپاریم: یک شخص بدبین هر فرصت و شانس را یک مشکل می‌بیند و یک شخص خوش‌بین مشکلات را یک فرصت می‌داند.خود من چه از نظر شخصی و چه از نظر شغلی به این نتیجه رسیده‌ام که داشتن ذهنیت مثبت باعث افزایش اعتماد به نفس در انسان می‌شود. شاید اگر این حرف را به دوستانتان بزنید آنها به شما بخندند و بگویند:

«این از آن حرف‌های متافیزیکی عجیب و غریب است.» اما این مسئله را به خاطر بسپارید که آنها چه موفقیت‌هایی در زندگیشان کسب کرده‌اند؟ زندگی افراد مشهور را مطالعه کنید. در زندگی انسان‌ها لحظاتی وجود دارد که باید به آن نگاهی عمیقی انداخت. خود من متوجه شده‌ام که عامل مهم موفقیت شغلی‌ام دیدگاه و نگاه مثبتی بوده است که به کارم داشته‌ام.
اگر به نتایج بهتری در زندگی شخصی و شغلی خود نیاز دارید، دو چیز است که باید به آنها بیشتر از هر چیز دیگر توجه کنید:

چگونه به نتایج مثبت و جالبی در زندگیتان دست یابید؟ با استفاده از نیروهای نامرئی که در وجود هر موجود زنده‌ای به ودیعه گذاشته شده است؟ چنانچه نتایج حاصله مثبت نیستند، استفاده از این نیروها می‌تواند تغییرات زیادی را در شما به وجود آورد.
افزایش اعتماد به نفس در کسب موفقیت بسیار مهم است. گفت وگوی درونی با خود و تکرار کلمات و جملات تأکیدی روش بسیار مفیدی برای افزایش اعتماد به نفس در انسان می‌شود. یکی از مشتریانم با استفاده از این روش توانست 40 پوند از وزنش را البته بدون کم کردن از میزان غذای خود کم کند.

تغییرات کوچک می‌تواند نتایج بزرگی به همراه داشته باشد. سعی کنید که دستورات بالا را به مدت چند هفته به کار گیرید.
پرسش دوم
چرا وقتی که مطمئنم که مشتریان خوبی پیدا کرده‌ام، آنها را خیلی زود از دست می‌دهم؟
پاسخ: وقتی که دانش آموز سر کلاس حاضر باشد، سر و کله معلم نیز پیدا خواهد شد. حال ممکن است معلم بد باشد. هر جا که فروشنده باشد، مشتری هم است، اما باید روش تشخیص آنها را خوب بدانید.
پرسش سوم
می‌دانم درست نیست که این را بگویم اما گاهی اوقات یک مشتری تمام روزم را خراب کرده است. در این مواقع چه کار باید بکنم؟
پاسخ: آیا فقط یک بار اتفاق می‌افتد یا همیشه؟ یاد بگیر چطور این تناقض را تغییر دهی تا تو و مشتری‌هایت به جای عذاب کشیدن از معامله لذت ببرید.
پرسش چهارم

می‌دانم برای اینکه کارم را بسیار خوب انجام دهم بسیار خوب هستم اما به دلایلی چندان اعتماد به نفس ندارم. با این وضعیت چگونه برخورد کنم؟
پاسخ: همیشه چیزهای کوچک هستند که باعث بروز اختلافات بزرگ می‌شوند. داشتن دیدگاه و ذهنیت مثبت و باور داشتن توانایی‌های خود باعث می‌شود که ترستان از انجام کار بریزد و از کارتان لذت ببرید.
پرسش پنجم
دسته‌ای از افراد وجود دارند که نمی‌توانم با آنها ارتباط برقرار کنم. این در حالی است که یقین دارم که آنها مشتریان بسیار خوبی از آب در می‌آیند. چه کار کنم که بتوانم آنها را متقاعد سازم؟
پاسخ: یک بار کسی گفت: «من تا به حال نتوانسته‌ام همسرم را درک کنم». یک روز تمام با او صحبت کردم ولی نتوانستم حرف هایش را بفهمم. چیزی که عجیب است این است که اگر چه پاسخ به این سؤال بسیار روشن است، اما بیشتر افراد نمی‌توانند پاسخ این سؤال را بیابند و همین مشکل هم بر روی افراد کاسب و بازرگان نیز تأثیر می‌گذارد.
پرسش ششم
من برای متقاعد کردن مشتریانم دست به هر کاری می‌زنم، اما بیشتر اوقات نتیجه نمی‌دهد. آیا تکنیک مؤثری برای این کار سراغ دارید؟

پاسخ: گاهی یک تصویر کار هزاران کلمه را می‌کند. سعی کنید از محصولاتتان تصاویر واضح و زیبایی تهیه کنید. در این صورت خیلی راحت‌تر مشتریان خود را برای خرید اجناستان قانع می‌کنید.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
چهارشنبه سی یکم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله ارگ بم در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله قالبگیری تزریقی در pdf دارای 239 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله قالبگیری تزریقی در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله قالبگیری تزریقی در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله قالبگیری تزریقی در pdf :

فهرست:
آشنایی با ساختار بسپارها
مقدمه
بلورینگی
رفتار گرمایی بسپارها
وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی

آشنایی با بسپارها
مقدمه:
بسپار مولکول بسیار بزرگی است که از بهم پیوستن تعداد زیادی مولکولهای کوچک که تکپاره نامیده می شوند پدید می آید. به عبارتی دیگر زنجیر زنجیر بلندی است که از تکرار واحدهای شیمیایی کوچک و ساده ساخته شده است. به هر یک از این واحدهای تکراری پار (و در زبان انگلیسی mer) گفته می شود و از به هم چسبیدن بسیاری پار بسپار (Polymer) ساخته می شود. فرایند تولید بسپار از تکپار را بسپارش می گویند.

اغلب به علت ساختار زنجیر وار به هم متصل می شود. از اصطلاح زنجیر بسپاری به جای مولکول یا درشت مولکول بسپاری استفاده می شود. یک بسپار می تواند طول زنجیرههای متفاوتی داشته باشد. بسپارهای تجاری عموما زنجیرهایی دارند که از 1000 تا 10000 واحد تکراری تشکیل شده اند. اگر تعداد واحدهای تکراری در زنجیره خیلی زیاد نباشد ماده به صورت مایع خواهد بود و به آن چند پاره می گویند. با افزایش واحدهای تکراری و در نتیجه افزایش وزن مولکولی حالت فیزیکی ماده به سمت مایع گرانرو و در نهایت جامد تغییر شکل می دهد.

یک درشت مولکول بسپاری می تواند به صورت خطی شاخه ای و یا شبکه ای وجود داشته باشد. در یک بسپار خطی گروههای تکرار شونده پشت سر یکدیگر قرار می گیرند. شکل فضایی این مولکولها معمولا به صورت یک کلاف نخ است و توده ای از این مولکولها کلاف درهم گره خورده ای را تشکیل می دهند. این امکان است که روی یک زنجیر بسپار زنجیره های کوچک دیگری رشد کنند که به آنها شاخه می گویند و به این نوع بسپارها بسپار شاخه ای می گویند. شاخه های متصل به بدنه زنجیر می توانند کوتاه یا بلند باشند.

در حالتی که زنجیرهای یک ماده بسپاری بوسیله اتصالات عرضی به یکدیگر پیوند خورده باشند بسپار شبکه ای نامیده می شود. بسپارهای شبکه ای به دلیل ساختار به هم پیوسته ای که دارند در حلالها حل نمی شوند.

کوپلیمرها نوعی از بسپارها هستند که از بسپارش دو با چند نوع تکپاره با یکدیگر بدست می آبند. در این حالت به تکپاره ها همتکپاره گفته می شود. گاهی اوقات غبارت هموپلیمر برای بسپار ساخته شده از یک تکپار منفرد به کار گرفته می شود.

بلورینگی
اگر ساختار مولکول بسپار منظم بوده و فاقد گروه های جانبی بزرگ باشدزنجیرها می توانند به آسانی در کنار یکدیگر مستقر شوند و نظم یابند. مناطقی که در آهنها زنجیرهای بسپار در کنار هم منظم قرار می گیرند را نواحی بلوری می گویند. به بسپارهایی که ریخت بلوری و یا جهت یافتگی خاصی بین زنجیرهای آن مشاهده نشود بسپار بی ریخت یا بی شکل می گویند. میزان بلورین بودن یک بسپار یکی از عوامل مهم در تعیین خواص آن می باشد. بطور مثال شفافبت یکی از خواص ظاهری است که تابع بلورینگی استو

در بسپارهای شاخه ای وجود شاخه ها مانعی برای تشکیل نواحی بلورین است به همین دلیل در یک نوع بسپار که قابلیت بلورینگی دارد گونه های خطی آن نوع بسپار بلوری تر از گونه های شاخه ای همان بسپار بوده و خواص متفاوتی نیز خواهند داشت.

به هنگام فراورش و شکل دهی بسپارها این امکان هست که با تغییر شرایط فراورش میزان بلورینگی را در محصول نهایی تغییر داد چون نظم یابی زنجیرها در کنار هم یا بلورین شدن بسپار وابسته به شرایط دمایی و زمانی استو
برای مثال با افزایش بلورینگی در یک قطعه:
– دمای ذوب مقاومت شیمیایی و صلبیت افزایش می یابد.
– ضربه پذیری شفافیت مقاومت در برابر ترک خوردگی تنشی و تراوایی قطعه در برابر گازها کاهش می یابد.
رفتار گرمایی بسپارها
در حالت کلی بسپارهای صنعتی را می توان به دو گروه گرمانرم و گرماسخت تقسیم کرد. گرمانرمها در بیانی ساده بسپارهایی هستند که در اثر گرما نرم شده و در بالاتر از یک دمای خاص جریان می یابند. به عبارتی دیگر در این مواد امکان لغزش زنجیره های بسپاری روی هم در اثر گرم شدن وجود دارد به طوری که درشت مولکولها از انرژی کافی جهت غلبه بر نیروهای بین مولکولی برخوردار هستند. بالطبع با سرد کردن این مواد سفت شده و زنجیره های آن از حرکت باز می ایستند.

گرمانرمها را می توان بارها گرم کرد و شکل داد. این مواد قابلیت حل شدن در حلال را نیز دارند. گرمانرومها از نظر تجاری مهمترین دسته مواد پلاستیکی هستند. 80% بسپارها در دنیا جزء گرمانرمها هستند. ساختار مولکولی گرمانرمها بصورت خطی یا شاخه ای است.

گرما سخت ها پلاستیکهایی هستند که در اثر گرما یا عوامل دیگری از قبیل تابش اشعه و رطوبت پخت شده و تبدیل به محصولاتی غیرقابل ذوب و انحلال می شوند. اصطلاح گرما سخت به این دلیل روی این مواد گذاشته شد که اولین پلاستیکهای شبکه ای ساخته شده در اثر گرما شبکه ای می شدند اما در چند دهه اخیر روشهای غیر گرمایی نیز برای شبکه ای کردن مواد استفاده می شود.

رفتار گرمانرمها در برابر گرما با رفتار مواد کوچک مئلکول بسیار متفاوت است. بسپارها معمولا نقطه ذوب مشخصی ندارند و فرایند ذوب آنها در محدوده ای از دما صورت می گیرد. نواحی بی ریخت و بلورینه گرمانرم رفتارهای متفاوتی در مقابل گرما دارند. اگر یک ر بی ریخت را گرم کنیم به محدوده ای از دما می رسیم که در آن تحرک بخشهایی از زنجیر ممکن شده و بسپار نرم می شود. به این دما دمای انتقال شیشه ای (Tg) گفته می شود که از ویژگیهای مهم یک بسپار گرمانرم است. اگر به گرما دادن ادامه دهیم به جایی می رسیم که کل زنجیر امکان حرکت پیدا می کند. به این محدوده از دما که در آن زنجیرهای بسپار می توانند روی هم بلغزند دمای ذوب (Tm) گفته می شود.

نواحی بلورین از مقاومت گرمایی بیشتری نسبت به نواحی بی ریخت برخوردار هستند به عبارتی دمای ذوب بیشتر و مشخص تری دارند. دمایی که برای ذوب بلورها تعریف می شود (Tc) دمایی است که در آن نواحی بلورین نظم خود را از دست می دهند. برای داشتن جریان در یک بسپار بلورین لازم است که آن را تا بالاتر از دمای ذوب بلورها گرم کنیم. در حالت عمومی برای اغلب بسپارها بین سه دمای مذکور رابطه زیر برقرار است:

Tg < Tc < Tm
وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی
وزن مولکولی یک بسپار نقش مهمی در کاربرد آن ایفا می کند. جالب و مفید بودن ویژگیهای مکانیکی بسپارها نتیجه وزن مولکولی بسیار زیاد آنها است. وزن مولکولی ر تعیین کننده ویژگی های مکانیکی و نیز فرایند پذیری آن است. هر چه وزن مولکولی زیادتر شود مقاومت شیمیایی و خواص مکانیکی ماده (از قبیل استحکام چقرمگی خزش مقاومت در مقابل ترک) نیز بهبود می یابد.

اما در عین حال موجب زیاد شده کرانروی مذاب بسپار شده و فراورش آن را مشکلتر می کند. در صنعت برای تخمین وزن مولکولی از اندازه گیری شاخص جریان مذاب بسپار استفاده می شود که عبارت است از وزنی از بسپار که در حالت مذاب و تحت فشاری مشخص از میان روزنی استاندارد طی 10 دقیقه رانده می شود. این شاخص با گرانروی بسپار و در نتیجه وزن مولکولی آن نسبت معکوس دارد. زوشهای دقیق تر تخمین وزن مولکولی کروماتوگرافی ژل تراوایی (GPC) و اندازه گیری گرانروی محلول بسپار است که روشهایی آزمایشگاهی هستند.

وزن مولکولی یک بسپار در طول فرایند بسپارش کنترل می شود. شرایط واکنش نوع فرایند و نوع یازیگرها (کاتالیزورها) از عوامل موثر بر وزن مولکولی هستند. البته در یک بسپار تجاری همه مولکولها هم اندازه نیستند. به عبارتی در طول فرایند بسپارش همه مولکولها به یک اندازه رشد نمی کنند و یک بسپار شامل مخلوطی از مولکولهایی با وزنهای مولکولی مختلف است. هنگامی که از وزن مولکولی یک بسپار صحبت می شود درواقع میانگین وزن مولکولی درنظر گرفته می شود. در کنار وزن مولکولی توزیع وزنهای مولکولی مختلف در بسپار نیز از عوامل تعیین کننده ویژگی ها است و باید مورد بررسی قرار گیرد.

وزن مولکولی بسپارها معمولا با دو روش تعیین و گزارش می شود که عبارتند از:
وزن مولکولی میانگین عددی Mn و وزن میانگین وزنی Mw که اینگونه تعریف می شوند:
تعداد کل زنجیرها / وزن کل زنجیرهای
بسپار = Mv
کل وزن زنجیرها / مجموع (تعداد زنجیرهای هم وزن x وزن هر زنجیر با تعداد واحدهای تکراری مشخص) = Mw
اگر زنجیرهای یک بسپار دارای اندازه های تقریبا یکسانی باشند توزیع وزن مولکولی باریک خواهد بود و به آن به اصطلاح تک پراکند می گویند و هر چه اندازه زنجیرها متنوع تر باشد توزیع مذکور پهن تر خواهد بود و به آن بس پراکند می گویند.

در یک بسپار تک ژراکند مقادیر Mn و Mw یکسان خواهد بود اما در بسپار بس پراکند رابطه زیر برقرار است:
Mn < Mw
هرچه توزیع وزن مولکولی پهن تر باشد اختلاف بین مقادیر انواع وزن مولکولی ها افزایش می یابد. برای بیان چگونگی توزیع وزن مولکولی از نمایه پراکندگی (PDI) استفاده می شود که عبارت است از حاصل تقسیم وزن مولکولی میانگین وزنی بر وزن مولکولی میانگین عددی:

Mn < PDI = Mw
در PDI = Mwهای تک پراکند نمایه فوق برابر یک است و هرچه توزیع وزن مولکولی پهن تر باشد مقدار آن از یک بیشتر خواهد بود.
چگونگی توزیع وزن مولکولی یک بسپار روی ویژگی های آن تاثیر زیادی دارد و در نتیجه توزیع های متفاوت وزن مولکولی یک بسپار آن را برای کاربردهای متفاوتی مناسب می سازد. بسپارهایی که توزیع وزن مولکولی باریک دارند نسبت به گونه هایی که توزیع وزن مولکولی آنها پهن است ویژگی های مکانیکی بهتری دارند اما فراورش آنها به مراتب مشکل تر است.

فهرست
رفتار پلاستیکها
تلرانس ها
مقدار انقباض
تنش حرارتی
طراحی و پارامترهای موثر
تلرانس و شرینکیج
استرس های حبس شده و باقی مانده
تمرکز تنش

رفتار پلاستیکها:
یکی از عوامل مهم در طراحی آشنائی با پلاستیکها است. به ضمیمه آشنائی با یک نوع پلیمر آورده شده است.
پارامترهای کلیدی که باید طراحی ساختاری پلاستیک مدنظر باشند:
1 مقدار و طول مدت اعمال تنش – کرنش و درجه حرارت magnitufe and duration of در دمای خاص مقدار و زمان استرس یا کرنش در عکس المعمل ساختاری و رفتار استحکام پلاستیک تاثیر می گذارد. و در یک مقدار از تنش و کرنش با زمان اعمال معلوم تغییر در دما می تواند باعث تغییرات عمده در عکس العمل و رفتار استحکام پلاستیک گردد.

2 محیط Environment
3. محیط اعمال تنش و کرنش و طول مدت اعمال آنها با هم تاثیر متقابل دارند. محیط های شیمیایی، نفوذپذیری تابش UV، دمای بالا محیط مرطوب تاثیر مستقیم بر خواص پلاستیک خواهد داشت. لذا مسئله طراحی محصول را نتاثر می نماید.

4 افزودنی های و اصلاح کننده ها Additives anf mofifiers
5. تقویت کننده ها Reinforcement
الیاف قوی در پلاستیکها باعث بهبود خواص افزایش و استحکام و پایداری ابعادی می شوند.

6 فرایند process
فرایندی که طی آن قطعه تولید می شود می تواند کارایی ساختاری محصول نهایی را دیکته نماید مثل اورینته شدن مولکولها که می تواند باعث افزایش استحکام در جهت جریان مذاب شود.
7 اکسیداسیون و کریستالیزاسیون که می تواند باعث شکنندگی شود.

تلرانس ها – انقباض Tolerances / shrinkage
برای کنترل ابعاد و تلرانس های درنظر گرفته شده ، براساس فرایندی که انتخاب شده است برای ضخامت حد مینیمم و ماکریممی وجود داردو هر پلاستیکی / پلیمری بسته به ساختار مولکولی اش و ویژگی فرایند انتخاب شده دارای محدوده مختص به خود است. در خارج این محدوده معمولی مذاب قابل کنترل نیست. یک عامل مهم در تلرانس، انقباض پلاستیک است. انقباض عبارتست از اختلاف ابعادی قطعه در دمای اتاق 12 تا 24 ساعت پس لز تولید.

 

مقدار انقباض – در ارتباط با فاکتورهای مختلف
عوامل مختلفی بر انقباض موثرند. از آنجا که آرایش یافتگی یکی از عوامل مهم است مقدار انقباض در جهت عمود بر آن تفاوت دارد.

انقباض کلی حاصل دو انقباض سریع و پس انقباض است.
عوامل موثر بر انثباض منشاء متفاوت دارد. یکی از آنها عوامل فرایندی است مانند دمای ذوب – دمای قالب (سریع سرد شدن)، فشار تزریق و سیکل تزریق و دیگر ضخامت و ماهیت ماده و افزودنیها، بطور مثال افزودن فیلرها باعث کاهش انقباض به مقدار توجهی گردد که هر چه درصد فیلر بیشتر باشد میزان انقباض کمتر است.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
چهارشنبه سی یکم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله در مورد نظام آموزشی چین در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله رابطه نوع مدیریت آموزشی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در pdf دارای 64 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله رابطه نوع مدیریت آموزشی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله رابطه نوع مدیریت آموزشی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله رابطه نوع مدیریت آموزشی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در pdf :

رابطه نوع مدیریت آموزشی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

مقدمه:
امروزه اهمیت فرآیند مدیریت بر کسی پوشیده نیست. کشورهای صنعتی پیشرفته از دهها سال قبل به این مقوله توجه داشته اند و عملاً توسعه خویش را مدیون بهبود شیوه های قبل مدیریت می دانند. در حالیکه کشورهای در حال توسعه هنوز درگیر مسایل و مشکلاتی از قبیل فقر و رشد نرخ جمعیت، نرخ بالای بیکاری، تورم، افسار گسیخته اتلاف، استقرار یافته و بر اساس داده می شوند. طبق این دیدگاه مؤسسات آموزشی خود را تغییر می دهند تا به افرادی که آمادگی تغییر در خود دارند کمک کنند و معترفند قصور در ایجاد شرایط مناسب برای موفقیت افراد جامعه باعث خسارت عظیم در بهره وری اجتماعی و عدم رضایت منابع انسانی خواهد شد.

از اینرو سیستم آموزشی کشورهای در حال توسعه ایستی برنامه های آموزی خود را با روند تغییرات هماهنگ کنند. تدریس یک فعالیت پیچیده پویا، تعاملی هوشمندانه است و اگر قرار یباشد معلمین دانش آموزان مختلف جدید آشنا نمایند. مستلزم شیوه خاص مدیریتی است تا از این طریق بتوانند اثر بخشی بیشتری به امر آموزش بپردازند.

مسأله و موضوع تحقیق
مدیریت با شروع زندگی اجتماعی بشر آغاز گردیده است زیرا انسان برای آنکه بتواند به زندگی خود سر و سامان بدهد و نیازهای خود را برآورده سازد احتیاج به افرادی می داشته که آنها را هدایت و رهبری نماید تا مشکلات و نیازهای خود را با استفاده از امکانات، منابع موجود انسانی و مادی مرتفع سازد.

بنابراین مدیریت به معنی و مفهوم اعم آن که اداره کردن یک گروه، یک سازمان و ; است فکری جدید نیست و از زمانهای بسیار قدیم از زمانی که انسان زندگی اجتماعی خود را شروع کرده مطرح و مورد توجه بوده است.
اهمیت مدیریت در سیر تاریخ مدون بشری بگونه بوده است که اکثر صاحب نظران عقیده دارند که اجتماع بدون رهبری و مدیریت نمی تواند وجود داشته باشد.

