دانشجو يار
دانلود تحقیق زمین لرزه در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله در مورد 11 سپتامبر و رویداد های جهانی در pdf دارای 11 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله در مورد 11 سپتامبر و رویداد های جهانی در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله در مورد 11 سپتامبر و رویداد های جهانی در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله در مورد 11 سپتامبر و رویداد های جهانی در pdf :

11 سپتامبر و رویداد های جهانی

قضیه انفجار برج‌های دو قلوی امریکا در 20 شهریورماه سال 80،شرایطی را ایجاد کرد که ما وارد یک صورت بندی جدید جهانی شدیم .
اگر زمانی درباره‌ی جنگ سرد صحبت شود. شما احساس می‌کنید که این مسئله در عصر پدران و مادران شما اتفاق افتاده و شما از شکل گرفتن این صورت بندی در عرصه روابط بین‌الملل اطلاع چندانی ندارید. در زمان انقلاب اسلامی، وقتی گفته می‌شد انقلاب مشروطیت، خود ما برداشت صحیحی از آن نداشتیم، یعنی چیزی بود که در زمان ما شکل نگرفته بود. مگر این که کسی مطالعات تاریخی داشت. کما اینکه شما از انقلاب اسلامی برآورد عمومی دارید، یعنی در متن مسئله نبوده‌اید .

اگر واقعه 11 سپتامبر و وقایع پس از آن را، از این حیث هوشیارانه بررسی نکنیم به سرنوشت حوادث مذکور گرفتار خواهد شد و از یادها خواهد رفت . بخصوص برای کشورهایی مثل ما که کشور هدف محسوب می‌شویم و برای دانشجویان که طبیعتا در عرصه جنبشهای دانشجویی و اجتماعی، نیروهای پیشتاز محسوب می‌شوند . این مسئله بسیار مهم است. طبعا صورت بندی 50 سال آینده روابط بین الملل. الان مشخص می‌شود و ما باید ابعاد و زوایای آن را به خوبی بشناسیم . عموما این صورت بندیها، 50 تا 70 سال طول می‌کشد و وقتی شکل گرفت، قدرت‌های حاکم همین برنامه را ادامه می‌دهند تا مجددا شرایط تغییر کند .

لذا اگر شما فروپاشی دیوار برلین و به هم ریختن نظام دو قطبی را در جنگ سرد شاهد نبودید، امرز در عنفوان جوانی خود، شاهد صورت‌بندی جدیدی در منازعات تمدنی هستید که در واقع، رویکردی است بین دو حوزه تمدن اسلام و غرب
در تحقیقی که در مورد منازعات تمدنی صورت گرفته، به 428 مورد جنگ بین تمدن غرب و سایر تمدن‌ها از ابتدای تاسیس تاکنون برمی‌خوریم . یعنی تقریبا از 2900 سال پیش به این سو، تمدن غرب، 428 جنگ با بیرون از خود داشته که قریب 23 این موارد علیه ایران قبل از اسلام و بعد از اسلام بوده است: و نکته مهمتر این که در بیش از 80% این جنگها ایران پیروز شده است

ولی امروز فضاسازی روانی در عرصه فرهنگی و رسانه‌ای، عکس این را دیکته می کند . یعنی در موارد اندکی که تمدن غرب بر ایران پیروز شده، از آن مورد نمادی ساخته و آن را به شکلی عجیب در عرصه رسانه‌ای و فرهنگی جهان تبلیغ نموده‌اند . مثلا در تاریخ داریم که ایرانی‌ها در یکی از جنگها در منطقه یونان، شکست خوردند و یک نفر از یونانی‌ها فاصله 40 کیلومتری را دوید تا خبر پیروزی یونانیان را برساند: این فاصله 40 کیلومتری را ”ماراتون” نامیدند و امروز آن را به یک نماد تبدیل کرده‌اند تا سابقه این پیروزی ماندگار شود .

امروزه بازی‌ها و ورزش‌ها طوری نامگذاری شده که به طور کلی رویکرد غربی دارد. حتی کلمه ”المپیک“ رویکرد غربی دارد. برای غربی‌ها خیلی مهم است به دیگران تفهیم کنند که ما در گذشته تمدن ارشد بوده‌ایم. آن قدر این گزاره‌ها برای غربی‌ها مهم است که به یکی دو نمونه آن اشاره می‌کنیم .

جمهوری اسلامی ایران در سال 1373 در ساختار نیروی دریایی، سه ـ چهار کلاس شناور تعریف کرد و عناوین ارزشی نظیر ذوالفقار، ذوالجناح و تندر برای آن‌ها انتخاب نمود. در مقابل شناور کلاس ذوالجناح که در آیین مذهبی ما اسب مقدسی است، به سرعت و در کمتر از 3 ماه، امریکایی‌ها شناور معادلی ساختند و نام آن را ”پیگاسوس” گذاشتند. پیگاسوس اسب بالداری است که روی پیشانی خود یک شاخ دارد و برای غربی‌ها مقدس است .

نیروی دریایی امریکا 34 کره ی زمین را ـ که آب فرا گرفته ـ با 7 ناوگان خود، کاملا تحت تسلط دارد. 14 ناو هواپیمابر دارد و در هر اقیانوسی 2 فروند از این ناوها وجود دارد که در واقع پایگاه‌های هوایی متحرک امریکا هستند. آن وقت ما چهار شناور سبک می‌سازیم آن‌ها تحمل وجود آن را ندارند، و با آن مقابله به مثل می‌کنند .
مورد دیگر کاری بود که خود ما انجام دادیم. یعنی سال گذشته نمایشگاهی ترتیب دادیم تا اثرات عروسک باربی را در لایه‌های فرهنگی جامعه بررسی کنیم

با کمتر از یک میلیون تومان، از فروشگاه‌های تهران، وسایل ”باربی” از آدامس و شکلات، حوله، کاغذ، عروسک و لیوان گرفته تا بقیه چیزها را جمع آوری کردیم .
مشاهده نمودیم هیچ چیزی وجود ندارد که یک دختر بچه بخواهد، مگر آن که در آن مورد، باربی وجود دارد. از روبالشتی گرفته که صبح سرش را از روی آن بر می‌دارد تا سایر موارد و جالب این که هیچ کدام از این‌ها ساخت آمریکا نبود.
حتی در ستون نیازمندیهای روزنامه همشهری به طور متوسط چیزی حدود 30-20 مورد مراکز بدن سازی با عنوان باربی فقط در تهران وجود داشت .

برای مواجهه با این عروسک طبیعتا لازم بود عروسک ملی ما وارد صحنه شود. بعد از 10 سال تلاش گسترده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، عروسک دارا و سارا وارد بازار شد .
اولین عروسک دارا با ظاهری بسیجی، یعنی چفیه و پیشانی بند ”یا زهرا” ساخته شد که الان موجود است. دقیقا در زمانی که تلویزیون به صورت رسمی اعلام کرد که عروسک دارا و سارا متولد شدند، 5 روز بعد، بی بی سی گزارش داد: اسرائیل اعلام کرده است ما در مقابل عروسک مذهبی دارا و سارا، عروسک ”شی می” را ساخته‌ایم .
شاید به نظر شما این مسئله خیلی مهم نباشد، اما تا زمانی که ما نفهمیده‌ایم عروسک باربی تربیت دختران ما را به عهده گرفته است، غربی‌ها سکوت می‌کنند ولی اگر ما موضع گرفتیم، آن‌ها واکنش شدید نشان می‌دهند. غربی‌ها همه جا می‌خواهند هیمنه و برتری پوشالی خود را به رخ ما بکشند .
ربی‌ها 10 سال پیش در زمان فروپاشی شوری، بحثی به

راه انداختند به نام جابجایی قدرت . گفتند: قدرت نظامی دیگر موضوعیت ندارد و باید به قدرت اقتصادی و فرهنگی چسبید . این قدر این جو بالا گرفت که حتی بعضی از مسئولین سازمان برنامه و بودجه وقت، معتقد بودند بودجه‌ای که به نیروهای مسلح داده می‌شود مثل این است که کود بخرید و در بیابانهای کویر بریزید .
کار غربی‌ها این است که هر زمانی، بحثی خاص را علم می‌کنند تا منافع خود را به دست آورند . مثل جامعه مدنی و جهانی شدنی که به ترتیب در سال‌های اخیر بر سر زبانها انداختند .
امروز که بودجه سالانه نیروهای مسلح امریکا 400 میلیارد دلار است نشان می‌دهد که آن گونه بحث‌های روشنفکری 10 سال پیش، شگردی مزدورانه بوده است تا آمریکایی‌ها به منافع خود برسند .

آرنولد توئین بی” بزرگترین مورخ و تمدن شناس غربی‌ها که انگیسی الاصل است، قبل از جنگ جهانی دوم، یک تحلیل تمدنی داشت که بر اساس آن هر گاه تمدنی، رویکرد نظامی‌گری افراطی داشته باشد و بخواهد با زور شمشیر خودش را حفظ کند؛ اوج زمان انحطاط اوست که این قاعده دقیقا منطبق با شرایط امروز آمریکا است .

امریکا و مشکلات اساسی
ایالات متحده چندین مشکل اساسی دارد که ما در دو حوزه آن‌ها را بیان می‌کنیم
1حوزه درون خاک امریکا

2حوزه درون تمدن غرب
هر کدام از این دو گزاره، دو لایه را بر می‌تابد،این چهار دلیل عمده باعث فرافکنی امریکا شده است.
.حوزه درون خاک امریکا
) فروپاشی اقتصادی امریکا
می‌دانید که امریکا یک کشور اقتصاد محور است،و در مقابل، کشور ما فرهنگ محور. ‌یعنی اگر بر اقتصاد ما ضربه سهمگینی هم وارد شود،چون عمده‌ی منابع تغذیه مردم از طریق کشاوری و نفت و معادن و; است . هیچ اتفاقی نمی‌افتد اما اگر بر فرهنگ ما خدشه وارد شود همه نگران می‌شوند .


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود تحقیق پراکندگی هیدرودینامیک درتل ماسه اشباع نشده در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله ترانزیستورهای اثر میدان کاملاً دو بعدی گرافن در pdf دارای 9 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله ترانزیستورهای اثر میدان کاملاً دو بعدی گرافن در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله ترانزیستورهای اثر میدان کاملاً دو بعدی گرافن در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله ترانزیستورهای اثر میدان کاملاً دو بعدی گرافن در pdf :

چکیده

در این مقاله معرفی و مقایسه جدیدترین ساختارهای ترانزیستورهای اثر میدانی که توانائی بالائی در بهرهبـرداری از ویژگـیهـای منحصر به فرد گرافن دارند/ انجام شده است انالیزها در این مقالـه بـر اسـاس شـبیهسـازی سـاختار بـا اسـتفاده از شـبیه سـازی NANOTCAD میباشد که در مقیاس نانو معادله پایسون شرودینگر را با استفاده از تابع سـبز غیـر یکنواخـت حـل مـیکنـد و همچنین یک ترانزیستور اثر میدان کاملا دو بعدی با سدهای مختلف در ناحیه کانال با در نظر گـرفتن تمـام فاکتورهـای مـوثر از جمله برخوردها ظرفیتهای خازنی پارازیت و پارامتر جهش و; شبیه سازی شده و نسبت جریان روشن به خاموش بزرگتـر از 104 دست یافته شده است همچنین برتری این ساختار نسبت به ترانزیستورهای عمودی با کانال گرافنی و ترانزیستورهای اثـر میـدان نانولوله کربنی بررسی شده است

کلمات کلیدی: گرافن هگزا گونال برون نیترید هگزا گونال برون کربن نیترید ترانزیستور عمودی ترانزیستور دو بعدی

.1 مقدمه:

در ده سال اخیر هنوز گرافن تنهاترین شبه فلز با شکاف انرژی صفر است کـه مـی توانـد سـریعترین تراشـه هـای کـامپیوتری و صفحات لمسی انعطاف پذیر و همچنین سلول های خورشیدی با بازده بالا با آن ساخته شود با وجود موبیلیتی بالای الکترونها و حفرهها در گرافن و ویژگیهای شبه ایدهآل و نازکی تک لایه گرافنی ئ ترانزیستورهای فت با کانال گرافنـی بـه علـت نداشـتن شکاف انرژی در کانال گرافن نمیتوانند به طور موثر خاموش شوند برای ایجاد یک شکاف انرژی در گرافن چندین ساختار میتواند موثر باشد که چند تا این روشها به صورت زیر است

. اولین راهکار گرافن دولایه است که با اعمال یک میدان الکتریکی میتوانیم شکاف انرژی را تنظیم کنـیم [ 1] و راهکـار بعـدی قرار دادن گرافن روی زیرلایهای مناسب، که اثرات تخریبی کمتری روی ویژگیهای بی نظیر گرافن داشته باشد که یکی از حالت قرار دادن گرافن روی لایهای عایق میباشد که در این حالت برون نیترید شش ضلعی 1 hBN به عنوان مادهای با شکاف انـرژی بسیار وسیع و ثابت شبکهای بسیار شبیه به گرافن گزینه بسـیار مناسـبی مـیباشـد. در چنـین سـاختارهایی ترکیبـات متفـاوتی از grephen/BN میتوان به دست آورد [2,3] برای مثال میتوان ترکیب گرافن دولایه و BN را در نظر گرفت که شـکاف انـرژی با اعمال میدان الکتریکی میتواند تنظیم شود و یا میتوان سیستم سه لایه BN/G/BN و یا G/BN/G که یکـی از راهکارهـای مناسب برای باز کردن شکاف انرژی در گرافن میباشد را در نظر گرفت. [1]

1Hexa gonal boron nitride

ایجاد یک سد پتانسیل در کانال ترانزیستور بسیار مهم است که بتواند جریان بین دو الکترود را متوقف سازد که این سد پتانسـیل می تواند در ناحیه ای از همان جنس تشکیل شود و یا برای بهینه سازی ویژگی های توقیفجریان سد انرژی را می تـوان باکنـار هم گذاشتن مواد با جنس ها و شکاف انرژی های متفاوت ایجاد کرد مانند ترانزیستورهای دو قطبی چنـد اتصـالی2 کـه در سـال 1951 معرفی شده است [4]و از اواخر سال 80 در قطعات الکترونیکی بسیار سریع مورد اسـتفاده قـرار مـی گیـرد. در سـال 1961 تفکر استفاده از (hetero barier) یعنی سد پتانسیلی با استفاده از چندین ماده متفـاوت داده شـده اسـت و در ترانزیسـتورهای بـا لیستیک الکترون داغ[5 ]) 3 و ترانزیستورهای تونل زنی رزونانسی 4 استفاده شده است.

استفاده از سد با موادمتفاوت5 برای گرافن بسیار مهم و با ارزش است چرا که گرافن شـکاف انـرژی صـفر دارد بنـابراین پتانسـیل سدهای انرژی در کانال گرافن خالص کیفیت ضعیفی در متوقف کردن جریان6 دارند.

