دانشجو يار
دانلود بررسی پیشرفت نانو تکنولوژی با کمک شاخص های علم و فناوری در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی پیشرفت نانو تکنولوژی با کمک شاخص های علم و فناوری در pdf دارای 50 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی پیشرفت نانو تکنولوژی با کمک شاخص های علم و فناوری در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است


فهرست
مقاله ویژه: پیش‌بینی پیشرفت نانوتکنولوژی با کمک شاخصهای علم و فناوری    1
مرکز جدید نانوتکنولوژی ارتش آمریکا    11
همکاری تایوان با کانادا در زمینه نانوتکنولوژی    14
گزارشی از شرکتهای نانوتکنولوژی ژاپن    16
تلاش برای توسعه نانوتکنولوژی در اروپا    18
سرمایه‌گذاری در نانوتکنولوژی    18
امتیازی برای ساخت حسگرهای زیستی    20
اولین نمایشگاه بین‌المللی نانوتکنولوژی در سوئیس    21
اندازه‌گیری؛ چالشی در نانوتکنولوژی    23
ذخیره 250 ترابیت در یک اینچ مربع    25
حسگرهای هیدروژنی جدید    27
تولید هزاران کیلو نانوذرات در یک شرکت نانومواد    28
دو موفقیت بزرگ در ترانزیستور تک سلولی    30
تهیه زیروژلهای کروموفوریک    32
توسعه کریستال فوتونیک    34
انستیتو نانوتکنولوژی نظامی    35
اختراع ابزار آشکارسازی DNA با درجه تفکیک بالا    42

 پیش‌بینی پیشرفت نانوتکنولوژی با کمک شاخصهای علم و فناوری
 
چکیده
قرار است نانوتکنولوژی یکی از فناوریهای کلیدی و کارآمد قرن 21 شود. قابلیت اقتصادی آن، حاکی از وجود بازاری بالغ بر چندصد میلیارد یورو برای این فناوری در دهه بعد است. بنابراین نانوتکنولوژی موجب جهت‌دهی فعالیتهای بسیاری از بخشهای صنعتی و تعداد زیادی از شرکتها در جهت آماده‌سازی آنها برای این رقابت جدید شده است. در همین زمان دولتمردان در بخشهای تحقیق و توسعه در سراسر دنیا نیز در حال اجرای برنامه‌های تحقیقاتی خاص در زمینه نانوتکنولوژی هستند تا آینده کشورهای خود را به وضعیتی مطلوب برسانند. هدف این مقاله، استفاده از شاخصهای تکنولوژیکی و علمی برای پیش‌بینی پیشرفت اقتصادی و مقایسه وضعیت کشورهای مختلف است.
1- مقدمه
علوم نانو در دو دهه گذشته، پیشرفت بزرگی حاصل کرده است. ما شاهد کشفیات علمی و پیشرفتهای تکنولوژیکی مهمی بوده‌ایم. به عنوان مثال، این پیشرفتها شامل اختراع میکروسکوپ تونل‌زنی پیمایشگر  (STM) در سال 1982 ]1[ یا کشف فولرینها در سال 1985 می‌باشد]2[. در حال حاضر تعداد اندکی از محصولات مبتنی بر نانوتکنولوژی به استفاده تجاری رسیده‌اند. با این وجود، آیا دانش واقعی علمی، جوابگوی اشتیاق جهانی نسبت به این فناوری هست ؟ تا چه حد احتمال دارد که بازار جهانی در طی 10 تا 15 سال آینده به هزار میلیارد دلار در سال برسد]3[؟
ارزیابی قابلیت فناوریهای تکامل یافته کار آسانی نیست و برای یک فناوری جدید مثل نانوتکنولوژی، این کار دشوارتر است. البته در پیش‌بینی سعی می‌شود از شاخصهایی استفاده شود که توانشان در پیش‌بینی قابلیت دیگر فناوریهای جدید به اثبات رسیده باشد. دو تا از واضح‌ترین شاخصهای پیش‌بینی، تعداد مقاله‌های علمی و تعداد اختراعات ثبت شده هستند. اولی معمولاً شاخص خوبی برای فعالیتهای علمی و دومی برای قابلیت انتقال نتایج علمی به کاربردهای عملی است. شکل 1 تکامل تدریجی انتشارات و اختراعات نانوتکنولوژی از شروع دهه 1980 تا 1998 را نشان می‌دهد. اطلاعات انتشارات جهانی نانوتکنولوژی از داده‌های Science Citation Index (SCI) اقتباس شده است. اختراعات نانو، آنهایی هستند که در European Patent Office (EPO)  در مونیخ ثبت شده‌اند. اختراعاتEPO داده‌های بسیاری از کشورها را در بر می‌گیرد. از نظر گستره کار و هزینه بالا، منطقی به نظر می‌رسد که مخترعین از اختراعات به صورت تجاری بهره‌برداری کنند. لیستی از کلمات کلیدی علوم و فناوری نانو جهت دستیابی به انتشارات، اختراعات و روشها منتشر شده‌است]4[.
تعداد انتشارات در سالهای 1980 و 1985 نسبتاً اندک است، اما در سالهای بعد سیر صعودی می‌یابد و از سال 1986 به بعد سرعت افزایش آنها محسوس می‌باشد. این تغییر ناگهانی را می‌توان به اختراع میکروسکوپ تونل‌زنی پیمایشگر در چند سال قبل از آن]1[، آغاز حضور وسایل تحقیقاتی مفید در آزمایشگاههای تحقیقاتی، دانشگاهی و صنعتی و نیز توجه تحقیقات به سوی مقیاس نانو نسبت داد. افزایش سرعت انتشار مقالات همچنان ادامه پیدا کرده و سیر صعودی آنرا می‌توان ناشی از دسترسی به میکروسکوپ نیروی اتمی که گستره کاربرد وسیعتری نسبت به STM در مواد غیرهادی دارد (اختراع در سال 1986 ]5[) و نیز کشف مولکول C60 در سال 1985 ]2[ و یا نانولوله‌های کربنی در سال 1991 ]6[ دانست. افزایش تعداد انتشارات در بازه زمانی 1989 تا 1998 بسیار چشمگیر است؛ جهش از 1000 مقاله تا بیش از 12000 مقاله در سال 1998.
میانگین رشد سالانه معادل 27 درصد بوده و رشد سالیانه از 10 تا 80 درصد در نوسان است. اطلاعات بدست آمده از دفتر ثبت اختراعات ایالات متحده]7[ نیز رشدی مشابه با اطلاعات اروپا نشان می‌دهد.