در کشورما نیز اخیراً در پس گسترش روزافزون نظام آموزشی ضرورت بهسازی کیفیت نتایج آموزی مسئله مدیریت و رهبری آموزشی در آموزش و پرورش بازندگی و رشد و توسعه اقتصادی و توجه چندانی نداشته است. اکنون با تغییرات و تحولات جهانی و اجتماعی دریافته است که مدیریت آموزشی است پویا که باید همه وظایف مربوط به آن مانند: برنامه ریزی تعیین هدفها، سازماندهی، هماهنگی، مدیریت و رهبری، نوآوری و ایجاد انگیزه و ; را کاملاً در نظر گرفت.
از این رو شناخت و بکارگیری جهانی علمی سبکهای مدیریتی از ضروریات مهم و حیاتی در نظام آموزش و پرورش می باشد.
اثرات مثبت و منفی هر کدام از سبکها باید شناخته شود تا شیوه های مؤثرتر غیب و شیوه های نامناسب کنار گذارده شود.
در این تحقیق سعی خواهد شد که سبکهای مدیریتی هرکدام توضیح داده شوند و رابطه بین هرکدام از این سبکها که نوع مدیریت آموزشی می باشد با پیشرفت تحصیلی دانش آموزان مقطع دبیرستان بررسی شود.

سؤالات تحقیق
سئوال(1)
آیا نوع مدیریت با پیشرفت تحصیلی دانش آموزان رابطه وجود دارد؟
سئوال (2)
کدام یک از سبکهای مدیریت در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان اثر بخش تر است.
(سبکهای:هنجارمدار، فرد مدار، موقعیت مدار)

اهداف تحقیق
اهداف کلی:
پژوهش حاضر، بررسی و مطالعه بین نوع مدیریت آموزشی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان را هدف اساسی خود قرار داده تا از این طریق روشن کند که چه نوع مدیریت آموزشی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان مؤثر است، که این هدف کلی است.

اهداف جزئی:
و اهداف جزئی شناخت سبکهای هنجار مدار است شناخت سبک فرد مدار است. و شناخت سبک موقعیت مدار است و شناخت ویژگیهای هرکدام از آنها.

تعاریف لغات و اصطلاحات(متغیرها)
مدیر:به افرادی اطلاق می شود که طی حکمی از آموزش و پردازش منطقه به عنوان مسئول آموزشگاه منصوب می شود و به موجب آن حکم و با توجه به شرح وظایف مشخصه مشغول انجام وظیفه می شود.

مدرسه:سازمانی است که بر مبنای معیارهای رسمی تأسیس می شود و با نظارت ادارات آموزش و پرورش مسئول اجرای برنامه های مصوب آموزشی و پروش کشور را در سطح تحصیلی یعنی عهده دار می گردد.

فرضیه های تحقیق
فرضیه اهم تحقیق
بین سبک مدیریت آموزشی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان رابطه وجود دارد.
فرضیه یک
سبک مدیریت کار مدار رد پیشرفت تحصیلی دانش آموزان را بالا می برد.
فرضیه دو
سبک مدیریت هنجارمدار پیشرفت تحصیلی دانش آموزان را پایین می آورد.
فرضیه سه
سبک مدیریت فرد مدار پیشرفت تحصیلی دانش آموزان را بالا می برد.

زمینه و تاریخچه مختصری از مدیریت
مدیریت با شروع زندگی اجتماعی بشر آغاز گردیده است زیرا انسان برای آنکه بتواند به زندگی خود سروسامان بدهد و نیازهای هر دو بر آورده سازد، احتیاج به افرادی می‌داشته که آنها را هدایت و رهبری نماید تا مشکلات و نیازهای خود را با استفاده از امکانات موجود انسانی مرتفع سازد.

بنابراین مدیریت به معنی و مفهوم اعم آن که اداره کردن یک گروه، یک سازمان و ; است فکری جدید نیست و از زمانهای بسیار قدیم از زمانی که انسان زندگی اجتماعی خود را شروع کرده مطرح و مورد توجه بوده است.
اهمیت مدیریت در مسیر تاریخ مدون بشری چگونه بوده است که صاحبنظران عقیده دارند که اجتماع بدون رهبری و مدیریت نمی تواند وجود داشته باشد.

کتابهای تاریخی بیانگر آن است که در پایان هزاره چهارم و اوائل هزاره سوم قبل از میلاد هنگامی که دولتهای سوم که بابل و مصر در بین النهرین و دره نیل پا به عرصه وجود نهادند نخستین دولتها ظهور کردند و مدیران به اداره امور سازمانهای گوناگون اجتماعی پرداختند. به عنوان مثال کتیبه های موجود از تمدن مویریها در 5000 سال قبل از میلاد گواه بر این است که آنان برای اداره کردن معابر گسترده سومری و اداره امور داد و ستد و معاملات خود نظمی خاص برقرار کرده بودند.

قدیمی ترین کتب و منابعی که از گذشته بیاد مانده است نظیر نوشته های افلاطون در یونان و کلیه و دمنه و ; اهمیت دادن به مدیریت را تأیید می کند.
در تاریخ کشور ما کورش، پادشاهان هخامنشی از کسانی بوده است که روشهای مدیریت او در امور کشورداری و کشور گشایی به توسعه و تکامل این علم کمک فراوان کرده است.

آثار گرانبهای اسلامی مانند نهج البلاغه حضرت علی(ع) کاملترین پیامها را در مورد مدیریت، خصایص مدیران و ; را در بر دارد.

پیشنیه مدیریت آموزشی
نهضیت مدیریت علمی و اصولی که تبلیغ می کرد مدیریت آموزشی را متأثر ساخته و توجه اندیشمندان و محققان آموزشی را به خود جلب نمود. هواداران مدیریت علمی در نظامهای آموزشی به کاربرد اصول آن همت گماشتند. آنها مدرسه را مشابه کارخانه تلقی می کردند که در آن دانش آموران مانند مودا خام، باید در فراگیری آموزش و پرورش، متناسب با کیفیات و مشخصات مورد انتظار جامعه تغییر و تحول پیدا کنند. بنابراین نظامهای آموزشی باید برای تحقق این هدف، کارکنان واجد صلاحیت، ابزارها و روشهای فنی ویژه مورد نیاز با معیارها و استانداردهای از پیش تعیین شده فراهم سازند.

با تلاش و همت این افراد، در تاریخ مدیریت و رهبری آموزشی ایالات متحده دوره‌ای به وجود آمد که عصر پرستش کارآئی نام گرفت.
طالبان اولیه مدیریت آموزشی، گرچه دقت نطر مهندسان انسان را نداشتند ولی همانند مدیران عملی تیلور رفتار سازمان آموزشی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دادند، و سعی می کردند که اصول مدیریت علمی را در محیط های آموزشی پیاده کنند. و پیشنهادهایی در جهت انجام امور به حداکثر رساندن کارآیی اراده‌اند.

تجزیه و تحلیل مدارس به سویله ریموند کالاهان در سالهای 1910 تا 1930 فعالیتهای غلمی متأثر اصول مدیریت علمی را به خوبی نشان می دهد. با این حال تا سال 1940 مدیریت آموزشی تحت تأثیر مطالعات هارتون قرار داشت. مدیریت دموکراتیک تصمیم‌گیری دموکراتیک و تدریس دموکراتیک شعار این دوره بود تا سال 1950 مدیریت آموزشی بیشتر تحت تأثیر فرضیه های تئوریک قرار داشت. ولی در سالهای 1950 تا 1960 رفتار گرایان پا به عرصه وجود گذاشتند و نهضتی جدی برای مطالعه و تدریس مدیریت آموزشی به وجود آوردند و از این طریق مفاهیم زیادی از دیگر رشته های علمی در مورد و مدیریت آموزشی گردآوری شد.

در دهه 1970 بحرانهای اجتماعی و سیاسی مانند بحرانهای نفتی و رکور اقتصادی در غرب مطالعات تئوریک و عملی در مدیریت آموزشی را تحت تأثیر قرار داد و انتقاداتی نیز بر رویکرد علوم رفتاری مطرح گردید به طوری که «گریفتیز» مدیریت آموزشی را تا سال 979 به عنوان رشته ای در آشوب روشنفکری توصیف می کند.
ولی در سال 1979 با انتشار مقاله ای از طرف وران ادمونرز که رهبری قوی داری در یکی از خصوصیات مدارسی که در زمینه تدریس، اثر بخش بودند معرفی کرد.

این موضوع نقطه عاطفی شد که توجهی تجدد به مدیریت آموزشی را جلب نمود و در اواسط دهه 1980 منجر به ظهور رهبریت آموزشی تدریس گرا گردید که استاندارد آموزشی جدیدی برای مدیریت تعیین می کرد. در این الگو مدیر مهمترین منبع دانش برای رشد برنامه های آموزشی مدرسه تلقی می گردید. در ایالات متحده مراکز آموزشی ایجاد گردید که بتواند توانایی هایی از قبیل توانایی بهبود بخشیدن روشهای تدریس معلمین و ; داشتن انتظاراتی بیشتر از عملکرد معلمین و دانش آموزان سرپرستی نزدیک در کلاسهای درس، هماهنگی مواد درسی نظارت بر پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان را در مدیران پرورش دهند.

به لحاظ ظهور متغیرهای محیطی جدید در دهه 1990، بطور کلی عقیده گروهی بر این است که نظام آموزش و پرورش دانش اموزان را به طور کارا و مؤثر برای ایفای نقششان در جامعه آینده آماده نمی کند، از این رو سیاستگذاران آموزشی بر آن شدند تا فرصتهای اساسی و زیربنای آموزشی و پرورش را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهند.

پیشنهادهای این افراد بر این فرض استعداد است که نیاز بیشتری به روشهای پویا وجامع در تدریس و یادگیری وجود دارد، در نتیجه مواردی چون تفویض اختیار از نواحی آموزش و پرورش به ندارس در ارتباط با تصمیم گیریهای مرتبط با مواد درسی، افزایش نقش معلمین و والدین در فرآیند تصمیم گیری و تأکید بیشتر بر تدریس پویا و یادگیری فعالانه را پیشنهاد می کنند.
اداره مراکز آموزشی از گذشته های دور یعنی از همان زمان که اولین آموزشگاه های بوجود آمده صورت می گرفته است. اما توجه بیش از حد به مدیریت آموزشی در واقع بعد از انقلاب صنعتی در قرن هجدهم و شروع آموزش و پرورش همگانی آلمان، انگلستان، فرانسه و آمریکا بود که به تربیت مدیران آموزشی همت گماردند.

درکشور ما توجه به مسأله مدیریت آموزشی تقریباً از 35 سال پیش ابتدا از طریق ورودی و سپس ایجاد رشته های تحصیلی دانشگاهی آغاز گردید. اخیراً در پی گسترش روز افزون نظام آموزشی ضرورت بهسازی کیفیت نتایج آموزشی مسئله مدیریت و رهبری آموزشی در آموزش و پرورش بارندگی و رشد توسعه اقتصادی و; توجه چندانی نداشته است. اکنون با تغییرات و تحولات جهانی و اجتماعی دریافته است که مدیریت آموزشی فعالیتی است پویا که باید همه وظایف مربوط به آن مانند:برنامه ریزی«تعیین هدفها»، سازماندهی، هماهنگی، هدایت، و رهبری، نوآوری و ایجاد انگیزه و ..و کاملاً در نظر گرفت.

تعریف مدیریت آموزشی
مدیریت با توجه به آموزشهای حاکم بر جوامع و زیربنای اعتقادی و فلسفه اجتماعی آن تعریف می شود به زعم دکتر کمبل و این مدیریت آموزشی دارای معانی و مفاهیم مختلفی است و هرکس برحسب تجربیات و احتیاجات و مقاصد خود برای آن مفهومی را در نظر می گیرد.

فرهنگ لغات بین المللی تعلیم و تربیت مدیریت آموزشی راه بکار بردن تکنیکها و روشهای اداره سازمان های تربیتی با در نظر گرفتن هدفها و سیاستهای کلی تعلیم و تربیت تعریف می کند.
از نظر کنزویچ مدیر آموزشگاهی فرآیند اجتماعی مربوط به هویت دادن، نگهداشتن، برانگیختن کنترل کردن و وحدت بخشیدن تمام نیروهای رسمی و غیر رسمی انسانی و مادی سازمان یافته در یک نظام واحد و یکپارچه می باشد که برای دستیابی به هدفهای از پیش تعیین شده طراحی است.

دکتر میر کمالی مدیریت آموزشی را«فرآیندی اجتماعی می داند که با بکارگیری و مهارتهای علمی، فنی و هنری کلیه نیروهای انسانی و مادی را سازماندهی و هماهنگ نموده و با فراهم آوردن زمینه های انگیزش رشد، با تأمین نیازهای منطقی فردی و گروهی معلمان، دانش آموزان و کارکنان به طور صرفه جویانه به هدفهای تعلیم و
تربیت می رسد.»
دکتر واینر بر این اعتقاد است هر عملی که بتواند معلم را در امر آموزش یک قدم پیش‌تر ببرد مدیر و رهبر آموزی خوانده می شود»هدایت و رهبری آموزش در محیط مدرسه محدود به فردی که عنوان مدیر یا راهنما را دارد نمی شود. از نظر وی رئیس آموزش و پرورش، مدیر مدرسه، دبیران، متخصصین وسایل سمعی و بصری فیلم های آموزشی، کتابدار و حتی سرایدار مدرسه که بتواند قدم در امر آموزش بردارد رهبر و مدیر آموزش تلقی می گردد به این دلیل که هر یک از آنان به گونه های مختلف می‌توانند دبیرران و همکاران خودشان را در جهت آموزش دانش آموزان یاری کنند.

دکتر علاقه بند در تعریف مدیریت آموزشی می گوید:
مدیریت آموزشی عبارت است از فرآیند برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت، نظارت ارزشیابی و در مجموع اداره کردن کلیه امور و فعالیت های مربوط به اموزش و پرورش در کتاب رهبری و مدیریت آموزشی تألیف دکتر سید محمد میر مکالی مدیریت آموزشی اینچنین شده است:

مدیریت آموزشی فرآیندی است اجتماعی که با استفاده از دانش مدیریت و تجربه عملی و با آگاهی و بهره گیری از علوم تربیتی، کلیه امکانات و منابع مادی و انسانی در جهت تقویت و یاری و بهبود تعلیم و تربیت هم سو و هماهنگ نموده و برای رسیدن به اهداف آموزشی محیط مساعد مناسب را فراهم می سازد.

در کتاب مدیریت در آموزش و پرورش تألیف آقای دکتر صافی ص 9 مدیریت آموزشی اینچنین تعریف شده است: «مدیریت آموزشی عبارتست از کاربرد اصول، نظریه ها و روشهای مناسب مدیریت در سازمانهای آموزش و پرورش.

همه متخصصین امور آموزشی، دستیابی به اهداف تعلیم و تربیت را خدف عمده و روشن مدیریت آموزشی می دانند . این در حالی است که بسیاری از مدیران آموزشی مدارس ما نظر روشن و قاطعی درباره اهداف سازمانهای آموزشی ندارند، جالب آنکه عده ای از این مدیران در حالیکه نمی دانند وظیفه و کار اصلی شان در مدرسه چیست فکر می کنند به اندازه کافی از مدرسه و اهداف آن اطلاع کافی دارند.

معمولاً مدیران مدارس وظیفه اصلی خود را ثبت نام، تعیین کلاسها، تقسیم دانش آموزان، رسیدگی به حضور و غیاب، آماده ساختن به موقع کلاسها، حل مسائل روزمره و عادی، اجرای بخشنامه ای ارسالی اداره آموزش و پرورش، ثبت کارنامه ها و دفاتر امتحانی، اعلام به موقع نتایج می دانند.
«و از آنجا که هدفهای آموزش و پرورش عمیقاً تجزیه و تحلیل نمی شود، مدیران به کارهای سطحی و روبنای سرگرم و از اهداف اصلی باز می مانند؟

وظایف مدیریت آموزشی:
منظور از وظایف مدیریت اشاره به فعالیتهای مهم و اساسی است که در نیل به اهداف سازمان ضرورت دارد اما در اینکه کدام «کارکرد» Function مدیریت مهم است میان صاحبنظران اختلاف نظر وجود دارد و برخی چون هنری فایول Henry Fayol یعنی اولین کسی که وظایف مدیریت تقسیم و تعریف کرده است معتقدند که وظایف اساسی در مدیریت عبارتند از:

1-برنامه ریزی (planing)
یعنی تعیین هدف، یافتن و ساختن راهها و وسائلی که رسیدن به هدف را امکان را امکان پذیر می سازد و همچنین و پیش بینی کارهایی که باید در آینده انجام گیرد.
2-سازماندهی (organization)
یعنی ترکیب و تخصیص افراد و منابع و امکانات، میان افراد و واحدهای مختلف سازمان و همچنین هماهنگی میان آنها به منظور کسب اهداف سازمان .

3-فرماندهی (precting)
شامل عمل مداوم اخذ تصمیم خاص یا کلی و صدور دستور به منظور هدایت و رهبری سازمان و همچنین ایجاد انگیزه و رغبت در زیردستان جهت رسیدن به اهداف سازمان .


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
چهارشنبه سی یکم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله در مورد نظام آموزشی چین در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله در مورد نظام آموزشی چین در pdf دارای 145 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله در مورد نظام آموزشی چین در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله در مورد نظام آموزشی چین در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله در مورد نظام آموزشی چین در pdf :

نظام آموزشی چین

• ساختار نظام آموزشی
o آموزش پیش دبستانی
o آموزش پایه
o آموزش همگانی
o آموزش پیش دانشگاهی
o مقطع آموزش ابتدایی

o مقطع آموزش متوسطه
o آموزش عالی
o آمار تحصیلی
o مؤسسات پایه

o آموزش بزرگسالان
o آموزش غیر رسمی
o آموزش فنی حرفه ای
o آموزش اقلیت های قومی
o آموزش معلمان
o تکنولوژی آموزشی

نظام آموزشی چین
آموزش پیش دبستانی
آموزش پیش دبستانی همواره به عنوان یکی از مقاطع آموزشی کشور چین مدنظر قرار داشته است. در نواحی شهری، آموزش پیش دبستانی عمدتاُ در کودکستان ارائه گردیده و مدت زمان سه ، دو یا یک سال به طول می انجامد گفتنی است که مراکز فوق بصورت تمام وقت، پاره وقت و یا پانسیونی فعالیت می نمایند. در نواحی روستایی آموزش پیش دبستانی عمدتاً بصورت کلاس های نگهداری اطفال و کودکستان های فصلی است. در مناطق باستانی، قومی، دور افتاده و فقیرنشین کشور علاوه بر آموزش پیش دبستانی طبیعی و معمول، آموزش غیر معمول با اشکال مختلف از قبیل مراکز فعالیتی کودکان، مراکز تفریحی و مراکز آموزشی متحرک «کاروان» فعالیت دارند. در این مقطع ، کودکان رده سنی3 تا 6 سال به کودکستان نزدیک خانه خودرفته و درآنجابه تعلیم موضوعات اصلی و زبان بومی خود مبادرت می نمایند. آن ها بازی می کنند، می رقصند و آواز می خوانند. در این مقطع به کودکان ارزش حقیقت، مهربانی و زیبایی آموخته می شود در کشورچین آموزش کودکان جدی گرفته می شود زیرا شخصیت هر فرد طی سال های اولیه شکل می گیرد. طی سالهای اخیر، سیاست آموزشی پیش دبستانی با توسعه چشمگیری روبرو بوده است. به نحوی که مطابق آمار بدست آمده طی سال 1998، کشور چین از بیش 180000 کودکستان با 24000000 دانش آموز برخوردار می باشد. طبق این آمار نرخ افرادی که در دوره یکساله آموزش پیش دبستانی شرکت دارند به 70% بالغ می گردد. طی سالهای اخیر برنامه های آموزش پیش دبستانی در شهرهای بزرگ و متوسط کشور گسترش یافته است. این در حالی است که برنامه های آموزش پیش دبستانی در نواحی روستایی، دورافتاده و فقیرنشین نیز از رشد چشمگیری

برخوردار بوده است به نحوی که طی سال 1998، از میان 11 استان جنوب غربی و شمال غربی کشور بالغ بر 9/39 درصد از کودکان نواحی فقیرنشین از برنامه های آموزش پیش دبستانی سه ساله دولتی و 7/66 درصد نیز از برنامه های یکساله آموزش پیش دبستانی بهره مند گردیده اند. از جمله مهم ترین مزایای کودکستان ها و مراکز پیش دبستانی کشور چین به ترکیب امور مراقبتی و آموزشی کودکان در جهت رشد بدنی، اخلاقی، فکری و زیبایی شناسی کودکان در اجزاء موزون و آمادگی آنان جهت بهره برداری از آموزش مدرسه ای ضابطه مند اشاره نمود. فعالیتهای آموزشی

مراکز پیش دبستانی در ساختاری متشکل، هدفمند و چند جانبه از آموزش هدایت کننده به سوی تقویت و توانمندسازی و رشد ذهنی کودکان سازمان یافته است. علاوه بر پرداختن به فعالیتهای تفریحی کودکان که بخش اصلی فعالیتهای مراکز پیش دبستانی است، فراهم سازی محیط مناسب جهت ایجاد شرایط و فرصتهایی جهت مواجه واقعی کودک با مسائل و مشکلات زندگی و تقویت درک معانی از اهم اهداف اینگونه مراکز محسوب می گردد. در جهت ارتقاء کیفیت مدیریت مراکز پیش دبستانی، دولت به اتخاذ سری قواعد دسته بندی شده مشتمل بر« نظام مدیریتی و

نظام کاری کودکستانها» بر پایه اصول علمی مدیریتی مبادرت نموده است. دولت چین همچنین به طراحی نظام ها و قوانینی در جهت ارزیابی کیفیت کاری معلمین و برآورد توانایی های آنان اقدام نموده است.