استفاده از سد با مواد متفاوت می توانند به صورت افقی و یا عمودی تشکیل یابند با وجود اینکه سـاخت ترانزیسـتورهای عمـودی بسیار آسانتر از ترانزیستورهای افقی می باشد, [6]اما ساختار عمودی یک مشکل ذاتی دارد که نمی توان بـا پیشـرفت در سـاخت قطعه این مشکل حل شود، و آن احاطه گیت بالا و پائین توسط بخشی از کانال گرافنی است کـه باعـث کنتـرل الکترواسـتاتیکی ضعیفی از سد کانال توسط ولتاژ گیت می شود چنان که با توجه به مدل خازنی این ساختار در زیر نیز می توان متوجه این مشکل شد.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله عوامل موثر بر ایمن سازی راههای کوهستانی در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله «خواب در قرآن و روایات اسلامی» در pdf دارای 27 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله «خواب در قرآن و روایات اسلامی» در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله «خواب در قرآن و روایات اسلامی» در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله «خواب در قرآن و روایات اسلامی» در pdf :

«خواب در قرآن و روایات اسلامی»
مردم از قدیم الایام که نمی توان تارخش را مشخص کرد نسبت به رؤیا و خواب عنایت خاصی داشته اند و در هر قوم در هر منطقه و با هر ملیتی قوانین و موازین مختلفی برای خواب و تعبیر خواب بوده است. که با آنها خوابها را تعبیر می کرده اند و در مورد خیر و شرّ خواب ها به بحث می نشسته اند و با انجام مراسم خاص سعی در جلوگیری از وقوع و عملی شدن خوابهای بد و شیطانی داشته اند.
امروزه نیز علی رغم پیدایش مکاتب فلسفی که متافیزیک و روح را کاملاً‌ انکار می کنند دانشمندان و فلاسفه نمی توانند براحتی از این مسئله عبور کنند و بی تفاوت بمانند و همیشه دغدغه خاطر همه بوده است.
در متون مذهبی باقیمانده از مذاهب بسیار قدیمی به روح و ماوراء طبیعت بسیار توجه شده است و عالم متافیزیک بزرگتر و مهمتر از طبیعت ظاهری نشان داده شده است. از جمله در کتاب مقدس قرآن که کاملترین کتاب مذهبی است و در سوره های مختلف آن بصورت های گوناگون در مورد این امر مهم صحبت شده است و اعتنایی خاص شده است. چنانکه رؤیای حضرت ابراهیم (ع) را در مورد فرزندش آورده و می فرماید:
«بعد از آنکه با او به منی رسید (با حضرت اسماعیل) گفت ای پسر من در خواب دیدم که تو را زبح می کنم ببین تا نظرت در این باره چیست؟
گفت ای پدر بجای آر آنچه را که بدان مأمور شده ای … تا آنجا که … ما ندایش کردیم ای ابراهیم رؤیای خود را تصدیق کردی» «صافات 105»
و در داستان زیبای یوسف صدیق رؤیای یوسف را نقل کرده اند که می فرماید:
«زمانیکه یوسف به پدرش گفت ای پدر در خواب دیدم یازده ستاره و شمس و قمر را که برایم سجده می کنند» «یوسف 4»
و همچنین رؤیای دو رفیق زندانی یوسف علیه السلام را چنین حکایت می کند:
«یکی از آندو گفت در خواب می بینم که شراب می گیرم و دیگری گفت می در خواب می بینم که بالای سرم طبقی نان حمل می کنم و مرغان از آن می خورند ما را به تفسیر خبر ده که ما تو را در نیکوکاران می یابیم»

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود تحقیق تروپونین در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله پیامبر و دین اسلام در pdf دارای 15 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله پیامبر و دین اسلام در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله پیامبر و دین اسلام در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله پیامبر و دین اسلام در pdf :

چهل سال از عمر رسول خدا(ص)گذشته بود که به طور آشکار فرشته وحى به آن حضرت نازل شد و آن بزرگوار به نبوت مبعوث گردید.
کیفیت نزول وحى
پیش از این گفتیم رسول خدا(ص)هر چه به چهل سالگى نزدیک مى‏شد به تنهایى و خلوت با خود بیشتر علاقه‏مند مى‏گردید و بدین منظور سالى چند بار به غار«حرا»مى‏رفت و در آن مکان خلوت به عبادت مشغول مى‏شد و روزها را روزه مى‏گرفت و به اعتکاف مى‏گذرانید و بدین ترتیب صفاى روحى بیشترى پیدا کرده و آمادگى زیادترى براى فرا گرفتن وحى الهى و مبارزه با شرک و بت پرستى و اعمال زشت دیگر مردم آن زمان پیدا مى‏کرد.
و بر طبق نقل علماى شیعه و روایات صحیح،بیست و هفت روز از ماه رجب گذشته بود و رسول خدا(ص)در غار«حرا»به عبادت مشغول بود،در آن روز که به گفته جمعى روز دوشنبه بود حضرت خوابیده بود و اتفاقا على(ع)و جعفر برادرش نیز براى دیدن محمد(ص)و یا به منظور شرکت در اعتکاف آن حضرت به غار آمده بودند و دو طرف آن حضرت خوابیده بودند.
رسول خدا(ص)دو فرشته را در خواب دید که وارد غار شدند و یکى در بالاى سر آن حضرت نشست و دیگرى پایین پاى اوـآنکه بالاى سرش نشست نامش جبرئیل‏و آن که پایین پاى آن حضرت نشست نامش میکاییل بودـمیکائیل رو به جبرئیل کرده گفت:
به سوى کدام یک از اینها فرستاده شده‏ایم؟
جبرئیلـ به سوى آنکه در وسط خوابیده!
در این وقت رسول خدا(ص)وحشت زده از خواب پرید و چنانکه در خواب دیده بود در بیدارى هم دو فرشته را مشاهده فرمود.
پیش از این محمد(ص)بارها فرشتگان را در خواب دیده بود و در بیدارى نیز صداى آنها را مى‏شنید که با او سخن مى‏گفتند و بلکه همان طور که قبل از این اشاره کردیم از دوران کودکى خداى تعالى فرشتگانى براى حفاظت و تربیت او در خلوت و جلوت مأمور کرده بود که با او بودند.
ولى این نخستین بار بود که آشکارا فرشته الهى را پیش روى خود مى‏دید.
گفته‏اند:در این وقت جبرئیل ورقه‏اى از دیبا به دست او داد و گفت:«اقرء»یعنى بخوان.
فرمود:چه بخوانم!من که نمى‏توانم بخوانم!
براى بار دوم و سوم همین سخنان تکرار شد و براى بار چهارم جبرئیل گفت:
«اقرء باسم ربک الذى خلق،خلق الإنسان من علق،اقرء و ربک الأکرم،الذى علم بالقلم،علم الإنسان ما لم یعلم» .
[بخوان به نام پروردگارت که(جهان را)آفرید،(خدایى که)انسان را از خون بسته آفرید،بخوان و خداى تو مهتر است،خدایى که(نوشتن را به وسیله)قلم بیاموخت.]
جبرئیل خواست از جا برخیزد و برود،محمد(ص)جامه‏اش را گرفت و فرمود:
نامت چیست؟گفت:جبرئیل.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله در مورد آیین کار نگهداری انگور در سردخانه در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه کودک عقب مانده ذهنی در pdf دارای 158 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود پایان نامه کودک عقب مانده ذهنی در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه دانلود پایان نامه کودک عقب مانده ذهنی در pdf

فصـــل اول  
مقدمه  
تعریف عقب ماندگی ذهنی:  
طبقه بندی کودکان عقب مانده ذهنی  
1- گروه دانش آموزان عقب مانده ذهنی آموزش پذیر   
2- گروه کودکان عقب مانده ذهنی تربیت پذیر  
3- گروه کودکان عقب مانده ذهنی حمایت پذیر   
واکنشهای والدین نسبت به کودک عقب مانده ذهنی  
1- واکنش های اضطرابی:  
2- تمایل به طرد کودک  
3- احساس گناه والدین :  
4- افسـردگی  
5- خشـم  
6- مشکلات زناشویی  
مراحلی که والدین کودکان عقب مانده ذهنی در سازگاری طی می کنند  
1- مرحله آگاهی از خطر:  
2- مرحله مقاومت:  
مکانیزمهای دفاعی والدین با کودک عقب مانده ذهنی  
3- مرحله فرسودگی:  
تأثیر کودک عقب مانده ذهنی بر پدر  
تأثیر کودک عقب مانده ذهنی بر مادر  
بیـان مسئلـه  
اهداف تحقیق  
سؤالات پژوهش  
تعریف واژه های پژوهش  
فصــل دوم  
بررسی تحقیقات پیشی  
مقدمـه  
1- تحقیقات انجام گرفته بر روی مادران با کودک عقب مانده ذهنی  
2- تحقیقات انجام شده در خصوص پدران با کودک عقب مانده ذهنی  
3- تحقیقات انجام گرفته در ارتباط با مقایسه بین پدر و مادر دارای فرزند عقب مانده ذهنی  
تحقیقات انجام شده در مورد تأثیر کودک عقب مانده ذهنی بر زندگی زناشوئی والدین  
4- تحقیقات انجام شده در رابطه با سازگاری والدین با کودک عقب مانده ذهنی  
فرضیه ها  
فصــل سوم  
رو  
جامعه آماری :  
نمـونـه :  
روش نمونه گیری :  
روش اجرا  
ابزار اندازه گیری  
سؤالات اضافی :  
نمره گذاری آزمون:  
اعتبار آزمون:  
پایایی آزمون :  
پایایی آزمون در ایران  
اعتبار آزمون SCL90 در ایران  
روش آماری:  
فصــل چهارم  
نتای  
نتـایـج  
فصــل پنجم  
بحث یافته ها  
1- پرخاشگری  
2- اضطراب  
3- حالات وسواسی ـ اضطراری  
4- حساسیت بین فردی  
5- شکایات جسمانی  
6- حالات پارانوئید  
7- روان پریشی  
8- افسردگی  
9- ترس مرضی  
1- اضطراب :  
2- حالات وسواسی ـ اضطراری  
3- حساسیت بین فردی  
4- روان پریشی  
5- شکایات جسمانی  
6- حالات پارانویید  
7- افسـردگی  
8- ترس مرضی  
9- پرخاشگری  
نتیجــه گیــری  
کاربرد تحقیق  
محدودیت های پژوهش  
پیشنهادات  
پیوست  
فهرست منابع  

بخشی از فهرست مطالب پروژه دانلود پایان نامه کودک عقب مانده ذهنی در pdf

1-   افروز، غلامعلی(1370)، کودکان عقب مانده ذهنی ، چاپ پنجم، انتشارات دانشگاه تهران

2-  البرزی، شهلا؛ بشاش ، لعیا (1375)تأثیر کودک عقب مانده ذهنی بر خانواده، فصلنامه پژوهشهای روان شناختی، دوره 4، شماره 1 و 2

3-  بهادرخان، جواد (1372) هنجاریابی آزمون SCL90 ، پایان نامه کارشناسی ارشد، انستیتو روان پزشکی تهران

4-  بنی جمالی، شکوه السادات؛ احدی، حسن (1369) ، بهداشت روانی در کودک عقب مانده ذهنی، چاپ اول، نشر نی

5-  ترغیبی، شهربانو (1375) بررسی مسائل و مشکلات آموزشی، خانوادگی و اجتماعی کودکان عقب مانده ذهنی، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علامه طباطبایی

6-   داورمنش ، عباس (1370) آموزش و توان بخشی کودکان معلول ذهنی، چاپ دوم

7-  رضاپور، محمد (1370) هنجاریابی آزمون SCL90 بر روی دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه شهید چمران اهواز

8-  رابینسون، نانسی ام؛ رابینسون بی ، هالبرت، کودک عقب مانده ذهنی ، ترجمه فرهاد ماهر (1366)، انتشارات آستان قدس رضوی

9-  سعیدی ، ابوالفضل (1367) آموزش و توان بخشی کودکان دچار نقس شنوایی، چاپ اول ، نشر قرن

10-        ملک پور، مختار (1369) بهداشت خانواده کودکان عقب مانده ذهنی، چاپ سوم، انتشارات دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی

11-        میلانی فر، بهروز (1370) روان شناسی کودکان و نوجوانان استثنایی، چاپ سوم، نشر قومس

12-        میرزایی ، رقیه (1359) هنجاریابی آزمون SCL90 ، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علوم پزشکی ایران ـ تهران

13-        نلسون، رتیاویکس؛ ایزرائیل ـ آلن ـ سی؛ اختلالاهای رفتاری کودکان ، ترجمه تقی منشی طوسی (1369) چاپ دوم، معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی

14-        نظامی ، پروین (1366) نگرش والدین کودکان عقب مانده ذهنی نسبت به عقب ماندگی ذهنی فرزندشان و مقایسه نگرش آنان. پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علامه طباطبایی

تعریف عقب ماندگی ذهنی[1]

تاکنون تعاریف متعددی از عقب ماندگی ذهنی توسط دست اندرکاران و متخصصان مختلف ارائه گردیده است. اما باید اذعان نمود که تعریف دقیق و روشن عقب ماندگی ذهنی چندان آسان نیست، زیرا که عقب ماندگی ذهنی با شرایط یکسان و به یک میزان و با علل مشابه و آثار همانند در همه افراد عقب مانده ذهنی مشاهده نمی شود. عقب ماندگی ذهنی یک پدیده تک بعدی نمی باشد، بلکه یک شرایط مرکب و پیچیده ذهنی است. به همین جهت بسیاری از متخصصین امور تربیتی، روان شناسی و روان پزشکی و پزشکی علاقمند به بررسی ابعاد مختلف عقب ماندگی ذهنی می باشند. بدیهی است که در این میان، پزشکان در تعریف عقب ماندگی ذهنی عمدتاً توجه خاصی به ضایعات مغزی معطوف داشته و روان شناسان بیشتر به چگونگی رفتار در افراد عقب مانده ذهنی توجه می نمایند. در هر حال آنچه که مورد نظر غالب متخصصان آموزش و پرورش کودکان عقب ماندگی ذهنی می باشد، ارائه یک تعریف جامع از عقب ماندگی ذهنی و نمایان نمودن تمامی ویژگی های مربوط به تأخیر در رشد ذهنی و روانی و عاطفی و اجتماعی افراد عقب مانده است (افروز، 1370)

انجمن عقب ماندگی امریکا[2] تعریفی بدین قرار ارائه می دهد، عقب مانده ذهنی به شرایطی اطلاق می شود که در آن عملکرد کلی ذهن به طور مشخصی پایین تر از میانگین است و همزمان با آن در رفتارهای انطباقی نارسایی هایی دیده می شود که این وضعیت در دوران رشد پیش می آید (گروسمن، به نقل از منشی طوسی، 1369). عملکرد کلی ذهن بر اساس نتیجه آزمونهای هوشی استاندارد سنجیده می شود. زمانی که گفته می شود عملکرد ذهنی فرد پایین تر از میانگین است یعنی دو انحراف معیار نمره هوشی او از حد متوسط پایین تر است و رفتار سازگارانه عبارتست از درجه رسیدن فرد به معیارهای مناسب سن و گروه اجتماعی در استقلال فردی و مسئولیت اجتماعی می باشد (منشی طوسی، 1369)

کـانـر[3] دو طبقه از اشخاص مبتلا به نقص ذهنی را برحسب موقع و منزلت بزرگسالیشان تعریف کرد. تعاریف او میزان معلولیت را با توجه به شرایط محیطی که فرد معلول باید خود را با آن منطبق سازد مورد توجه قرار می داد و کندذهنی نسبی و مطلق را با توجه به تعابیر ذیل مورد تمیز و تفکیک قرار می داد

نوع اول عقب ماندگی ذهنی شامل افرادی که در تمام جوامع دچار مشکل هستند یعنی نارسایی های آنها به گونه ای است که هم در جوامع پیشرفته و هم در جوامع غیر پیشرفته، عقب مانده ذهنی تلقی می شوند. و نوع دوم شامل افرادی می شود که محدودیت های هوشی آنها به طور قطع مرتبط با معیارهای فرهنگی خاص است که آنها را احاطه کرده که در جوامع ساده ترف آنها هیچ مشکلی در باب نایل شدن و برخورداری از برابری در برآورد آرزوهای قابل درک و عملی خود ندارند (رابینسون به نقل از ماهر 1366)