تعداد اختراعات ثبت شده، شاخص‌ مناسبی برای اندازه‌گیری ظرفیت آزمایشگاهها جهت انتقال نتایج تحقیقات به مصارف صنعتی می‌باشد. شکل (1) بیانگر گسترش تعداد اختراعات نانوتکنولوژی در EPO و انتشارات علمی در یک دوره یکسان می‌باشد. به طور معمول، تعداد اختراعات پیرو الگوی انتشارات علمی، البته با تأخیر زمانی محسوسی می‌باشد. منحنی فوق در تمام سالهای 1981 تا 1998 رشد مشخص 28 تا 180 عددی اختراعات را با ضریب رشد %7 در دهه 90 نشان می‌دهد. منحنی اختراعات نوسانات بیشتری را نسبت به منحنی انتشارات نشان می‌دهد. این امر به این علت است که هرگاه تعداد داده‌ها کمتر باشد، نوسانات آماری تاثیرات بیشتری بر روی آنها می‌گذارد. به علاوه پیشرفتهای صنعتی در هر سال تأثیر بیشتری بر روی اختراعات دارد.
تکامل فعالیتهای تکنولوژیکی و علمی نانوتکنولوژی را می‌توان با فناوریهای قبلی مقایسه کرد. در وهله اول می‌توان از مدل توسعه تکنولوژیکی عمودی (Lineal) استفاده کرد. گراپ]8[، برای چنین مدلی که در شکل (2) به آن اشاره شده است، هشت مرحله را ارائه داده و تکامل از تحقیقات بنیادی تا ورود آن به تولیدات را تشریح نموده است. مرحله (1) زمان شروع کار تحقیقاتی علمی را نشان می‌دهد. هنگامی که فناوری شروع به ظاهر شدن می‌کند، پیشرفت بیشتری در علوم مشاهده می‌شود (مرحله 2). در مرحله (3) درک اصول علمی بیشتر شده و اولین نمونه‌های تکنولوژیکی ظاهر می‌گردند.
در مرحله 4 مشکلات انتقال فناوری به کاربردهای تجاری نمایان می‌شود و در مرحله 5 پیشرفت در علوم و فناوری راکد می‌ماند. با جهت‌دهی مجدد تحقیقات صنعتی، فرصتهای جدیدی ظاهر می‌شود (مرحله 6) و استفاده‌های تجاری که باعث شروع تحقیقات هزینه‌بر صنعتی می‌شود آشکار می‌گردد (مرحله 7). نهایتاً ورود به تمام بازارها انجام شده و با تولید محصولات حاصل از اختراعات، میزان تحقیقات انک اندک کاهش می‌یابد (مرحله 8).
جدول 1: انتشارات و اختراعات 15 کشور فعال در این زمینه. داده‌ها به صورت درصد نسبت به کل رقم جهانی داده شده‌اند. دوره انتشارات نانوتکنولوژی بین سال‌های 1997 تا 1999 با هم مقایسه شده‌اند. در مورد اخترعات ثبت شده در EPO و PCT این دوره از سال‌های 1991 تا 1999 را نیز در بر می‌گیرد. دلیل انتخاب این مدت زمان این است که تعداد مطلق اختراعات سالیانه اندک است و در صورت انتخاب زمانهای کوتاهتر، بررسیها دچار اشکال می‌شود.
منابع: داده‌های PCTPAT, PCT, EPAT, SCI و محاسبات شخصی.
    انتشارات  (1997 – 1999) (%)    اختراعات EPO & PCT  (1991- 1999) (%)
1    آمریکا    7/23    آمریکا    0/42
2    ژاپن    5/12    آلمان    3/15
3    آلمان    7/10    ژاپن    6/12
4    چین    3/6    فرانسه    1/9
5    فرانسه    3/6    انگلیس    7/4
6    انگلیس    4/5    سوئیس    7/3
7    روسیه    6/4    کانادا    0/2
8    ایتالیا    6/2    بلژیک    7/1
9    سوئیس    3/2    هلند    7/1
10    اسپانیا    1/2    ایتالیا    7/1
11    کانادا    8/1    استرالیا    4/1
12    کره جنوبی    8/1    اسرائیل    1/1
13    هلند    6/1    روسیه    1/1
14    هند    4/1    سوئد    9/0
15    سوئد    4/1    اسپانیا    5/0
 چنین مدلی که براساس شاخصهای اختراعات و انتشارات می‌باشد و زمانی که از آن برای بررسی فناوریهای رایج امروزی مانند بیوتکنولوژی یا فناوری میکروسیستمها استفاده ‌شود، نتایج خوبی در برخواهد داشت]9[.
 با مقایسه اطلاعات مربوط به اختراعات و انتشارات نانوتکنولوژی (شکل 1) با مدل (شکل2)  مشخص می‌شود که نانوتکنولوژی به طورکلی فعلاً در انتهای مرحله (2) یا ابتدای مرحله (3) می‌باشد. با فرض اینکه این مدل، اطلاعات را به درستی تشریح نماید، حداکثر فعالیت علمی در علوم نانو در 3 تا 5 سال آینده خواهد بود؛ بهره‌برداری عظیم از نتایج آن ممکن است تا 10 سال دیگر به طول انجامد. در یک تخمین اولیه، منحنی نانوتکنولوژی (به عنوان مجموع تمام فناوریهای مقیاس نانو) می‌تواند به عنوان حلقه ارتباط تعدادی از فناوریهای نانو با اهداف و زمان رشد مختلف در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، بازاری بزرگ برای وسایل الکترونیکی نانومتری پیش‌بینی می‌شود، ولی ممکن است 1 تا 15 سال تا ورود آنها به بازار، زمان نیاز باشد، هرچند هم‌اکنون نانوذرات TiO2 به صورت مواد جاذب اشعه UV-B  در کرمهای ضد آفتاب یا نانومواد کربنی برای افزایش مقاومت لاستیکها، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
هم اکنون حدوداً بیش از یک چهارم تمام اختراعات بر روی وسایل و ابزارآلات متمرکز شده است]7[. این امر نشان‌دهنده این دیدگاه است که نانوتکنولوژی در ابتدای مرحله توسعه فناوری قرار دارد که اولین هدف آن توسعه ابزار مناسب برای نانوساختارسازی سطوح، تولید نانومواد، آنالیز نانواشیاء و غیره می‌باشد. از نظر بخش صنعتی، مهمترین فناوریها، فناوری اطلاعات(IT)، فناوری دارویی و شیمیایی است. برای بخش اول ابزار ذخیره‌سازی اطلاعات، صفحه‌های نمایش تخت یا کاغذهای الکترونیکی جزء اختراعات مهم محسوب می‌شوند. به علاوه، CMOS گسترش یافته، پردازش اطلاعات در مقیاس نانو و وسایل نمایش یا ذخیره‌سازی اطلاعات نیز جزء این زمینه محسوب می‌شوند. زیرا طبق اطلاعات انجمنهای مواد نیمه‌هادی و سایر پیش‌بینیها ]11و10[ پیچیدگی مداوم مراحل فناوری CMOS به زودی به محدوده نانومتری خواهد رسید. (پیش‌بینی می‌شود که ابعاد پردازشگرها در سال 2011 به 22 نانومتر برسد.) صنایع نیمه‌هادی با آگاهی از مشکلات آینده، تاکنون به تحقیق برای یافتن راه‌حلهایی جهت گسترش CMOS به مقیاس نانو و ساخت وسایل جدید در این مقیاس دست زده‌اند.