ساختار آموزش پیش دبستانی
سال تحصیلی تعدادمدارس تعداد کل دانش آموزان ثبت نامی تعداد دانش آموزان دختران ثبت نامی تعداد کل معلمان
1990 172322 19722300 9369200 749600
1991 164465 22092900 10383600 768900
1992 172506 24282100 11408700 815000
1993 165197 25525400 11975900 836000
1994 174657 26302700 12301000 861756
1995 180438 27112328 12676034 875063
1996 187324 26663270 12413017 888596
هدف مقطع آموزش پیش دبستانی ایجاد آمادگی ک ودکان جهت ورود به مراکز آموزش ابتدایی است.
طول دوره آموزش بر 1 سال مشتمل می گردد که از سن 5 سالگی آغاز می گردد. هر کلاس درسی 30 دقیقه به طول انجامده و بر 12 ساعت کلاسی هفتگی مشتمل می گردد.
اولویتهای آموزشی
از جمله مهمترین اولویتهای آموزشی مقطع آموزش پیش دبستانی در کشور چین می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
1- توسعه سرمایه گذاریهای خارجی در حوزه آموزش پیش دبستانی
بخش آموزش پیش دبستانی(ویژه کودکان رده های سنی 6-1 سال )با آینده درخشانی روبرو

است. طبق آمار بدست آمده تاکنون بیش از 20 مؤسسه زنجیره ای پیش دبستانی در پکن تأسیس گردیده که هر یک از مراکز متعددی در سطح شهر برخوردارمی باشند . مراکزی از قبیل مرکز مراقبتی کودکان شرق، مرکز مراقبتی کودکان Body Care وابسته به آمریکا و مرکز مراقبتی

Fun Dazzle هر یک از روش مدیریتی آموزشی خاص خود استفاده می نمایند .مرکز مراقبتی کودکان شرق که در سال 1998 به عنوان تنها مرکز تخصصی خصوصی در زمینه آموزش کودکان در پکن دایر گردید هم اکنون از 5 شعبه در سطح شهر پکن برخوردار می باشد که 4مرکز به نگهداری

و آموزش کودکان رده های سنی 6-1 سال و 1 مرکز به آموزش زنان باردار اختصاص دارد.لازم به ذکر است که تاکنون مبلغی بالغ بر10 میلیون یوان (معادل 2/1 میلیون دلار ) جهت راه اندازی و فعالیت این مراکز سرمایه گذاری گردیده است. در این مرکز سیستم بهره گیری از والدین جهت ارائه برنامه های آموزشی ( Teacher as Parents ) که در کشورهای غربی مورد استفاده بوده به کار گرفت

ه شده و به تدریج به روش چینی تغییر وضعیت داده است.
طبق آمار بدست آمده طی سال 1999 ، تعداد30 مرکز مراقبتی کودکان در26 شهر مختلف چ

ین دایر گردیده است.مؤسسه چند ملیتی Body Care که مرکزیت آن در کشور آمریکا قرار دارد، از سال 1998 به فعالیت خود به صورت رایگان جهت برگزاری دوره های آموزش تغذیه و بهداشت کودک در پکن مبادرت نموده است. درسال 1999 موسسه فوق به منظورتوسعه فعالیتهای مراقبتی کودکان به تاسیس نخستین مرکزمشاوره درخصوص تغذیه و بهداشت کودکان مبادرت نمود .مؤسسه فوق همچنین به تاسیس دو مرکز جهت آموزش والدین در زمینه تغذیه ، هوش و روانشناسی کودک در پکن مبادرت نموده است.گفتنی است که کلیه معلمین این مراکز از زنان برخوردار از مدارک تحصیلی بهداشت و آموزش کودکان متشکل می گردد. مؤسسه فوق همچنین مرکر دیگری در شهر دالیان دایر نموده است .طبق آمار بدست آمده ، از سال 1999 تاکنون مبلغی بالغ بر 13میلیون دلار با مشارکت با نک آمریکایی DDB و شرکت Body Care در این زمینه سرمای

ه گذاری شده است . درسال1994، مؤسسه آموزش کودکان Fun Dazzle با هدف آموزش کودکان ازطریق سرگرمی و تفریح درچین آغاز به فعالیت نمود. این مؤسسه به ارائه خدمات مختلفی ازقبیل سرگرمی ،آموزش وتغذیه به کودکان مبادرت می نماید.
استفاده از سرگرمیها ی آموزنده برای کودکا ن به منظور تقویت نیروی آموزشی آنان بخش اعظمی از روش تدریس این مؤسسه راتشکیل می دهد .درمرحله نخست، این مؤسسه 12 میلیون یوان (معادل45/1 میلیون دلار)جهت دایرنمودن 1مرکز در شهرپکن و 1 مرکز در شانگهای سرمایه گذاری نموده است .
این مؤسسه امیدوار است بتواند 80 مرکز در شهرهای مختلف چین دایر نماید. این در حالیست که در حال حاضر کلیه این مؤسسات به دلیل بالا بودن هزینه های مختلف و پایین بودن درآمد والدین از درآمد ناچیزی برخوردار بوده و امیدوارند با افزایش نرخ در آمد مردم و افزایش آگاهی آنان نسبت به اهمیت آموزش پیش دبستانی در آینده از بازار کار خوبی برخوردار گردند. درحال حاضر در کشورچین 20 میلیون خانواده برخوردار از کودکان رده های سنی 3-1 سال وجود دارند که تا سال 2005 هفت در صد به این رقم افزوده خواهد شد.بنا به اعتقاد کارشناسان ، درکشوری که هرخانواده ازحق برخورداری از 1 فرزند بهره مند می باشد، 30 درصد هزینه های خانواده متعلق به کودک خا نواده می باشد که این رقم خود به جذب سرمایه های فراوانی در بخش آموزش پیش دبستانی منتهی

می گردد. به واسطه توسعه مراکز فوق طی سالهای اخیر دولت چین به اتخاذ تدابیری در جهت ساماندهی این مراکز مبادرت نموده است.
علی رغم قوانین ومقررات تبیین شده توسط شهرداری پکن برای این گونه ، مقررات سرمایه گذاری دراین خصوص همچنان با مشکلات زیادی مواجه می باشد که باید مد نظر قرار گیرد.چراکه اغلب روشهای آموزشی بکار گرفته شده دراین مراکز از کشورهای غربی اتخاذ گردیده وتغییر آن بر اساس فرهنگ چینی چالش بزرگی برای این مراکز فراهم آورده است.
2- تأ مین سلامت و بهداشت کودکان
از سال 2002، آموزش چگونگی تأمین سلامت کودکان در کلیه مهدهای کودک و مدارس پیش دبستانی شهر شانگهای بعنوان برنامه درسی ویژه گنجانده شده است. گفتنی است که در صورت موفـقیت آمیز بودن ، برنامه فوق در سایر مراکز آموزشی کودکان کشور نیز به مورد اجرا گذارده خواهدشد.
لازم به ذکر است که طرح مذکور با همکاری سازمان جهانی KidsSafe برای نخستین بار در کشورچین به مورد اجرا گذارده شده است. طبق آمار بدست آمده، 1/26 درصد مرگ و میر کودکان در چین بر اثر جراحات وارده از طریق سوانح مختلف بوده است که جان کودکان را تهدید می کند.بر اساس آمار ، در شهر شانگهای 45/3 نفر از هر یکصد هزار کودک در اثر غرق شدن و 93/1نفر در اثر تصادف رانندگی جان خود را از دست می دهند.طبق این آمار 52 در صد از جراحتها هنگامی رخ می دهد که کودکان همراه خانواده خودمی باشند. این آمار و ارقام سبب گردیده تا توجه والدین به

تضمین سلامت وامنیت کودکان جلب شده و اجرای برنامه آموزشی فوق نیز در این راستا می باشد.
3- اجباری سازی درس انگلیسی در دوره های آموزش پیش دبستانی
باتوجه به روند رو به افزایش علاقه والدین به آماده سازی فرزندان خود برای آینده ، درس انگلیسی در مهدهای کودک شهرهای بزرگ کشور چین به ویژه شهر پکن به صورت اجباری در آمده و در

بسیاری از مهدهای کودک، از معلمین انگلیسی و کانادایی جهت تدریس دروس انگلیسی بهره برداری می گردد. بنابر آمار منتشره، بیش از 3 هزارموسسه آموزش زبان خارجی، در کشور چین فعالیت دارند که در آمد آنها بر10میلیارد یوان (معادل 2/1 میلیارد دلار آمریکا) بالغ می گردد.
معضلات آموزشی
از جمله مهمترین مشکلات پیش روی آموزش مقطع پیش دبستانی می توان به افت راندمان نظام آموزش پیش دبستانی اشاره نمود. در قانون آموزش و پرورش چین بطور واضح آمده است که آموزش و پرورش کودکان پیش دبستانی نخستین مرحله آموزش و پرورش و بخش مهمی از برنامه های آموزشی دولت است . این نوع آموزش در ”برنامه اجرایی ارتقا آموزش و پرورش چین طی قرن 21 ” پیش بینی شده و در آن آمده است که آموزش و پرورش کیفی و توانمند باید از مقطع آموزش پیش دبستانی آغاز گردد.این در حالیست که از سال 1995 تا 2001 تعداد مراکز آموزش پیش دبستانی و شمار کودکان تحت تعلیم این مراکز با سیر نزولی مواجه بوده است. تعداد مراکز آموزش پیش دبستانی سراسر چین از 180 هزار باب به 110 هزار باب و شمار کودکان حاضر در این مراکز نیز از 112 / 27 میلیون نفر به 218 / 20 میلیون نفر و نسبت کودکان رده های سنی3 تا 6 سال از 41 درصد به 34 درصد کاهش یافته است .علت اصلی این مسئله آنست که برخی از دولت های محلی به آموزش وپرورش پیش دبستانی اهمیت نداده و بر این عقیده اند که آموزش و پرورش پیش دبستانی بخشی از آموزش اجباری محسوب نمی گردد . در زمان اجرای کوچک سازی ساختار اداری دولت ، برخی از سازمانهای اداری مرتبط با آموزش پیش دبستانی حذف شده و آموزش کودکستانی تحت نظارت دولت قرار نگرفته است ، برخی از دولتهای محلی نیز، مقطع آموزش پیش دبستانی را وارد عرصه بازار خصوصی نموده و مبادرت به قطع بودجه مدارس پیش دبستانی نمودند. بدین ترتیب حقوق معلمین مدارس پیش دبستانی و هزینه آنان تامین نگردیده است. بلکه آنان جهت تامین بودجه مورد نیاز خود به کارهای دیگر روی آوردند . به علت کمبود بودجه حتی تعدادی از مدارس پیش دبستانی به بخش خصوصی فروخته شده و یا به انبار تبدیل گردیده اند . با توجه به وضعیت پیش آمده و جهت جلوگیری از بروز لطمات بیشتر به بخش آموزش پیش دبستانی ، ادارات مربوطه دولتی در حال تدوین مقرراتی جهت ” اصلاح ساختار و توسعه آموزش پیش دبستانی ” می باشند.
آموزش پایه
از زمان اعلام « قانون آموزش پایه جمهوری خلق چین» طی سال 1986، برنامه های آموزش پایه 9 ساله، بوسیله دولتها، در سطوح مختلف به اجرا درآمده است. با توجه به آمار سال 1998، نرخ ثبت نام مدارس ابتدایی بر 9/98% و نسبت فارغ التحصیلان مدارس ابتدایی که به ادامه تحصیلات خود در مقطع متوسطه (شامل فنی، حرفه ای) مبادرت می نمایند بر 3/94% بالغ می گردد. برنامه های آموزش پایه، 90% از جمعیت ملی و مقطع مقدماتی متوسطه 73% از این جمعیت را تحت پوشش قرار داده است. در نواحی شهری و شهرهای بزرگ و نواحی ساحلی که از نظر اقتصادی

پیشرفته اند، گسترش جامع آموزش مقطع تکمیلی متوسطه (Senior) نیز به وقوع پیوسته است. علاوه بر این دولت چین اهمیت زیادی به گسترش همگانی آموزش پایه در نواحی روستایی و فقیرنشین و اقلیت نشین کشور قائل است. طی سال 1987، وزارت اقتصاد به صدور مصوبه «اعمال تغییراتی در نحوه اداره آموزش پیش دانشگاهی در نواحی روستایی» مبادرت نمود. در حال حاض

ر، برای بخش ها، شهرها و روستاهایی که توانایی اداری آنها توسط مسؤولان شهر یا بخش مورد تایید قرار گرفته است، امکانات آموزش پیش دانشگاهی دولتی فراهم آمده است. تلاش هایی در جهت یکپارچگی، توسعه آموزش و ارتقاء کیفیت نیروی کار به عمل آمده است. گفتنی است که تلاش های مذکور به واسطه توسعه اقتصاد محلی و پیشبرد فرهنگ، اخلاق و ارتقاء سطح زندگی شهروندان چینی به سطح استاندارد صورت می گیرد. از این روی آموزش روستاییان و اقتصاد محلی از پیشرفت چشمگیری برخوردار بوده است. در حال حاضر بالغ بر 2/95% از مدارس ابتدایی، 6/87% از مدارس مقدماتی متوسطه (Junior) و 5/71% مدارس تکمیلی متوسطه ( Senior ) در شهرهای کوچک و روستاها واقع گردیده اند. از سوی دیگر وزارت آموزش و وزارت اقتصاد مبادرت به اجرای « طرح ایالتی آموزش پایه درنواحی فقیرنشین» نموده اندکه از سال 1995 تا 2000 به طول می انجامد. دولت مرکزی نیز به تخصیص بودجه ای ویژه بالغ بر 9/3 میلیارد RMB علاوه10 میلیارد RMB تامین شده توسط دولت های محلی جهت توسعه شرایط مدارس در نواحی فقیرنشین مبادرت نموده است.
سال تحصیلی در مقاطع آموزش ابتدایی و متوسطه به دو ترم تحصیلی تقسیم می گردد. سال تحصیلی در مقطع ابتدایی بر38 هفته آموزش ترمیک با یک هفته اضافی به عنوان رزرو و 13 هفته تعطیلات مشتمل می گردد. سال تحصیلی در مقطع مقدماتی متوسطه (Junior) نیز بر39 هفته آموزشی و یک هفته اضافی به عنوان رزرو و 12 هفته تعطیلات مشتمل می گردد. سال تحصیلی در مقطع تکمیلی متوسطه (Senior) نیز بر40 هفته آموزشی با یک یا دو هفته رزرو و 10 تا 11 هفته تعطیلات مشتمل می گردد. ایام آموزشی در مقاطع ابتدایی و متوسطه، برپنج روز از هفت روز هفته مشتمل می گردد. در پاییز 1993 ، مدارس ابتدایی و متوسطه به اجرای « برنامه تحصیلی تمام وقت مدارس ابتدایی و متوسطه به صورت آزمایشی» مبادرت می نمودند. در این برنامه آموزشی، موضوعات درسی خود به دو دسته دروس دولتی و دروس محلی تقسیم شده وعناوین محلی توسط دولت های استانی مطابق با نیازهای محلی ارائه می گردد. برنامه درسی مقطع تکمیلی

متوسطه (Senior) نیز خود شامل دو بخش دروس تئوریک و علمی است که عناوین درسی تئوریک نیز خود به دو دسته عناوین اجباری و عناوین اختیاری تقسیم می گردد.طی سال 1999، وزارت آموزش چین به طراحی سیستم برنامه تحصیلی پیش دانشگاهی جدید برای قرن بیست و یکم مبادرت نمود. مطابق سیستم مذکور کلیه کودکان رده سنی 6 سال مناطق شهری و کلیه کودکان رده سنی 7 سال مناطق روستایی و فقیرنشین ملزم به حضور در مدارس ابتدایی می باشند.

مطابق سیستم مذکور همچنین در مناطق برخوردار از مدارس مقدماتی متوسطه (Junior) کلیه فارغ التحصیلان مقطع ابتدایی می باید بدون شرکت در هیچ آزمون ورودی در کلاس های درسی حضور یابند. این در حالی است که فارغ التحصیلان مقطع مقدماتی متوسطه (Junior) در صورت تمایل به ادامه تحصیل در مقطع تکمیلی متوسطه (Senior) ملزم به شرکت در آزمون ورودی محلی، قبل از ورود به این مقطع می باشند، علاوه بر این طی دوره آموزش پایه، حضور در آزمون های پایان ترم، انتهای سال تحصیلی و پیش از فارغ التحصیلی الزامی است. زبان چینی و ریاضیات از جمله عناوین درسی اجباری جهت فارغ التحصیلی دانش آموزان می باشند و این در حالی است که سایر عناوین درسی منحصرا در جهت سنجش دانش آموزان ارائه می گردد.
قانون آموزش پایه
قانون آموزش پایه از اول جولای 1986 به اجرا در آمده است. در این قانون باید هر دانش آموز از 9سال آموزش رسمی برخوردار گردد. جهت برآوردن این نیاز، کودکان ملزم به گذراندن آموزش پنج سال دوره ابتدایی و آموزش چهار ساله دوره مقدماتی متوسطه و یا آموزش شش سال ابتدایی و آموزش سه ساله مقدماتی متوسطه می باشند. امروزه در کشور چین، نظام 6 و 3 سال متداول تر است (مورد دوم). اما برخی مسائل و مشکلات مانع تحقق فوری این دوره نه ساله می گردد. از این روی در قانون آموزش و پرورش پیش بینی هایی در نظر گرفته شده است که بر طبق آن مناطق کشور به سه قسمت شهرها و نواحی که از لحاظ اقتصادی پیشرفت کرده اند، شهرهای کوچک و روستاهایی که پیشرفت نسبی داشته اند و مناطقی که از لحاظ اقتصادی عقب مانده اند تقسیم می گردد. در نواحی اول و دوم دوره نه ساله آموزشی در اغلب موارد متداول است. آمارها نشان می دهد در مناطقی که 91 درصد جمعیت را درخودجای داده اند آموزش پایه متداول است. طبق آمارهای به دست آمده طی سال 1994،8/44 درصدازکودکانی که به سن مدرسه رسیده اند واردمقطع آموزش ابتدایی شده وهرساله2 درصداز دانش آموزان مبادرت به ترک تحصیل می نمایند.80 درصداز دانش آموزان مقطع ابتدایی نیزبه مدارس مقدماتی متوسطه راه می یابندکه این رقم نشان دهنده 75 درصد ازجمعیت این گروه سنی درکل کشور است. درمناطق عقب مانده که 25 درصد از جمعیت را درخود جای داده است برای اجرای برنامه های آموزش پایه زمان بندی های مختلفی وجود دارد. بطور خلاصه آموزش نه ساله (اجباری) در حال همگانی شدن بوده و به عنوان قانون باقی نخواهد ماند. در پایان اشاره بدین نکته الزامی است که مهمترین عامل افزایش هز

ینه های آموزشی در کشور چین ترک تحصیل دانش آموزان است. مدارس کمک هزینه هایی از مقامات محلی دریافت داشته و به دانش آموزان اهدا می نمایند. بررسی هزینه مدارس ابتدایی و مقدماتی متوسطه در یکی از شهر های بزرگ کشور نشان می دهد که طی سال 1994 میانگین هزینه دانش آموزان ابتدایی 4/95 یوان و دانش آموزان مقاطع مدقماتی و تکمیلی متوسطه بر 5/155 یوان و 3/257 یوان بالغ می گردد.
آموزش همگانی

با اجرای نظـام آموزش فراگیر در کشورچیـن مردم این کشـور به تدریـج به ایـن نتیجه رسیده اند که دانشجویان تنها در صورت احراز امتیازات بالا و آموزش های گسترده تر در قلمرو های مختلف قادر به ارتقای توانایی های خود در جامعه رقابتی امروز می باشند .در نظام جدید به کلیه توانایی های ذهنی، جسمانی و فیزیکی فرد اهمیت داده شده و به شکلی برابر نگریسته می شود که کاملاً با روش یادگیری و آموزش در گذشته متفاوت است. در حال حاضر، در مدارس ابتدایی و متوسطه متون آموزشی و برگه های آزمون به منبع کلیدی تعلیم و تربیت افراد مبدل گردیده و خلاقیت، نو آوری و قابلیت انطباق دانش آموزان و ارتقای توانایی های رقابتی آنان به عنوان راهگشای ورودی آنان به دانشکده ها و دانشگاه ها مطرح گردیده است. به دستور کمیته مرکزی حزب کمونیست و شورای دولتی چین از 3 سال پیش نظام جدیدی به مورد اجرا در آمده است. در این نظام بر این نکته تأکید گردیده است که دانش آموزان باید علاوه بر پیشبرد قابلیت های ذهنی و انجام تکالیف درسی، به سلامت جسمانی، فیزیکی و تربیت بدنی نیز اهمیت قائل گردند. .آنچه مهم می نماید این است که کشورچین با توجه به گشودن درهای خود به روی دنیای خارج، در حال حاضر، نیازمند نیروهای کارآزموده با توانایی های همه جانبه جهت حضور درصحنه جهانی است . اعمال اصلاحات و سیاست درهای باز ، تغییرات اساسی در نظام های ارزشی چین ایجاد نموده، شیوه زندگی را تغییر داده و تحولی جدی در کشور به وجود آورده است.به عنوان مثال در دانشگاه پکن که از جمله معتبرترین موسسات آموزش عالی کشورچین محسوب می گردد، یک سوم از دانشجویان به طور تمام وقت تحصیل نموده و یک سوم دیگر نیز غیر از کسب تحصیل به کسب تجربه و فعالیت در بازار کار نیز مبادرت می نمایند. به اعتقاد این دسته از دانشجویان، جهت ورود به بازار اشتغال و دستیابی به موقعیت و جایگاه شغلی بهتر، کسب مهارت در آموزش زبان خارجی و رایانه ضروری است. از این روی، طی سالهای اخیر، برنامه های آموزشی مختلفی در زمینه های گوناگون برای کارکنان و دانشجویان در نظر گرفته شده است تا از این طریق به ارتقاء مهارت های خود در کلیه جنبه ها نائل آیند .آمار نشان می دهد که سالانه از هر13 شهروند چینی، 1 نفر به گذراندن دوره های آموزش مهارتهای شغلی نائل می آید و این درحالی است که این افراد علاوه بر گذراندن دوره های حرفه ای شغلی و کارآموزی به ورزش های گوناگون و فعالیت های تفریحی چون کوهنوردی و

تور گروهی نیز می پردازند. علاوه بر این ، دانشجویان دانشگاههای چین در کنار فعالیت های متوازن ذهنی و فیزیکی با برخورداری از میلیون ها یوان از دستاوردهای علمی و فنی به نوآوری و خلاقیت تشویق شده و به تقویت توانایی های خود در زمینه های علمی و فنی مبادرت می نمایند . لذا حضور داشجویان در سطح جامه و در مقاطح مختلف تحصیلی و شغلی مانند ادارات اجرایی وتجاری، بخش بیمه، خبرنگاری و گزارشگری مشهود است. با وجود چرخش اقتصاد متمرکز و برنامه ریزی کشور چین به سمت اقتصاد باز، شهروندان چینی به فعالیت در بازار کار و پرداختن به امور تجاری می پردازند. ثمره نظام آموزش و پرورش جامع امروزی،حضور مستمر نیروهای مستعد جوان در بازار کار و تحصیل چین و ارتقای قابلیت رقابتی آنان با جامعه جهانی است.
راهکار افزایش دانش همگانی شهروندان چینی
اغلب شهروندان چینی در یافتن کتب مناسب علمی برای فرزندان خود با مشکل مواجه بوده و از این بابت ابراز نگرانی می نمایند . به اعتقاد برخی از آنان، با مراجعه به کتابخانه های بزرگ ، سری کتابهایی در زمینه های گوناگون علمی در قفسه ها وجود دارد که برخی از آنها یا برای فهم ع