اینهلدر[4] شاگرد و همکار پیاژه تعریف هوش و عقب ماندگی را اینطور بیان می کند. هوش نتیجه تأثیر دائمی و متقابل فرد با محیط است و اگر این رابطه متقابل به طور متعادل صورت گیرد موجب توانایی سازگاری با محیط و پیشرفت هوش می شود. کودک در مراحل مختلف رشد تصاویر ذهنی مختلفی دارد که از تصاویر ذهنی ساده شروع می شود و به تصاویر پیچیده تری می رسد. گذشتن از این مراحل یعنی از مراحل پایین به مراحل بالاتر بستگی به رشد هوش، ساختمان عصبی و بدنی، تجارب اجتماعی و تجارب زندگی او دارد

اهمیت نظریه اینهلدر در هوش این است که پدیده های روانی و بخصوص هوش دارای الگوی مخصوص و از یک نظام کلی که اساس آن تجارب اولیه و عکس العملهای کودک از بدو تولد حتی قبل از اینکه قادر به تکلم باشد شروع می شود. این عکس العملها حسی و حرکتی هستند که کودک روابط محسوس عینی و عملی بین اشیاء و حوادث را بطور منظم یکی بعد از دیگری کشف کرده و پاسخهای عملی و درست به وضعیت های مختلف می دهد. از همین جا اینهلدر عقب مانده را افرادی از جامعه می داند که در مراحل پایین رشدی متوقف می شوند و در آنها کششهای نهاد قوی و زیاد است (به نقل از میلانی فر 1370)

طبقه بندی کودکان عقب مانده ذهنی

افراد عقب مانده ذهنی را بنابر ملاکها و ضوابط مختلفی تقسیم کرده اند و علت تقسیم بندیهای متعدد این است که عقب ماندگی ذهنی یک بیماری یا سندرم واحدی نیست بلکه حالاتی است که بر اثر عوامل متعدد و متفاوتی بوجود می آید. از تقسیم بندیهایی که توسط متخصصین مختلف ارائه شده است می توان به طبقه بندیهای زیر اشاره نمود(میلانی فر 1370)

1-   روان شناسان

2-   روان پزشکان

3-   متخصصین تعلیم و تربیت

 

1- گروه دانش آموزان عقب مانده ذهنی آموزش پذیر [5]

این گروه دارای بهره هوشی بین 70-50 می باشند. بدلیل آنکه شناسایی و تشخیص کودکان عقب مانده ذهنی آموزش پذیر در سنین پایین بویژه قبل از دبستان و دوره های اول دبستان بسیار مشکل می باشد. تعداد قابل توجهی از آنان در مدارس معمولی ثبت نام می کنند. البته بتدریج همزمان با پیچیدگی نسبی محتوای دروس و بویژه در اواخر کلاس و از کلاس دوم به بعد عقب مانده ذهنی این قبیل دانش آموزان بیشتر آشکار گشته و شناسایی و تشخیص آنان آسانتر می شود. دانش آموزان عقب مانده ذهنی آموزش پذیر نمی توانند بهره لازم و کافی را از برنامه های آموزشی کلاسهای معمولی ببرند. این کودکان در هر حال آموزش پذیر بوده و قادر به فراگیری اطلاعات عمومی و درسها رسمی کلاس از قبیل خواندن و حساب کردن و مهارت های مناسب شغلی بوده و می توانند در اداره زندگی خود از تحصیل خویش بهره مند شوند. این دانش آموزان می توانند با حداقل مشاوره در زندگی خود کفایی اقتصادی و اجتماعی داشته باشند (افروز، 1369)

تشخیص افراد عقب مانده ذهنی آموزش پذیر بر اساس آزمایشهای عمومی و رشد بدنی به دلیل آنکه غالباً مشابهت فراوان با افراد عادی دارند تقریباً غیر ممکن می نماید. اما در راه رفتن و بویژه صحبت کردن، به طور کلی دچار کندی محسوس هستند. در این گروه افرادی پیدا می شوند که از لحاظ یادگیری در کارهای عملی و غیر کلامی به حد متوسط کودکان عادی می رسند. در مورد آموزش نیز اگر برنامه ها مناسب به اجرا گذاشته شوند، می توانند در زمینه درسی موفق باشند (نلسون[6] و ایزرائیل [7]1980 به نقل از منشی طوسی 1369). این افراد با رسیدن به سن بلوغ در جمعیت وسیع جامعه گم می شوند زیرا توانایی سازگاری شغلی و اجتماعی را دارا هستند. (میلانی فر 1370)

2- گروه کودکان عقب مانده ذهنی تربیت پذیر[8]

این گروه از کودکان دارای بهره هوشی بین 25 تا 50 می باشند. معمولاً تعدادی از کودکان عقب مانده ذهنی تربیت ÷ذیر در سنین دبستان در سازمان ها و مؤسسات مختلف و عده ای نیز در منزل نگهداری می شوند (افروز 1365). این کودکان و نوجوانان می توانند انجام امور ساده و آسان را فراگیرند و قادرند خود را از خطرات عادی حفظ نموده و از عهده کارهای شخصی خود برآیند. قوه تعمیم و تمیز آنها محدود است. امور و کارهای ساده را به آهستگی و با تأخیر می آموزند ولی برای یادگیری مسائل پیچیده استعداد کافی و تمرکز فکری لازم را ندارند. از لحاظ عاطفی وضع متغیری دارند. خیلی زود تحت تأثیر قرار می گیرند و در برابر مخالفت دیگران عصبانیت و حملات تهاجمی از خود نشان می دهند (میلانی فر، 1370). در حد بالای این گروه افرادی هستند که بهره هوشی آنها به سطح کودکان آموزش پذیر می رسد بنابراین از توانایی بیشتری برای یادگیری برخوردار هستند. و می توان با اصولی که در آموزش آنها لازم و ضروری به نظر می رسد به آنها درجهت یادگیری کمک کرد (مک کویین و پاترسون[9] 1983)

3- گروه کودکان عقب مانده ذهنی حمایت پذیر [10]

این کودکان که دارای بهره هوشی کمتر از 25 دارند به علت عقب ماندگی شدید ذهنی و بدنی قادر به یادگیری و تربیت پذیری در حد مطلوب نبوده و توانایی انطباق با محیط و سازگاری اجتماعی را ندارند. از نظر اقتصادی کارایی لازم را نداشته و نیاز به کمک مستمر در انجام کارهای شخصی دارند. تکلم و رشد گویایی در درجات پایینی است. قضاوت و استدلال در آنها کم و یا وجود ندارد. دقت و حافظه در آنها بسیار ضعف است. درجات پایین این گروه را افرادی تشکیل می دهند که به هیچ وجه فعالیت ذهنی نداشته و یا فعالیت ذهنی بسیار محدودی دارند. ولی درجات بالاتر را کسانی می دهند که قادر به تکلم کلماتی محدود هستند (میلانی فر، 1370)

کودکان حمایت پذیر به کمک بسیار نیازمندند و حتی خیلی از آنها توانایی خودیاری ندارند. این کودکان اغلب در مؤسسه های ویژه نگهداری می شوند زیرا نگهداری آنها در خانه برای دیگر افراد خانواده مشکلاتی را ایجاد می کند و ممکن است بر روی سایر افراد خانوادو و کارکرد آن اثر بگذارد (نلسون و ایزرائیل[11]، به نقل از منشی طوسی، 1369)

لازم به ذکر است که در سالهای اخیر تنها، نگهداری این افراد مورد توجه نبوده بلکه به آموزش و پرورش این گروه از افراد نیز توجه زیادی مبذول شده است

واکنشهای والدین نسبت به کودک عقب مانده ذهنی

تولد یک کودک عقب مانده ذهنی می تواند برای خانواده واقعه ای ناگوار باشد هاگامن به نقل از منشی طوسی (1369) برخی مسائل مربوط به واکشنها و سازگاری در برابر کودک عقب مانده ذهنی را مورد بحث قرار داده است. بی تردید در باتدا واکنشها به انتظاراتی معطوف می شود که از کودک بدنیا آمده انتظار می رفته است. اکثر والدین انتظار دارند که کودکانی جذاب، تیز هوش، تندرست، شاد و دوست داشتنی داشته باشند. والدین کودک عقب مانده ذهنی نه تنها برای انتظارات بر باد رفته خود افسوس می خورند، بلکه اغلب با فشارهای روانی و اقتصادی بسیاری نیز روبرو هستند

وجود کودک عقب مانده ذهنی می تواند گوناگونی را برای والدین به همراه داشته باشد. ایجاد و تشدید اختلافات خانوادگی، تحمل بار سنگین اقتصادی، تحمل صحبت های دیگران در رابطه با کودک و بسیاری از مسائل دیگر می تواند از تظاهرات خانواده هایی باشد که کودک عقب مانده ذهنی دارند. والدین کودکان عقب مانده ذهنی در شرایط دشواری قرار دارند، زیرا از لحاظ اجتماعی ممکن است به خاطر فرزندشان احساس شرم کنند و این احساس شرم ممکن است به طور آشکار یا پنهانی موجب طرد کودکان شود. بسیاری از خانواده ها به شدت روش زندگی خود را تغییر می دهند. زیرا وجود کودک دارای عقب مانده ذهنی خانواده را درگیر کرده و فعالیت اجتماعی شان را تقریباً محدود می سازد (بکمان[12] 1991)

تأخیر در راه رفتن، تأخیر درحرف زدن، عدم استقرار و سکون، عدم توانایی کودک در انجام امور، زنگهای خطری هستند که وجود کودک غیر طبیعی را اعلام می دارند. خانواده در آغاز مسئله را جدی تلقی نمی کند. ولی بعد از مدتی که اختلالات کودک بارزتر می شود، خانواده دیگر قدرت توجیه را از دست می دهد. کندی رشد ذهنی کودکش را حس می کند. نگران می شود و به هر حال بنا به توصیه دیگران یا به میل خود به متخصص مراجعه می کند (داورمنش ، 1370)

معلولیت کودک، کندی رشد و امکانات سرپرستی ویژه ای که برای مراقبت جسمی و آموزشی کودک لازم است، بعلاوه سرخوردگی و رؤیاهای بربادرفته، همگی بر والدین فشارهایی وارد می کند که موجب برهم خوردن نظم و آرامش و تعادل خانواده می شود. تنش هایی که بخاطر مراقبت از کودک بوجود می آید، اشکال در ایجاد ارتباط با کودک بعلت عدم توجه از جمله مشکلات دیگری هستند که بر والدین تأثیر می گذارند. دالتون و اپشتاین[13] به نقل از ملک پور (1369) بیان می کنند که والدین ممکن است همزمان در مورد ناامیدی خود، غمگین بوده، در مورد مسئولیت و احساسات متضاد خود، احساس گناه کرده و در مورد آینده کودک نیز نگران باشند. والدین ممکن است خود را در زمینه بهبود وضعیت کودک ناکان ببینند گرابلر[14] می گوید: هنگامی که امید والدین برای بهتر شدن وضع کودک به نتیجه نمی رسد، خشمگین می گردند و این خشم، به نوبه خود، ایجاد احساس ناامیدی و گناه می کند ( به نقل از ملک پور، 1369)

واکنش همه والدین در مقابل معلولیت ذهنی فرزندشان یکسان نیست. ولی به طور کلی می توان پذیرفت که اکثریت قریب به اتفاق والدین اینگونه کودکان در مقابل معلولیت ذهنی فرزندشان به نحوی واکنشی نامطلوب از خود بروز می دهند که نوع و میزان این واکنش و عکس العملها، با توجه به جنبه های شخصیتی آنها و زمان بروز واکنش، با یکدیگر متفاوت می باشد. (ملک پور، 1369)

بسیاری از والدین اینگونه فرزندان خود را تا حد امکان از برخورد با دیگران منع نموده، تا آنجا که بتواند آنان را در محیطی دور از سایرین نگه می دارند. تأکید درجداسازی کودک معلول از اقوام، همسایگان و نزدیکان کم کم موجب انزواگرایی کل خانواده می گردد که این خود لطمات جبران ناپذیری برای خانواده به همراه دارد. زیرا انسان موجودی اجتماعی است و برای جبران نیازهای عاطفی و اجتماعی خود، احتیاج به برخورد متقابل با همنوعان خود دارد. پدر و مادر از داشتن چنین کودکی به شدت رنج می برند. گاهی خود را سرزنش می کنند و با نهایت ملاطفت، حداکثر کوشش خود را به پای کودک می ریزند و زمانی نیز دیگران را مقصر قلمداد می کنند. (سعیدی، 1369)

واکنشهای والدین به تشخیص اینکه کودک آنها عقب مانده است تا حد زیادی یک امر فردی است. نوع و شدت پاسخها به طور متنوعی گسترده است. اما یک دسته از واکنش ها به طور مشترک در میان اکثریت والدین با کودک عقب مانده ذهنی دیده می شود که عبارتند از

1- واکنش های اضطرابی

والدینی که به سبب داشتن فرزندان دچار نقص در ماتم از دست دادن یک رؤیا بسر می برند. احساسات تعمیم یافته اضطراب را نشان می دهند. اضطراب بخاطر این سؤال که چگونه باید بین مسئولیت تأمین رفاه یک انسان دیگر و حق فرد برای داشتن یک زندگی مستقل تعادل برقرار کرد ارتباط دارد. ایجاد این تعادل به یک سازگاری شخصی و درونی نیازمند است. (کرنیک[15] و همکاران 1985)

از آنجا که کودک عقب مانده ذهنی احتیاج به اتکاء زیاد و حمایت مستمر والدین دارد، چنین افرادی با داشتن کودک عقب مانده ذهنی دچار تضاد و درگیریهای بسیار می گردند. واکنشهای عاطفی پیچیده، واکنشهای ناسازگارانه شدید از جانب والدین آشکار می گردد. اینگونه والدین همواره این ترس را دارند که کودک عقب مانده همیشه با آنها خواهد بود. اگر چنین ترسی عمیق و دائمی باشد در والدین ایجاد اضطراب می کند (داورمنش، 1370)

گروهی از والدین که بسیار مضطرب و نگران هستند در برابر اولین اعلام خطری که به آنها می شود، دچار نگرانی شده و به متخصصین مختلف مراجعه می کنند تا هر چه سریعتر درمان کودک را آغاز کنند. این دسته از والدین نیز مشکلات خاص خود را دارند. معمولاً مایل نیستند که کودکشان همراه با سایر کودکان عقب مانده ذهنی در مدارس مخصوص اینگونه کودکان تحصیل کنند و گاه برنامه هایی را به کودک خود تحمیل می کنند که بیشتر از توانایی های او است و موجبات خستگی شدید او را فراهم می کند (رابینسون به نقل از ماهر 1366)

2- تمایل به طرد کودک

ناسازگاری عاطفی والدین بر روی رفتار آنها با کودک عقب مانده ذهنی تأثیر می گذارد. در بیشتر موارد این رفتار به شکل طرد کودک، آشکار می شود. فرید[16](به نقل از راتن و اسمیت[17] 1991) معتقد است که اینگونه والدین تصور می کنند که با تحت فشار گذاشتن کودک در خانه و سختگیری نسبت به کودک به او کمک می کنند. در حالیکه چنین محیط ناآرام و سختی کودک را به جانب بسیاری از اختلالات سوق می دهد. معمولاً چنین والدینی توجه زیاد به رشد چنین کودکی از خود نشان می دهند. اما این توجه اساساً انعکاسی از ترس و وحشت و اختلالات خود والدطن می باشد زیرا که پدر و مادر معمولاً به طور ناخودآگاه کودک را طرد می کنند و چون از چگونگی احساس خود نسبت به کودک بی اطلاع می باشند بنابراین دچار تضاد می گردند