در مورد صنایع شیمیایی و دارویی، تعداد زیادی از اختراعات برای یافتن روشهای دارورسانی، تشخیصهای پزشکی، درمان سرطان و غیره به ثبت رسیده‌اند، که این اختراعات قسمت عظیمی از بازار آینده را در بر خواهند گرفت. اختراعات نانوتکنولوژی در بخشهای دیگر نظیر صنایع هوایی، صنایع ساخت، فرآوری مواد غذایی، اتومبیل‌سازی، پالایش نفت، بازرسی محیط زیست و غیره هرساله با رشد همراه است. اما تعداد مطلق آنها با توجه به عرصه‌های مورد بحث (ابزارسازی، فناوری اطلاعات، داروسازی و پزشکی) اندک است.
2- فعالان جهانی
بسیاری از کشورها در علوم و فناوری نانو فعالند. 15 کشوری که در زمینه انتشار و اختراع بسیار فعال هستند در جدول (1) ذکر شده‌اند. انتشارات ثبت شده طی سالهای 1999-1997 بر حسب کشورهای منتشر کننده تفکیک شده است. داده‌های اختراعات، دوره طولانی را از سال 1991 تا 1999 در بر گرفته و شامل اختراعات ثبت شده در EPO و PCT می‌باشد. اختراعات PCT در WIPO در ژنو جمع‌آوری شده و سپس می‌تواند به هر دفتر ثبت اختراعی در دنیا یا EPO ارسال گردد. اطلاعات متفاوت بین PCT و EPO در این جدول نیامده است. تجزیه و تحلیل مضاعف اختراعات بین‌المللیPCT، انحرافهای آن با تعداد اختراعات EPO اروپا را کاهش می‌‌دهد. به علاوه تعداد بیشتر اختراعات مورد بررسی، ضریب اطمینان آماری در مقایسه کشورها را بالاتر می‌برد.
 ایالات متحده، فعالترین کشور در تحقیقات نانو می‌باشد و حدوداً یک چهارم تمامی انتشارات را از آن خود کرده است. پس از آن ژاپن، آلمان، چین، فرانسه، انگلستان و روسیه قرار دارند. این هفت کشور دارای 70 درصد کل انتشارات علمی مربوط به نانوتکنولوژی در جهان می‌باشند. تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورهای منتخب اتحادیه اروپا (غیر از لوکزامبورگ که هیچ دانشگاهی در آن وجود ندارد) جزو 50 کشور اول هستند. (که در این جدول نشان داده نشده‌اند.)
سهم چین و روسیه با توجه به حضور آنها در بانک اطلاعاتی SCI بسیار چشم‌گیر بوده و حاکی از حضور مشخص علوم نانو در تحقیقات آنها می‌باشد. جدول مشابهی نشانگر تعداد اختراعات در EPO بر حسب کشورها می‌باشد. مقایسه کشورهای فعال در امر انتشار با کشورهای فعال در امر اختراع، نشان دهنده این است که 15 کشور اول در هر دو مورد مشترکند. به هر حال دامنه اختلاف بین این کشورها مشخصاً وسیعتر می‌باشد، مثلاً انتشارات ایالات متحده 1619 برابر کشور پانزدهم یعنی سوئد می‌باشد، اما اختراعات ثبت شده‌اش 84 برابر این کشور است.
جدول 2- انتشارات و اختراعات درجه‌بندی شده براساس جمعیت 15 کشور اول. دوره انتشارات نانوتکنولوژی بین سالهای 1997 تا 1999 می‌باشد. اختراعات ثبت شده در EPO و PCT در دوره زمانی 1991 تا 1999 در نظر گرفته شده‌اند. زیرا تعداد مطلق اختراعات سالیانه اندک است و محاسبات را دچار اشکال می‌کند. اطلاعات جمعیت از PRB در اواسط سال 2001 اخذ گردیده است.
 منابع: PRB, PCTPAT, EPAT, SCI و محاسبات شخصی

    انتشارات نرمال شده به ازای یک میلیون نفر جمعیت
 (1997 – 1999)     اختراعات EPO & PCT نرمال شده به ازای یک میلیون نفر
 (1991 – 1999)
1    سوئیس    2/150    سوئیس    2/12
2    اسرسائیل    4/91    آلمان    4/4
3    سوئد    5/73    اسرائیل    9/3
4    آلمان     5/61    بلژیک    8/3
5    دانمارک    9/56    فرانسه    6/3
6    سنگاپور    8/56    آمریکا    5/3
7    استرالیا    6/52    هلند    4/2
8    فرانسه    0/50    سوئد    4/2
9    فنلاند    3/48    ژاپن    3/2
10    هلند    7/47    انگلیس    8/1
11    ژاپن    4/46    کانادا    5/1
12    بلژیک    6/43    استرالیا    3/1
13    انگلیس    7/42    اطریش    0/1
14    آمریکا    2/39    ایتالیا    5/0
15    اسلوونی    0/36    اسپانیا    3/0

به هر حال تعداد مطلق انتشارات و اختراعات راه مناسبی برای اندازه‌گیری تأثیر کشورها نمی‌باشد. به این منظور باید اطلاعات به صورت نرمال ارائه شود. روشهای متعددی برای نرمال‌سازی وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان از تولید ناخالص ملی، تولید ناخالص سرانه ملی، سرمایه‌گذاری کشورها در امر تحقیقات و غیره استفاده کرد. متأسفانه هیچ یک از این روشها بدون اشکال نیست. مثلاً نرمال‌سازی توسط سرمایه‌گذاری تحقیقات کشور بسیار دشوار است، زیرا هزینه‌های دولتی فقط به صورت عمومی قابل دسترسی است. تلاشهای مالی بخش صنعت نیز خیلی منتشر نمی‌شود و این بخش بیشتر مایل به ارائه اختراعات خود می‌باشد.