امه مشکل بوده و یا از اشتباهات زیادی برخوردار بوده وخشونت را ترویج می نمایند . طی سال 2001، انجمن علوم و فنون چین و سایر سازمان های کشور، مبادرت به تلاش گسترده ای در جهت همگانی نمودن علوم در میان شهروندان چینی نمودند که از سال 1949 ، گسترده ترین کوشش دولت در این راستا به حساب می آمد . طی 50 سال اخیر و از زمانی که نرخ بیسوادی در این کشور ( طی سال 1949 ) بر90 درصد بالغ می گردید، انجمن علوم و فنون چین به تلاش در زمینه ایجاد جاذبه و تعمیم علوم یا دانش علمی Scientific Knowledge مبادرت نموده است . علی رغم آنکه در این زمینه اقدامات عمده ای صورت گرفته ، تعمیم دانش در شهرها و روستاهای کشور با موفقیت چندانی توام نبوده است، چراکه بسیاری از زمینه های علمی از عمومیت مطلوب در میان عامه مردم برخوردار نگردیده است . از سوی دیگر درک رشته های علمی برای عموم مردم کار دشواری بوده و به سختی می توان آنها را تعمیم داد. این درحالیست که از یک دهه پیش، انجمن علوم و فنون چین با هدف بهره گیری از استانداردهای تحقیقاتی بین المللی و تلاش در جهت دستیابی شمار بیشتری از مردم به دانش و علوم و آشنایی با آن بررسی های گسترده ای را انجام داده است . گفتنی است که در این گونه بررسیها ، نظرات شهروندان عامه چینی در خصوص موضوعات علمی نظیر اینترنت، دانش مولکولی ، رادیواکتیو و فرایند تحقیقات علمی یا “ دی ان ای ” DNA مد نظر قرار داشت . درمیان پاسخ دهندگان 80 در صد به آگاهی از فرایند تحقیقاتی و بیش از نیمی از آنان نیز به آشنایی مختصر با رادیو اکتیو و علوم مولکولی اذعان داشتند.درحدود 20 در صد از آنان نیز از اطلاعاتی درخصوص اینترنت و دی ان ای برخوردار بودند . در این قبیل بررسی ها محققین دریافتند که مردم بتدریج برمسائلی چون محیط زیست و آلودگی محیط اطراف خود ، مواد غذایی و استفاده بهینه از منابع طبیعی توجه نموده و 2/68 در صد از آنان از بیابانی شدن تحت عنوان مساله جدی محیط زیست یاد می کنند . این در حالیست که اغلب آنان از اطلاعاتی درخصوص موضوعات پزشکی و علمی پیشرفته مانند فناوری “ شبیه سازی انسان “ بی بهره بودند. بنا به نتایج بررسی های فوق ، تنها 4/1 در صد از پاسخ دهندگان از دانش کافی طبقه بندی شده و منسجم در خصوص علوم برخوردار بوده و این میزان درمناطق روستایی از نواحی شهری نی

ز پایین تر بوده است . از جمله مهمترین دلایل فقدان آگاهی و دانش مردمی در خصوص علوم می توان به عدم وجود نهاد یا سازمان ویژه در جهت تعمیم علوم و تعلیم و تربیت در میان عامه مردم اشاره نمود. به گفته کارشناسان چینی آموزش علوم و تعمیم آن در کشور باید بر اساس مقررات مشخص و توسط موسسات و نهادهای پژوهشی و نه توسط سازمان های خاص و مختلف صورت گیرد و این در حالی که بر عهده گرفتن چنین مسئولیتی از سوی چنین نهادها و موسساتی کاری دشوار است، چراکه محققین این کشور مبالغ زیادی جهت انجام کارهای علمی وسیع از دولت

دریافت نموده و از زمان کافی جهت تعمیم علوم در کشور برخوردار نمی باشند . از این روی ، تعمیم و تداول دانش در میان شهروندان چینی در سطح بسیار پایینی قرار داشته و عامه مردم نیز خود

از فرصت محدودی در جهت دستیابی به علوم و مقوله های علمی برخوردار می باشند . در واقع باید اذعان داشت که روح علمی در میان شهروندان چینی چندان ریشه دار نیست . به علاوه کارشناسان از فشارهای وارده بر دانشجویان و دانش آموزان مدارس تحت عنوان نقطه و عا

مل منفی و محدود کننده در تعمیم و تداول علوم مختلف در کشوریاد می کنند . در دانشگاه ها و مدارس کشور نیز ،تب مدرک گرایی شدیدی وجود داشته و از سوی دیگر کودکان جهت اخذ مدارک دانشگاهی تحت فشار خانواده ها قرار دادند .از این روی طی سال 2001 تحت چنین فشارهایی بالغ بر 2میلیون دانشجو به دانشگاه ها راه یافتند. رقابت در این زمینه همچنان بالا است. با وجو

دیکه دانشجویان ملزم به برخورداری از آمادگی لازم در جهت گذراندن مواد امتح

انی و آزمون های مشکل می باشند، با این حال از زمان کمتری جهت پرداختن به فراگیری علوم به طور علمی و گسترده و طبقه بندی شده بهره مند می باشند . ظرف 5 سال اخیر ، وزارت آموزش و پرورش چین اقدام به فعالیت گسترده ای در جهت تقویت بنیه علمی دانشجویان آغاز نموده و به غیر از شرایط مورد نیاز جهت حضور در آزمون های علمی ، مهارت های علمی آنان را نیز مد نظر قرار داده است . با این حال دانشمندان و متخصصان اذعان دارند که در اصل و زیر بنای آزمون دانشگاهی تغییری اعمال نگردیده و لذا اجرای برنامه آموزشی یاد شده از نتایج محدودی برخوردار بوده است. بنا به اظهارات برخی از دانشجویان، در دوران تحصیل در دانشگاه حتی از فرصت مطالعه یک رمان( رمانی با بار علمی ستگین) برخوردار نبوده اند. دلیل این اظهار نظر ساده است. زیرا آنان از فرصت یادگیری بیشتر برخوردار نبوده و تمامی محور توجه آنان بر آمادگی جهت شرکت در آزمون ورودی دانشگاه و یا آزمونهای دانشگاهی بوده است. دانشجویان صرفاً به کتابهایی که در اختیار آنان قرار داده می شود ، بسنده کرده و خود فاقد خلاقیت و اندیشه مستقل ،خلاق، مبتکر و مبدع هستند . این در حالی است که همگانی و متداول نمودن علوم در کشور نیازمند اندیشه و طرز تفکر مستقل و کسب دانش فراتر از آن چیزی است که در کتب درسی لحاظ گردیده است. بسط و توسعه علوم در کشور، نیازمند اندیشه مستقل و خلاق دانشجویان و معلمان است و بدون آن مردم تنها به درک و فهم مطالبی روی می آورند که بیشتر جنبه کلیشه ای و غیر علمی داشته و یا ازطریق رسانه ها به آنان دیکته شده است. ضمن آنکه فاصله علمی بین مناطق روستایی و شهری در کشورچین نیز خود معلول سطح پایین آموزش و پروش در مناطق حاشیه ای و روستایی کشور است. گزارشات واصله خود حاکی از آن است که میلیونها کودک چینی در اتمام دوره های آموزشی 9 ساله ناتوان بوده و معلمین مدارس در جهت ارتقاء سطح علمی دانش آموزان حتی از کتاب و لوازم کافی بی بهره می باشند. علاوه بر این رسانه های همگانی چین نیز جهت منداول و مرسوم نمودن دانش در کشور کار چندانی انجام نداده اند . زیرا گزارشگران و سردبیران بسیاری از مجلات و مطبوعات چین خود از دانش چندانی برخوردار نبوده و فاقد نوآوری و ابتکار و خلاقیت جهت بسط و توسعه علوم در کشور می باشند . آنان یا از وحدت نظر در نگارش مقالات علمی برخوردار نبوده و یا به نگارش مضامین و موضوعات علمی همگانی توجهی نشان نمی دهند .به هر صورت به رغم چنین وصفی و وجود این گونه موانع در کشور ، بسیاری از دانشمندان و محققان اعتقاد دارند که شهروندان چینی قادر به ارتقاء سطح علمی و دانش خود در زمینه های مختلف از طریق اصلاح نظام آموزش و تعلیم و تربیت می باشند .
برخی از کارشناسان نیز بر ادامه روند اصلاحات در نظام آموزش و پروش تاکید دارند. آنان بر تعمیم و بسط و توسعه برنامه های علمی همگانی از طریق تلویزیون تاکید می ورزیده و اعتقاد دارند که پخش برنامه های علمی خارجی مانند “ دیسکاوری “ به تداول علمی در کشور کمک میکند .
از سوی دیگر پیشنهاداتی در جهت پرورش نویسندگان و گروه های علمی و تربیت افراد زبده در این زمینه مطرح گردیده است. پیوستن کشورچین به سازمان تجارت جهانی به توسعه اصلاحات در

موسسات علمی و تحقیقاتی کشور منجر شده و موجب می گردد تا ارتباط اینگونه موسسات و نهادها با عموم مردم گسترش یابد . بنا به اعتقادکارشناسان، همگام با رشد اقتصادی کشور، اعمال تغییرات اساسی و ایجاد تحولات گسترده در نظام علمی کشور الزامی است. چراکه اتخاذ چنین سیاستی به تدریج به بسط و توسعه علوم در میان عامه مردم و بازتر شدن اذهان آنان منجر گردد .در این میان نقش رسانه های گروهی و مطبوعات درجهت بهبود و ارتقاء کیقیت علمی شهروندان چینی از اهمیت زیادی برخوردار گردیده است ، چراکه ایستگاه های تلویزیونی با پخش

برنامه های علمی به روند بسط و توسعه دانش در چین مساعدت نموده و نشریات با نگارش مطالبی از این دست به هرچه سریعتر شدن روند آن کمک می کنند.

آموزش پیش دانشگاهی
تاریخچه
تا قبل از پایه گذاری جمهوری خلق چین در سال 1949 ، آموزش پیش دانشگاهی در چین بسیار عقب افتاده بود . طی سال 1946 که سال اوج توسعه آموزشی محسوب می گردد؛ کشور چین تنها از 1300 مدرسه پیش دبستانی، 289 هزار مدرسه ابتدایی و 4266 هزار مدرسه متوسطه برخوردار بود. پس از سال 1949 دولتهای محلی و مرکزی کشور توجه عمده ای به آموزش پیش دانشگاهی معطوف داشته و به تخصیص منابع مالی، انسانی و مادی زیادی به حوزه آموزش مبادرت نمودند. در سال 1978، با پذیرش سیاست اصلاح و گشایش درهای کشور به دنیای بیرون، آموزش پیش دانشگاهی وارد عصر نوینی از پیشرفت گردید. طی سال 1985، کمیته مرکزی حزب کمونیست چین به صدور بیانیه ای با عنوان « تصمیماتی در خصوص تغییرات ساختار آموزشی» مبادرت نمود که بر اصل پاسخگوی حکومتهای محلی در خصوص ارائه برنامه های آموزش پیش دانشگاهی استوار بود. سیاست گذاری جدید، به عنوان انگیزه ای برای حکومتهای محلی به ویژه بخش ها و شهرستان ها مطرح بود. طی سال 1986، کنگره خلق چین مبادرت به اعلان قانون آموزش پایه در جمهوری خلق چین نمود. بر این اساس، آموزش پیش دانشگاهی بر پایه قانونی محکم بنا گردید. طی سال 1993، کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و مجلس ایالتی متفقاً به صدور اعلامیه «راهنمایی هایی در خصوص تغییرات و پیشرفت آموزشی کشور چین» مبادرت نمودند. اعلامیه مذکور در جهت روشن شدن جهت ها و سیاست های اساسی ویژه آموزش پیش دانشگاهی طی قرن بیست و یکم صادر گردید. در اوایل سال 1999، مجلس ایالتی همچنین به تصویب راهکار عملی جهت احیاء آموزش طی قرن بیست و یکم» مبادرت نمود. راهکار فوق که توسط وزارت آموزش طراحی و قاعده بندی یافته بود بر استراتژی تقویت چین در حوزه علوم، فن آوری و آموزش استوار بود. هدف اصلی ارائه راهکار فوق طراحی برنامه کار تغییرات و توسعه آموزش بین دو قرن بر اساس «قانون آموزش جمهوری خلق چین» و اعلامیه « راهنمایی هایی در خصوص

تغییرات و پیشرفت آموزش در چین» بود. در ژوئن سال 1999، کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و مجلس ایالتی متفقاً به اعلان مصوبه تعمیق تغییرات آموزشی و پیشبرد کامل کیفیت آموزش مبادرت نمودند. لازم به ذکر است که مصوبه مذکور در جهت بنا نهادن آموزش اساسی سوسیالیستی با خصوصیات چینی طی قرن بیست و یکم صادر گردید. طی 50 سال اخیر، از زمان پایه گذاری جمهوری خلق چین، آموزش پیش دانشگاهی در چین به موفقیت های فراوانی نائل آمده است به نحوی که مطابق آمار بدست آمده در پایان سال 1998، کشور چین از 181400 مدرسه پیش

دبستانی با 24030300 دانش آموز، 609626 مدرسه ابتدایی با 139538000 دانش آموز، 63940 مدرسه مقدماتی متوسطه (Junior) با 53630300 دانش آموز و 13900 مدرسه تکمیلی متوسطه (Senior) (سه سال آخر متوسطه) با 9380000 دانش آموز و 1535 مدرسه استثنایی با 358400 دانش آموز برخوردار می باشد.

نهادهای مرکزی
دولت مرکزی به تعیین خط مشی آموزش پیش دانشگاهی مبادرت می نماید و این در حالی است که مسوولیت مدیریت مراکز سطوح مختلف آموزشی بر عهده دولت های محلی می باشد. وزارت آموزش نیز به طبقه بندی قوانین، سیاست ها و برنامه ریزی کلی و اجزاء اساسی سیستم آموزشی کشور مبادرت می نماید. گفتنی است که نظارت مستقیم وزارت آموزش در جهت پایه ریزی اصول ویژه آموزش معلمان، آموزش در مناطق فقیر و اقلیت نشین و نظارت کلی بر عملکرد ادارات آموزش محلی صورت می گیرد.
دولت های ایالتی نیز عهده دار مسوولیت اجرای کامل برنامه های آموزش پیش دانشگاهی در حوزه حکومتی خود می باشد. که از آن جمله می توان به طراحی و گسترش سیاست ها و برنامه ریزی آموزشی در مدارس محلی ابتدایی و متوسطه، سازماندهی، ارزیابی و اجرای سیاست های ویژه آموزش پایه، ارائه برنامه های آموزشی ویژه مناطق فقیر و اقلیت نشین و تامین کمک های مالی مناطقی از کشور که هزینه های آموزشی کافی برخوردار نمی باشند، اشاره نمود. دولتهای محلی نیز عهده دار مسؤولیت اصلی آموزش پایه مشتمل بر مدیریت مسائل مالی آموزشی، انتصاب و مدیریت معلمان و رؤسای مدارس و تعیین خط مشی های آموزشی مراکز آموزش ابتدایی و متوسطه می باشند. حکومت مرکزی نیز به تشویق مشارکت فعال شهروندان چینی جهت احداث و اداره مراکز آموزش ابتدایی و متوسطه (مشتمل بر مراکز آموزش پیش دبستانی) مبادرت می نماید. دولت چین عهده دار مسؤولیت جذب مشارکت کلیه اقشار و بخش های جامعه در جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی برنامه های آموزشی می باشد. مراکز پیش دبستانی، مدارس ابتدایی و متوسطه به واسطه برقراری اتحاد و همکاری میان مؤسسات و کمیته های محلی یا روستایی مورد حمایت واقع شده، شوراهای آموزشی شکل گرفته و مبادرت به جلب حمایت بخش های گوناگون اجتماعی برای مدارس می نمایند.

مقطع آموزش ابتدایی
این مقطع شامل مقطع آموزش پیش دبستانی و ابتدایی است. مهد کودک ویژه کودکان زیر رده سنی سه سال و پیش دبستانی ویژه کودکانی است که وارد سه سالگی شده و در شش سالگی وارد مدارس ابتدایی می گردند. مقطع آموزش ابتدایی از کلاس اول شروع و بسته به نظام آموزشی تا کلاس پنجم یا ششم ادامه می یابد. سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می شود که هر ترم شامل 19 هفته و در مجموع مدت دو ترم 38 هفته آموزشی در طول سال است. همچنین یک هفته اضافی (مثلا برای روزهای برفی در چین) هم در نظر گرفته اند و 13 هفته باقیمانده ویژه تعطیلات است.طی مقطع ابتدایی، دانش آموزان ملزم به گذراندن دروس متنوعی نظیر زبان چینی، ریاضیات و مطالب اخلاقی و همچنین ورزش و فعالیتهای فوق العاده می باشند. گفتنی است که یادگیری زبان خارجی (انگلیسی) طی سال های آخر این دوره در زمره دروس اختیاری است.
ساختار آموزش ابتدایی
سال تحصیلی تعداد مدارس تعداد کل دانش آموزان ثبت نامی تعداددانش آموزان دختر ثبت نامی تعداد کل معلمین تعدادمعلمین زن

1990 766072 122413800 56555200 5581810 2408800
1991 729158 121641500 56546400 5532300 2422700
1992 712973 122012800 56856000 5526500 2458500
1993 696681 124212400 58159000 5551600 2506900
1994 685588 128226233 60353001 5611324 2569827
1995 668685 131951477 62410771 5664057 2640040
1996 645983 136150042 64670134 5735790 2718842

تعداد ساعات درسی اختصاص یافته به دروس دوره ابتدایی
مواد درسی تعداد ساعات درسی در مناطقی که دوره ابتدایی6 سال است تعداد ساعات درسی در مناطقی که دوره ابتدایی5 سال است
اخلاق 204 170
زبان چینی 1666 1598
ریاضیات 986 952
علوم اجتماعی 204 170
علوم طبیعی 272 238
ورزش 544 340
موسیقی 408 340
هنر 408 340
کار 136 102
مقطع آموزش متوسطه
دوره آموزشی این مقطع 6 سال به طول انجامیده و به دو مقطع آموزش متوسطه و آموزش تکنیکی و حرفه ای تقسیم می گردد. هر یک از این دوره ها خود شامل دو مرحله آموزشی دوره سه ساله مقطع مقدماتی متوسطه و دوره سه ساله مقطع تکمیلی متوسطه می باشد که گاهی اوقات در قالب دوره های 4ساله و 3 ساله بطول می انجامد. شرط ورود به آموزش عالی قبولی در آزمون مقطع تکمیلی متوسطه و آزمون ورودی دانشگاه های کشور می باشد. در نظام پذیرش دولتی رقابتی فشرده جهت قبولی در دانشگاه های معتبر وجود دارد. مقطع مقدماتی متوسطه تا سه یا چهار سال ادامه یافته و در اکثر موارد مقطع تکمیلی متوسطه نیز شامل یک دوره سه ساله است. سال تحصیلی مقطع مقدماتی متوسطه بر 39 هفته و یک هفته اضافی مشتمل می گردد. در دوره مقدماتی متوسطه دروس متنوعی نظیر شیمی، فیزیک، زیست شناسی، تاریخ، جغرافیا و زبان های خارجی ارائه می گردد. هم چنین دروس تربیت بدنی مورد تشویق قرار می گیرد. مقطع تکمیلی متوسطه نیز بر40 هفته و یک یا دو هفته اضافی مشتمل می گردد. طی مقطع تکمیلی متوسطه دانش آموزان دروس تخصصی علمی و علوم انسانی را می آموزند. دانش آموزانی که از مدارس مقدماتی متوسطه فارغ التحصیل می گردند از مجوز ورود به مراکز متوسطه فنی و حرفه ای برخوردار می گردند. در این مراکز آموزشی برنامه های آموزشی دو تا چهار سال ادامه می یابد گفتنی است که اغلب کشاورزان، کادر مدیریتی و تکنیکی و کارگرانی که از مهارت کافی برخوردار نمی باشند در مدارس متوسطه فنی وحرفه ای آموزش می بینند. گروه سوم کارگران ماهری می باشند که جهت کسب مهارت های عملی و تولیدی در این مدارس ثبت نام می نمایند.
آموزش کامپیوتر درمدارس ابتدایی و متوسطه
وزارت آموزش چین مصمم است که از سال 2001 ظرف 5 تا10 سا ل به تعمیم آموزش از راه دور از مدارس ابتدایی و متوسطه سراسر چین مبادرت نماید.در این راستا،تا انتهای سال 1999، بالغ بر60 هزارمدرسه آموزش ابتدایی و متوسطه به ارائه برنامه های آموزشی کامپیوتر مبادرت نمودند .درحال حاضر، در بیش از 20 هزار مدرسه ابتدایی و متوسطه کشور دروس کامپیوتری تدریس می گردد. تعداد کل 3000مدرسه ابتدایی و متوسطه نیز به ایجاد شبکه کامپوتری خود مبادرت نموده اند.درکشورچین بطورمتوسط به ازای هر121 دانش آموز یک دستگاه کا مپیوتروجود داشته و ازکل 200 میلیون دانش آموز کشور 30 میلون نفر به گذراندن دوره های آموزش کامپیوتر نائل می آیند .از جمله مهمترین اهداف دراز مدت آموزش کامپیوتر در مدارس ابتدایی و متوسطه می توان به موارد ذیل اشاره نمود،

1- دستیابی کلیه مدارس تکمیلی متوسطه سراسر کشور و مدارس مقدماتی متوسطه مناطق شهری، به امکانات کامپیوتری تا قبل از سال 2001
2- ارائه دروس کامپیوتری در کلیه مدارس متوسطه کشور تا قبل از سال2005
3- راه اندازی 2شبکه کامپیوتری بین مدرسه ای و اتصال90 درصد از مدارس ابتدایی و متوسطه به این شبکه کامپیوتری ظرف 5 تا 10 سال آتی
آموزش عالی
در کشور چین، هدف اصلی آموزش عالی تربیت متخصصان جهت توسعه بخش های مختلف کشور است. دانشگاه هاو دانشکده ها و مؤسسات آموزش عالی به ارائه برنامه های چهار یا پنج ساله و همچنین دوره های تخصصی دو تا سه سال مبادرت می نمایند. آندسته از دانش جویانی که اولین به اتمام نخستین دوره نائل آیند از مجوز حضور در دوره های بعدی برخوردار می گردند.

ساختار آموزشی
از جمله مؤسساتی که به اهداف آموزش عالی تحقق می بخشند می توان به دانشگاه ها، دانشکده ها و مؤسسات فنی وحرفه ای اشاره نمود. دانشگاه ها عهده دار آموزش، تحقیقات علمی و خدمات اجتماعی می باشند. دانشگاهای چین به چند دسته تقسیم می گردند. برخی از دانشگاه ها مستقیما تحت نظارت وزارت آموزش عالی قرار داشته و تعدادی از آن ها نیز توسط شهرداریها و استانداریها اداره می گردند. علاوه بر این تعدادی دیگر نیز توسط مراکز محلی شهر

ها مورد نظارت واقع می گردند.قوانین ثبت نام در دانشگاه های چین بسیار دشوار است تا بدین وسیله نظارت بر کیفیت روند ثبت نام دانشجویان حاصل گردد. آن دسته از دانش آموزانی که از مراکز آموزش متوسطه فارغ التحصیل شده اند می توانند پس از قبولی در آزمون ورودی به دانشگاه بروند. سال تحصیلی در مؤسسات آموزش عالی تمام وقت به دو ترم تقسیم می شود گفتنی است که برخی از دانشگاه ها نیز از سه ترم تحصیلی برخوردار می باشند. ترم اول از اوایل سپتامبر و ترم دوم از اواسط فوریه آغاز می گردد. هر ترم شامل بیست هفته آموزش بوده و دانشجویان پن

ج روز در هر هفته به کلاس می روند. علاوه بر تعطیلات تابستانی و زمستانی، دانشجویان روز اول سال نو و سه روز نیز در روز جهانی کار و روز ملی تعطیل می باشند. در طول ترم تعطیلات دیگری وجود ندارد.