3- احساس گناه والدین

اغلب اتفاق می افتد که والدین کودکان عقب مانده ذهنی به اشکال مختلف خود را مسئول یا مقصر وضعیت کودک بدانند و آن را ناشی ازعملی تلقی کنند که قبلاً انجام داده اند. ممکن است والدین به صورت یکی از سه شکل کلی ذیل احساس گناه خود را آشکار سازند. اولین شق مشتمل بر والدینی است که در سابقه زندگی یشان سندی مبنی بر انکه در واقع آنان نقس فرزندشان را موجب شده اند وجود دارد. چنین سوابقی استفاده از داروهایی در طول دوران بارداری، دارا بودن اختلالات ژنتیکی نهفته در خانواده، دچار شدن به بیماری قابل پیشگیری یا درگیر رخدادهای مشابه، که والدین معتقدند می توانسته اند از آنها پیشگیری کنند. دومین طریقی که والدین کودکان با عقب ماندگی ذهنی توسط آن احساس گناه را آشکار می سازند کمتر منطقی به نظر می رسد. این طریق در اعتقاد والدین به اینکه نقص کودک تنبیه عادلانه و عقوبت اعمالی خاص و ناپسند است که آنان در گذشته مرتکب شده اند. انعکاس می یابد نیازی نیست که بین ماهیت گناه گذشته و ماهیت نقص ارتباط وجود داشته باشد. سومین تظاهر احساس گناه برداشتی است که والدین نسبت به پیش آمدن چیزهای خوب و بد زندگی دارند. آنان اساساً اظهار می دارند چیزهای خوب برای افراد خوش اقبال و چیزهای بد هم برای افراد بد اقبال اتفاق می افتد. چنین اعتقاد کلی صرفاً به این سبب که نقص وجود دارد پدر و مادر را در احساس گناه باقی می گذارد (ویلککس[18] ، 1979)

بکمان[19] (1983) اظهار می دارد که احساس گناه و تقصیر در والدین بر اثر تولد فرزند معلول ذهنی بوجود می آید. این نوع فرزند تهدیدی بر علیه خود والدین است که موجب می گردد والدین نتواند از زندگی خود لذت ببرند. والدینی که چنین تفکری را دارند، برای آنها بی نهایت مشکل است تا کودک را بپذیرند. اینگونه والدین عقب ماندگی ذهنی فرزند خود را انکار می کنند و تمایل به دریافت کمک از دیگران برای بهبود وضعیت کودک را ندارند

احساس گناه شکل خاصی از اضطراب است که از عوامل خود برتر بسیار قوی سرچشمه می گیرد. این احساس معمولاً در مقابل برخی از اعمال گذشته فرد بروز می کند. شخصی که بطور دائم احساس گناه می کند دارای یک درک شخصی ضعیف از موقعیت می باشد که خود را در مسیری بسیار ناخوشایند می بیند. وقتی احساس گناه بسیار قوی باشد. فرد احساس ناامنی و عدم حماطت می کند و به همین نسبت میزان احساس رضایت شخصی این افراد بسیار پایین می آید. هر قدر احساس گناه والدین بیشتر باشد تمایل آنها به متهم یا مقصر دانستن خودشان برای وضعیت کودک بیشتر می شود. نیکسون و سینگر به نقل از بلاچر[20] و دیگران (1980) اظهار می دارند که تعداد زیادی از والدین کودکان عقب مانده ذهنی خود شرمی و تقصیر افراطی را تجربه می کنند. والدین اینگونه کودکان نسبت به فرزند عقب مانده خود احساس گناه و مسئولیت می کنند، حتی زمانی که کودک آنها به طور روشنی دارای نقیصه نیست

برکویتز[21] (1960) ابراز می دارد که مادران افسرده ای که دارای فرزند عقب مانده ذهنی هستند به طور معنی داری نسبت به مادران با کودک عادی احساس گناه و تقصیر بیشتری می کردند هم چنین در پژوهش او نشان داده شد که همانند جمعیت عادی احساس گناه و خود شرمی والدین با کودک عقب مانده ذهنی با افسردگی، ناامیدی، بی یاوری، و خودپنداره پایین ارتباط دارد. و نیز اعتقاد بر این است که احساس گناه که بوسیله والدین کودکان عقب مانده تجربه می شود به وابستگی والدین به کودکان خود، کارآمد بودن والدین، سیستم های سلامت خانواده، ارتباط سالم بین والدین ارتباط دارد (مایرسون[22] به نقل از بیلی[23] و دیگران 1992)

ژاک [24](1979) عنوان می کند اینکه والدین با کودک عقب مانده ذهنی بین دو احساس عشق و نفرت از کودک قرار می گیرند حقیقت دارد. تضاد میان این دو احساس موجب بوجود آمدن واکنش احساس گناه و تقصیر می گردد و چون والدین نمی توانند به وجود این تقصیر اعتراف کنند، بنابراین احساس تقصیر به شکل واکنش طرد، حمایت بیش از حد، تحت فشار گذاشتن کودک انعکاس پیدا می کند

والدین کودکان عقب مانده ذهنی ممکن است احساس گناه کنند. والدین ممکن است به دلیل آنکه حس می کنند نسبت به کودک خود خشم و خشونتی نشان داده اند. این احساس گناه برایشان پیش می آید و اینکه، انگیزه های غیرارادی برای طرد کودک و احتمال نابود کردن او در خود احساس می کنند. (ولفنزبرگر[25]، به نقل از ملک پور 1369)

بعضی از والدین به کودک به عنوان یک عامل تنبیه کننده که از جانب خدا، برای کیفر گناهی که در گذشته مرتکب شده اند، می نگرند. احساس گناه به خصوص هنگامی واقعی است که والدین انگیزه از بین بردن کودک خود را داشته باشد (ملک پور 1369)

4- افسـردگی

افسردگی بعنوان خشم جهت یافته به سوی درون تعریف شده است. والدین با کودک عقب مانده ذهنی می توانند توان خود را در محدوده بین دو نقطه نهایی در نظر گیرند: دو نقطه ای که از پیشگیری آنچه برای فرزندشان رخ داده ناتوان بوده اند و به علت حالت بی فایدگی، ناتوانی خود، نسبت به خودشان خشمگین هستند. یا اینکه آنان به اندازه کافی توان پیشگیری آنچه رخ داده را داشته اند، و بنابراین چون قبل از آنکه خیلی دیر بشود به عمل نپرداخته اند نسبت به خود خشمگین هستند (هانت [26]و دیگران به نقل از سعیدی 1369)

فلوید و فیلیپ (1990) عنوان کردند که تعامل اعضای خانواده اثر مستقیم در روابط آنها دارد. بطوریکه هم فرزندان و هم والدین در رفتار یکدیگر اثر می گذارند. برای کودکان با عقب ماندگی ذهنی و خانواده هایشان نیز چنین اثراتی بررسی شده است و نتیجه تحقیقات در این زمینه نشان می دهد که این والدین احتمالاً بیشتر از والدین با کودک عادی تجربه استرس افراطی، روابط اجتماعی محدودتر و افسردگی بیشتری را تجربه می کنند. رشد شناختی و سازگاری اجتماعی کودکان با عقب ماندگی ذهنی بستگی به این دارد که آنها از نظر هیجانی و عاطفی ثبات داشته باشند و این امر بستگی به ارتباط مناسب بین اعضای خانواده و بخصوص پدر و مادر، تعامل اجتماعی والدین و نبودن تعارض در بین آنها دارد (مینک و مایرز[27] به نقل از جردن 1972)

5- خشـم

گاه دشواری نگهداری و مراقبت از کودک عقب مانده ذهنی موجب ایجاد بحران هایی می شود. این مسأله به خصوص در مورد پدر و مادرانی مصداق پیدا می کند که بیشتر از حد معمول تحریک پذیر هستند، زیادتر از اندازه فعالیت کرده و یا در شرایطی بسر می برند که کنترل رفتارهای آنها به سادگی ممکن نیست. در این موارد نتیجه آن می شود که کودک عقب مانده به عنوان وسیله تخلیه عاطفی پدر و مادر مورد استفاده قرار گیرد و والدین ناراحتی های خود را با فریاد کشیدن بر سر کودک مرتفع می سازند (میلانی فر، 1370)

هر شخص مفهومی از عدالت را دارد که وی را قادر می سازد بدون اضطراب و ترس در جامعه به زندگی خود ادامه دهد. یک رویداد غیرقابل پیش بینی، مانند داشتن فرزندی دچار نقص، امنیت فرد را تهدید می کند. هر گاه حساسیت های فرد درباره نظم از هم گسیخته شود، ناکامی حاصل خواهد شد. ناکامی، پریشانی، پرخاشگری، عصبانیت و آزردگی همه کلماتی هستند که در هر زمان به موازات خشم و غضب توسط والدین با کودک عقب مانده ذهنی عنوان می شود. دیر زمانی است که روان شناسان نشان داده اند ناکامی به احساسات پرخاشگرانه منتهی می گردد. پدر و مادری که از طریق تولد کودکی با عقب ماندگی ذهنی ناکام شده، در بسیاری از زمینه ها احساس خشم می کنند (سعیدی، 1367)

6- مشکلات زناشویی

این نوع مشکلات معمولاً به علت اضطراب و تشویش پدر و مادر بروز می کند. هر یک از والدین یکدیگر را برای وضعیت کودک مقصر می شناسد و این عمل احتمالاً آگاهانه و یا ناآگاهانه صورت می گیرد. در بعضی از خانواده ها، ممکن است ارتباط زناشویی حتی قبل از وجود کودک عقب مانده ذهنی دچار شکنندگی شود ولی وقتی کودک عقب مانده ذهنی بدنیا می آید ارتباط بین والدین بدتر می شود. فاربر[28] به نقل از ملک پور (1369) عنوان می کند که به نظر می رسد سازگاری با کودک عقب مانده ذهنی نیاز به ارتباط قوی بین والدین در ابتدا باشد. راس[29] (1974) نیز عنوان می کند که هر چه اختلاف زناشویی بین والدین کمتر باشد والدین درباره آینده کودک عقب مانده ذهنی خود مانند آموزش، تصمیم بهتری می توانند بگیرند (ملک پور، 1369)

باید پذیرفت که معمولاً افراد عقب مانده ذهنی خصوصاً در سنین خردسالی، احتیاج به توجه و مراقبت بیشتر دارند و مادر به طور طبیعی این مسئولیت را می پذیرد. ولی همین امر موجب می گردد که پدر خانواده احساس می کند همسرش دیگر توجهی به او ندارد و در نتیجه پدر خانواده احساس انزجار و دشمنی به همسر و کودک عقب مانده ذهنی خود می کند (بلاک[30] ، 1976)

نوع احساسی که والدین نسبت به کودک دارند می تواند به خودشان برگردد. علاوه بر این محدودیت های اجتماعی که والدین در زندگی پیدا می کنند. می توانند منجر به احساس خصومت و همچنین اضطراب بیشتر در آینده گردد. این احساس ممکن است بر روی سایر افراد خانواده اثر بگذارد که در نتیجه اشکالات زناشویی بیشتر را بدنبال می آورد که احتمالاً منجر به در هم شکستن خانواده می گردد (داورمنش ، 1368)

فاربر[31] عنوان می کند که حضور کودک عقب مانده ذهنی در خانواده مانع از ادامه زندگی طبیعی خانواده می شود. زندگی مشترک را می توان از آغاز ازدواج و ادامه آن طی مراحل متوالی مشخصی در نظر گرفت که تحت تأثیر جوان ترین کودک خانواده قرار می گیرد. زیرا این جوان ترین کودک است که تا حدی رفتار والدین را محدود می سازد. کودک عقب مانده که در واقع به رغم جایگاه سنی او در بین کودکان، جوان ترین عضو خانواده است، ممکن است هیچگاه بیش از دوره ما قبل نوجوانی افراد عادی رشد نکند ( به نقل از ملک پور ، 1369)

مراحلی که والدین کودکان عقب مانده ذهنی در سازگاری [32]طی می کنند

آگاهی از عقب ماندگی ذهنی می تواند واکنش های عاطفی مختلفی ایجاد نماید. واکنش های عاطفی ممکن است به صورتهای متفاوت بروز نماید. چنین ضربه و بحرانی قادر است به کاهش نیروی روانی و جسمانی فرد منجر گردد

داشتن کودک عقب مانده ذهنی نشانگر تنش شدید در والدین است که باید خود را با آن تطبیق دهند. با این وجود بسیاری از والدین در مقابله با این تنش به روشی سازنده موفقیت پیدا می کنند. آنان واقعیت وضعیت کودک خود را می پذیرند و با مشکلات حاصله از این موفقیت به روشی که برای کودک مفید است عمل می کنند. باید توجه داشت تنها هنگامی می توان به کودک عقب مانده ذهنی کمک نمود که افراد بزرگسال قادر به قبول وضعیت موجود بر اساس شناسایی واقعی از استعدادها و توانایی های او باشد(ملک پور، 1369)

انتظاری که از والدین با کودک عقب مانده ذهنی می رود از توقعی که از والدین بهنجار مورد انتظار است بیشتر نیست. حتی دست یابی به این هدف محدود نیز در شرایطی که کودک عقب مانده ذهنی است و بویژه اگر معلولیتها از نوعی باشد که به ناکامی فزاینده روبرو گردد بسیار مشکل است

مراحلی که والدین با کودک عقب مانده ذهنی طی می کنند عبارتند از

1- مرحله آگاهی از خطر[33]

در جریان این مرحله والدین کودک عقب مانده ذهنی در یک حالت شوک و ناباوری فرو خواهند رفت. در این مرحله است که واکنش هایی برای مقابله با فشار روانی در آنان پدیدار می شود. این واکنش ها می توانند شامل جستجوی راههایی برای کاهش شدت بحران و آثار زبان بخش آن باشند. والدین در اثر آگاهی از عقب ماندگی ذهنی کودک خود حیرت زده می گردند. کودک عقب مانده ممکن است مشکلات والدین را بیشتر کرده و مشکلات جدیدتری را در والدین بوجود آورد (برنشتاین[34]، به نقل از دایسون [35]، 1992)

کوشش های اضافی ممکن است واکنشهای یک والد تقریباً نااستوار را شدت دهد و ایجاد واکنش های آسیب شناسی کند. علت عمده چنین واکنشی در والدین وجود کودک عقب مانده ذهنی به تنهایی نیست، بلکه به علت حالات روانی شدید خود والدین است (باروف[36] به نقل از داورمنش، 1370)

والدینی که کودک عقب مانده ذهنی در خانه دارند، مشکلاتی را تجربه می کنند و اغلب برای ارضای تمایلات و مراقبت از کودک عقب مانده ذهنی، سختی هایی را متحمل می شوند. والدین ممکن است دانش کافی در مورد ماهیت عقب ماندگی کودک و توانائیهای او نداشته باشند. همچنین ممکن است مراکز خدماتی برای کمک به والدین جهت آموزش به فرزندان آنها به راحتی در دسترس نباشد. خود خانواده ممکن است قدرت کافی جهت رویارویی با این پدیده را نداشته باشد (کلمان[37] به نقل از ملک پور، 1369)