با وجود مشکلات فراوان برای پیدا کردن یک روش نرمال‌سازی، می‌توان این طور درنظر گرفت که در مراحل اولیه می‌توان تأثیر و قابلیت تولید محصول کشورها را با تقسیم تعداد انتشاراتشان بر جمعیت کشور شرح داد. جدول (2) براساس جدول قبلی، لیست 15 کشور صاحب بیشترین خروجی و تولید در ازای هر یک میلیون نفر را مشخص کرده است.
در این طبقه‌بندی، سوئیس در رأس همه قرار دارد. البته این موضوع خیلی حیرت‌آور نیست. سوئیس از زمان اختراع STM در آزمایشگاههای IBM در زوریخ، برنامه‌های تحقیقاتی گسترده‌ای را در زمینه نانوتکنولوژی به اجرا درآورده و آزمایشگاههای جهانی بوجود آورد. دولت سوئیس نقش فعالی را در پیشرفت نانوتکنولوژی در بین برنامه‌های تخصصی مختلف ایفاء کرد. ممکن است اینگونه تصور شود که موقعیت بالای سوئیس در این جدول به این علت است که موسسه بین‌المللی CERN در این کشور واقع است. در حالیکه حتی با حذف اطلاعات CERN باز این کشور در راس جدول قرار خواهد گرفت.
اسرائیل، ده کشور اروپایی دیگر، سنگاپور، ژاپن و آمریکا بقیه کشورهای این لیست را تشکیل می‌دهند. بسیاری از این کشورها خودشان را در لیست کشورهای صاحب اختراع جای داده‌اند. از این جدول مشخص می‌شود که گستره ثبت اختراعات (3/0 – 2/12) ده برابر بیشتر از مقاله‌ها (0/36 – 2/150) است. این امر نشان‌دهنده توان بالای این کشورها در تبدیل تحقیقات به امور کاربردی است. آمریکا نمونه‌ای از این موضوع است که در زمینه انتشارات در رتبه 14 قرار دارد اما در جدول اختراعات، خودش را تا موقعیت ششم بالا ‌کشیده است. ممکن است اختلاف زیاد بین مقالات و انتشارات مربوط به همکاری نزدیک صنعت و دانشگاه و نیز یکسری تاثیرات فرهنگی باشد (مثلاً حمایت مالی از محققین دانشگاهی). چین که رده چهارم را در جدول شماره (1) داشت، در جدول شماره 2 دیده نمی‌شود زیرا کشور پرجمعیتی است. (انتشارات در این کشور کمتر از یک درصد به ازای هر میلیون نفر است.) روسیه در جداول نرمال شده دیده نمی‌شود زیرا این کشور جایگاه 18 را در هر دو جدول (با 15 مقاله و 16/0 اختراع به ازاء هر میلیون نفر) اشغال می‌کند.
3-بحث
شاخصهای علم و فناوری می‌توانند اطلاعاتی در مورد تکامل یک فناوری به دست داده و برای طرح برنامه‌های گسترش در آینده و طراحی استراتژیها مناسب باشند. نانوتکنولوژی به عنوان پدیده‌ای نوظهور هنوز قبل از تجاری‌سازی محصولاتش، احتیاج به پیشرفت در هر دو زمینه علمی و تکنولوژیکی را دارد. هم‌اکنون برخی از محصولات نانوتکنولوژی در بازار وجود داشته و بقیه هنوز وارد بازار نشده‌اند. پیش‌بینی اینکه کدام یک از این محصولات آینده بهتری دارند نیاز به بررسی بیشتر شاخصهای نانوتکنولوژی در بخشهای صنعتی و زیرمجموعه‌های این فناوری دارد.
چنین پیش‌بینی براساس شاخصهای فعلی خیلی مشکل است، زیرا این فناوری هنوز نوپاست و نیز ماهیت گسترده آن موجب دشوارتر شدن بررسی آن می‌شود.
تحلیل فعالیتهای نانوتکنولوژی در کشورها این تصور را تقویت می‌کند که تخصصهای علمی فقط به کشورهای صنعتی محدود نمی‌شود و در میان کشورهای با قابلیت علمی مشابه، بعضی از آنها در انتقال نتایج تحقیقات به امور کاربردی و محصولات صنعتی تواناترند.
منابع:
 [1] Binnig G, Rohrer H, Gerber Ch and Weibel E 1982 Phys. Rev.Lett. 49 57 Binnig G, Rohrer H, Gerber Ch and Weibel E 1982 Phys. Rev.Lett. 50 120
[2] Kroto H, Heath J, O’Brien S, Curl R and Smalley R 1985 Nature 318 162 [3] Roco M C and  BainbridgeWS (ed) 2001 Societal Implications of Nanoscience and Nanotechnology (Dordrecht: Kluwer)
[4] Hullmann A 2001 Internationaler Wissenstransfer und Technischer Wandel: Bedeutung,  Einflussfaktoren und Ausblick auf technologiepolitische Implikationen am Beispiel der Nanotechnologie in Deutschland  (Heidelberg: Physica)
[5] Binnig G, Quate C F and Gerber Ch 1986 Phys. Rev. Lett. 56 930
[6] Iijima S 1991 Nature 354 56
[7] Meyer M 2000 Hurdles on the Way to Growth, Commercializing Novel Technologies: the Case of
Nanotechnology (Helsinki University of Technology)
[8] Grupp H (ed) 1993 Technologie am Beginn des 21 Jahrhunderts (Heidelberg: Physica)
[9] Grupp H 1997 Messung und Erkl¨arung des Technischen Wandels (Heidelberg: Springer)
[10] Semiconductor Industry Association 1999 InternationalTechnology Roadmap for Semiconductors www. itrs. net
[11] Compaکn´o R (ed) 2000 Technology Roadmap for Nanoelectronics (Luxembourg: European Commission) www. cordis. lu/ist/nanotechnology and www. cordis. lu/ist/fetnidqf. htm
منبع: http://www.iop.org
مرکز جدید نانوتکنولوژی ارتش آمریکا
 25 ژوئن2002 - ارتش ایالات متحده آمریکا از مراکز علمی وصنعتی، برای ساخت یک مرکز تحقیقات صنعتی کمک ‌خواسته است. این مرکز بطور همزمان به تولید کنندگان تسلیحات نظامی با استفاده از نانوتکنولوژی کمک کرده و آنها را به بازار تجارت کاربردها و محصولات نانوتکنولوژی هدایت می‌کند.