سال تحصیلی دانشگاهی
شروع کلاسها از ماه سپتامبر تا ماه ژوئن می باشد.تعطیلات آموزشی از اول جولای تا 31 آگوست به طول می انجامد.زبان آموزشی دانشگاه های کشورچینی، انگلیسی و پرتقالی است.
مقاطع آموزشی
مقطع آموزش کاردانی
حداقل زمان لازم جهت اتمام این دوره سه سال می باشد.دانش آموزانی که به اتمام مقطع تکمیلی متوسطه ظرف مدت زمان 2 سال مائل آیند می توانند پس از قبولی در آزمون ورودی به این مقطع وارد شوند که توسط مؤسسات تخصصی و پلی تکنیک برگزار می گردد.
مقطع آموزش کارشناسی
مقطع کارشناسی مشتمل بر یک دوره 4 ساله آموزشی برای دانشجویان در دانشگاه ها یا دانشکده ها می باشد و این در حالی است که مدت زمان تحصیل در دانشکده های پزشکی و برخی از مؤسسات پلی تکنیک 5 ساله می باشد..آندسته از دانش آموزانی که به اتمام مقطع تکمیلی متوسطه طی 3 سال نائل آیند می توانند پس از قبولی در آزمون ورودی در این دوره ادامه تحصیل دهند. دانشگاه ها، مؤسسات تخصصی و پلی تکنیک ها ارائه دهنده برنامه های آموزشی این مقطع می باشند.
مقطع آموزشی کارشناسی ارشد
تحصیلات این مقطع از سال 1978 آغاز شده و از سال 1981 به بعد دانشجویان میتوانند پس از گذراندن از دو ونیم تا سه سال تحصیلی مدرک کارشناسی ارشد دریافت دارند.دوره کارشناسی ارشد شامل کار عملی، نوشتن ودفاع از پایان نامه / تز می باشد. عمده دانشجویانی که از مدرک کارشناسی برخوردار می باشند در این مقطع پذیرفته می شوند. طبق آمار بدست آمده، طی سال 1999 ، از بالغ بر 85 هزار دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری گزینش و ثبت نام به عمل

آمده است. در این میان ، شمار دانشجویان درحال تحصیل مقطع کارشناسی ارشد بر 65 هزار نفر بالغ می گردد که در مقایسه با سال قبل نشانگر 4/19 درصد افزایش است. طبق آمار بدست آمده طی سال 2001 ، شمار داوطلبان ورود به مقطع کارشناسی ارشد بر319 هزار نفر بالغ می گردد که درمقایسه با سال 2000، 45 هزار نفر معادل 45/16 درصد افزایش داشته و بالاترین رکورد در تاریخ کشور چین به شمار می آید. گفتنی است که از میان این داوطلبان بالغ بر 8/84 درصد از

مدرک علمی کارشناسی برخوردار بوده و 9/65 درصد نیز به رده های سنی کمتر از 25 سال تعلق دارند. دانشجویان پسر2/65 درصد از داوطلبان را تشکیل داده و تعداد کادر آموزشی نیز بر 185 هزار نفر بالغ می گردد.

مقطع آموزشی دکتری
دانشنامه دکتری حداقل ظرف مدت زمان سه سال تکمیل می گردد. دانشجویان این مقطع ملزم به ارائه رساله آموزشی در جهت اثبات برخورداری توانایی انجام تحقیقات مستقل و تلاش خلاق و چشمگیری در رشته تحصیلی مربوطه می باشند.گفتنی است ، تنها دانشجویانی که از مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک معادل آن برخوردار می باشند، در این مقطع پذیرفته می شوند.
مقطع آموزشی فوق دکتری
در خلال اجلاس20 آوریل2002 پکن، موفقیتها و تجارب بدست آمده در زمینه پیشرفت نظام فوق دکتری ظرف 16سال اخیر، مورد بررسی و ارزیابی قرارگرفته و برنامه 5 سال آینده فوق دکتری چین طی” دهمین برنامه 5 ساله ” (2001 ـ 2005 ) تدوین گردید. ازسال 1985، کشور چین به طراحی و تبیین نظام فوق دکتری مبادرت نموده و ظرف16 سال اخیر به موفقیتهای چشمگیری دست یافته است.
تاکنون تعداد947مرکز پژوهشهای علمی فوق دکتری در310 دانشگاه و انستیتو تاسیس گردیده است. لازم به ذکر است که بالغ بر7 هزار پژوهشگر دراین مراکز فعالیت می نمایند.در حال حاضر، اغلب فارغ التحصیلان دوره های فوق، به عنوان پروفسور و پژوهشگراستخدام شده و برخی ازآنان نیز ریاست شعبه ای از علوم را برعهده دارند. در حال حاضر، تعداد مراکز پژوهشهای علمی فوق دکتری در موسسات بزرگ دولتی بر 256 ایستگاه بالغ گردیده و بیش از400 پژوهشگر فوق دکتری به فعالیت در مراکز فوق مبادرت می نمایند. در راستای اجرای دهمین برنامه 5 ساله ، کشورچین به تدوین برنامه ذیل در جهت پیشرفت نظام فوق دکتری مبادرت نمود:
1- افزایش تعداد دانشجویان فوق دکتری جدید و تعداد پژوهشگران مراکز پژوهشهای علمی به دو برابر تعداد فعلی تاسال 2005
2- افزایش تعداد پژوهشگران فوق دکتری به 12 تا 15 هزار نفر تا سال 2005
3- گسترش تعداد مراکز پژوهشهای علمی به 1000 مرکز

4- افزایش تعداد مقالات علمی دانشجویان فوق دکتری مراکز پژوهشهای علمی سالیانه به 30 هزار مقاله در سال تا اواخردهمین برنامه 5 ساله
5- افزایش تعداد دست آوردهای مهم تحقیقات علمی بر بیش از5000 مورد
افزایش نسبت تبدیل دستاوردهای علمی فوق دکتری به تولید به میزان 30 درصد
مدارک علمی

مدرک کارشناسی به آندسته از فارغ التحصیلانی اعطا می گردد که واحد های درسی من جمله پایان نامه تحصیلی خود را به پایان رسانده باشند.
مدرک کارشناسی ارشد نیز به آندسته از فارغ التحصیلان دانشگاه ها، دانشکده ها و مؤسسات تحقیقاتی اعطا می گردد که به گذراندن واحد های درسی و دفاعیه پایان نامه خود نائل آمده باشند.
مدرک دکتری به دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه ها، دانشکده ها و مؤسسات تحقیقاتی در صورتی اعطا می گردد که آنان در کلیه آزمون های کتبی و شفاهی مورد پذیرش قرار گیرند.
آموزش عالی آزاد
در سپتامبر 1992 نخستین دانشگاه آزاد کشور چین در شانگ های افتتاح گردید. از جمله مهمترین رشته های ارائه شده در این دانشگاه می توان به علوم کاربردی، کامپیوتر، تجارت بین الملل و حسابداری اشاره نمود.
آموزش عالی کوتاه مدت
دانشکده های آموزشی ویژه کشاورزان و کارگران و مدارس مکاتبه ای توسط کارخانه ها، استانداریها، شهرداریها و مقامات محلی اداره می شوند. علاوه بر این بخش های صنعتی نیز نقش مهمی در آموزش تکنسین ها ایفا می نمایند. دانشکده های مذکور از نقش بسزایی در ارتقاء سطح علمی کارگران و کشاورزان برخوردار می باشند.درحال حاضر دوره های آموزش کوتاه مدت در بسیاری از رشته ها نظیر ادبیات چینی، خوشنویسی، اقتصاد، معماری، داروسازی، هنر و ورزش های چینی در طول ترم و نیز هنگام تعطیلات ارائه می گردد. دانشجویان خارجی مورد تشویق قرار می گیرند تا در دانشگاه های چین ادامه تحصیل داده و به اخذ مدارک کارشناسی ارشد و دکتری نایل آیند. و از دانشجویان فارغ التحصیل نیز درخواست می گردد تا به کشور بازگشته و تحصیلات

خود را ادامه دهند. در برخی مؤسسات آموزش عالی زبان های خارجی نیز تدریس می گردد.در کشور چین مؤسسات آموزش عالی نقش مهمی در تحقیقات علمی ایفا می نمایند. تا پایان سال 1997، بالغ بر 176400 نفر به دریافت مدرک کارشناسی و 3172700 نفر به دریافت مدرک کارشناسی ارشد نائل آمده اند. کلیه مؤسسات آموزش عالی کشور مجهز به آزمایشگاه های

علمی می باشند. در کشور چین 3409 موسسه تحقیقاتی و 153 مرکز علمی فعالیت دارد که 416 موسسه به موضوعات مهم می پردازند. دانشگاه های چین مستقیما تحت نظارت کمیسیون آموزشی کشور، وزارتخانه ها، کمیسیون های استانی و شهری اداره می گردند. علاوه بر این جهت نظارت بر سطح کیفی آموزش های ارائه شده در دانشگاه ها آزمون ورودی مشکلی برگزار می گردد. شرط اصلی راه یابی فارغ التحصیلان مراکز آموزش متوسطه به مؤسسات آموزش عالی پذیرش در آزمون سراسری ماه جولای است.سال تحصیلی دانشگاه ها عموما به دو ترم تحصیلی و در برخی دانشگاه ها به سه ترم که در اول ماه سپتامبر آغاز می گردد قابل تقسیم است. دانشجویان برای جشن بهار مدت یک ماه تعطیل بوده و کلاسهای درس در اواسط ماه فوریه آغاز می گردد. هر ترم تحصیلی نیز حدوداً 20 هفته بطول می انجامد. در اکثر دانشگاه های کشور دوره های آموزش کوتاه مدت به خارجیان ارائه می گردد. با افزایش تبادل فرهنگی چین با کشورهای دیگر، بسیاری از افراد مایل به ادامه تحصیل در این کشور می باشند. این دوره ها خود به توسعه زبان چینی در بسیاری از موضوعات درسی نظیر: ادبیات، خوشنویسی، اقتصاد، معماری حقوق، داروسازی، طب سوزنی، هنر و انواع ورزش های چینی می گردد. دوره های مذکور طی سال تحصیلی و در زمان تعطیلات ارائه شده و تا مدت 4 تا 20 هفته ادامه می یابد. شهریه تحصیلی دوره های آموزش فوق بر حسب مدت زمان دوره و نوع موسسه متغیر است.
آموزش عالی فنی و حرفه ای
پس از پایان مقطع آموزش متوسطه، مدارس فنی در سطوح غیر دانشگاهی آموزش هایی را در 400 رشته تخصصی ارائه میدهند که بر صنایع سبک ونساجی، الکترونیک، موتور سازی وبازرگانی مشتمل می گردد. دوره آموزش عالی حرفه ای مدت زمان 2 سال به طول انجامیده که در نهایت به فارغ التحصیلان دیپلم اعطا می گردد. در واقع آن دسته از افرادی که پس از مراکز آموزش متوسطه به آموزش فنی-حرفه ای می پردازند جهت کسب مشاغل خاص آماده می شوند.
تحقیقات علمی و آموزشی
آموزشهای ارائه شده در دانشگاه های چین کاملا مطابق برنامه های آموزشی است که بر

کنفرانس، مباحثه آزاد کلاسی، کلاسهای آموزشی و مشاوره ای مشتمل می گردد. همزمان با آغاز کلاسهای درسی آموزش های دیگر من جمله تدریس تئوریک، بازدید علمی، تدریس عملی و تحقیقات اجتماعی نیز ارائه می گردد. جهت ارتقاء سطح علمی دانشجویان، کتابخانه های دانشگاه فعال می باشند تا دانشجویان اهل تحقیق و مطالعه پرورش یابند. کلیه مراکز آموزش عالی با تجهیزات پیشرفته مجهز شده اند تا برنامه های آموزشی قابل اجرا باشند. اجرای تحقیقات علمی در مراکز دانشگاهی چین نقش موثری در توسعه تکنولوژی و شکوفایی ساختار اقتصادی کشور به

همراه داشته و دانشگاه ها و دانشکده ها نیز نقش مهمی در انجام تحقیقات علمی ایفا می نمایند. به طور کلی می توان گفت که در دانشگاه های کشور چین برنامه های آموزشی طبق برنامه ها و سر فصل های آموزشی ارائه شده و به سخنرانی ها، بحثهای کلاسی، دروس آزمایشگاهی، تمرین ومشاوره مشتمل می گردد. تحقیقات علمی دانشگاه ها اهمیت بسزایی در توسعه علم و تکنولوژی کشور دارد. تعداد 3402 موسسه تحقیقاتی در دانشگاه های کشور فعالیت دارند تا نیاز های مختلف کشور را مرتفع سازند. از سال 1984 دولت 104 آزمایشگاه و 58 مرکز تحقیقاتی در دانشگاه های کشور تاسیس نموده و هزینه هنگفتی جهت اجرای طرح های تحقیقاتی در نظر گرفته است.
نظام اداری- آموزشی
کمیسیون آموزشی کشور از جمله مهم ترین نهادهای دست اندرکار رسیدگی به امور دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور است که عهده دار مسوولیت نظارت بر مؤسسات آموزشی بجز مدارس نظامی و نظارت بر برنامه های آموزشی، انتشار کتب درسی و تدوین قوانین ویژه به دانشگاه ها می باشد.

نهادهای مرکزی آموزش عالی
دوره های کارشناسی ارشد و دکتری که در دانشکده ها، دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی برگزار می گردد تحت نظارت، مدیریت و سازماندهی وزارت علوم قرار دارد. علاوه بر این وزارت کشور و وزارت علوم عهده دار مسئولیت توسعه سیاست گذاری، اصلاح ومدیریت آموزش عالی کشور می باشند. دانشگاه های خصوصی نیز بسرعت در حال گسترش می باشند.
سیاستهای آموزشی
پس از پایه گذاری جمهوری خلق چین طی سال 1949، دولتها و حزب کمونیست چین به تاکید بر اجرای سیاست هایی در جهت توسعه آموزش عالی مبادرت نمودند. به نحوی که پس از جلسه یازدهم کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، ساختار آموزش عالی کشور با تغییرات ساختاری و توسعه مشهودی مواجه گردید. طبق آمار بدست آمده طی سال 1998، 1984 مؤسسه آموزش عالی فعالیت دارد که بر 1022 مؤسسه آموزش عالی عمومی و 962 مؤسسه آموزش عالی بزرگسالان مشتمل می گردد. تعداد کل دانشجویان ورودی طی این سال بر 1083600 نفر، تعداد دانشجویان مراکز آموزش عالی رسمی بر 3408800 نفر، تعداد ورودی های جدید مؤسسات آموزش عالی بزرگسالان بر 1001400 و کل دانشجویان مؤسسات آموزش عالی بزرگسالان بر 2822200 نفر بالغ می گردد. از تعداد کل مؤسسات آموزش عالی بالاتر از کارشناسی بالغ بر 72500 موسسه (15000) به مقطع PHD و 57300 موسسه به مقطع کارشناسی ارشد تعلق دارد. تعداد کل ثبت نامی دانشجویان مقطع بالاتر از کارشناسی بر 198900 نفر طی سال 1998 بالغ می گردد. طی سالهای 1990 تا 1998، تعداد دانشجویان کالج ها و دانشگاه های کشور از رشد 67 درصدی برخوردار بوده است به نحوی که تعداد دانشجویان و از 3729000 نفر بر 6231000 بالغ گردیده است. تعداد دانشجویان بالاتر از کارشناسی ارشد نیز 114% رشد داشته و از 93000 نفر بر 198900 نفر بالغ گردیده است. در پایان سال 1997، نرخ ثبت نامی مؤسسات آموزش عالی بر 07/9% بالغ گردید.
فرهنگ دانشگاهی
با بررسی مستقیم فرهنگ دانشگاهی بر دانشجویان، توسعه و آموزش، دانشگاه های چین تاک

ید عمده ای پرورش فرهنگ سالم دانشجویی دارند چرا که نقش مهمی در شخصیت آن ها دارد.اغلب دانشگاه های چین به سازماندهی فعالیتهای گسترده اجتماعی در جهت بهبود فرهنگ دانشجویی مبادرت می نمایند. از جمله این فعالیتها می توان به انجام آزمایشات علمی، برقراری تبادلات دانشجویی، برگزاری مسابقات ورزشی و انجام فعالیتهای رفاهی و اجتماعی اشاره نمود. علاوه بر این دانشگاه های کشور امکان پرداختن به هنرهای نمایشی، رقابتهای ورزشی و بازد

ید از آثار تاریخی را برای دانشجویان خارجی فراهم می سازند. با مشارکت در این گونه فعالیتها، دانشجویان خارجی با فرهنگ چینی آشنایی یافته و نرخ تبادل اساتید و دانشجویان چینی افزایش می یابد.
شرایط ورود به دانشگاه های دولتی
احراز حداقل نمره 380-280 و بالاتر (برای برخی از دانشگاه ها) جهت پذیرش در دانشگاه های دولتی کشور چین الزامی است. به پنج دسته از دانشجویان خارجی اجازه ورود داده می شود، دانشجویان دوره کارشناسی زیر رده سنی 25 سال با تحصیلات کامل متوسطه، دانشجویان زیر رده سنی 35 سال که حداقل دو سال از دوره کارشناسی را گذرانده باشند، دانشجویان زیر رده سنی 45 سال برخوردار از مدرک کارشناسی ارشد، داوطلبان زیر رده سنی 35 سال برای مقطع کارشناسی ارشد، داوطلبان مقطع دکتری زیر رده سنی 40 سال که از مدرک کارشناسی ارشد برخوردار می باشند. گفتنی است که جهت پذیرش دانشجویان خارجی در رشته های علوم، مهندسی، کشاورزی و داروسازی برگزاری آزمون مربوطه در سفارت خانه متبوع الزامی است.علاوه بر این دانشجویان ملزم به ارائه گواهی نامه معاینه بدنی می باشند که توسط مسئولان قرنطینه جمهوری خلق چین برای دانشجویان خارجی صادر می گردد.
از جمله مهم ترین سازمان هایی که به ارزیابی مدارک دانشگاهی مبادرت می نمایند، می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
– کمیته ارزیابی مدارک دانشگاهی کشور
– انجمن آموزش چینی برای مبادلات دانش جو در سطح بین المللی
پذیرش تحصیلی
ورود به دانشگاه از طریق ثبت نام صورت می گیرد و کمیته پذیرش استان ها تحت نظارت وزارت آموزش عهده دار این مسئوولیت می باشد. بورس تحصیلی نیز براساس شرایط جسمانی واخلاقی دانشجویان اعطا می گردد. کمک هزینه های ویژه ای نیز به اقلیتها و داوطلبان خارجی دانشگاه های چین اعطا می گردد. آزمون های سراسری دانشگاهی به مدت ده روز در اوایل ماه جولای برگزار شده که داوطلبان می توانند در یک یا دو گروه آموزشی انسانی/ فنی / مهندسی شرکت نموده و از مؤسسات ودانشگاه های مورد نظر خود به ترتیب اولیت تقاضای پذیرش نمایند. نتایج آزمون جهت ثبت نام از افراد تعیین کننده است علاوه براین قبل از پذیرش در خصوص رفتار اجتماعی و اخلاقی دانشجویان تحقیقاتی صورت می گیرد. دربرخی از مؤسسات آموزش عالی دانشجویان ملزم به برخورداری از شرایط جسمانی خاصی می باشند. اخیراً کشور چین آموزش عالی را به صورت آزاد ارائه می دهد. دانش جویان شهریه ای نمی پردازند و می توانند ازخوابگاه های دانشجویی استفاده نمایند. هم چنین به دانشجویانی که بامشکل مالی مواجه می باشند دارند بورس تحصیلی یا یارانه اختصاص می یابد. خوابگاه مهم ترین بخش زندگی دانشجویی است که توسط دانشجویان و از طریق اتحادیه دانشجویی نظارت می گردد. گفتنی است که این اتحادیه تحت نظارت فدراسیون دانشجویان چین فعالیت می نمایند. نظام آموزش عالی کشور در حال اصلاح بوده و طی سال های اخیر دانشجویان بیشتری از بورس تحصیلی برخوردار گردیده اند. طبق سیاست های آتی کسور این روند ادامه یافته و نهایتاً نظام اعطای کمک هزینه تحصیلی به تصویب رسید. آندسته از دانشجویانی که به تسلط بر زبان چینی نائل نیامده و یا سطح زبانی آن ها بسیار پایین است ملزم به یادگیری زبان چینی ظرف مدت یک تا دو سال در حد ابتدایی و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر نیز ملزم به گذراندن دوره 2 ساله تکمیلی آموزش زبان چینی می باشند.
پذیرش دانشجویان خارجی
شرایط پذیرش دانشجویان خارجی در جدول ذیل درج گردیده است:

مدت تحصیل شرایط رده سنی مقطع تحصیلی
4-5 سال دانشجویان خارجی ملزم به برخورداری از مدرکی معادل فارغ التحصیلان مراکز آموزش متوسطه چین بوده و جهت ورود به دانشگاه ملزم به پذیرش در آزمون ورودی آن می باشند. زیر رده سنی 25 سال مقطع کارشناسی
3-2 سال اگر چنانچه داوطلب طی همان سال از یکی از دانشگاه های چین فارغ التحصیلان گردیده و دانشجوی موفقی باشد اساتید دانشگاه او را معرفی نموده و شرکت در آزمون ورودی برای وی ضروری نیست. زیررده سنی 35 سال مقطع کارشناسی ارشد

3 سال برخورداری از مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن و معرفی نامه از سوی چند تن از اساتید زیر رده سنی 40 سال مقطع دکتری
2-1 سال برخورداری از مدرک معادل فارغ التحصیلان مراکز آموزش متوسطه چین زیر رده سنی 55 سال دوره آموزش زبان چینی
2-1 سال برخورداری از سطوح آموزشی بالاتر از دانش جوی سال دوم زیر رده سنی 35 سال آموزش همگانی
کمتر از یک سال برخوداری از مدرک کارشناسی ارشد یا دانشجوی مقطع دکتری زیر رده سنی 45 سال آموزش پیشرفته
کمتر از 1 سال برخورداری از درجه استاد یاری زیر رده سنی 55 سال تحقیقات
4 تا 20 هفته برخوداری از مدرک معادل فارغ التحصیل مراکز آموزش متوسطه چین زیر رده سنی 60 سال آموزش کوتاه مدت
در آغاز سال تحصیلی 2003 ، دانشگاهها وکالجهای مختلف چین ، به پذیرش مجموع 6 /2 میلیون دانشجوی جدید مبادرت نمودند که این رقم نسبت به سال گذشته 000/ 800 نفر افزایش نشان می دهد. اکثر دانشجویان جدید در رشته های فنی ،مهندسی ، مدیریت ، هنر و پزشکی پذیرش گردیده اند. کشور چین در نظر دارد، طی برنامه 5ساله دهم ( در فاصله سالهای2005-2001 ) تعداد کل دانشجویان شاغل به تحصیل را به 16 میلیون نفر افزایش دهد که دراین صورت پذیرش بیش از 11 میلیون دانشجوی جدید در مراکز دانشگاهی الزامی است. طبق پیش بینی های به عمل آمده در برنامه فوق، پیش بینی گردیده 15 درصد کل دانش آموزان مدارس متوسطه به دانشگاه راه خواهندیافت ، که در آن صورت، سالانه بیش از 600 هزار دانشجو از دانشگاهها فارغ التحصیل خواهند شد .
نظام ارزیابی تحصیلی
نمرات آزمون ورودی دانشگاه های کشور چین بر مبنای درصد ارزیابی می گردد که حداکثر نمره 500 است. حداقل نمره لازم جهت ورود به دانشگاه و یا دانشکده تربیت معلم بین 280 تا 370 نمره متغیر می باشد.این در حالی است که نظام اصلی نمره دهی که عمدتاً توسط مؤسسات آموزش عالی مورد استفاده قرار می گیرد از سال 1976 به شرح ذیل بوده است:
بالاترین نمره: 100-90
نمره قبولی: 60
پایین ترین نمره: 59-0
برخی از مؤسسات آموزش عالی نیز از معیار نمره بندی 5 برای عالی، 4برای خوب، 3