روزن [38]( به نقل از ترغیبی 1375) ویژگی مرحله آگاهی از خطر را چنین عنوان می کند. وقتی اغلب خانواده ها به کلینیک برای تشخیص می آیند از اینکه کودکشان به مشکلی دچار است آگاهند. اما ممکن است علتهای دیگری را برای این مشکل عنوان کنند. بسیاری از والدین به کری کودک مظنون می باشند، زیرا گفتار کودک به تأخیر افتاده است. بعضی ها از مسائل انضباطی و رفتاری شکایت دارند و گروهی نیز به سبب تنهایی کودک و اینکه فاقد دوست است، دچار مشکلند.  ناتوانی های جسمی وپیشرفت کند در مدرسه، والدین نگران را برای کمک به کلنیک مِِِی کشاند ( ملک پور 1369)

والدینی که خود عقب مانده ذهنی نیستند، اغلب کندی ذهن کودک را همراه با یک احساس عمیق سردرگمی و شوک درک می کنند. رؤیاهای آنها در باب آینده فرو می پاشد، احساساتشان درباره کفایت کودک به طور جدی و آشفته و متزلزل می گردد. بسیاری یک واکنش اندوه بار را طی زمان که حتی ممکن است از دیگران کناره گیری کنند تا با غم خود تنها باشند، تجربه کنند. گاه ممکن است والدین از اینکه امید خود را برای داشتن یک کودک سالم از دست داده اند سوگوار می شوند. فشار روانی معمولاً در این مرحله مانع از آن می شود که والدین از تفکر منطقی و فکر خلاقانه استفاه کنند. والدین در مورد اینکه فرزند آنها در آینده چه کسی و چه چیزی برای آنان خواهد شد رؤیاها و خیالهایی را دارند. غالباً چنین رؤیاهایی بسیار مشخص هستند و برای آینده والدین وعده های بزرگی را دربردارند. انتظار تولد یک کودک تجربه ای است که افراد را عمیقاً به جنب و جوش می آورد. نیازهای ارضاء نشده و آرزوهایی در مورد آینده که کودکان بتوانند آنان نیازها را ارضا کنند. بنابراین وقتی والدینی صاحب کودک عقب مانده ذهنی شوند آرزوها و امیال خود برباد رفته می بینند و دچار شوک می شوند (بیکر[39] و همکاران، 1991)

2- مرحله مقاومت:[40]

در این مرحله سعی می شود تغییرات مرحله قبل جبران شود به طوریکه برای والدین حالت شوک و حیرت وجود ندارد و والدین سعی می کنند به کمک این مرحله با فشار روحی ناشی از مرحله قبل مقابله نمایند. در همین مرحله است که فرد به تصمیم گیری و عمل نمودن قادر می شود

سرانجام، خانواده کودک عقب مانده ذهنی باید با این واقعیت که او عقب مانده ذهنی است روبرو شود. دست یابی به این شناخت ممکن است ناگهانی یا تدریجی باشد. ممکن است والدین در آغاز تولد متوجه عقب افتادگی ذهنی کودک شوند و یا اینکه تا هنگام مدرسه این امر ناشناخته بماند. تقریبا برای تمام خانواده ها، هنگامی که کودک به سن هفت یا هشت سالگی می رسد، این حقیقت تا حدی آشکار شده است. اغلب والدین، بتدریج و همراه با اندوه شرایط و موقعیت کودک را درک می کنند. بسیاری وقت، انرژی و پول زیادی را صرف یافتن یک تشخیص قابل قبول یا درمان کودک می کنند (رابینسون به نقل از ماهر 1366)

والدین باید بدانند که کودک عقب مانده ذهنی آنها هرگز به طور نرمال نخواهد شد و هیچ وقت به طور کامل رؤیاهای والدین برآورده نمی شود و بنابراین باید مراقبت بیشتری نسبت به کودک ارائه دهند. یکی از تجارب آسیب زا این است که والدین نمی توانند با مسئله عقب ماندگی ذهنی کودک سازگار شوند. عده ای از والدین هستند که برای بهبودی و درمان کودک از یک پزشک به پزشک دیگر و به مراکز درمانی متعدد مراجعه می کنند و یا از داروهای مختلف استفاده می کنند و امیدوارند که کودکشان طبیعی و نرمال شود (کلمان[41]، 1956)

والدین کودک عقب مانده باید ناتوانی او را بپذیرند و در جهت سازکاری به وی کمک کنند. آنان باید از یک سو از اهدافی که دست یابی به آنها مشکل است بپرهیزند و از سوی دیگر درک کند که کودک نیز می تواند کارهای زیادی را انجام دهد و به او کمک کنند تا نیازهای خود را با حوزه های محدود فعالیت ارضا کنند. اگر چه کودک نمی تواند از نظر تحصیلی مطلوب باشد، اما مهارتهای فردی و حرفه ای بسیاری وجود دارد که او می تواند در آنها مهارت پیدا کند (بکمان[42]، 1983)

اگر کودک در روابط خانوادگی احساس امنیت کند و اگر بداند که والدین از او مراقبت می کنند و از پیشرفت او راضی هستند، به آنها در جهت ایجاد سازگاری با دنیای خارج به میزان زیادی کمک خواهد کرد. پذیرش یک حقیقت، یعنی پذیرش محدودیت قدرت ذهنی، کلید اساسی بهداشت روانی و شایستگی اجتماعی تمام کودکان عقب مانده ذهنی به ویژه گروه مرزی است (ملک پور، 1369)

مرحله مقاومت مرحله ای است که به والدین کودک عقب مانده ذهنی کمک می کند تا راه حل های موقتی را پیدا کرده تا بدین وسیله از فشارهایی که تحمل می کنند کاسته شود. وسایلی که در مرحله مقاومت به شخص کمک می کند تا با فشار مقابله نماید، مکانیزمهای دفاعی[43] گویند. مکانیزمهای دفاعی وسایلی هستند که به والدین کودک عقب مانده کمک کرده تا رفتار خود را که در آنان اثر نگرانی و شوک حاصله از آگاهی نسبت به عقب ماندگی کودک در آنها بوجود آمده است تعدیل نمایند و از فشار روحی کاسته شود(ملک پور، 1369)

تولد کودک عقب مانده ذهنی می تواند عملی برای ایجاد تشویض و نگرانی اعضاء خانواده باشد. باید توجه داشت که استفاده از مکانیزمهای دفاعی جنبه مرضی نداشته و هر فردی که به نوعی تحت فشار قرار گیرد ناگزیر به استفاده از این مکانیزمها به منظور کاهش نگرانی می باشد

مکانیزمهای دفاعی والدین با کودک عقب مانده ذهنی

[1] Mental Retardaion

[2] Mental Retardation

[3] Caneer

[4] Inhelder

[5] Educable

[6] Nelson

[7]Israel

[8] Trainable

[9] Maccobin and Patterson

[10] Sereverly Retarded

[11] Nelson and Israel

[12] Bekman

[13]Dalton and Epstein

[14] Grebler

[15] Cernic

[16] Frid

[17] Raten and Smith

[18] Wilcox

[19] Beckman

[20] Blacher

[21] Berkowitz

[22] Mayersom

[23] Bail

[24] zuk

[25][25] Wolfnsberger

[26] Hunt

[27] Mink and Meyers

[28] Farber

[29] Ross

[30] Blake

[31] Farber

[32] Coping

[33] Alarm state

[34] Bernstein

[35] Dyson

[36] Baroff

[37] Kelman

[38] Rosen

[39] Baker

[40] Resistance

[41] Kelman

[42] Bekman

[43] Dcfense Mechanisms


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود سیری در زندگانی بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله نقش نور و رنگ در شیشه و تأثیر آن ها در ارسی خانه های سنتی در pdf دارای 18 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله نقش نور و رنگ در شیشه و تأثیر آن ها در ارسی خانه های سنتی در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله نقش نور و رنگ در شیشه و تأثیر آن ها در ارسی خانه های سنتی در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله نقش نور و رنگ در شیشه و تأثیر آن ها در ارسی خانه های سنتی در pdf :

چکیده:

ارسی پنجره هایی با شیشه های رنگی است که نور را در رنگ های متغیر و متنوع از خود عبور میدهدو جلوه طرحی را با نور روی طرح دیگر می اندازد که خاص جهان اسلام و منحصر به فرد بوده است. این هنرخارق العاده از نقطه نظر هنر و معماری نمونه با ارزشی تلقی شده است. بسیاری از پژوهشگران ایران در این زمینه نوشته ها و توصیفات زیادی را به رشته تحریر درآورده اند، اما در لابه لای کتب و مقالات ارایه شده کمتر به چرایی پدید آمدن این عناصر توجه شده است. آیا تنها دلیل ساخت این ارسی ها فقط بخاطر جنبه ی زیبایی آن بوده و یا اینکه باید به دنبال دلایل دیگری بود.سؤال اصلی این تحقیق تاثیر شیشه های رنگی و نور عبوری رنگی در ارسی ها می باشد.آیا از ارسی ها و شیشه های رنگی باز هم میتوان در فضاها و خانه ها استفاده کرد؟آیا با احیاء دوباره شیشه های رنگی می توان گامی در جهت حفظ این هنر ارزشمند در معماری امروزی برداشت؟آیا ایجاد ارسی ها و ترکیب آن ها با شیشه های رنگی به جای شیشه سفید دلیل خاصی دارد؟سعی بر آن بوده که با کنکاش در متون قدیم و جدید گامی هر چند کوچک جهت شناخت ارسی ها و علل ترکیب شیشه و نور و رنگ برداشت.با مطالعات انجام شده بایستی اذعان نمود که همواره این عنصر معماری به عنوان یک عنصر زیبا و تزئینی و همچنین بخاطر ایجادمحرمیت،خواص صوتی، و رنگ درمانیمورد استفاده هنرمندان ایرانی قرار گرفته است. که این دلایل را میتوان از علل عمومی و بعضاً مشترک در ارسی ها دانست.

واژگان کلیدی: ارسی ، رنگ درمانی ، عالم مثل، خانهایرانی

مقدمه

انسان از دیرباز تا به امروز به دنبال زیبایی هایی بوده تا او را از جهان ماده جدا کند و به عالم مثل(خیال) ببرد.و این هنر و زیبایی بیشتر در مکان هایی به کار گرفته میشد که جدا از فضای سکونت او بوده است.یکی از این عناصر هنری زیبا استفاده از شیشه های رنگی و نورهای رنگی بوده است.رنگ به عنوان یک نماد در زندگی روزمره مردم دیده می شود.رنگ ها مفاهیم مختلف و تاثیرات متفاوتی بر روی روان و احساس انسان دارند و گاها از آنها برای درمان ،با عنوان رنگ درمانی استفاده میشود. از دیگر نتایج مثبت شیشه های رنگی میتوان به احساس ارامش و رفع تنش های محیطی اشاره کرد. به وجود آوردن شیشه رنگی برای اولین بار به احتمال قوی به صورت تصادفی صورت گرفته است.استفاده از این شیشه ها در جهان در پنجره ی کلیساها بوده که اوج تصویر پردازی با استفاده از شیشه های رنگی است.در جهان اسلام استفاده از این هنردر ارسی ها شکوفا شده است و ترکیبی زیبا از نور و رنگ و چوب را به نمایش می گذارد. هنر ایرانی،هنری سرشار از از نبوغ اصیل ایرانی است که در غریزه او است و برگرفته از فرهنگ های دیگر نیست.یکی از هزاران هنر معمار ایرانی استفاده از شیشه های رنگی در”ارسی”می باشد.ارسی در معماری ایرانی درتعداد گسترده ای از خانه های سنتی استفاده شده است، اما مانند سایر عناصر یا آرایه های معماری مورد توجه قرار نگرفته است.زمان شروع هنر ارسی سازی و قرار گرفتن این عنصر زیبا در خانه ی ایرانی به دوران صغوی باز می گردد و در دوره های زندیه و قاجاریه نیز مورد توجه واقع شده است.در این دوره ها از ارسی در همه ی خانه های سنتی استفاده نمیشده و مختص عموم مردم نبوده است،بلکه برای افرادی که توانایی مالی داشته به عنوان یک عنصر زیبا و تزئینی استفاده می شده ولی استفاده از آن فقط بخاطر جنبه زیبایی آن نبوده و از لحاظ محرمیت،خواص صوتی، و تاثیر رنگ های شیشه های ارسی بر روی روان انسان و نور عبوری رنگی آن،مورد استقبال مردم آن دوره ها بوده است.ارسی در مساجد،حسینیه ها و کاخ ها نیز استفاده می شد.بنابراین ارسی آنطور که باید شناخته نشده است و دیگر استفاده ای از آن ها در ساخت بناهای جدید نمی شود و این هنر زیبا که ریشه در نبوغ معمار ایرانی داشته،در خانه ها و معماری امروزه به فراموشی سپرده شده است. تحقیقات نگارنده نشان میدهد که با اینکه مطالعات زیادی در زمینه ارسی انجام شده و به بررسی نمونه های موردی زیادی از ارسی پرداخته شده است،اما به حکمت استفاده از شیشه های رنگی در ارسی ها و جزئیات ارسی ها دقت نشده است. امروزه در کشورهای مختلف جهان و در جای جای ساختمان های ساخته شده در دنیا از شیشه های رنگی در ساختمان ها و فضاهای عمومی ، بخصوص در کلیساها استفاده شده و بر تاثیرات شیشه های رنگی آگاه هستند ولی در معماری جدید ایرانی هیچ اهمیتی به این هنر زیبا داده نمیشود.باشد که با معرفی این هنر شگفت انگیز،گامی در جهت استفاده مجدد حتی با شکلی متفاوت صورت بگیرد. این پژوهش به صورت توصیفی و بر مبنای روش کتابخانه ای انجام شده است. و در روش کتابخانه ای به طور عمده از دست نوشته ها و مدارک مکتوب مرتبط با هنر ارسی سازی و شیشه های رنگی استفاده شده است.