ارتش آمریکا طرحهای پیشنهادی را از مراکز تجاری و دانشگاهها درخواست نموده است.
به گفته مارک مزگر، مدیر برنامه‌های نانوتکنولوژی آرسنال، مرکز توسعه، تحقیق و مهندسی تسلیحات ارتش (ARDEC) در Picatinny Arsenal این کار را به عهده گرفته است. وی گفت: 'امید است که سرمایه‌گذاری ارتش در نانوتکنولوژی همراه با تحقیقات دانشگاهی و صنعتی، منجر به تأسیس یک 'Nano Valley ' در نیوجرسی شمالی گردد.'
بنا به اظهارات وی، دولت فدرال حدود 1 میلیارد دلار برای تحقیقات نانوتکنولوژی هزینه کرده و فعالیتهای تحقیقاتی بزرگی را در دست انجام دارد. ارتش به فرآیندهایی نیاز دارد که با استفاده از آنها بتوان تمام فعالیتهایی را که در زمینه‌های مختلف نانوتکنولوژی در خارج از این منطقه صورت می‌گیرند، زیر نظر گرفته و آنهایی را که می‌توانند به اهداف نظامی کمک کنند از آزمایشگاه خارج ساخته و به تولید عملی برساند و آنها را در اختیار تولیدکنندگان جنگ‌افزار قرار دهد.'
به عقیده وی، تحقیق باید کابرد نظامی داشته باشد، اما صورت تجاری بخشیدن به آن ضروری است.
وی گفت، جایگاه مناسبی که ما در پی دست‌یابی به آن هستیم، نسلی از نمونه‌های صنعتی یا پژوهشی پیشرفته است که در آزمایشگاه پایه‌ریزی می‌شوند، و در صورتی که امکان استفاده دو منظوره وجود داشته باشد ما قصد داریم که آنها را به شکل محصول تولید کنیم. آنچه که ما بدنبال آن هستیم شیوه تشخیص این فناوریها و شیوه به جریان انداختن آنهاست.
مزگر گفت، وجود زمینه‌های تحقیقاتی مختلف برای ARDEC منطقی است. مثلاً نانوپودرها می‌توانند در تولید مواد منفجره نقش مهمی ایفا کنند. نانوتکنولوژی با فراهم کردن امکان دستکاری اندازه نانوذرات، به دانشمندان این امکان را خواهد داد تا ماده شیمیایی واکنش دهنده مواد منفجره را به گونه‌ای طرح ریزی کنند که دارای کاربردهای شگرفی برای مقاصد نظامی باشد.
استفاده از نانولوله‌ها در مواد منفجره نیز قابلیتهای زیادی دارد. نانولوله‌های تک جداره تقریباً استحکامی صد برابر فولاد دارند. مواد ساخته شده از نانولوله‌ها داری استحکام بیشتر و وزن کمتر هستند(خواصی مهم در ساخت موشک و سایر وسائل منفجره). چنین موادی کاربردهای متنوعی در ارتش دارند.
مزگر گفت: 'اینک این مرکز در تلاش است که تسهیلاتی برای سنتز و تولید نانومواد فراهم آورد.'
وی گفت: 'آنچه که ما در اینجا برپا می‌کنیم، یک پارک صنعتی بسیار پیشرفته است. ما می‌خواهیم افرادی را در آن گردآوریم که هم گرایشهای تجاری دارند و هم گرایشهایی که وزرات دفاع بتواند از آنها استفاده کند. ما فعالانه تلاش می‌کنیم تا شرکتهای بزرگی را که می‌خواهند وارد این پارک شده و در آن استقرار یابند، شناسایی کنیم.' ARDEC در حال مذاکره با چندین شرکت بزرگ است اما تا زمانی که مذاکرات قطعی نشود، نام آنها را فاش نخواهد کرد.
طبق اطلاعیه رسمی ARDEC، این مرکز شامل چندین طرح نیمه‌صنعتی است که قادر به توسعه فناوریهای ساخت و سنتز انواع نانوپودرهای فلزی، کنترل مطمئن و ایمن پودرهای به شدت واکنش‌پذیر، ترکیب نانوپودرها و تقویت و فرآوری ترکیبات نانوساختارهای کاملاً متراکم است.
این اطلاعیه نشان می‌دهد که آرسنال تمایل به فراهم نمودن تسهیلات بیشتر برای کمک به انجام تحقیقات در آزمایشگاههای دانشگاهی و کارگاههای کوچک و نیز توسعه محصولات نظامی و تجاری دارد.
طبق اظهارات  مزگر،این مرکز در سال جاری بودجه‌ای 5/3 میلیون دلاری تنظیم کرده است و انتظار می‌رود که این بودجه در سال آینده افزایش ‌یابد.
دانشگاههای نیوجرسی هم‌اکنون در حال جمع‌آوری طرحهای پیشنهادی، برای همکاری با این مرکز جدید هستند.
جو مونتمارانو، رابط صنعتی مرکز مواد فوتونیک و اپتوالکترونیک در دانشگاه پرینستن گفت: 'ما قابلیتها و تواناییهای بسیار زیادی داریم.' وی گفت که مرکز پرینستون در سال 1989 برای همکاری با صنعت ارتباطات راه دور راه‌اندازی شد. اما دامنه فعالیتهای خود را به دیگر زمینه‌های تحقیقاتی نیز گسترش داده است. وی گفت: 'امروزه در هر جایی که اولویتهای سرمایه‌گذاری مطرح باشد، نانوتکنولوژی حضور دارد. '
مرکز پرینستون با انواع مختلف پروژه‌های تحقیقاتی نانوتکنولوژی، به ویژه در زمینه ساخت تراشه‌های سیلیکونی سروکار دارد و استفاده از نانوتکنولوژی در کوچک نمودن تراشه‌ها، ممکن است یکی از زمینه‌های همکاری این مرکز با مرکز ARDEC باشد. گروه پرینستون ممکن است آنالیز DNA را نیز در طرح پیشنهادی خود برای ARDEC قرار دهند.
از نظر دیلهان کالیون، مدیر موسسه مواد بسیار متراکم در  انستیتو فناوریStevens، تصمیم ارتش آمریکا برای احداث پارک نانوتکنولوژی جالب توجه است. وی گفت: 'ارتش اهداف بخصوصی دارد. توانایی کار با نانوذرات، هنگامیکه در ارتباط با مواد انرژی زا ‌باشد، تجارت بزرگی است و ما قادر به ایجاد مجموعه امکانات کاملاً جدیدی در این زمینه هستیم.'