برای متوسط، 2 برای ضعیف و 1 برای بد استفاده می نمایند.
معیار نمره دهی
معیار نمره دهی در نظام آموزش عالی کشور چین بر تقسیم بندی ذیل استوار می باشد:
نظام پنج تایی نظام چهار تایی
A < عالی A < عالی
B < خوب B < خوب
C <متوسط C < ضعیف
D < ضعیف D < مردود
F < مردود
لازم به ذکر است که در اکثر موارد جهت اعطای نمره از حروف لاتین (A ,B , C , D ) در عوض معادل آن ها در زبان چینی استفاده می شود. اغلب نمرات عددی از 100- 0 تعیین وبرخی از دروس نیز بر مبنای قبول یا ردی ارزیابی می گردند.
تغییرات و اصلاحات آموزشی
کانون توجه به نظام آموزش عالی چین اصلاح نگرش های روشنفکرانه در کشور و ایجاد حس رقابت میان دانش جویان در کلیه زمینه هایی است که منجر به پیشرفت کشور می گردد. مطابق چنین سیاستی آینده کشورمتکی به نسل جوان است تا در قرن جدید آن را رهبری نماید. از آنجاییکه سیستم اقتصادی چین کاملا متمرکز است از این روی سیستم آموزشی کشور نیز با آن هماهنگ شده و به صورت متمرکز با ادارات و دولتهای محلی و مرکزی ویژه آموزشی درآمده است. از جمله عمده ترین نقیصه های این سیستم می توان بر تمرکز عمده مسؤولیت بر عهده حکومت مرکزی و عدم برخورداری مدارس از، اختیارات و انعطاف پذیری لازم جهت ارائه برنامه های آموزشی متناسب با نیازهای اجتماعی اشاره نمود. از سوی دیگر از آنجاییکه برنامه های آموزشی بصورت جداگانه توسط گروه های آموزشی مرکزی و ادارات محلی برنامه ریزی می گردید از این روی ساختار آموزشی کشور غیرمنطقی و از هم گسسته بوده و تعداد زیادی روش های منفرد آموزش عالی وجود داشت که با یکدیگر تداخل داشته و برخی از مؤسسات آموزش عالی نیز از کیفیت آموزشی بسیار پایینی برخوردار بودند. از این روی، تغییر ساختار آموزشی مؤسسات آموزش عالی سیاست کلیدی به شمار می آمد. از جمله مهم ترین تغییرات اعمال شده در ساختار آموزش کشور می توان به اعمال تغییراتی در سیاست های برنامه ریزی آموزشی، مدیریت، سرمایه گذاری. استخدام و موقعیت شغلی معلمین اشاره نمود. از جمله دیگر تغییرات کلی اعمال شده بر ساختار آموزش عالی کشور می توان به تسهیل رابطه میان دولت، جامعه و آموزش عالی که به شکل گیری سیستم جدید آموزشی منجر گردید اشاره نمود. در ساختار جدید آموزشی حکومت مرکزی عهده دار مسؤولیت برنامه ریزی کلی و مدیریت کلان آموزشی است و این در حالی است که مؤسسات آموزش عالی پیرو قانون بوده و در عین حال از اختیارات کافی جهت برنامه ریزی آموزشی مطابق با نیازهای جامعه بهره مند می باشند.با اعمال تغییرات در سیاست های برنامه ریزی آموزشی، سیستم قدیمی که بر اتخاذ تصمیمات حیاتی توسط حکومت مرکزی استوار بود، نقض گردیده و سیستم جدیدی با مرکزیت دولت به وجود آمد. با اعمال چنین اصلاحاتی، سیاست توسعه آموزش عالی با مشارکت نیروهای اجتماعی تشویق و مورد حمایت واقع گردید. با اعمال تغییراتی در سیستم مدیریت آموزشی روند، ارتباطی میان دانشگاهها، دولت و جامعه به تدریج تسهیل شد. لازم به ذکر است که ارتباطات مذکور به واسطه تعدیل، مشارکت و ادغام صورت پذیرفت. در این اثنا، سیستم آموزشی در دو سطح مختلف طرح ریزی گردید. به عبارت دیگر دولت های محلی و مرکزی از مسؤولیت های متفاوتی در حوزه برنامه ریزی آموزشی و طرح ریزی کلی و مدیریتی برخودار گردیدند. نتیجتاً، سیاست تداخل آموزشی لغو شده و در عین نظارت کامل دولت، قدرت بیشتری به مؤسسات آموزش عالی محول گردید. علاوه بر این اختیار بیشتری جهت برنامه ریزی آموزشی با

توجه به قوانین جامعه و قانون ها به مؤسسات واگذار گردید. از سال 1992، تعداد 251 مؤسسه آموزش عالی در هم ادغام شده و به 135 مؤسسه کاهش یافته است. تعداد 87 مؤسسه آموزش عالی بزرگسالان نیز ادغام گردیده است. علاوه بر این از تعداد 177 مؤسسه آموزش عالی 43 موسسه به وزارت آموزش، 44 موسسه به ادارات مرکزی آموزش و 90 موسسه به دولتهای محلی تعلق گرفت. همچنین 168 مؤسسه آموزش عالی که مستقیماً تحت نظارت اداره مرکزی آموزش قرار داشته تحت نظارت دولت محلی قرار گرفت. 8 مؤسسه آموزش عالی نیز که توسط ادارات تخصصی ایالتی نظارت می گردید، تحت نظارت کمیته های آموزشی ایالتی قرار گرفت. 317

مؤسسه آموزش عالی توسعه یافته و برنامه ریزی آموزشی بصورت بین موسسه ای خصوصی در آنها به مورد اجرا گذارده شده است 241 مؤسسه آموزش عالی نیز در قالب 5218 پروژه سرمایه گذاری به فراهم سازی امکانات آموزشی مناسب در سطوح مختلف مبادرت نموده اند. علاوه بر

این فرآیند ارتباطی میان مؤسسات آموزش عالی و جامعه تقویت گردیده و ظرفیت دانشجویان مؤسسات آموزش عالی افزایش یافت. سیستم مالی نظام قدیم آموزشی نیز که بر اساس وابستگی کامل به دولت پایه ریزی گردیده بود، به سیستم جدید تغییر یافته و سیستم جدید با قابلیت جذب سرمایه از محل کانالهای گوناگون با مسؤولیت عمده دولت به تدریج پایه ریزی و تکمیل گردید. با تغییر سیستم جذب، حقوق و موقعیت شغلی افراد نیز تغییر یافت. به عبارت دیگر با اعم

ال سیاست های جدید جذب دانشجو، کلیه شهروندان چینی بدون توجه به وضعیت اقتصادی از امکانات آموزشی عالی بهره مند شده و سیستم جدید خودپرداز هزینه تحصیلات آموزش عالی دایر گردید. به موجب چنین سیاستی هزینه تحصیلی دانشجویان موفق بصورت کمک هزینه های دانشگاهی، اخلاقی و وام تحصیلی، ارائه فرصت های شغلی پاره وقت به دانشجویان مواجه با فقر اقتصادی تامین گردیده علاوه بر این، پایه گذاری آموزشی بر استعدادهای خلاق استوار گردید. با اعمال تغییراتی در ساختار نظام اداری داخلی، تغییراتی در نظام کارکنان و نحوه تقسیم نیروی کار به وقوع پیوست. در ابتدا بر اساس دلایل منطقی، حدود ساختار سازمان مشخص شده، کادر آموزشی تنها به فکر انجام وظیفه و رفع مسؤولیت نبوده، انتصابات و دستیابی به فرصت های شغلی با موفقیت های شخصی فرد تعیین شده و اجرای مکانیسم تقویت و تشویق به ایجاد شوق و جدیت در آموزش منجر گردید. از جمله دیگر تغییراتی که در ساختار آموزش عالی کشور چین اعمال گردیده می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
1 . تشکیل هسته ثابت آموزشی در مؤسسات آموزش عالی
در مؤسسات آموزش عالی، این عقیده به صورت غالب درآمده است که پرورش استعدادها به عنوان رسالت اصلی نظام آموزشی کشور مطرح بوده، توجه به برنامه های آموزشی آهنگ اصلی توسعه کشور را پر طنین تر ساخته و تغییر در ساختار نظام آموزشی پایه مقدم بر هر تغییر دیگری است. طی سالهای پایان دهه 1980 تا ابتدای دهه 1990، بودجه کافی ویژه حوزه آموزش و تقویت بنیه علمی دانشجویان و اساتید وجود نداشت. از این روی بحران افت تحصیلی به صورت ناگهانی نمایان شد. به منظور توقف این روند، کمیته آموزش ملی سابق، به اجرای برنامه ای فعال و ارائه نظریات و راهنمایی های خود در خصوص ارزیابی ابعاد مشکلات و ارائه راهکارهایی جهت بر طرف نمودن مشکلات مبادرت نمود. بنابر مفاد برنامه یکپارچه کمیته آموزش ملی، ادارات آموزش اجرایی نیز عهده دار سیاست گذاری ها و فعالیت هایی در جهت توقف سیر افت تحصیلی در منطقه تحت حکومت خود می باشند.

2 . تکمیل و بازنگری فهرست عناوین رشته های دانشگاهی و اصلاح ساختار کلی سیاست برنامه ریزی آموزشی
طی سال 1997 کمیته آموزش ملی سابق، اقدام به اجرای دور جدید بازنگری فهرست عناوین دوره های کارشناسی مبادرت نمود. روند مذکور در جهت پیگیری سیاست علمی و استانداردسازی رشته ها و تطابق آنها با یکدیگر، به مورد اجراء درآمد. بازنگری فوق در جولای سال 1998 و پس از تحقیقات 1 ساله به پایان رسید. متعاقب این بازنگری تعداد کلی رشته های تحصیلی از 504 رشته به 249 رشته کاهش یافت. بعدها، وزارت آموزش، به توسعه ایده اصلی بازنگری طرح آموزشی

رشته های کارشناسی در مؤسسات آموزش عالی مبادرت نموده و روند بهبود و اصلاح طرح آموزشی در سطح کارشناسی مؤسسات آموزش عالی به صورت موفقیت آموزی شکل گ

رفت. در حال حاضر، با توجه به برنامه ریزی وزارت آموزش، کلیه مؤسسات آموزش عالی تحت پوشش دور جدید طرح بازنگری آموزشی قرار گرفته اند لازم به ذکر است که آخرین طرح بازنگری آموزشی در پاییز سال 1999 به مورد اجراء گذارده شد.

3 . ورود به مرحله کلیدی تغییرات آموزشی
طی سال 1994، طرح آموزشی کمیته آموزش ملی سابق با عنوان « طرح تغییرات برنامه ها و محتوای آموزشی مؤسسات آموزش عالی» به مورد اجرا درآمد. گفتنی است که طرح مذکور بر پایه گذاری 211 پروژه بزرگ و نزدیک به 1000 پروژه کوچک آموزشی تاکید دارد. طرح فوق بر کلیه حوزه

های آموزشی از قبیل ایدئولوژی آموزشی، محتوای آموزشی، ساختار برنامه آموزشی و متدولوژی آموزشی مشتمل می گردد. جهت هر چه بهتر صورت گرفتن طرح فوق گروه مشورتی با هدف اعمال تغییرات محتوایی برنامه های آموزشی مشتمل بر اساتید با تجربه محلی کلیه رشته های تحصیلی تشکیل شد. در حال حاضر طرح مذکور از بیست میلیون عضو در برنامه کاری خود برخوردار بوده که به اجرای یکصد برنامه جدید پرورش استعدادها و احداث 1000 مرکز آموزشی مبادرت می نمایند. طی سال 1997، کمیته ملی جایزه های آموزشی تشکیل گردید که با مشارکت کمیته آموزش ملی سابق به اعطای 422 جایزه ملی مبادرت نموده اند. علاوه بر این پژوهش ملی در جهت مقایسه نرم افزارهای آموزشی طی سالهای 1995 و 1997 صورت گرفته و بانک نرم افزار آموزشی با کیفیت بالا ایجاد گردید.

4 . پرورش استعدادهای رشته های آموزشی پایه
در اواخر دهه 1980، رشته های پایه مؤسسات آموزش عالی با مشکلات عدیده ای از قبیل بودجه بسیار کم، گروه اساتید بسیار متغیر و کاهش آشکار توانایی دانشجویان مواجه بود در نتیجه، توسعه درازمدت فن آوری و کیفیت آموزش استعدادهای مراکز آموزش عالی با مخاطره مواجه گردید. در آن اثنا بود که کمیته آموزش ملی سابق به راه اندازی مبانی آموزش رشته های پایه مبادرت نمود. تا پایان سال 1998، 84 اصل آموزشی ویژه دانشجویان با استعداد رشته های علوم پایه، 51 اصل ویژه رشته های پایه هنری، 45 اصل ویژه رشته های مهندسی و 13 اصل ویژه علوم اقتصادی با موفقیت تنظیم گردید. متعاقب اصول فوق بسیاری از فارغ التحصیلان برجسته مدارس متوسطه و دانشگاه ها جذب بازار کار شده و توانایی دانشجویان و میزان ابتکار اساتید بر خلاف گذشته افزایش یافت.
5 . طرح ارتقاء آموزش فرهنگی دانشجویان و کشف روشهای جدید پرورش استعدادهای درخشان
طی سال 1995 کمیته آموزش ملی سابق تصمیم به ارتقاء سطح آموزش فرهنگی دانشجویان گرفت. در راستای اجرای این طرح، ارتقاء سطح فرهنگی دانشجویان، ارتقاء سطح ایدئولوژیک و اخلاق و کیفیت فرهنگی، بهبود کیفیت کار و وضعیت جسمانی و روحی بصورت منظم با یکدیگر تلفیق گردید. طی این طرح، دانش نظری، کار عملی و ارتقاء سطح توانایی دانشجویان مدنظر قرار گرفته و کیفیت آموزشی در سطح بالایی تقویت گردید. گفتنی است که 52 مؤسسه آموزش عالی

بصورت آزمایشی در این طرح مشارکت داشتند. گفتنی است که مؤسسات فوق به مشخص نمودن برنامه مطالعه اجباری، تقویت آموزش کلاسی، ارائه سخنرانی ها و سازماندهی انواع فعالیتهای فرهنگی در جهت پیشبرد برنامه توسعه مبادرت می نمایند. تعدادی از مؤسسات آموزش عالی تنها به بررسی نیازهای اساسی و ارزیابی استاندارد برنامه توسعه مبادرت نمودند و این در حالی است که سایر مؤسسات اقدام به تطابق پرورش استعدادها و برنامه های آموزشی در سایه نیازهای جدید نمودند. پس از 3 سال بررسی آزمایشی، وزارت آموزش به تصویب لایحه « بررسی نظرات مختلف در خصوص ارتقاء فرهنگی دانشجویان»، تشکیل مبادرت نمود. کمیته جهت دهنده آموزش فرهنگی و تصویب 32 اصل از « اصول ارتقاء آموزش فرهنگی دانشجویان» اجرای چنین اقداماتی خود حاکی از این بود که ارتقاء آموزش فرهنگی دانشجویان به طور کامل در سراسر کشور به مورد اجرا درآمده است.
6 . احیاء برنامه های آموزش عالی کوتاه مدت 3-2 ساله در قالب طرح تغییرات آموزشی
کمیته آموزش ملی سابق به طراحی 216 برنامه آزمایشی در جهت اعمال تغییراتی در ساختار نظام آموزش و تقویت دوره های کوتاه مدت 3-2 ساله آموزش عالی در سطح ملی مبادرت نموده، احداث کالج های آزمایشی به شکل موفقیت آمیزی افزایش یافته و تعدادی از رشته ها و کالج ها با هدف ارائه برنامه های آموزشی کوتاه مدت تشکیل یافته است. در حال حاضر شرایط و تجهیزات

آموزشی کالج ها از رشد عمده ای برخوردار گردیده و روند تغییرات آموزشی سرعت یافته است. از سوی دیگر توانایی کلی در زمینه فراهم سازی تجهیزات آموزشی، به طور قابل ملاحظه ای تقویت

شده و موفقیت های مهمی در این زمینه کسب شده است. طی تغییرات آموزش عالی کوتاه مدت 3-2 ساله تجربیات و موفقیت های بزرگی بدست آمده که در روند توسعه آموزش عالی فنی حرفه ای مفید می باشد. طی سالهای اخیر سیاست کلی کشور فعالانه به توسعه آموزش عالی فنی حرفه ای و فراهم سازی موقعیتهای جدید جهت توسعه دوره های آموزشی کوتاه مدت 3-2 ساله تاکید می نماید.
7 . پایه گذاری سیستم مدیریت کلان جهت ارتقاء کیفیت آموزش عالی و ایجاد پیشرفت پایدار
در سال 1993، اداره آموزش عالی کمیته آموزش ملی به بررسی طرح سنجش آموزشی مبادرت نمود. این طرح با هدف کمک به مؤسسات آموزش عالی و در جهت شناسایی ایدئولوژی جهت

دهنده دانشگاهی، ارتقاء شرایط دانشگاهی و نوسامانی زیر بنای ساختار آموزشی تعمیق بخشی روند اصلاحات آموزشی، ارتقاء سطح مدیریت و راه اندازی سیستم اجرایی خود محور به مورد اجرا درآمد. از این روی با اجرای طرح مذکور کیفیت آموزشی کشور به طور مداومی پیشرفت نموده و اثر بخشی دانشگاهی افزایش می یابد. سنجش آموزش در مقطع کارشناسی بر اصل پیشبرد اصلاحات و احداث دانشگاه همزمان با سنجش آن استوار می باشد. سه فرم سنجش آموزشی وجود دارد که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
نخستین فرم سنجش آموزشی ویژه آندسته از دانشگاه هایی است که از پایه آموزشی نسبتا ضعیف و سابقه کوتاه آموزشی در مقطع کارشناسی برخوردار می باشند. دومین فرم سنجش آموزش عالی ویژه سنجش آندسته از دانشگاه هایی است که از پایه سطح آموزشی و سابقه نسبتا بالای آموزشی در مقطع کارشناسی برخوردار می باشند. آخرین فرم سنجش آموزشی ویژه آندسته از دانشگاههایی است که از لحاظ سطح کیفی بین دو سطح عالی و ضعیف قرار دارند. از سال 1994، تعداد 146 مؤسسه آموزش عالی با پایه ضعیف و سابقه کوتاه مدت آموزشی در مقطع کارشناسی به گذراندن سطح پایین سنجش به صورت گام به گام مبادرت نموده و تعداد 10 دانشگاه کلیدی نیز به سنجش در سطح عالی مبادرت نموده اند. پیشرفت طرح سنجش آموزشی به علت بازتاب مؤثر گروه های آموزشی اداره کننده مؤسسات آموزش عالی و اجرای قانون « توسعه کیفیت آموزش عالی» چشمگیر بوده است.
8 . تاکید بر اهمیت تحقیقات تئوریک آموزش عالی و اصلاح جهت گیری آموزش تئوریک با آموزش علمی
در ابتدای سال 1993، هم گام با سه دپارتمان دیگر، دپارتمان آموزش عالی کمیته آموزش ملی متفقاً به تشکیل تیم تحقیقاتی جهت اجرای « تحقیقات تئوریک آموزش عالی سوسیالیستی» مبادرت نمودند. طرح مذکور با تأکید بر ارائه برنامه های آموزش عالی با حروف چینی و پایه گذار

ی چنین نظام آموزشی به مورد اجرا درآمد. تیم مذکور به انجام تحقیقات تئوری خود با حمایت دپارتمانهای اداری، در سطوح مختلف مبادرت نمود. پس از 4 سال تلاش، چندین موفقیت تحقیقاتی من جمله طراحی «کلیدهای آموزش عالی تئوریک با حروف چینی» حاصل گردیده و در سیستم آموزش عالی نفوذ عمده ای پیدا کرد. پس از تحقیقات، در سایه گسترش ساختار مدرنیته سوسیالیستی و اصلاحات آموزش عالی و ورود به هزاره جدید، وزارت آموزش نیز به تشکیل تیم تحقیقاتی جهت اجرای طرح « آموزش عالی چین در قرن بیست و یکم» مبادرت نمود. گفتنی است که تیم تحقیقاتی فوق به انجام تحقیقات تئوریک آموزش عالی سوسیالیستی با حروف چینی مبادرت می نماید.

9 . تصویب قوانین ویژه مدیریت آموزش عالی
در 29 آگوست سال 1998، طی چهارمین کنفرانس و نهمین نشست کمیته مجلس ملی « قانون آموزش عالی جمهوری خلق چین» به تصویب رسید. گفتنی است این قانون از اول ژانویه سال 1999 به مورد اجراء درآمده است. قانون آموزش عالی نخستین مدرک قانونی آموزش عالی در قوه مقننه کشور است. تصویب قانون فوق به استانداردسازی ارتباط اجتماعی پیچیده خارجی و داخلی برنامه های آموزش عالی و فعالیتهای آن منجر گردیده است.
10 . تضمین تعمیق بیشتر اصلاحات از طریق توسعه شرایط آموزشی
طی سالهای اخیر راه حل هایی جهت افزایش بودجه و بهبود شرایط آموزشی ابداع گردیده است. درحال حاضر، تخصیص طرح وام بانک جهانی، با بودجه کل 70 میلیون دلاری جهت ارتقاء وضعیت امکانات آزمایشگاهی رشته های پایه مؤسسات آموزش عالی از جمله این راه حل ها می باشد. دولتهای محلی در سطوح مختلف، به اقدامات جدی در جهت افزایش بودجه مؤسسات آموزش عالی محلی مبادرت نموده اند گفتنی است که این اقدامات عمدتا درجهت ارتقاء ساختار رشته ها، پایه ها، برنامه های آموزشی، آزمایشگاه ها و کتابخانه های مؤسسات آموزش عالی و در جهت توسعه شرایط مادی این مؤسسات صورت می پذیرد.