نور و رنگ

“ماده،نور خاموش است; وقتی که نور دست از نور بودنش بر دارد ماده می شود.در سکوت،تمایل بودن نهفته است بودن برای چیزی.در نور نیز تمایل بودن نهفته است،بودن برای خلق کردن چیزی”(گروتر،”(449:1388لویی کان ” »معماری بازی اگاهانه،صحیح و شکوهمند حجم هایی است که در زیر نور با یکدیگر در امیخته اند.«این جمله گفتار معمار مشهور فرانسوی،لوکوربوزیه (1937)است وتا کنون بار ها به عنوان یکی از تعریف های پایه ای معماری نقل شده است.معمار،همانند

هر هنرمند یا صنعتگر دیگر،به ابزار خود مینگرد.شاعر به واژه ها،اهنگ ساز به نت ها و معمار،بیش از هر چیز به نور توجه دارد.مواد،جنسیت ها و نقوش پس از تبدیل شدن به نور است که به کمک چشم درک میشوند.بنابراین،گوهر معماری نور است و منبا اصلی ان نور خورشید. (افشار نادری، (1381

پنجره ها در اغاز هیچگاه وسیله ی دید نبودند.نور می توانست از پنجره ها به درون بتابد اما نه امکان نگاه از پنجره به خارج وجود داشت و نه به عکس،پنجره در اغاز از صفحات بسیار نازک سنگی ساخته شد.مثلا سنگ مرمر و سفید و بعد ها از شیشه های مات،ایجاد نوعی جدایی بین درون و بیرون از نظر گرما و سرما که در عین حال امکان ازادی دید را بدهد ،به دلیل تکنیک و مصالح ممکن نبود،اما این نوع آزادی دید امروزه در همه جا مطلوب نیست،در معماری ممالک عربی شبکه های ریز چوبی که در مقابل پنجره قرار می گیرد یکی از عناصری است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.با استفاده از این شبکه ها می شود بیرون را دید بدون اینکه بیننده دیده شود.فرهنگ اسلامی این شبکه هارا با خود به اسپانیا اورد و از انجا به امریکا جنوبی برده شد.اسلام چنین نوعی از حجاب را به شرق هم برد و در هندوستان نمونه های سنگی ان دیده می شود. (گروتر،(462 : 1388

-3نقش نور در شیشه های رنگی

بعضی از نویسندگان با نمادگرایی عرفانی به نظارت دقیق منابع و بازی با نور در معماری اسلامی تاکید ورزیده اند.نور در نظر این نویسندگان نماد وحدت الهی است معتقدند که ” هنرمند مسلمان در انتقال ماده باید از نوسان و ارتعاش نور بهره بگیرد”نور در معماری اسلامی علاوه بر بعد مذهب کارکردی دوسویه داشت:سایر عناصر تزئین را مشخص می کرد و نقوش ازآن مایع می گرفت.عناصر معماری در بناهای اسلامی و مواد تزئین آن طوری شکل میگرفت که نور را منعکس،منکسر و منتقل می کرد. نور با این مفهوم همچون آب به تزئین معماری اسلامی کیفیتی پویا می بخشد و نقوش،اشکال و طرح ها به درون زمان میکشید.روز که فرو می نشست اشکال بر طبق زوایای نور و سایه،مثال یک کالیدوسکوپ تغییر می یافت.به محض اینکه نور از لابه لای مشاربیه های چوبی،جداره های گچی و مرمری از شیشه های منقوش پنجره ها رد می شد نقوش را بر روی سطوح پشتی و داخلی نمودار می ساخت و پوششی زمان مند متغیر از رنگ و سایه پدید می آورد.رشته جلوه هایی که در معماری اسلامی از راه چندگونگی جداره های نور پدید می آمد،خارق العاده بود.انگیزه اصلی این نوع جلوه ها باید از شگردهای مشابه موجود در جهان کلاسیک متاخر منشا گرفته باشد چون در این دوره از پنجره ها و جداره هایی با طرح هندسی استفاده می شده است.اما جلوه طرح که با نور روی طرح دیگر می افتاد خاص جهان اسلام و منحصر به فرد بود. (میشل،173: 1391 ).نمونه زیبایی از این نورپردازی را در مسجد نصیر الملک شیراز میتوان دید(تصویر .(1در این بنا تابش نور از بین شیشه های رنگی خرد شده محیط را متبرک کرده است.گویی ملاحظه شأن و منزلت انسان و تاکید بر فضیلت آن دارد و می خواهد غم درون انسان را به فراموشی سپارد.(پور عبداالله،.(284: 1389شیشه های رنگی چیده شده درون مشبک های چوبی،با طرح پرکار هندسی،یکی دیگر از روش های نور پردازی جادویی فضای داخلی ساختمان هستند،خصوصا که فضای درون نیز به خودی خود به لحاظ نقش و رنگ کانلا غنی است.زیبایی شناسی ایرانی به عبارتی زیبایی شناسی »تاکید« و »اغراق«است.در مسجد وکیل شیراز (تصویر .(2نقش حاصل از تابش نورهای رنگی بر فرش های الوان و پرنقش و نگار خوانیی نقوش را کاهش می دهد و به جای آن حس سیراب شدن از پیام های بصری را القا می کند. (افشار نادری،


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله در مورد انواع سازوکار زمانبندی متغیر سوپاپها در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق بررسی مفهوم تشدید مجازات درحقوق کیفری ایران در pdf دارای 40 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق بررسی مفهوم تشدید مجازات درحقوق کیفری ایران در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه دانلود تحقیق بررسی مفهوم تشدید مجازات درحقوق کیفری ایران در pdf

چکیده    
مقدمه    
اعمال مجازاتی اشد از مجازات مورد حکم    
تعددمعنوی (اعتباری)    
تعدد مادی(واقعی)    
تکرار جرم     
مجازات؛یعنی چه؟    
جرم از منظر قانون    
تعدّد جرم    
منابع    

بخشی از منابع و مراجع پروژه دانلود تحقیق بررسی مفهوم تشدید مجازات درحقوق کیفری ایران در pdf

1_ مجموعه قوانی جزایی و رویه های قضایی تا پایان خرداد ماه 1336, تدوین اداره دادرسی ارتش (ص667)

2_ همان مرجع (ص668)

3_ همان مرجع (ص673)

1_ همان مرجع (ص664)

2_ همان مرجع (ص664)

3_ احکام شماره 1044 مورخه 31/3/1320 و 2011 مورخه 31/6/1319 شعبه 5و516 مورخه 28/2/1321 شعبه 6و 3072 مورخه 28/9/1319 شعبه 2 دیوانعالی کشور

4_ مجمعه حقوقی, سال اول, شماره 20 (ص 34)

1_ حکم شماره 853/20 مورخه 2/9/1372 شعبه 20 دویانعالی کشور

2_ ماده 83 : در صورتیکه جاعل شخصاً از سن مجعول استفاده نماید حسب مورد به اشد مجازات مندرج در مواد فوق محکوم میشود

3_ حکم شماره 1172 مورخه 4/9/1325 شعبه 5 دیوانعالی کشور

1_ مجموعه قوانین جزایی و رویه های قضایی تا پایان خرداد ماه 1336, تدوین اداره دادرسی ارتش, (ص664)

2_ همان مرجع (ص673)

3_ مجموعه قوانین جزایی و رویه های قضایی تا پایان خرداد ماه 1336, تدوین اداهر دادرسی ارتش, (ص670)

1_ همان مرجع (ص675)

2_ همان مرجع(ص663)

1_ همان مرجع (ص662 و 663)

1_ جهت آشنایی بیشتر پیرامون تخفیف مجازات در قانون مجازات عمومی رجوع کنید به دکتر علی آزمایش, رویه قضایی در امر تخفیف کیفر, مهنامه قضایی, سال پنجم (1339), شماره 55 تا 59

2_ جهت آشنایی باانواع جرائم و مجازاتها درقانون مجازات عمومی مصوب 1304 , رجوع کنید به مواد 7 تا 12 قانون مذکور

1_ جهت اطلاع بیشتر پیرامون انواع جرائم و مجازاتها در قانون مجازات عمومی مصوب 1352 رجوع کنید به مواد 7 تا 14 قانون مذکور

1_ ماده 22 قانون مجازات اسلامی مصوب 1370 از این حیث همانند ماده 35 قانون راجع به مجازات اسلامی و در آینده پیرامون ان بحث خواهیم کرد

1_ فرج الله قربانیو مجموعه آراء وحدت رویه دیوانعالی کشور, جزایی, از سال 1328 تا 1370, (ص403)

1_ مطابق ماده 17 قانون مجازات اسلامی: مجازات بازدارنده,تادیب یا عقوبتی است که از طرف حکومت به منظور حفظ نظم و مراعات مصلحت اجتماع در قبال تخلف از مقررات ونظامات حکومتی تعیین میگردد از قبیل حبس, جزای نقدی, تعطیل محل کسب, لغو پروانه و محرومیت از حقوق اجتماعی و اقامت در نقطه یا نقاط معین و منع از اقامت در نقطه یا نقاط معین و مانند ان

1_ مجازات مقرر در ماده 76 قانون تعزیرات, شلاق تا 74 ضربه است

1_ به نظر میرسد لفظ عدم در رای فوق الذکر زائد باشد

1_ مجله قضایی و حقوقی دادگستری جمهوری اسلامی ایران, سال سوم, شماره 9, زمستان 72 (ص156 و 157)

چکیده

هدف از پژوهش حاضر، بررسی مفهوم تشدید مجازات درحقوق کیفری ایران است. بنابراین سعی بر پاسخ دادن به این سوالات است که آیا در صورت تشدید باید به حداکثر مجازات قانونی اکتفا نمود یامی توان از حداکثر مجازات هم پارافراتر گذاشت؟ در حال حاضر مجازات اشد چیست؟ کیفیت تشدید در تعزیرات و غیر تعزیرات چگونه است؟ رساله حاضر با استفاده از روش کتابخانه ای انجام گرفته و دردوبخش کلی تنظیم شده است. بخش اول کلیات مربوط به تحقیق را در دوفصل بیان می کند، فصل اول به مفهوم و اهداف مجازات وفصل دوم به سابقه تاریخی تشدید مجازات در دورانهای مختلف اختصاص دارد. در ادامه این فصل، کیفیات مشدده و طبقه بندی کیفیات مشدده مورد بحث قرار می گیرد. بخش دوم که دربرگیرنده علل عام و خاص تشدید مجازات است، در دوفصل تدوین شده است. در فصل اول این بخش، علل عام تشدید مجازات و در فصل دوم، علل خاص تشدید مجازات بیان می شود. براساس نتایج به دست آمده از تحقیق، درقانون مجازات عمومی قبل از انقلاب اسلامی، برای تشدید مجازات مرتکبین تکرار جرم، معبار قابل قبولی وجحود داشت، اما این معیار درقوانین کیفری بعد از انقلاب به چشم نمی خورد که همین امر، مشکلاتی را درنحوه صدور احکام کیفری به وجود آورده است. دادگاههادرحال حاضر، ازرویه واحدی پیروی نمی کنند و هرقاضی باتوجه به شرایط، میزان تشدید را تعیین می کند، که این امر خلاف موازین حقوقی است، چراکه زمینه سوء استفاده احتمالی برخی قضات رافراهم می کند. کسانی که با مجازات بیش از حداکثر قانونی مخالفت می کنند به اصل قانونی بودن جرم و مجازات تمسک می جویند. علیرغم اینکه نظر مخالفین منطقی است اما نباید برای حفض یک اصل به موضوع دیگری که عدالت کیفری است، خدشه وارد شود. پیشنهاد نگارنده دراین زمینه این است که همانند شیوه ای که درقانون مجازات عمومی قبل از انقلاب تعیین شده بود باید حدیقفی برای مجازات قائل شد. یعنی درصورت تکرار جرم، دادگاه به مجازاتی بیش از حداکثر مجازات قانونی حکم کند که از یک سوم حداکثر مجازات تجاوز نکند. درحال حاضر مجازات اشد مشخص نیست و هیچ معیار قانونی در این زمینه وجود ندارد، درحالیکه درقانون مجازات عمومی سابق، مجازات را به جنایت، جنحه و خلاف تقسیم کرده بود که این مجازاتها درطول هم قرار داشتند و تعیین مجازات اشد قابل تشخیص بود. بعد از انقلاب اسلامی، قانونگذار، مجازاتهارا به حدود، قصاص، دیات، تعزیرات و مجازات بازدارنده تقسیم نموده است که سه نوع اول ثابت است و نمی توان گفت که کدامیک اشد است. این مشکل در خصوص مجازات تعزیری نیز صادق است. یکی از راه حلهایی که دراین زمینه وجود دارد، واگذار کردن مجازات اشد به نظر عرف است اما این راه حل منطقی به نظر نمی رسد. پیشنهاد می شود با توجه به شرایط و خصوصیات متهم، مجازات اشد به صورت موردی تعیین شود[1]


مقدمه

جرم اعمال مجازاتی اشد از مجازات مورد حکم ابتدا در ماده 132 قانون عمومی سابق پیش بینی و سپس در ماده 59 قانون تعزیرات قبلی چایگزین آن گردید. در این ماده آمده است هر مستخدم یا مامور دولت که محکوم را سخت تر از مجازاتی که مورد حکم است مجازات کند یا امر به آن نماید و یا جزایی دهد که مورد حکم نبوده است در صورتی که این عمل موجب قصاص یا دیه باشد عامل یا آمر حسب مورد محکوم به آن می شود و الا به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد و اگر اقدام مستخدم مزبور متضمن جرم دیگری نیز باشد مجازات همان جرم نیز درباره او مجری خواهد شد. مکره به قتل از این ماده مستثنی است )

با توجه به اینکه در قانون مجازات عمومی سابق نوع جرائم بر حسب میزان مجازات به جنایی و جنحه و خلاف تقسیم شده بود و در قانون مجازات اسلامی عبارت ( در صورتی که این عمل موجب قصاص یا دیه باشد عامل یا آمر حسب مورد به آن مجکوم می شود و الا ; رابه مقررات جدید اضافه و از طرف دیگر تاکید گردید که مکره به قتل از این ماده مستثنی است )

درسال 1375 قانونگذار حدید همین متن را با جزیی تغیرات و آنهم از نظر اعمال مجزات در ماده 579 قانون مجازات اسلامی بازنویسی نمود: ( چنانچه هریک از مآمورین دولتی محکومی را سخت تر از مجازاتی که مورد حکم است مجازات کند یا مجازاتی کند که مورد حکم نبوده است به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد و چناچه این عمل به دستور فرد دیگری انجام شود فقط آمر به مجازات مذکور محکوم می گردد و اگر اقدام مزبور متضمن جرم دیگری نیز باشد همان جرم حسب مورد نسبت به مباشر یا آمر اجرا خواهد شد )

در این ماده ملاحظه می شود که

اولآ مقررات آن بیشتر ناظر به اشخاصی است که احکام صادره از طرف مراجع قضایی را که قطعی شده است مجری می دارند و این افراد غالبآ از مستخدمین و مآمورین دولتی اعم از قضایی و غیر از قضایی است. زیرا به موجب مقررات ماده 478 قانون آیین دادرسی کیفری قبل از اجرای حکم مقام قضایی باید تعلیمات لازم را به مآمورین دولتی داده ونظارت کامل در صحت اجرا وعدم تعطیل آن بنماید. بالاخص به اینکه امروزه اجرای مجازاتهایی چون رجم وصلب و قطع و یا نقص عضو این نظارت را می طلبد تا مآمورینی جهت اجرای آن گمارده شوند که آشنا به مقررات و قواعد قانونی بوده و بی جهت عضوی را بیش از میزانی که در حکم مقرر شده ناقص ننمایند و یا در اجرای حکم رجم از پرتاب قلوه سنگ و پاره آجر توسط اشخاصی که در مراسم رجم حضور دارند چلوگیری به عمل بیاورتد

ثانیآ : عمل مرتکب درواقع فعل مثبت مادی خارجی استزیرا مآمور دولت با وجود حکم صادره از طرف مقام صلاحیتدار امر به اعمال مجازاتی شدیدتر از مجازات مقرر شده در حکم کرده و یا اصولا مجازاتی که مورد حکم نبوده است به مورد اجرا می گذارد. در این مورد حتی اداره حقوقی قوه قضائیه خاطر نشان می سازد که : مقامات مجری حکم فقط می توانند احکام صادر شده را اجرا و یا در مواقع خاص از اجرای آن موقتا خودداری و تقاضای تجدیدنظر نمایند و حق مداخله در تآمین مآخوذه و تغییر و تبدیل آن را ندارند

ثالثآ : تفاوت عمده ای که بین مقررات ماده 59 قانون تعزیرات سابق با مقررات ماده 579 قانون مجازات اسلامی فعلی وجود دارد در این است که در سابق اگر عمل مرتکب موجب قصاص یا دیه بود عامل یا آمر فقط محکوم به قصاص یا دیه بود عامل یا آمر فقط محکوم به قصاص یا پرداخت دیه شده و علاوه بر آن مجازاتی نسبت به آنها به مرد اجرا گذاشته نمی شد و اگر عمل ارتکابی منجر به قصاص عضو ویا جرمی که مستوجب پرداخت دیه باشد نمی شد در این صورت عامل یا آمر به مجازات حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می شد