بنا به اظهارات وی،  ارتش، انبوهی از ترکیبات بسیار پیشرفته را برای ساخت تجهیزات و مواد استفاده می‌کند. وی پیش‌بینی می‌کند که مرکز ARDEC، تحقیقات بسیار زیادی ‌بر روی ترکیباتی با قابلیت تجاری  انجام دهد.
انستیتو فناوری  Stevense، مدلسازیهای ریاضی بسیار زیادی را برای کریستالیزاسیون انجام ‌می‌دهد. این مورد می‌تواند یکی از موارد همکاری این مؤسسه با گروه ARDEC باشد.
منبع: http://www. smalltimes. com
همکاری تایوان با کانادا در زمینه نانوتکنولوژی
25 ژوئن 2002- طبق اظهارات کارمندان بلند پایه شورای ملی علوم تایوان (NSC)، اتمام قرارداد برنامه پنج ساله‌ همکاری علمی دو کشور تایوان و کانادا، این دو کشور را بر آن داشته است که طرح برنامه همکاری پنج ساله دیگری را در زمینه‌های مختلفی از نانوتکنولوژی تا بیوتکنولوژی تنظیم کنند.
به منظور ارج نهادن به این تلاش پنج ساله، جلسه بحث و بررسی دو روزه‌ای توسط شورای ملی تحقیقات کاناد (NRC) و NSC در تایپه برگزار شد.
NSC و NRC در اوایل سال 1997 یادداشت تفاهمی در مورد تبادل اطلاعات علمی و صنعتی و تبادل محققان برجسته و تربیت دانشجویان دوره دکترا و فوق دکترا امضا کردند.
دانشمندان در خلال این اجلاس دو روزه، نتایج پروژه‌های تحقیقاتی مشترک در زمینه‌هایی از قبیل نانوتکنولوژی، نیمه رساناهای پیشرفته، علوم مولکولی، علم عصب شناسی، فناوری ساخت، بیوتکنولوژی و غیره را ارائه دادند.
نایب رئیس NRC در مراسم افتتاحیه این اجلاس گفت: 'تلاش مشترک NRC و NSC الگوئی در همکاری علمی و صنعتی دو جانبه بوده است.'
دبیر دفتر اقتصادی-فرهنگی تایوان در کانادا گفت: 'این همکاری در پنج سال آینده بر روی پروژه‌های کلان نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی متمرکز شده و بودجه آنها به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.'
وی گفت بودجه هر پروژه تحقیقاتی تا سقف 22 میلیون دلار تایوان بطور مساوی از طرف تایوان وکانادا تأمین خواهد شد.
طی پنج سال گذشته، 67 دانشجوی دوره دکترا و فوق دکترای تایوانی تحقیقاتی را در کانادا انجام داده‌اند. دهها دانشمند برجسته از هر دو کشور در برنامه‌ها مشترک حضور داشتند. مقامات رسمی NSC گفتندکه امیدوارند تعداد این شرکت کنندگان در پنج سال آینده افزایش یابد.
طبق اعلان NRC درماه آگوست سال 2001، کانادا برای پنج سال آینده بودجه‌ای بالغ بر 035/4 میلیارد دلار تایوان (120 میلیون دلار آمریکا) به مؤسسه‌ای در دانشگاه آلبرتا شهر ادمونتون اختصاص داه است تا به گسترش زمینه‌های مختلف نانوتکنولوژی بپردازد.
تصمیم کانادا برای جهت‌دهی قابلیتهای صنعتی خود به سمت نانوتکنولوژی، بسیار مشابه تصمیم تایوان است. در این راستا NSC میزان سرمایه گذاری در این زمینه را برای 6 سال آینده، از 2/19 میلیارد دلار تایوان به 23 میلیارد دلار تایوان افزایش داده است.
برنامه‌های ملی مشابهی در آمریکا، سویس، آلمان، انگلیس و ژاپن پایه‌گذاری شده است. ارتور کارتی، مدیر NRC گفت که کانادا به سرمایه‌گذاری در زمینه‌های خاصی از نانوتکنولوژی نظیر محاسبات کوانتومی، تولید ابزار و سیستمها و نانوبیولوژی بسیار علاقمند است.
رئیس دانشگاه Sinica بر اهمیت همکاری علمی در سطح بین‌المللی تأکید کرد و گفت: 'تایوان در صورتی می‌تواند با رقبای بزرگ به رقابت بپردازد که همکاریهای خود را با کشورهایی که گرایشها و اهداف مشترکی با این کشور دارند افزایش دهد.'
منبع: http://taipeitimes. com
گزارشی از شرکتهای نانوتکنولوژی ژاپن
21 ژوئن2002– مؤسسه تحقیقاتی دایوا (DIR) و شرکت سرمایه‌گذاری NIF درباره شرکتهای سرمایه‌گذار ژاپنی فعال در زمینه نانوتکنولوژی تحقیق کرده و نتایج تحقیقات را در شماره تابستان فصلنامه DIR تحت عنوان Management Information Search منتشر نمودند. مؤسسه تحقیقاتی دایوا و شرکت سرمایه‌گذاری NIF دو شرکت موجود در گروه امنیتی دایوا هستند.
طبق نتایج این تحقیق، حدود هفتاد تا صد شرکت سرمایه‌گذاری نانوتکنولوژی در ژاپن موجود است. این فصلنامه با مشخص کردن هشت شرکت اصلی، آنها را از دیدگاه سرمایه‌گذاری و فعالیتهای شغلی مورد بررسی قرار داده است.
اگرچه تعریف نانوتکنولوژی در میان کارشناسان متفاوت است، اما تیم تحقیقاتی مشترک این دو شرکت، 70 تا 100 سرمایه‌گذار را با تعریفی که خود از نانوتکنولوژی ارائه داده، مشخص کرده است. عموماً تصور می‌شود که ایالات متحده کشوری است که شرکتهای بسیاری در آن وجود دارد؛ اما این بررسی نشان می‌دهد که تعداد سرمایه‌گذاران ژاپنی بیشتر از میزان تصور عمومی است.
این تیم تحقیقاتی، 5 خصوصیت عمومی سرمایه‌گذاران نانوتکنولوژی را به شرح زیر ارائه داده است.
?    نانوتکنولوژی شامل فناوریهای زیادی نظیر فناوری مواد جدید است و می‌توان از آنها در زمینه تولید محصولات متنوع استفاده نمود.
?    نانوتکنولوژی اغلب نیازمند فناوری پیچیده و اطلاعات دانشگاهی است.