11 ارتقاء تکنولوژی، آموزش و تحقیقات در مؤسسات آموزش عالی
طی سالهای اخیر، پیشرفت های چشمگیری در خصوص پرورش استعدادها، دانش، علوم و تکنولوژی کشور صورت گرفته و مؤسسات آموزش عالی به اجرای تحقیقات عملی و توسعه در سایه بنای اقتصادی کشور مبادرت می نمایند. در این اثنا همچنین تلاشهای عمده ای در جهت تقویت ساختار اقتصادی و اجرای تحقیقات پایه صورت گرفته است. علاوه بر این، مؤسسات آموزش عالی به احداث پارک های علمی و اجرای پروژه های تکنولوژی بالا به صورت مشترک با حوزه صنایع مبادرت می نمایند.
کادر آموزشی

طی سالهای پایانی دهه 1980 تا ابتدای دهه 1990، مشکلات عمده ای نظیر سن بالای اساتید، کمبود اساتید جوان و توانایی پایین کادر آموزشی، به طور مشهود، در ساختار کادر آموزشی مؤسسات آموزش عالی کشور نمایان گردیده است. جهت تغییر شرایط، گروه های آموزشی اداری به اجرای سیاست های متفاوتی در سطوح مختلف و مؤسسات آموزش عالی مبادرت نموده و انواع اقدامات را به عمل آوردند. پس از گذشت 10 سال، طی تلاشهای مداومی، کلیه این قبیل مشکلات بصورت اولیه برطرف گردیداز جمله مهم ترین اصلاحات به عمل آمده در ساختار کادر آموزش عالی کشور می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
1- با تعداد فراوان اساتید جوان که به عرصه آموزش عالی کشور وارد شدند، ساختار سنی اساتید تنظیم شده و تیم های پشتیبانی آموزشی و تحقیقاتی به واسطه ارتقاء سطح علمی اساتید جوان تشکیل گردید. بدین ترتیب تعداد اساتید بالای رده سنی 45 سال در کادر آموزشی تمام وقت از 27/63% طی سال 1991 به 56/75% طی سال 1998 افزایش یافت.
2- سیاست های مربوط به پیشبرد شرایط اتخاذ گردیده و ساختار کادر آموزشی تنظیم گردید. تعداد اساتید تمام وقت با مهارت کاری بالا از 99500 نفر طی سال 1991 به 152600 طی سال 1998 افزایش یافت.
3- نسبت اساتید برخوردار از مدارک علمی PHD و کارشناسی ارشد مؤسسات آموزش عالی افزایش یافته و ساختار درجه مدرک تحصیلی اساتید تنظیم گردید. به نحوی که تعداد اساتید تمام وقت برخوردار از مدرک علمی دکتری و کارشناسی ارشد از 04/18% طی سال 1991 به 75/27% طی سال 1998 افزایش یافت.
4- در نهایت ساختار جذب اساتید تربیت شده از طریق آموزش ضمن خدمت تنظیم گردید. بر این اساس طرح آموزش با مدرک ضمن خدمت، انتخاب اساتید جهت حضور در مراکز علمی خارج و انجام مطالعات پیشرفته و تحقیقات مشترک پیشنهاد گردید. علاوه بر این با به کارگیری دانشجویان فارغ التحصیل مراکز آموزش عالی خارج از کشور، ساختار کادر آموزشی کشور تقویت شده و توسعه یافت.
دستاوردهای آموزشی
از جمله مهمترین دستاوردهای مقطع آموزش عالی کشور چین می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
1- احداث مراکز آموزش عالی خارجی وابسته به دانشگاههای چین
با توسعه مراکز آموزش عالی در کشور چین و ارتقاء کیفیت علمی و آموزشی دانشگاهها و استقبال بی سابقه دانشجویان خارجی از تحصیل در دانشگاههای کشور ، طی سالهای اخیر، تعدادی از دانشگاههای معتبر این کشور از طریق مشارکت با کشورهای خارجی به افتتاح مدارس و مراکز آموزش دانشگاهی چینی در خارج از کشور مبادرت نموده و برخی نیز به صورت مستقل و انحصاری، توسط دانشگاههای چین راه اندازی گردیده و به فعالیت آموزشی می پردازند. طبق آمار منتشره از سوی وزارت آموزش عالی چین، تاکنون بیش از 20 دانشگاه چینی مبادرت به راه اندازی مؤسسات آموزشی وابسته در خارج از کشور نموده اند که طی سالهای آتی برتعداد آن افزوده خواهدشد. ورود مراکز علمی – آموزشی چین به صحنه رقابت بین المللی پس از عضویت این کشور در سازمان تجارت جهانی ، و افزایش روز افزون راه اندازی اینگونه مراکز آموزشی در خارج از کشور ، وزارت آموزش چین را بر آن داشت که به وضع قوانین و مقررات ویژه دانشگاهی مبادرت نماید.

مطابق چنین قوانینی، دانشگاههای چینی مستقر در خارج از کشور ملزم به دریافت مجوز فعالیت از وزارت آموزش چین و مراعات قوانین و مقررات کشوری در کلیه مراحل آموزشی می باشند. علاوه بر این ، دانشگاه های فوق هم چنین ملزم به تدریس دروس آموزشی مطابق سیستم آموزشی کشور و احراز حمایتهای قانونی لازم از کشور خارجی مربوطه می باشند. درغیر این صورت، مدارک صادره از سوی اینگونه مراکز از نظر وزارت آموزش عالی چین فاق اعتبار می باشند.

2- افزایش تعداد دانشجویان جدید
از سال 2001 ، با اجرای مصوبه شورای دولتی، مبنی بر افزایش تعداد دانشجویان ثبت نامی، دانشگاه های کشور،پذیرای تعداد بیشتری از دانشجویان بوده اند.گفتنی است که برنامه فوق به منظور پرورش افراد توانا و مستعد در جهت مدرنیزه سازی چین پیش بینی شده است. طبق آمار بدست آمده، طی سال 2000 ، از بالغ بر6 /4میلیون نفر دانشجوی جدید، دردانشگاه های سر

اسر چین ثبت نام بعمل آمده و در این میان دانشگاه های عادی از 2/2 میلیون، دانشگاه های بزرگسالان از 47/1میلیون و سایر آموزشگاه های عالی از900 هزار دانشجوی جدید ثبت نام به عمل آورده اند. دراین اثنا، آموزش عالی حرفه ای نیز با سرعت زیادی به پیش می رود، به نحویکه بالغ بر07/1میلیون دانشجوی جدید به آموزشگاه های عالی حرفه ای راه یافته اند و این درحالیست که این رقم نسبت به سال گذشته، 400 هزار نفر افزایش نداشته است.
3- افزایش پذیرش دانشجو
مطابق آمار بدست آمده،پیش بینی می گردد طی سال2003، بالغ بر35/3 میلیون دانشجوی جدید از سوی دانشگاههای مختلف کشورچین پذیرش گردند که این تعداد نسبت به سال 2002 ،150 هزار نفر افزایش خواهد داشت. به عبارت دیگر، در سال2002 از مجموع 27/5 میلیون نفر شرکت کننده کنکور سراسری، تعداد 2/3 میلیون نفر به دانشگاهها راه یافتندکه از این تعداد، 64 /1میلیون دانشجو در مقطع کارشناسی و باقی درمقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش شدند.طی اقدامات به عمل آمده ، دولت چین در تلاش جهت افزایش نرخ سالیانه داوطلبین ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ، از 15 در صدفعلی به23 درصد طی سال2010 می باشد.
4- استقبال از دانشجویان خارجی
کشور چین به منظورمساعدت به تقویت تبادلات آموزشی دو جانبه و چند جانبه همچنان از تحصیل دانشجویان خارجی در این کشور استقبال می نماید. به گفته وزارت آموزش چین همزمان با این روند، تلاش درجهت آموزش زبان چینی به عنوان یک زبان خارجی به خارجیان افزایش یافته و با پیوستن کشور به سازمان تجارت جهانی ، این کشور به توسعه سیاستهای آموزش و پرورش چین در صحنه جهانی مبادرت نموده است . بنا بر تحقیقات به عمل آمده توسط اداره مبادلات و همکاری های بین المللی وزارت آموزش وپرورش، سیاست فوق مورد استقبال خارجیان قرار گرفته و نهادها و موسسات آموزش عالی به گشایش هر چه بیشتر درهای خود به روی خارجیان و افزایش خدمات آموزشی مبادرت نموده اند. طی چند سال اخیر، همچنین شمار دانشجویان خارجی که جهت

تحصیل و یادگیری دوره های آموزشی کوتاه مدت، دراز مدت و کسب مدارک دانشگاهی به کشورچین مهاجرت نموده اند، افزایش یافته است. به نحویکه طی سال 2002 میلادی، از تعداد 52 هزار دانشجوی خارجی در مراکز آموزش عالی کشور چین ثبت نام به عمل آمد. این در حالیست که طی سال 1950، نخستین گروه دانشجویان خارجی مشتمل بر33 نفر از اروپای شرقی به

کشورچین سفر کردند. از سال 1950 تا 2000 ، این کشور از مجموعا 407 هزار دانشجوی خارجی متعلق به 160 کشور ثبت نام به عمل آورده است.
با اعمال سیاست اصلاحات و درههای باز ، شمار دانشجویان خارجی مستقر درکشورچین، افزایش چشمگیری داشته است. طی سال 1978 ،کمتر از 10 هزار دانشجوی خارجی در چین به تحصیل مبادرت نموده اند که این رقم طی سال 1992 بر14 هزار، طی سال 1996 بر41 هزار و طی سال 2001 بر52 هزار بالغ می گردید. بنا بر تحقیقات به عمل آمده، دلیل اصلی افزایش شمار دانشجویان خارجی، ثبات اجتماعی و توسعه اقتصادی کشور چین می باشد.کسب مدارک علمی کارشناسی ارشد و دکتری از جمله مهمترین اهداف دانشجویان خارجی در چین است.
5- تقویت و توسعه دانشگاه ها
طی سالهای اخیر، کشورچین درصدد توسعه دانشگاه های این کشور و تطبیق این مراکز با دانشگاه های برتر جهان و ارتقاء فرایند آموزش عالی درکشور است. اخیرا درمراسمی درپکن، ” جیانگ زمین ” رئیس جمهوری خلق چین اظهار داشت که توسعه دانشگاه های کشور، نمایانگر تقویت نظام آموزشی چین است. وی که درمراسم نودمین سالگرد دانشگاه ” چینگ هوا ” (Tsinghua) پکن سخن می گفت، از نهادهای علمی کشورخواست که درصدد دستیابی به آخرین وجدیدترین دستاوردهای علمی وفنی بوده و همچنان به پژوهش های علمی وفنی بپردازند.” جیانگ زمین ” همچنین اظهار داشت که حزب کمونیست خود تاکنون هزاران فارغ التحصیل ازاین دانشگاه داشته و به تقویت نظام آموزش عالی درکشور بسیار اهمیت می دهد.کارشناسان آموزشی خارجی و چینی نیز درموافقت با رئیس جمهور، اظهار داشته اند که نهادهای علمی عالی رتبه کشور، از نقش حیاتی در پیشرفت ابداعات فنی و تقویت رقابت میان نهادهای علمی کشور با سایر نهادهای جهانی برخوردار می باشند. به عقیده کارشناسان کشور، دانشگاه های پیشرو، ملزم به تقویت نهادهای تحقیقاتی خود، کسب آخرین مفاهیم آموزشی جامعه جهانی و تقویت نقش خود درفرایند جهانی شدن اقتصاد می باشند. بنا به اعتقاد آنان، دانشگاه های کشور، ملزم به توسعه صنعت فن آوری پیشرفته و هدایت روند ابداعات و نوآوری ، ایفای نقش کلیدی در زمینه فن آوری پیشرفته و تقویت نیروهای کلیدی قدرت چین دربازار رقابت جهانی می باشند.

” پان یون خه” (pan yunhe) رئیس دانشگاه ” جه جیانگ ” درشرق چین، اظهار داشت که دانشگاه های برترکشور نیازمند سرمایه گذاری در جهت ارتقاء قدرت رقابت با بهترین مراکز پژوهشی جهان می باشند. علاوه بر این، پان افزود که کشور چین از روند تقویتی چندین دانشگاه برترکشورحمایت خواهد نمود.کشورچین درصدد اختصاص مقادیر قابل توجهی درجهت پیشبرد، توسعه وتقویت 100 دانشگاه برتر کشور است که از آن جمله میتوان به دانشگاه های چینگ هوا،پکن، جه جیانگ و دانشگاه فودان شانگهای اشاره نمود. از سوی دیگر، فرآیند اصلاحات

نظام آموزشی که از سال 1995 در این کشور آغاز گردیده ، نتایج پرباری برای کشور در زمینه های مختلف به بار خواهد آورد. با توجه به اصلاحات فوق، شمار دانشجویان مراکز آموزش عالی کشور بر 6 /4 میلیون تن بالغ می گردد. این در حالیست که میزان فوق، طبق آمار رسمی کشور طی سال1999میلادی، تنها بر2 میلیون و 800 هزار نفر بالغ می گردید.
طی سال2002میلادی، مقامات آموزشی کشور اظهار داشتند که از تعداد بیشتری از دانشجویان ثبت نام به عمل خواهد آمد، چراکه تجربیات5 سال اخیر، اهمیت دانشگاه ها به عنوان مراکز مهم رشد اقتصادی کشور را به اثبات رسانده است.
آمار تحصیلی
طبق آمار بدست آمده طی سال2003، تعداد دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به بالاترین رقم (797هزار نفر) بالغ می گردد که نسبت به سال 2002 از رشد 7/27 در صدی برخوردار بوده است. طبق آمار منتشره از سوی وزارت آموزش چین ،2/48 در صد متقضیان فوق (384هزار نفر) به دانشجویان مقطع کارشناسی تعلق دارد. وزارتخانه فوق در نظر دارد، از مجموع متقاضیان، تعداد 217 هزار نفر را پذیرش نماید که این رقم نسبت به سال 2002، 33 در صد افزایش خواهد داشت. از جمله دانشگاههای کشور که از محبوبیت بیشتر نزد متقاضیان برخوردار می باشند می توان به دانشگاههای پکن، فودان،ووهان ،جه جیانگ،سی چوان، نانجینگ ، جونگ شان ،چین هوا و جی لین اشاره نمود. از جمله استانهای پر متقاضی نیز می توان به استانهای پکن ، شانگهای ، جیانگسو، هوبی شانسی، لیائونینگ ،گواندنگ ، سی چوان، شندونگ و هونن اشاره نمود. از جمله پرمتقاضی ترین رشته ها ی تحصیلی نیز میتوان به رشته های مدیریت بازرگانی، حقوق و علوم کامپیوتری اشاره نمود.
بر اساس سرشماری سال 1990 کل جمعیت کشور 510000،130، 1 نفر می باشد که از این

تعداد 19000،039،1 نفر به قوم اصلی (91320000 نفر) متعلق به 55 ملیت اقلیت کشور می باشند. در جدول زیر افراد رده سنی 6 سال و بالاتر طی سال 1990 طبق سطوح آموزشی تقسیم است.
سطح کل ×1000 درصد
دانشکده و دانشگاهدانشکده های کوتاه مدت 61409620 62%97%
مراکز آموزش متوسطه فنی و حرفه ایمراکز مقدماتی متوسطهمراکز آموزش متوسطه

280/72600/1320263 73/1%30/7%50/26%
مدارس ابتدایی 210،420 27/42
بی سواد و کم سوادکل جمعیت افراد رده سنی 6 سال و بالاتر 204850994090 2061100000
نرخ ثبت نام ناخالص آموزش و پرورش سطوح مختلف آموزش (طی سال 1996 )
اولین سطح : 120 درصد
دومین سطح : 71 درصد
سومین سطح : 7/5 درصد

نرخ ثبت نام افراد ورودی، و فارع التحصیلان سطوح مختلف آموزش برمبنای 1000طی سال 1993
سطح ورودی ×1000 فارغ التحصیل ×1000 ثبت نام ×1000
دانشکده و دانشگاهدانشکده های کوتاه مدت 386536 296272 417،111،118
مراکز آموزش متوسطه تخصصیمراکز آموزش متوسطه های فنی و حرفه ای 899349/1 756880 580،2064،3
مدارس حرفه ایمراکز آموزش متوسطه دولتی 6642،283 5002،317 739،1569،6
مدارس مقدماتی متوسطه مراکز مقدماتی متوسطه فنی و حرفه ایمدارس مقدماتی متوسطه (استثنایی) 14،7892672 342،111451 408225625
مدارس ابتداییمدارس ابتدایی استثنایی 23،53532 415،1811 124،212163
طی سال2002 بالغ بر 27/5 میلیون دانش آموز در آزمون کنکور حضور یافته و 75/2 میلیون دانشجوی جدید وارد دانشگاه های مختلف شدند. به عبارت دیگر، تعداد داوطلبین نسبت به دانشجویان پذیرفته شده 2 بر1 بوده است و این در حالی است که تا 10 سال قبل تنها 4 میلیون داوطلب در آزمون کنکور حضور یافته و تنها 750 هزار دانشجو به مراکز آموزش عالی راه پیدا می کردند. طی سال1992 نیز بالغ بر18/2 میلیون دانشجو به تحصیل در مراکز آموزش عالی دولتی مبادرت می نمایند و این در حالی است که در حال حاضر تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل بر 19/7 میلیون نفر بالغ می گردد. طی سال 1992 شمار دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز بر 94 هزار نفر بالغ می گردید که این رقم طی سال 2001 بر 390 هزار نفر و طی سال2002 بر590 هزار نفر بالغ گردید. ظی10 سال گذشته، تعداد مراکز آموزش معلمان (MBA)بر 2 باب بالغ می گردید که درحال حاضر بر 62 باب افزایش یافته و تعداد دانشجویان آن نیز به 30 هزار نفر بالغ می گردد . طی سال 2001 ، 24 دانشگاه من جمله دانشگاه پکن و دانشگاه چینگ هوا مبادرت به پذیرش دانشجو در سطح کارشناسی ارشد رشته اداره عمومی (MPA) نمودند و این درحالیست که در حال حاضر تعداد 2400 دانشجو در این رشته تحصیل می نمایند.
طبق پیش بینی های به عمل آمده ظرف3 سال آتی، میزان کل دانشجویان ثبت نامی در کشورچین افزایش خواهد یافت . براین اساس تنها در سال 2000 ، از بالغ بر 3 میلیون دانشجوی جدید ثبت نام به عمل آمد. طی سال 2003 میلادی ، برنامه ثبت نام دانشجویان جدید در سطح

آموزشگاههای حرفه ای نیز توسط دولتهای محلی و استانها تعیین و ارائه می گردد. طبق آمار موجود ، میزان دانشجویان جدید ثبت نامی طی سال 2000 بر 8/2 میلیون نفر بالغ می گردد که از این میان 6 /1 میلیون دانشجوی جدید به آموزشگاههای عالی عمومی تعلق دارند. این رقم در مقایسه با دوران مشابه سال 1999، 510 هزار نفر فزونی یافته و 47 در صد افزایش داشته است. طبق آمار همچنین بالغ بر16/1 میلیون دانشجوی جدید به تحصیل در آموزشگاهها ی عالی بزرگسالان مبادرت نموده اند که این رقم نیز نسبت به سال 1999، 16 در صد فزونی داشته است. علاوه بر این، پذیرش دانشجویان جدید در آموزشگاههای عالی عمومی طی سال 1999 بر49 در

صد بالغ گردید که در مقایسه با سال 1998 ، 13 در صد افزایش داشته است. به دنبال افزایش شمار دانشجویان جدید، مشکلاتی چون شرایط نامناسب تحصیل و زندگی با توجه به امکانات ناکافی دانشگاهها پدیدارگردیده است. روند پیشرفت آموزش فنی و حرفه ای کندتر شده و برخی از آموزشگاههای عالی به دریافت هزینه های تحصیلی بیشتری از دانشجویان مبادرت نموده اند. وزارت آموزش و پرورش چین بر آن است که به لحاظ توسعه نظام آموزشی، به رفع مشکلات مذک

ور نائل آید. به طور کلی می توان گفت که شمار دانشجویان آموزشگاههای عالی کشور چین بر17 میلیون نفر بالغ می گردد که این رقم،2درصد از جمعیت رده های سنی17 تا 22 سال را شامل می گردد . در واقع نتیجه فوق، حاصل از تقسیم بندی استانداردهای آموزش و پرورش بین المللی است . به طور کلی، تاکنون مراکز آموزش عالی6 گانه ذیل به تصویب دولت رسیده است :
1- آموزشگاه عالی عادی که بالغ بر3 میلیون و 8/173 هزار نفر به آموزش بی واسطه در این آموزشگاهها و1میلیون و 5/489 هزار نفر به آموزش مکاتبه ای، آموزش شبانه و آموزش ویژه تابعه ی آموزشگاههای فوق مبادرت می نمایند.
2- آموزشگاه های عالی بزرگسالان من جمله دانشگاه های ویژه کارمندان ، دانشکده های روستایی ، دانشکده های ویژه کادر اداری ، دانشکده های آموزش وپرورش ، دانشکده های مکاتبه ای و دانشگاه رادیو و تلویزیون که بالغ بر1میلیون و 235 هزار نفر به تحصیل در این دانشکده ها مبادرت می نمایند.
3- دانشگاه نظامی که بالغ بر169 هزار دانشجو به تحصیل در آن مبادرت می نمایند.
4- آموزشگاه های عالی اجتماعی تحت نظارت و سرمایه گذاری دولت که بالغ بر94 هزار نفر به تحصیل در این مراکز مبادرت می نمایند.
5- دانشگاه رادیویی- تلویزیونی که از 25 هزار دانشجو برخوردار می باشد.
6- شمار دانشجویانی که به شرکت در آزمونهای خود آموزشی آموزش عالی مبادرت می نمایند، نیز بر 15/9 میلیون نفر بالغ می گردد. گفتنی است که گواهینامه های تحصیلی آموزشهای6 گانه فوق، مورد پذیرش دولت بوده و میزان کل دانشجویان آنها بر56/15میلیون نفر بالغ می گردد. بنا به اظهارات آقای جی بائوچنگ، بر اساس تقسیم بندی استانداردهای آموزش و پرورش بین المللی، میزان دانشجویان چینی که به ورود به مقطع آموزش عالی نائل آمده اند، درصد بالاتری از میانگین سایر کشورهای در حال رشد جهان را شامل می گردد. این امر، درحقیقت موفقیت تاریخی کشور چین ظرف2 سال اجرای سیاست درهای باز و اعمال اصلاحات محسوب می گردد.
هزینه های دانشجویی
نرخ هزینه تحصیل دانشجویان خارجی

شهریه رشته های هنری کارشناسی ، زبان آموزانکارشناسی ارشددکتریدوره های کوتاه مدت 1700-3200 دلار3700-2200 دلار4200-2700 دلار600-350 دلار
شهریه رشته های علوم ، تکنولوژی، کشاورزی ، دارو سازیرشته های ورزشی و هنری کارشناسی ، آموزش همگانیکارشناسی ارشددکتریدوره های کوتاه مدت 6400-1800 دلار7400-2600 دلار8400-2900 دلار1200-350 دلار
شهریه خوابگاه نیز بر 2- 3 دلار برای هر نفر (در اتاقی مشترک با توالت و حمام) مشتمل می گردد.
شهریه تحصیلی 50 -30 دلار برای موضوعات هنری و 80- 50 دلار برای رشته های علوم، زراعت،