در مقررات جدید در صورتی که مآمور دولتی محکومی را از سخت تر از مجازاتی که مورد حکم است و مجازات کند یا مجازاتی نماید که مورد حکم نبوده است در این صورت به مجازات حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد و چناچه این عمل موجب قصاص یا دیه باشد مباشر جرم علاوه بر میزان حبس مقرره به قصاص یا پرداخت دیه نیز محکوم خواهد شد و مجازات آمر فقط  حبس از شش ماه تا سه سال است. بدین ترتیب ملاحظه می شود که قانونگذار علیرغم سعی در وضع یک قاعده عام الشمول در مسئولیت کیفری آمر و مآمور در برخی از جرائم منجمله مواد 578 و 579 قانون مجازات اسلامی ترتیب خاصی را مقرر کرده که مغایر با عمومات مندرج در ماده 56 همین قنون می باشد


اعمال مجازاتی اشد از مجازات مورد حکم

گاهی اوقات به لحاظ شرایطی که از نظر وضعیت اجتماعی وسیاسی در جامعه هست، مجازات تشدید می شود. گاهی اوقات وضعیت محل حادثه از موجبات تشدید است مثلا اگر این مجموعه همگی به صورت موردی هستند؛ یعنی هیچ قاعده ای بر آن حاکم نیست .به لحاظ فقدان قاعده برای تشدید، بحث خاتمه پیدا می کند. گروه دوم تشدیدهایی هستند که براساس قواعد حقوقی، مجازات تشدید می شود که به آن تشدید عمومی می گویند وناظر بر هیچ شرطی نیست بلکه شامل همه جرایم وهمه اشخاص بدون استثنا می شود

عناوینی مثل تشدید عمومی یا خصوصی عناوین حقوقی است نه قانونی، این عناوین  به دو گروه تقسیم می شوند. 1-قواعد تعدد جرم،2-قواعد تکرار جرم

در بحث تعدد، اصول خلاف ناپذیری بر همه مصادیق حاکم است: 1-وحدت مجرم یا مرتکب. منظور از تعدد جرم این است که مرتکب یک نفر است اما مرتکب جرایم متعدد می شود در تمام مصادیق تعدد وحدت مجرم یک امر خلاف ناپذیر است

تعددمادی (واقعی):وحدت مرتکب واختلاف آن با تعدد معنوی در تعددرفتار است. مرتکب رفتارهای متعدد دارد پس مرتکب جرایم متعدد می شود[2]

- تعددمعنوی (اعتباری)

مرتکب واحد رفتار واحدی را مرتکب می شود، اما از این رفتار واحد، نتایج متعدد یا جرایم متعددی بروز می کند. ماده 46 مقرر می دارد که در جرایم قابل تعزیر، هرگاه فعل واحدی دارای عناوین متعدده جرم باشد، مجازات جرمی داده می شود که مجازات آن اشد است

[1] –  ر. ک. حسین آقائی نیا جرایم علیه اشخاص، ص 38

[2] – Fagan V. Metropolitan Commissioner (1969) 1 Q.B


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله استان مازندران در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله تجزیه و تحلیل رابطه سرمایه فکری و ابعاد آن با چابکی سازمانی در شهرک علمی تحقیقاتی دانشگاه صنعتی اصفهان در pdf دارای 7 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله تجزیه و تحلیل رابطه سرمایه فکری و ابعاد آن با چابکی سازمانی در شهرک علمی تحقیقاتی دانشگاه صنعتی اصفهان در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله تجزیه و تحلیل رابطه سرمایه فکری و ابعاد آن با چابکی سازمانی در شهرک علمی تحقیقاتی دانشگاه صنعتی اصفهان در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله تجزیه و تحلیل رابطه سرمایه فکری و ابعاد آن با چابکی سازمانی در شهرک علمی تحقیقاتی دانشگاه صنعتی اصفهان در pdf :

چکیده
مراکز تحقیقاتی مخصوصا شهرکهای علمی تحقیقاتی به عنوان مهمترین منابع علمی و تحقیقـاتی سـهم عمـدهای در پیشـرفت و توسعه هر جامعه دارا میباشد. بدون شک چالشیترین موضوع پیش روی سازمانها در دنیای امروز، تطبیقپذیری با تغییرات فزاینده درمحیط علمی و تحقیقاتی است. پاسخگویی به این تغییرات در زمان مناسب و به شکل یا نعطافپذیر مسالهای است که در ادبیـات سازمان از آن تحت عنوان “چابکی سازمانی” نام برده میشود. سازمانها پس از سالها تجربه به این نتیجه رسـیده انـد کـه اگـر سازمانی بخواهد در تحقق اهداف خود پیشتاز باشد و در عرصه رقابت عقب نماند باید در مولفههایی چون سـرمایه هـای فکـری و ;
سرمایه گذاری نماید.در این مقاله به تجزیه و تحلیل رابطه سرمایه فکری و ابعاد آن با چابکی سازمانی در شهرک علمـی تحقیقـاتی دانشگاه صنعتی اصفهانمیپردازیم. روش مقاله، توصیفی از نوع همبستگی دو متغییره بوده است. مطالبی که در این تحقیـق از نظـر شما خواهد گذشت مطالعهای است عمیـق و گسترده و در عین حال خلاصـه کـه هـدف از ایـن تحقیـق کوششـی اسـت در جهـت ارتباطعامل سرمایههای فکری با چابکی سازمانی کارکنان با بهرهوری در شهرک علمی تحقیقاتی دانشگاه صـنعتی اصـفهان. جامعـه آماری در این مقاله، کارکنان اداری شهرک علمی تحقیقاتی دانشگاه صنعتی اصفهان N=125 میباشـد. بـرای گـردآوری دادههـا از پرسشنامه استفاده شده و از طریق فرمول کوکران و به روش نمونهگیری تصادفی طبقهای به عنوان نمونـه مـورد بررسـی، انتخـاب شدهاند. برای پردازش و تجزیه و تحلیل آماری دادهها از نرم افزار AMOS18 , SPSS18 استفاده شده اسـت.به ازای یـک واحـد افزایش در سرمایه انسانی، ارتباطی و ساختاری یک سازمان، چابکی آن سازمان به ترتیب%53، %46 و %29 افزایش خواهد یافـت. در این راستا به تحقیقاتی نوین دست پیدا خواهیم نمود.
کلمات کلیدی: سرمایه فکری، تطبیق پذیری،چابکی سازمانی

-1 مقدمه

ما انسانها در محیطی زندگی می کنیم که همه چیز آن بطـور دائـم در حـال تغییر و نو شدن است و هـیچ چیـز ثـابتی در آن وجـود نـدارد. امـروزه تغییـر مهمترین عامل موثر در مـدیریت کسـب و کـار موفـق محسـوب مـی شـود. سازمانها و افراد شاغل در آنها باید نگرش مثبتی نسبت به مساله تغییر داشـته باشند تا از این طریق توان رقابتی خود در بازارهای تهاجمی امـروزی را حفـظ کنند. عدم توجه به یک روند در حال تغییر ممکن است بسیار پرهزینـه باشـد. تغییر، کاری رنجآفرین و همراه با ریسک و از همه بالاتر نیازمند تلاش زیـاد و سخت است. در یک دوره سریع تغییر بنیادین؛ فقط سازمانهایی نجات خواهند یافت که رهبران، مدیران و سازمان آنان به یک رهبر تغییر تبدیل شوند .(1)

توجه به حرفه و شغل در زندگی آدمی سـابقهای بـس طـولانی دارد. اشـتغال بـرای ادامــه زنــدگی و پیشــرت جامعــه ضــروری اســت. یکــی از مهــمتــرین موضوعاتی که زمینهساز بروز مشکلات متعدد برای سازمانها در سطح جهان

شده است، مشکلات ناشی از تغییر و تحول کارکنان سـازمانهـا بـا یکـدیگر است .(2)

با آغاز قرن بیست و یکم سازمانها تغییرات اساسی و شدیدی را پیرامون خود تجربه کردهاند. این تغییرات سازمانها را به سمت چالشهای نـوینی هـدایت می کند که عدم توجه به آنها بقا و موفقیـت سـازمانهای تولیـدی را بـه طـور فزایندهای تهدید میکند. این موقعیت حیـاتی منجـر بـه آن شـده اسـت کـه بسیاری از سازمانها در اولویتهای کسب و کار و دیدگاههای استراتژیک خـود تجدید نظر کنند و تاکیدات خود را بر سازگاری با تغییرات محیط کسب و کـار

پاسخ سریع به نیازهای بازار و مشتری از طریق روش های نـوین همکـاری قرار دهند .(3)همچنین عدم توجه بـه ایـن مقولـه نگرانـیهـای زیـادی را در بخشهای دولتی و غیره دولتی به وجود آورده است .(4)

به منظور رویارویی با تغییرات جدیدی که در دنیای رقابت امروزی رخ میدهند، سازمانها باید به فراتر از سازگاری با تغییرات بیاندیشند و به دنبال بهرهگیری از فرصتهای بالقوه باشند. سازمانها برای پاسخ به این چالشهای کسب و کـار

افزایش انعطاف پذیری، سرعت و کیفییتشان رویکرد نوینی به نام چابکی را

برگزیدهاند. مفهوم چابکی بوسیله مققین بنیاد یاکوکا معرفی شده است، وپـس از اولین معرفی، بوسیله محققین و جوامع صنعتی مورد توجه روز افـزون قـرار گرفت. تولید چابک را توانایی بقا و پیشرفت در یک محـیط بسـیار رقـابتی بـا تغییرات مستمر و غیرقابل پیش بینی، بوسیله واکنش سریع و موثر نسـبت بـه تغییرات و همچنین ایجاد محصـولات و خـدمات براسـاس خواسـت مشـتری تعریف کردهاند.چابکی سازمانی به معنی قابلیت انطباق پذیری بسیار بالا بدون نیاز به انجام تغییرات است (5) الی .(8)

از بین رفتن قابلیت انطباق پذیری در کارکنان سازمانها ما را وا داشته تا در جستجوی مبناهای نظری که در این رابطه هست، بتوانیم مسیر مناسب اجرایی آن را فراهم آوریم. در واقع سازمان میتواند ظرفیتی را در ساختار و روشهای عملیاتی خود بوجود آورد که انعطاف پذیری، تغییر و تطبیق با شرایط متغیر را بدون نیاز به انجام یک سری تغییرات دائمی، اجبارای و بنیادی ایجاد نماید .(9)

در دو دهه گذشته بهمت اقتصادی حرکت شده است که سرمایه گذاریـدرمنابع انسانی، فناوری اطلاعات، تحقیق، توسعه و تبلیغات به منظـور حفـظ جایگـاه رقابتی، تضمین رشد و ترقی سازمانها ضروری به نظر میرسـد و آنچـه کـه بیش از همه توجه روزافزونی را به خود جلب کرده سرمایه فکری اسـت .(10) زیرا محیط کسب و کار مبتنی بر دانش و شایستگی منـابع انسـانی، نـوآوری، روابط بامشتری، فرهنگ سازمانی، نظام و سـاختار سـازمانی و غیـره را در بـر میگیرد.

سازمانها پس از سالها تجربه به این نتیجـه رسـیده انـد کـه اگـر سـازمانی بخواهد در اقتصاد و امور کاری خود پیشـتاز باشـد و در عرصـه رقابـت عقـب نماند(چابکی مناسب را دارا باشد) باید از نیروی انسانی متخصص، خلاق و بـا انگیزه بالا برخوردار باشدمنابع انسانی اسـاس ثـروت واقعـی یـک سـازمان را تشکیل می دهند(.(11بین سرمایه انسانی و بهرهوری در سازمانهـا رابطـهای مستقیم وجود دارد.

هدف سازمان چابک تکرار موفقیتهای گذشته نیست، بلکه هدف اصلی آن بر آمدن از پس وضعیتهای غیر مترقبه و حل مسائل محیطی است. واضح است که رسیدن به اهداف بلند مدت برای میل به چابکی سازمانی در شهرک-های علمی تحقیقاتی جزء در سایه مدیریت موفق دانش سازمانی امکانپذیر نیست .(12) یکی از الزامات حیاتی و استراتژیک مدیریت در شهرکهای علمی تحقیقاتی، دسترسی به منابع انسانی (ریاست، مهندسین، نخبگان، مخترعین و کارکنان) برجسته و مسلح به دانش و اطلاعات بروز سازمانی برای تحقق وظایف اصلی مدیریت در قبال نیل به اهداف یک سازمان چابک است. یکی از متغیرهایی که می تواند در تحقق اهداف سازمان نقش اساسی ایفا کند سرمایههای فکری است. می توان گفت سرمایههای فکری، سـرمایه انسـانی، سرمایه ساختاری و سرمایه ارتباطی نیاز سازمان می باشد(.(13معمولا سازمان-ها به دنبال آن هستند که افرادی را بیابندکـه بهتـر بتواننـد در آنهـا نگـرش مثبتی نسبت به مساله تغییر وجود داشته باشد .(14)


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله علل و عوامل موثر بر اعتیاد در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله تعیین وارزیابی میزان آلودگی میکروبی کباب خام و پخته در واحد های مواد غذایی سطح عرضه در بوشهر در سال0931 در pdf دارای 5 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله تعیین وارزیابی میزان آلودگی میکروبی کباب خام و پخته در واحد های مواد غذایی سطح عرضه در بوشهر در سال0931 در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله تعیین وارزیابی میزان آلودگی میکروبی کباب خام و پخته در واحد های مواد غذایی سطح عرضه در بوشهر در سال0931 در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله تعیین وارزیابی میزان آلودگی میکروبی کباب خام و پخته در واحد های مواد غذایی سطح عرضه در بوشهر در سال0931 در pdf :

چکیده :

زمینه :بیماری ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده همواره یکی از مشکلات موجود در سراسر جهان بوده است. در این میان تنوع غذا های گوشتی وفراوری هایی که بر روی آنها انجام می گیرد زمینه را برای آلودگی توسط بسیاری از میکروارگانیسم ها فراهم می نمایددر میان غذاهای رایج که مورد پذیرش ذایقه اکثر مردم می باشد می توان از کباب نام برد.مراکز نمونه برداری وابسته به وزارت بهداشت معمولا از فراورده های خام نمونه برداری می نمایند،در حالی که این نمونه ها معمولا به صورت خام مصرف نمی گردندوپخته می شوند .هدف از این مطالعه ،بررسی تعیین میزان آلودگی میکروبی نمونه های کباب خام نسبت به حد مجاز آن در استاندارد ایران در مقایسه با همان نمونه ها پس از پختن می باشد.

مواد و روش ها: 222 نمونه کباب خام وپخته از واحد های غذایی در شهر بوشهر به صورت کاملا تصادفی تهیه می گردد و سپس به آزمایشگاه کنترل مواد غذایی ارسال می گردد و مطابق با استاندارد های تدوین میکروبی انجام پذیرفت.
یافته ها:با توجه به آزمون های میکروبی انجام شده اکثر نمونه های کباب پخته بجز %6 درصد قابل مصرف تشخیص داده شدند و از صد نمونه کباب خام 78) %78 نمونه ) به دلیل آلودگی غیر قابل مصرف بودند، %4 از نمونه های کباب خام به دلیل وجود سالمونلا و %7 به دلیل وجود استاف آرئوس، %5 به دلیل وجود کپک و بقیه موارد به دلیل وجود میکروارگانیسم های مضردیگر غیر قابل مصرف بودند نتیجه گیری :با توجه به نتایج ارائه شده به اداره نظارت بر مواد غذایی و مراکز بهداشتی دانشگاه جهت کنترل سیستماتیک پیشنهاد می شود که با توجه به

عدم مصرف کباب به صورت خام واز بین رفتن آلود گی احتمالی میکروبی به هنگام پختن،از نمونه گیری کباب به شکل خام اجتناب شود.و با توجه به چند مورد آلودگی کباب پخته ،ناظرین بهداشتی باید مراحل نگهداری و سرو بعد از پخته شدن کباب خام را پایش و نظارت کنند.