?    اکثر سرمایه‌گذاریها در زمینه ارتقاء همکاریهای مشترکت دانشگاه و صنعت می‌باشند.
?    سرمایه‌گذاری اولیه در نانوتکنولوژی خیلی بالاست و مدت زیادی طول می‌کشد تا محصولات آن تجاری شوند.
?    نوآوری، نقش مهمی در ارتقاء این تجارت ایفاء می‌کنند.
منابع انسانی عامل اصلی در موفقیت چنین سرمایه‌گذاریهایی است. این گروه تحقیقاتی نشان دادند که تامین مهندسین برای تحقیق و توسعه و مدیرانی جهت اداره امور مالی و بازاریابی بسیار حائز اهمیت است.
این گروه تحقیقاتی، هشت شرکت زیر را بعنوان شرکتهای نانوتکنولوژی برتر برگزیدند. زمینه‌های تخصصی این هشت شرکت عبارتند از: فیزیک، الکترونیک و زیست شناسی. این موضوع نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاریها در زمینه‌های متعدد در حال پیشرفت است.
Hephaist Seiko Co. Ltd.
Optrun Co. Ltd.

Cluster Technology Co. Ltd.
Optware Co. Ltd.

NanoCarrier Co. Ltd.
JASCO Corp.

Frontier Carbon Corp.
Tsukuba Nanotechnology Co. Ltd.

 منبع: http://bizns. nikkeibp. co. jp
تلاش برای توسعه نانوتکنولوژی در اروپا
17 می 2002 - NanoNet، یکی از شعب منطقه‌ای انجمن کسب‌وکار نانو در اروپا  جهت توسعه بیشتر کسب‌وکار نانو در منطقه اسکاندیناوی، درجستجوی چند محل تولید برای به شهرت جهانی رساندن تحقیقات عالی پژوهشگران اسکاندیناوی در خارج از آزمایشگاه و در بازار تجارت است.
این گروه، میزبانی سمینارها و کنفرانسها، سخنرانیها و گفتگوهای سودبخش و افزایش همکاری تحقیقاتی و بررسی صنعت نانوتکنولوژی در اسکاندیناوی را برعهده دارد.
آموزش و آگاهی دادن به افراد و دولتمردان جهت پی بردن به نتایج بالقوه سرمایه‌گذاری در نانوتکنولوژی جزء اولویتهای آنها است.
NanoNet عقیده دارد که با ایجاد اتحاد در سراسر اسکاندیناوی، می‌توان سرمایه‌گذاریهای نانوتکنولوژی در این کشورهای نسبتاً کوچک را به صورت رقابتی درآورد.
منبع: http://www. nanoeurope. org/
سرمایه‌گذاری در نانوتکنولوژی
12 جولای 2002- گزارشی که توسط گروه سرمایه‌گذاری صنعتی 3i، انستیتو نانوتکنولوژی و Economist Intelligence Unit منتشر شده است، بیانگر این است که کاربردهای نانوتکنولوژی بسیار بد تفهیم شده و سرمایه‌گذاران این بخش بسیار کوتاه‌نگر هستند.
این تحقیق دربرگیرنده نظریات دانشمندان، دانشگاهیان و متخصصان صنعت در سراسر دنیاست و ثابت می‌کند که نانوتکنولوژی می‌تواند به بهبود جنبه‌های مختلف زندگی مردم مثل محاسبات، مراقبت پزشکی، ارتباطات، تولید، انرژی و محیط زیست کمک کند. نانوتکنولوژی در این راه، بی‌همتا و نیازمند تشریک مساعی دانشمندان بخشهای مختلف است.
بر طبق این گزارش، موفق‌ترین سرمایه‌گذاریها درکاربردهای عملی بوده است. قبلاً نیز پیشرفتهای امیدوار‌کننده‌ای در بهبود رنگها، رنگ‌دانه‌ها و روکشها بدست آمده است.
سرمایه‌گذاریهای اصولی، عامل مهمی در ایجاد شرکتها است. نمونه بارز آن، سرمایه‌گذاریهای دولتی کلانی است که به ایالات متحده کمک کرده تا تقریباً در تمامی بخشهای توسعه نانوتکنولوژی، در رأس قرار بگیرد.
ژاپن و آلمان گامهای بلندی در زمینه کاربردهای الکترونیک و شیمی برمی‌دارند و انگلستان علیرغم سرمایه‌گذاریهای ناچیز دولتی، در زمینه توسعه وسایل پزشکی و داروسازی پیشگام است.
برای اینکه نانوتکنولوژی به قابلیتهای خود دست یابد، باید سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاریهای بلندمدت روی آورند. در این گزارش آمده است که نانوتکنولوژی نیازمند به سرمایه‌گذاریهای مداوم 10 تا 20 ساله و حمایت مشتریان و دولتهاست.
پیشگامانی که به دنبال سرمایه‌گذاری هستند بایستی از سود تجاری تولیدات خود کاملاً مطمئن باشند. و در عین حال باید مواظب این تفکر غلط باشند که 'نانوتکنولوژی می‌تواند بر همه چیز احاطه داشته باشد.' متخصصان به منظور حصول موفقیت در این بخش پیشنهاد می‌کنند که پیشگامان این صنعت، برای انجام پروژه‌های که فقط با تکیه بر توانایی خود شرکتها قابل انجام نیست، با شرکتهای بزرگ همکاری کنند و مردم را به سرمایه‌گذاری در این فناوری ترغیب نمایند.
منبع: http://www. tornado-insider. com
امتیازی برای ساخت حسگرهای زیستی
25 ژوئن 2002- شرکت BioForce NanoSciences، پیشتاز ساخت سیستمهای آنالیز بیوملکولی نانوآرایه‌ای ، تسهیلات مالی فاز اول امتیاز SBIR/NIH/NIAID را برای ساخت سیستمی فوق‌العاده حساس و بسیار ریز جهت کشف عوامل جنگهای زیستی، با استفاده از فناوری خاص خودش دریافت کرده است.
این امتیاز 250 هزار دلاری، به منظور ساخت حسگرهایی برای تشخیص عوامل بیماری‌زا هزینه خواهد شد.
این شرکت در فاز اول این پروژه، نانوآرایه‌ای را خواهد ساخت که بتواند علائم عوامل جنگهای زیستی را کشف کند. مطالعات بعدی، مجموعه جامعی از نانوآرایه‌ها را برای کشف برخی از عوامل جنگهای زیستی ایجاد خواهد کرد که می‌تواند برای حفاظت از افراد نظامی و غیر نظامی در برابر تهدیدات زیستی بکار گرفته شود.