دارو سازی، ورزش وغیره می باشد.هزینه غذای دانشگاه نیز بر40- 60 دلار در ماه برای دانشجویان خارجی و 30 – 20 دلار برای دانشجویان چینی بالغ می گردد.
تسهیلات و امکانات دانشجویی
عمده دانشگاه های کشور از خوابگاه های دانشجویی و سالن های غذا خوری برخوردار می باشند که کلیه دانشجویان مجاز به استفاده از این امکانات می باشند. گفتنی است که امکاناتی نظیر خوابگاه و سالن غذا خوری عمدتا در محوطه دانشگاه احداث می گردد.
مؤسسات پایه
عنوان “مؤسسات پایه ” در خصوص مراکز برگزیده آموزشی کشور در کلیه سطوح تحصیلی من جمله سطوح ابتدایی، مقدماتی و تکمیلی متوسطه و آموزشی عالی بکار می رود. مدارس اصلی از اولویت تامین بودجه و مزیت ثبت نام بهترین دانش آموزان برخوردارمی باشند. در مقاطع ابتدایی و مقدماتی متوسطه این مفهوم مشابه “مدرسه خصوصی ” در کشور آمریکا است. ورود به چنین مدارسی مستلزم قبولی در آزمون ورودی می باشد. میزان موفقیت این نوع مدارس بر حسب تعداد فارق التحصیلان پذیرفته شده در مؤسسات آموزش عالی سنجیده می شود. عامل اصلی در ارجحیت دادن به تعدادی از مدارس و مراکز آموزش عالی پرورش نیروی انسانی متخصص جهت نوسامانی کشور است.
در برخی مواقع مفهوم “مؤسسات پایه” مورد انتقاد قرار می گیرد. در واقع موفقیت مدارس پایه ابتدایی و مقدماتی متوسطه منحصراً بر اساس تعین پذیرش دانش آموزان در دانشکده ها سنجیده می شود نه برحسب میزان یادگیری آن ها. هم چنین پیامدهای نخبه سالاری در دوران انقلاب فرهنگی مجددا تکرار شده و مسئولان آموزشی را زیر سئوال می برد. غیراز دلایلی که دربالا اشاره شد، مدارس اصلی تغییرماهیت داده اند. نخستین ومهم ترین عامل، هزینه روبه رشدتحصیلات دراین گونه مدارس است. در واقع تحصیلات دانشگاهی حتی دردانشگاه های معتبر راه رسیدن به مشاغل سود آور نیست. حقوق ماهیانه فارغ التحصیلان دانشکده های فنی در حال برابری با حقوق فارغ التحصیلان دانشگاه های قدیمی است ازاین روی هردانشجو بایدمدت ها قبل از برنامه ریزی جهت تحصیلات خود به بررسی هزینه و سود آن بپردازد. گفتنی است که در مناطق مختلف کشور ارزش علم و تحصیل متفاوت است. در گوانگ زو که اقتصاد محلی تا حدی قوی می باشد

ورود به مراکز آموزشی متوسطه فنی وحرفه ای برثبت نام در َمراکز آموزشی متوسطه اصلی” پیشی می گیرد.
آموزش بزرگسالان
تاریخچه
تا قبل از دهه 1990 از آموزش بزرگسالان، مانند آموزش کارگران، کشاورزان و یا آموزش پاره وقت یاد می گردید. با توسعه حوزه آموزش و گوناگونی فرم های آموزشی، این نوع آموزش به صورت

رسمی «آموزش بزرگسالان» نام گرفت.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
چهارشنبه سی یکم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله تعلیم و تربیت سازنده در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله پیامدهای زیست محیطی توسعه توریسم با استفاده از روش ماتریس ارزیابی اثرات سریع))RIAMمطالعه موردی :ساحل چاف تا چمخاله، گیلان( در pdf دارای 11 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله پیامدهای زیست محیطی توسعه توریسم با استفاده از روش ماتریس ارزیابی اثرات سریع))RIAMمطالعه موردی :ساحل چاف تا چمخاله، گیلان( در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله پیامدهای زیست محیطی توسعه توریسم با استفاده از روش ماتریس ارزیابی اثرات سریع))RIAMمطالعه موردی :ساحل چاف تا چمخاله، گیلان( در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله پیامدهای زیست محیطی توسعه توریسم با استفاده از روش ماتریس ارزیابی اثرات سریع))RIAMمطالعه موردی :ساحل چاف تا چمخاله، گیلان( در pdf :

چکیده
اهمیت موضوع گردشگری به عنوان پدیده ای نوین و منبعی برای توسعه از ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی قابل بررسی است و آن یکی از اصلی ترین منابع درآمد کشورها در حال حاضر است. متأسفانه گسترش جریان های گردشگری با برنامه ریزی نامناسب به همراه ضعف زیرساخت ها و مدیریت گردشگری، اثرات زیست محیطی منفی زیادی در پی داشته است. یکی از روش های ارزیابی اثرات زیست محیطی، روش ماتریس ارزیابی اثرات سریع (RIAM) است که این تحقیق بر اساس این روش با داده های استاندارد از معیارهای مهم ارزیابی انجام گرفته است. هدف از این تحقیق، شناخت و ارزیابی اثرات زیست محیطی ناشی از اماکن اقامتی و پذیرایی توریستی در منطقه ساحلی چاف تا چمخاله با استفاده از روش ماتریس ارزیابی اثرات سریع (RIAM) در فاز بهره برداری بر چهار محیط فیزیکی- شیمیائی، اکولوژیکی- بیولوژیکی، اجتماعی-فرهنگی و اقتصادی- فنی می باشد. نتایج به دست آمده نشان می دهد که بر روی تمامی اجزاء محیط به غیر از محیط اقتصادی- فنی، اثرات منفی وجود دارد و اثرات مثبت، بعد از محیط اقتصادی- فنی در محیط اجتماعی- فرهنگی است که تنها اثر منفی ناچیزی در سطح بهداشت و ترافیک دیده می شود.

واژههای کلیدی: گردشگری، ماتریس ارزیابی اثرات سریع((RIAM، منطقه ساحلی چاف تا چمخاله، گیلان

×

1 دانشیار گروه جغرافیا، واحد رشت، دانشگاه آزاد اسلامی، رشت، ایران
2 کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی توریسم، واحد رشت، دانشگاه آزاد اسلامی، رشت، ایران

مقدمه

گردشگری در بر گیرنده جریانی از سرمایه، انسان، فرهنگ وکنش متقابل میان آنهاست که در فضاهای جغرافیایی آثار مختلفی بر جای می نهد. رویکرد دیگری که در مورد تعریف گردشگری وجود دارد، این است که به عنوان یک سیستم تلقی می شود. در این رویکرد، گردشگری نه به عنوان صنعت بلکه به عنوان سیستمی پیچیده لحاظ می شود که از عوامل و مؤلفه های مختلفی تأثیر پذیرفته و بر عوامل و مؤلفه هایی مؤثر بوده و افراد وگروه های متعددی در آن نقش ایفا می کنند.(دهقانی نژاد،1390،ص(4 از آنجا که توسعه توریسم می تواند آثار مثبت و منفی بر محیط زیست داشته باشد، از این رو، توسعه و مدیریت توریسم می تواند به گونه ای با محیط سازگار باشد که به افت کیفیت آن نیانجامد. (رنجبریان و زاهدی،1379،ص(73 لذا، در صورت رعایت ضوابط و استانداردهای زیست محیطی و همچنین انجام ارزیابی های مستمر در طول زمان بهره برداری، توسعه گردشگری می تواند به عنوان عاملی در جهت حفاظت از محیط و افزایش کیفیت آن به شمار آید.(فروغی ابری و دیگران،1388،ص(1 برای رعایت ملاحظات زیست محیطی در کلیه فعالیت های اقتصادی و اجتماعی نیاز به یک ابزار مدیریت محیط زیست است. ارزیابی اثرات زیست محیطی((EIA به عنوان چنین ابزاری معرفی شده است. (منوری،1387،ص(39 لزوم بکارگیری مدل )EIA ( Environmental Impact Assessment در زمان معرفی یک پروژه، برای مشخص کردن نوع اثرات و اندازه اثرات و راهکارهایی را برای کاهش اثرات منفی و ناسازگار با محیط زیست ارائه می دهد.

در این تحقیق سعی شده است تا با مطالعه موردی منطقه ساحلی چاف تا چمخاله، تبیینی از نقش توریسم و توسعه آن به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و محیطی به دست آید و عوامل و فاکتورهای متأثر از توسعه گردشگری مورد ارزیابی قرار گیرد. بنابراین می بایست برای ارزیابی از روش هایی بهره جست تا به این موارد دست یافت. روش ماتریس ارزیابی اثرات سریع((RIAM یک روش مناسب به منظور دستیابی به اهداف مذکور می باشد که در چهارچوب گزارشاتEIA تکامل یافته است. این تحقیق، ارزیابی اثرات مثبت و منفی ناشی از امکانات اقامتی و پذیرایی توریستی در فاز بهره برداری بر چهار محیط فیزیکی – شیمیایی، اکولوژیکی – بیولوژیکی، اجتماعی – فرهنگی و اقتصادی- فنی به وسیله روش نامبرده می باشد.

پیشینه تحقیق

رنجبریان و زاهدی((1379 در کتاب “برنا مه ریزی توریسم در سطح ملی و منطقه ای”به بررسی اهمیت و شیوه های برنامه ریزی توریسم پرداخته و فرایند برنامه ریزی توریسم، ترسیم شده است و چنین نتیجه گرفته می شود که اتخاذ روشی منسجم و حفظ توازن میان عوامل اقتصادی، زیست محیطی، فرهنگی و اجتماعی برای برنامه ریزی در امر توریسم گامی مهم و اساسی است. علیپور و یغمایی((1391 در مطالعه ای تحت عنوان”توسعه گردشگری ساحلی و اثرات زیست محیطی”خسارت های جبران ناپذیر ناشی از رونق گردشگری را در محیط زیست دریای خزر بررسی می کنند. تمرکز اصلی این مطالعه در منطقه بندرانزلی است و ضمن نشان دادن اثرات زیست محیطی توسعه گردشگری ساحلی، مهم ترین پیامدهای ناشی از آن را تخریب پوشش گیاهی، آلودگی آبهای ساحلی و از بین رفتن چشم انداز ساحلی یافته اند. منوری((1383 در کتاب “ارزیابی اثرات زیست محیطی طرح های گردشگری و طبیعت گردی” در مورد مراحل و گردش کار تهیه گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی و سازماندهی و مدیریت و زمان بندی آن به بررسی و پژوهش پرداخته است.

Makoto Nishigaki
فتایی (1389) در مقاله”ارزیابی اثرات محیط زیست (EIA) پروژه دهکده توریستی سولان اردبیل”احداث و بهره برداری اراضی دهکده سولان مورد مطالعه قرار گرفته است. وضع موجود محیط زیست منطقه را از طریق مطالعات میدانی و کتابخانه ای مورد بررسی قرار داده و به شناسایی کلیه فعالیت ها در این زمینه اقدام کرده است. در نهایت با استفاده از روش های انجام ارزیابی محیط زیست، به معرفی اثرات مستقیم و غیر مستقیم، کوتاه مدت و دراز مدت پرداخته و راهکارهایی برای حداقل آثار سوء و حداکثر آثار مطلوب پیشنهاد شده است. فروغی ابری ودیگران (1388) در مقاله ای تحت عنوان “کاربرد روش ماتریس ارزیابی اثرات سریع (RIAM) برای ارزیابی اثرات زیست محیطی شهرک های گردشگری حاشیه زاینده رود، مطالعه موردی: شهرک گردشگری سامان” به بررسی در دو فاز ساختمانی و بهره برداری و اثرات بر محیط های چهارگانه فیزیکی _ شیمیایی، بیولوژیکی _ اکولوژیکی، اجتماعی _ فرهنگی و اقتصادی _ فنی پرداخته اند. نتایج به دست آمده نشان داد که بر روی تمامی اجزاء محیط، اثرات منفی فعالیت های فاز ساختمانی و بهره برداری وجود دارد و تنها آثار مثبت پروژه بر محیط اقتصادی – فنی و تا اندازه ای در محیط اجتماعی – فرهنگی دیده می شود. پژوهش حاصل بیان می کند که ارزیابی پروژه های گردشگری به وسیله روش RIAMمی تواند امکان ارزیابی مجدد، سریع و شفاف تغییرات مهم و مقایسه گزینه های مختلف را فراهم نمایند.Ying-Ming Wongو دیگران((2006 در مقاله ای تحت عنوان ” ارزیابی اثرات زیست محیطی با استفاده از رویکرد استدلال مدرکی” عنوان می کنند که مشکلات ارزیابی اثرات زیست محیطی که اغلب توسط تعداد زیادی از شناسایی عوامل کیفی در طبیعت هستند، تنها می تواند بر اساس قضاوت انسان مورد ارزیابی قرار گیرد و شامل پاره ای از ابهامات است که باید الگو برداری شده و با روش ها و مدل های EIA مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند. در این مقاله، رویکردی با استدلال مدرکی (EvidentialReasoning) برای انجام تجزیه و تحلیل EIA صورت گرفته و مجموعه ای از ارزیابی اثرات و عواقب اثرات زیست محیطی در ناسازگاری با محیط را مشخص می کند. این رویکرد تحلیل جدیدی را برای تصمیم گیری موقعیت هایی فراهم می کند که دارای طرحی صریح و روشن بوده و نیاز به بهینه سازی در مسائل آن وجود دارد. نسخه های اصلاح شده آن برای نشان دادن روند جزئیات اجرای برنامه های کاربردی بالقوه درEIA بررسی می شوند. (2005)Ali el-Naqa در مقاله ای تحت عنوان “ارزیابی اثرات زیست محیطی با استفاده از ماتریس ارزیابی اثرات سریع (RIAM) برای دفن زباله در الرصیفه اردن” به بررسی مشکلات دفن زباله در این منطقه مانند آلودگی هوا، آلودگی آب های زیرزمینی و بهداشت عمومی می پردازد و سه گزینه برای از بین بردن این اثرات مطرح می کند: ارتقاء دفن موجود، ساخت یک نیروگاه بیوگاز و جابجایی آن. تجزیه و تحلیل آن با استفاده از روش ماتریس ارزیابی اثرات سریع نشان داد که جابجایی برای دفن زباله با طرح جامع مدیریت
می تواند حداقل اثرات منفی زیست محیطی در مجاورت آن را داشته باشد. و دیگران(2005) در مقاله ای تحت عنوان ” RIAM، ابزاری تحلیلی در اولویت بندی مشکلات مدیریتی منابع آب در کشور غنا” بیان می کنند که افزایش جمعیت در غنا با کاهش میزان بارندگی در قسمت های زیادی از کشور به طور جدی در تضاد قرار دارد,

(Opoku Ankomah&Amisigo1998)(Gyau-Boakey&Tumblto,2000) و استفاده از روش RIAM به
شکل کاملاً موفقی برای اولویت بندی مشکلات مدیریت منابع آب و بیشترین توجه به آن بیان شده است. این لیست اولویت بندی به عنوان تعمیم انعکاس واقعی از وضعیت موجود و ارائه آن نزد صاحب نظران و

آژانس های درگیر با موضوع پذیرفته شده است. این مطالعه نشان داد که روش RIAM می تواند به راحتی در کشورهایی مثل غنا به عنوان یک ابزار بسیار مفید برای اولویت بندی مسائلی مثل آنچه که در این مقاله به آن پرداخته شده است، قرار گیرد.

منطقه مورد مطالعه

منطقه ساحلی چاف تا چمخاله از مجموعه شهر ساحلی چاف و چمخاله می باشد که از توابع شهرستان لنگرود به شمار می رود. این منطقه به عنوان یک منطقه توریست پذیربه طول تقریباً5 کیلومتر در جهت شمالی- جنوبی و موازی با ساحل دریای خزر قرار دارد.

منطقه چاف در 50 درجه و 13 دقیقه طول جغرافیایی (طول شرقی) و 37 درجه و 16 دقیقه عرض جغرافیایی (عرض شمالی) و منطقه چمخاله در 50 درجه و 15 دقیقه طول جغرافیایی (طول شرقی) و 37 درجه و 13 دقیقه عرض جغرافیایی (عرض شمالی) واقع شده اند

شکل شماره -1 نقشه محدوده مورد مطالعه

داده ها و روش مطالعه
ارزیابی اثرات زیست محیطی، روش انعطاف پذیری است و می تواند از نظر تحلیل و ابعاد بسیار متنوع باشد. روش ماتریس ارزیابی اثرات سریع (Rapid Impact Assessment Matrix) RIAM روشی رتبه بندی با استفاده از ماتریس است که برای مشخص کردن آثار اجرای پروژه به صورت کمّی استفاده می شود و یک رکورد شفاف و دائم از قضاوت ساخته شده ذهنی را فراهم می کند. این روش طرح ها و گزینه های در حال توسعه را می تواند به سرعت ارزیابی کند (Pastakia& Jensen,1998) و قادر به نشان دادن ارتباط رده های بالای اثرات می باشد. بنابراین، سیر تکامل گزارشات در طول زمان قابل ارزیابی مجدد خواهند بود و ارزش مورد استفاده در RIAM می تواند با توجه به وضعیت موجود، باعث تغییر و افزایش کاربرد پتانسیل آن شود.(Markku و دیگران(2010


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
چهارشنبه سی یکم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله برسی پایداری ولتاژ در نیروگاه بادی مجهز به DFIG، متصل به شبکه و قابلیت های کنترلی آن پس از وقوع خطا در شبکه در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق معرفی رشته و شغل پرستاری در pdf دارای 16 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق معرفی رشته و شغل پرستاری در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود تحقیق معرفی رشته و شغل پرستاری در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق معرفی رشته و شغل پرستاری در pdf :

این برداشت که پرستاری به معنای مراقبت کردن از بیمار است، تا حدودی درست می‌باشد. البته مراقبت تنها شامل تزریق یا پانسمان نمی‌شود بلکه با گذشت زمان و با پیشرفت علم و تکنولوژی ، مراقبت پرستاران نیز علمی‌تر و پیچیده‌تر شده است و پرستاری در حال حاضر یک رشته علمی است و متخصص این رشته باید علوم بسیاری را فرا بگیرد و کاربرد آنها را در ارتباط با مریض بیاموزد.
از سوی دیگر باید توجه داشت که وظیفه یک پرستار تنها مراقبت از بیمار در بیمارستان نیست بلکه یک پرستار با مراقبت از افراد در تمام مراحل زندگی آنها از پیشگیری از بیماری‌ها گرفته تا مراقبت در هنگام بیماری و توانبخشی پس از بیماری سروکار دارد. زیرا بسیاری از بیماری‌ها ریشه در عادتهای غلط و شیوه نادرست زندگی دارد. برای مثال زمینه بسیاری از سکته‌های قلبی از مدتها قبل فراهم می‌شود و دلیل آن نیز نوع غذای فرد ، وزن او و مقدار فعالیت بدنیش می‌باشد. حال این پرستار است که با آموزشهای لازم در مورد نوع غذا ، نحوه و مقدار فعالیت بدنی و نحوه جلوگیری از فشار خون و افزایش چربی سعی می‌کند تا از بیماری پیشگیری کند یا افراد را با علایم و اختلالات بیماری آشنا سازد تا بیمار به موقع و پیش از پیشرفت بیماری به دکتر مراجعه کند.»
پرستار یک عضو مهم در تیم مراقبت بهداشتی است و و دارای نقشهای گسترده ای از جمله نقش مراقبتی، حمایتی، درمانی، هماهنگی ، مشورتی ، مدیریتی و تحقیقاتی می‌باشد. به این معنا که پرستار وظیفه مراقبت و حمایت از بیمار، وظیفه هماهنگی بین بیمار و پزشک و بیمار و خانواده بیمار (انتقال دهنده خواستها و نیازهای بیمار یا مددجو) ، مسوولیت مدیریت بخش (اولویت‌بندی برای رسیدگی به بیماران و تصمیم‌گیری به موقع در مورد بیماران اورژانسی) ، وظیفه آموزش به بیمار در جهت تطابق با مشکلات و ناراحتی‌های پیش‌آمده و وظیفه تحقیق درباره روشهای مراقبتی که اعمال کرده است و تحقیق بر روی نحوه کاهش تعداد روزهای بستری یک بیمار را بر عهده دارد.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
چهارشنبه سی یکم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله بررسی سیر تحول سبک و عناصر تزئینی در معماری ایران (نمونه موردی دوره صفویه) در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق ورزش و کمردرد در pdf دارای 7 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق ورزش و کمردرد در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود تحقیق ورزش و کمردرد در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق ورزش و کمردرد در pdf :

طناب‌بازی فشار زیادی بر دیسک‌های شما وارد می‌کند و انجام آن را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم.
*دویدن (خصوصاَ روی پنجه پا و بصورت نرم) فشار چندانی به کمر وارد نمی‌کند.بهتر است برای راه رفتن و دویدن از کفش مناسب استفاده کنید و روی سطح صاف حرکت کنید.
*درد را فراموش نکنید اگر در طول ورزش احساس درد کمر با انتشار به پا یا افزایش درد قبلی پدید آمد، فعالیت را قطع کنید، در غیر اینصورت ممکن است آسیب‌های شدیدی به بدن خود تحمیل کنید.یکی از روش‌های بسیار منطقی و پذیرفته شده برای پیشگیری ازکمردرد، انجام ورزش‌‌های صحیح و علمی است.
بطور کلی می‌توان انواع ورزش‌ها را به سه گروه کلی تقسیم‌بندی کرد که عبارتند از؛
1- ورزش‌های قدرتی (Strengthening) که در آنها انقباضات متوالی عضلانی تا حدی انجام می‌شوند که خستگی پدید آید.
2-ورزش‌های کششی یا انعطاف‌پذیری (Stretching) که در آنها کشش‌های آهسته برای مدت خاصی به عضلات وارد می‌شود.
3-ورزش‌های هوازی (Aerobic) که در آنها دستجات مختلف عضلات بصورت مداوم به تمرین و حرکت واداشته می‌شوند. بطور کلی برای پیشگیری از ایجاد آسیب باید ورزش‌ها را به آهستگی و اصولی انجام دهیم. خصوصاَ حبس کردن نفس در طول حرکات قدرتی یاکششی را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم بلکه باید به آرامی و بطور معمول نفس کشید، بطوریکه درخلال فعالیت بازدم و در خلال ریلاکس شدن دم انجام شود.تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که ابتلاء به کمردرد در ورزشکاران (با روش‌‌های صحیح و علمی) کمتر از سایرین بوده و در صورت بروز سرعت بهبودی آنها بیشتر از بقیه است.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
چهارشنبه سی یکم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
X