واژگان کلیدی: کباب خام, کباب پخته , آلودگی میکروبی, بوشهر

مقدمه بیماری ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده همواره یکی از مشکلات موجود در سراسر جهان بوده است.این بیماری ها معمولا از مصرف یک ماده غذایی بوجود

آمده و مسمویتهای حاد به دنبال مصرف مواد غذایی آلوده به سموم باکتریها و کپکها ایجاد میشود ، در نتیجه هر ساله هزینه هایی که صرف بهبود این بیماری ها در خانواده های مختلف می گردد گاهی بسیار بالا بوده بطوریکه از توان خانواده خارج می باشد.((1 در این میان تنوع غذا های گوشتی وفراوری هایی که بر روی آنها انجام می گیرد آنها را در معرض آلودگیهای گوناگون فیزیکی میکروبی و شیمیایی قرار می دهد.آلودگیها ی میکروبی به صورت گسترده ای سلامت مصرف کنندگان را تهدید می کنند.بیست و پنج سال پیش پزشکان کشورهای صنعتی اعتقاد داشتند که بیماری های عفونی،بلایی متعلق به گذشته است.همراه با صنعتی شدن،بهداشت،مسکن و تغذیه بهبود یافته و جمعیت ساکن در این کشور ها نه فقط از کاهش بی سابقه تعداد بیماران و میزان مرگ ومیر آنان بهرمند شدند بلکه امید به زندگی در آن ها نیز افزایش یافت.در جهان در حال توسعه جایی که فقر و آشوب های اجتماعی ،هدف های پیش پا افتاده بهداشتی را نیز خارج از دسترس قرار داده است مردم در عین حال چشم انتظار روزگاری هستند که ارتقای کیفیت زندگی ،آینده ای خالی از بیماران را برایشان به ارمغان آورد(2و.(1

گزارش های سازمان های بین المللی نشان می دهد که در حال حاضر بیماری های ناشی از مصرف غذای آلوده یکی از مشکلات جوامع بشری بخصوص در کشورهای در حال توسعه است. همچنین دسترسی به غذای سالم و کافی به عنوان امنیت غذایی از حقوق مسلم انسان ها است و می بایست به عنوان اولویت اصلی به آنان توجه شود(4و.(3

1

سالانه صد ها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا دچار مسمومیت غذایی ناشی از فراورده های شیری،فرآورده های قنادی و فراورده های مرغ و گوشتی می شوند.باید توجه داشت که این بیماری ها در برخی موارد می توانند منجر به بروز اثرات بهداشتی مزمن مانند بیماری های مفصلی،اختلالات دستگاه ایمنی ویا نارسایی های کلیوی گردند(2،(5 شیوع سالانه اسهال که بیش از 72 درصد آن به دلیل مصرف آب و غذای آلوده است هر ساله باعث مرگ و میر بیش از سه میلیون کودک می گردد. کبابهای خام وپخته بدلیل مواد تشکیل دهنده و شرایط تهیه و نگهداریشان امکان زیادی برای آلوده شدن به میکروب ها را دارند، هر چند که کباب های پخته طبق مطالعات UK ازکیفیت میکروبی خوبی برخوردار هستند اما شماری از بیماری های ناشی از خوردن کباب در سال های اخیر در رستوران ها ،گزارش گردیده است(.(6 ،منشا این آلودگی ها همچنین می تواند مراحل مختلف مانند دست کارگران،مواد اولیه یا وسایل کار و سایر مواد بکار رفته در این محصول باشد.آلودگی از طریق حضور باکتری های مشخص مانند اشرشیا کلی که به عنوان عامل مسمومیت غذایی شناخته می شوند منتقل می گردند.نتایج نظارتی حاکی از آن است که آلودگی باکتریایی در منابع مختلف و گوناگونی وجود دارد مانند سالادها و سس های مغازه های کباب فروشی،یخ های قالبی و برش های لیمو ها در رستوران ها و دست های کثیف(.(7حمل ونقل و دستکاری و آلودگی به وسیله استافیلوکوکوس های پوستی اساسا مسئول پراکنش سم استافیلوکوکوس در این ماده غذایی است(.(8-12میکروارگانیسم هایی که در آلودگی کباب خام و پخته درگیرند شامل: استافیلوکوکوس اورئوس ،اشرشیاکلی، سالمونلا وکپک ها می باشند که به طور مختصر در ذیل توضیح داده می شوند.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله در مورد جشن انقلاب اسلامی در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله تاریخیابی نسخه خطی دیوان سعدی با استناد به بررسیهای شیوه تذهیب آن (با تأکید بر نسخه خطی دیوان حافظ) در pdf دارای 12 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله تاریخیابی نسخه خطی دیوان سعدی با استناد به بررسیهای شیوه تذهیب آن (با تأکید بر نسخه خطی دیوان حافظ) در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله تاریخیابی نسخه خطی دیوان سعدی با استناد به بررسیهای شیوه تذهیب آن (با تأکید بر نسخه خطی دیوان حافظ) در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله تاریخیابی نسخه خطی دیوان سعدی با استناد به بررسیهای شیوه تذهیب آن (با تأکید بر نسخه خطی دیوان حافظ) در pdf :

مقدمه

در میان آثار موجود در موزهها، گاهی به آثاری برمیخوریم که، به دلایل مختلف، سال پدیدآمدنشان مشخص نیست. پاسخ به چنین مسئلهای نیازمند همت گماردن متخصصان در این زمینه است. یکی از آثار مذکور دیوانی مذهّب از سعدی شیرازی (نگه داریشده در گنجینه ُنسخ خطی کتابخانه ابن مسکویه، به شماره ثبت 1031) است که تاکنون تاریخ آن نامشخص مانده است. با فرض اینکه »اگر بتوان اثری مشابه (از لحاظ تزیینات) با این اثر پیدا کرد که دارای سال مشخصی باشد، میتوان سال اثر مذکور را نیز تخمین زد«، به جستوجو در میان سایر ُنسخ پرداخته شد. پس از جستوجو در این گنجینه، دیوانی از خواجه حافظ شیرازی (به شماره ثبت 1028)، متعلق به سال 1283ق (دوره قاجار) یافته شد که در اولین نگاه از شباهت چشمگیری با دیوان سعدی برخوردار بود. لازم بود تزیینات هر دو اثر مورد بررسی دقیقتری قرار گیرند تا روشن شود که آیا در صورت وجود شباهتهایی با مبنای علمی و فنی میتوان به تاریخ نامعلوم دیوان سعدی دست یافت یا خیر. درصورتیکه فرض این پژوهش مبنی بر همدوره بودن این دو اثر درست باشد هدف اصلی، که همانا تکمیل شناسنامه یک اثر نفیس هنری به روشی جدید و با کمترین میزان آسیب برای آن است، حاصل خواهد آمد. البته اهمیت چنین پژوهشی صرفاً به تکمیل شناسنامه محدود نبوده و میتواند به خوانندگان و خصوصاً پژوهشگران کمک کند تا جزئیات تزیینی دو اثر بررسیشده را بهتر بشناسند. همانگونه که بیان شد، شیوه جدید استفادهشده در این پژوهش میتواند بهعنوان شیوهای علمی برای مقابله نسخ خطی و گمانهزنی رقم و تاریخ آنها براساس جزئیات فنی تزیینات قرار گیرد. البته روش درنظرگرفتهشده یکی از چندین روش موجود برای یافتن سال پیدایش اثر است که شاید بتوان گفت نسبت به سایر روشها (نظیر روشهای آزمایشگاهی و نمونهبرداری) از سلامت بیشتری برای خود اثر برخوردار است و برای مطالعه آسیبی به اثر وارد نخواهد شد. در این پژوهش به ارائه مستندات تصویری اکتفا شدهاست، زیرا هنگام جستوجو برای یافتن مجموعهای از ویژگیهای مدون تذهیب دوره قاجار با مشکل کمبود منابع مواجه میشویم. شاید پرداختن اندک محققان به هنر دوره مذکور در افول هنر در آن دوره ریشه داشته باشد.

پیشینه تحقیق

تاکنون تلاشهای بسیاری برای تاریخگذاری نسخ خطی انجام گرفته است. معمولاً چنین کارشناسیهایی یا بر مبنای روشهای آزمایشگاهی هستند، که هم بسیار پرهزینه خواهند بود و هم نمیتوانند مشخص کنند که اثر متعلق به کدام هنرمند است، یا بر مبنای نظرات نسخهشناسان هستند، که امکان اشتباه اندکی در نظر آنها وجود دارد. تنها کتاب

تصویر 1. یکی از صفحات میانی کلیات سعدی، دوره قاجار، موزه هنرهای تزیینی اصفهان (ش 492). مأخذ: شهرزاد فاطمی

تصویر 2. نخستین صفحه از کتاب زادالمعاد، دوره قاجار، موزه هنرهای تزیینی اصفهان (ش 401). مأخذ: همان.

درباره نسخ خطی گنجینه صارمالدوله فهرست نسخههای خطی صارمالدوله به قلم محمدعلی هدایت است. این کتاب به ارائه شناسنامه آثار موجود در گنجینه میپردازد. در زمینه تذهیب دوره قاجار نیز زهرا رهنورد در کتاب تاریخ هنر ایران در دوره اسلامی، کتابآرایی مختصراً مطالبی آورده است. اما همانگونه که پیشتر نیز ذکر شد محققان به ویژگیهای تذهیب این دوره نپرداختهاند و بیشتر در ارتباط با نقاشی آن، نظیر نقاشی گلومرغ، مطالبی نگاشتهاند. بهطور مثال، در کتابهایی نظیر سیری در هنر ایران بهکوشش آرتور

تصویر 3. دیوان سعدی (1031). مأخذ: همان.

آپهام پوپ، جلد پنجم یا هنر خط و تذهیب قرآنی، نوشته مارتین لینگز، بیان ویژگیهای تذهیب دوران مختلف در دوران صفوی متوقف میشود. در نهایت میتوان گفت تاکنون تحقیقی در رابطه با این دو نسخه صورت نگرفته و مطالب موجود در این پژوهش نیز برای اولین بار ارائه خواهند شد.

روش تحقیق

روش این پژوهش توصیفیـتحلیلی است و در این راستا ابتدا به توصیف ویژگیهای ظاهری هردو اثر پرداخته شده، سپس اجزای هرکدام نظیر سرلوح، کتیبه و حاشیه مورد بررسی قرار میگیرند. لازم بود در این بخش قسمتهای مشابه دو اثر بهصورت خطی ترسیم گردند، تا ویژگیهای طرح بدون تأثیر رنگها و سایر جزئیات نمایان شود. سپس ویژگیهای مربوط به قسمت مدنظر در جدولی ارائه میشوند تا امکان تطبیق آنها فراهم آید و در نهایت نیز به تحلیل اطلاعات موجود در هر جدول پرداخته تا نتیجه نهایی حاصل گردد. اگر تحلیل نهایی حاکی از وجود شباهتهایی با مبنای فنی میان دو اثر و نیز بیانگر ویژگیهای خاص یک دوره معین تاریخی باشد، نشاندهنده همدوره بودن این آثار خواهد بود. بیشتر اطلاعات موجود در این پژوهش بهشیوه میدانی و مصاحبه به دست آمدهاست.

1. ویژگیهای تذهیب در دوره قاجار

شیوه تزیین نسخ خطی در اوایل دوره قاجار، بهخصوص در دوره فتحعلیشاه، در ادامه دوره صفویه بوده است و تغییرات عمدهای در شکل سرلوحها و جزئیات تزیین نسبت به دوره صفویه مشاهده نمیشود. بهتدریج توجه

تصویر 3-1. صفحه ساده از دیوان سعدی. مأخذ:همان.

به جزئیات و ریزهکاریهای فراوان در تزیین، بهخصوص در دوره ناصرالدینشاه، شدت بیشتری مییابد. قسمت پایین سرلوحهای قاجاری معمولاً به یک کتیبه بازوبندی اختصاص دارد و کتیبهها باریک و کشیدهاند (تصویر 1). رنگهای بهکاررفته بسیار شاد و خالصاند. در اینجا برخلاف دوره تیموری که رنگ غالب در آثار آن اکثراً لاجوردی است رنگ طلایی غلبه دارد و رنگ قرمز شنگرف نیز بهمقدار وسیعی به کار رفته است. در صفحات سرلوحدار دوره قاجاری معمولاً بین خط باریک نزدیک لبه کاغذ (کمند) و جدول با نقوش اسلیمی و ختایی طلااندازی میشود و تنها مرکز گلها رنگآمیزی میشوند (تصویر 2). در دوره قاجار تمایل به افزایش طول سرلوح وجود دارد و جدولها نیز برخلاف دوره تیموری دارای رنگ و ضخامت زیاد هستند (رهنورد، 1388: 134-137). استفاده زیاد از گلها، خصوصاً گلهای پنجپر و برگمویی که با دقت پایین طراحی و قلمگیری شدهاند، یکی دیگر از ویژگیهای تذهیب این دوره است. برخلاف دوران پیشین که در تمامی ساقهها و برگها از رنگ طلایی استفاده میشد، در دوره قاجار شاهد استفاده از برگهای رنگین هستیم.

2. معرفی دیوان سعدی (بهشماره ثبت 1031) و دیوان حافظ (بهشماره ثبت 1028)
دیوان سعدی با شماره ثبت 1031 در گنجینه ُنسخ خطی کتابخانه ابنمسکویه شهر اصفهان قرار دارد (تصاویر 3 و 3-1). این نسخه با »بسمله« و عبارت »شکر و سپاس معبودی را جلّت قدرته که آفریننده مخلوقات عالم است« آغاز شده و با بیت »با طبع که میل میکشیدش میگفت/چیزی است که در من آفریدهست خدای« به اتمام میرسد.خط آن

فصلنامه علمی- پژوهشی نگره

56

شماره92بهـار39

تاریخیابی نسخه خطی دیوان سعدی با استناد به بررسیهای شیوه تذهیب آن (با تأکید بر نسخه خطی دیوان حافظ)

تصویر4. دیوان خواجه حافظ شیرازی (1028). مأخذ: همان.

تصویر 4-1. صفحه ساده از دیوان حافظ. مأخذ: همان.

تصویر5. بخش اول از سرلوح مذهب اثر تصویر5-1. گردشهای ختایی در اثر اول. تصویر 5-2. گلها در اثر اول. مأخذ: همان.
ُ
اول. مأخذ : نگارندگان. مأخذ: همان.

شکستهنستعلیق بسیار عالی است. برخی کتابها درویش عبدالمجید را خطاط آن معرفی کردهاند، ولی بنابر اظهار استادان فن این خط از شاگردان درویش بوده که خطی بسیار نزدیک به خط استادش داشتهاست. پنج صفحه از این کتاب که جداکننده فصول مختلف آن هستند مفصلاً تذهیب شده و سایر صفحات ساده و تنها دارای جدولهای رنگیناند. تذهیب صفحات مختلف این کتاب همگی به یک شیوه و کاملاً مشابه یکدیگر است. صفحه آغازین نسخه که در این


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
X