دکتر کارتیس موشر، رئیس این پروژه گفت: 'ما برای ایجاد سیستمهای شناساگر عوامل بیماری‌زا تلاش می‌کنیم تا سرعت و دقت ردیابی را افزایش داده و نگرانیهای عمومی را درباره خطرهای احتمالی جنگ افزارهای زیستی کاهش دهیم.'
فناوری BioForce برای کشف عوامل بیماری‌زا دارای قابلیتهای فوق العاده‌ای نسبت به شیوه‌های کنونی است. نانوآرایه نیازمند به زمان کمتر و نمونه‌های راه‌اندازی بسیار کوچکی است و به تقویت کننده نیازی ندارد، حساسیت بسیار بالا و قابلیتهای کمّی آن همگی به شکلی ارزان و با کاربردی آسان ارائه می شوند.
موشر اظهار داشت: 'این قالب در مواقعی که حساسیت زمانی وجود دارد و نیازمند دقت و حساسیت بسیار زیادی هستیم، قالبی ایده‌آل است.'
معرفی شرکت Bioforce Nanosciences
این شرکت، پیشرو در توسعه فناوری نانوآرایه بسیار ریز برای سیستمهای تجزیه ملکولی با ظرفیت بالا در حالت جامد است. این شرکت فناوریهای نانوآرایه اختصاصی خود را در مواردی مانند نمونه‌های زیر مورد استفاده قرار می‌دهد:
نمایش فعل و انفعالات پروتئینها، تشخیص بیماری، ‌کشف دارو و ایجاد کاربردهای دقیقتر و کم هزینه‌تر و سریعتر از شیوه‌های سنتی
منبع: http://www. bioforcenano. com
اولین نمایشگاه بین‌المللی نانوتکنولوژی در سوئیس
12 جولای 2002- اولین نمایشگاه بازرگانی بین‌المللی نانوتکنولوژی سوئیس تحت عنوان nanofair.ch از 9 تا 11 سپتامبر 2003 در دانشگاه  ST-Gallen برپا خواهد شد.
برگزاری این نمایشگاه بازرگانی صنعتی، در ارتباط با تجارت، صنعت، تحقیق و آموزش و به منظور ایجاد ارتباط بیشتر در این بخشهاست. انتظار می‌رود حدود 250 تولید‌کننده و 6000 بازرگان از این نمایشگاه استقبال کنند.
هدف این نمایشگاه، مستند سازی پیشرفتهای صنعتی و نیز مشهود ساختن امکان استفاد‌ه‌ از این فناوری جدید در تجارت و صنعت است. به عبارتی، برگزاری نمایشگاه نانوتکنولوژی طی هر چند سال، پل ارتباط بین‌المللی میان تجارت، صنعت، آموزش و تحقیق خواهد بود.
کاملاً واضح است که نانوتکنولوژی در قرن 21 به عنوان صنعتی حیاتی مورد توجه خواهد بود.
کارشناسی تعیین محل
سوئیس بهترین شرایط را برای برگزاری نمایشگاه تجاری نانوتکنولوژی دارد، زیرا دارای مراکز مهمی در علوم‌ و فناوری نانو می‌باشد. این کشور دارای سابقه طولانی در مهندسی ابزاردقیق، میکرونیک  و سایر امور بسیار ظریف - زیرساختارهای اساسی برای استفاده تجاری از نانوتکنولوژی- می‌باشد.
موقعیت مرکزی دانشگاه ST-Gallenis در قلب اروپا به همراه محوطه وسیع آن، از جمله مزایای آن برای برگزاری نمایشگاه نانوتکنولوژی می‌باشد.
پیشتاز در نوآوری
دکتر هنریش روهرر با اختراع میکروسکوپ تونل‌زنی پیمایشگر (STM)، چشم‌اندازی از دنیای اتمها و مولکولها را بر روی ما باز کرد. بنابراین نانوتکنولوژی به عنوان نتیجه‌ای از تحقیقات پایه و کار با ساختارهای نانومتری، قدم بعدی مینیاتوری‌سازی است.
نانوتکنولوژی به عنوان عرصه‌ای بین رشته‌ای، در هر جا که دقت اتمی موجب بهبود فرآیندها شود کاربرد دارد.
چیزی بیش از یک نمایشگاه تجاری
این نمایشگاه با همایشی علمی و صنعتی، و نمایشگاهی از انواع شیوه‌ها و امکانات آموزشی همراه شده است.
ایجاد ارتباط بین نمایشگاه تجاری صنعتی و این همایش، منجر به تبادل افکار و نظرات بخش تحقیق با تجارت و صنعت می‌شود و این برای تبدیل امکانات این فناوری جدید به کاربردهای عملی مورد نیاز است.

 

منبع: http://www. immedia. it/
اندازه‌گیری؛ چالشی در نانوتکنولوژی
21 ژوئن 2002–  مؤسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا (NIST) اعلام کرد که اندازه‌گیری مواد در مقیاس نانو، مسأله‌ای بسیار جدی است. دانشمندان در طول نمایش یک روزه بخشهای مرتبط با نانوتکنولوژی در NIST، تحقیقات خود را در زمینه‌هایی مانند فیزیک نانوساختاری، مترولوژی شیمیایی و وسائل تک الکترونی عرضه کردند.
به عقیده برخی از این افراد، ایجاد استانداردهایی در مقیاس نانو، از وظایف بسیار مهم NIST است.
روبرت کلوتا، سرپرست گروه فیزیک الکترون NIST در اظهارات خود در مورد فیزیک نانوساختاری گفت: 'نانوتکنولوژی حوزه وسیعی است که همه چیز آن به اندازه‌گیری وابسته است.'
اهمیت فزاینده نانوتکنولوژی برای دولت فدرال آمریکا توسط بنیامین وو، معاون امور فناوری وزارت بازرگانی ایالات متحده مورد بحث واقع شد. وی گفت: 'ریس جمهور آمریکا تعهدات خود را به نانوتکنولوژی با درخواست 17 درصد افزایش بودجه 'پیشگامی ملی نانوتکنولوژی' نشان داده است.' وی افزود که رئیس جمهور آمریکا دریافته است که جهان در کشاکش مسابقه‌ای بزرگ برای دستیابی به برتری در نانوتکنولوژی است...
منبع: U. S Patent 4 ژوئن 2002 شماره ثبت اختراع: 6399303


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دوشنبه بیست و پنجم 5 1395
(0) نظر
برچسب ها :
X