دانشجو يار
دانلود مقاله آداب معاشرت در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

توجه : این پروژه به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

 دانلود پاورپوینت شوک در pdf دارای 29 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت دانلود پاورپوینت شوک در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است


لطفا به نکات زیر در هنگام خرید

دانلوددانلود پاورپوینت شوک در pdf

توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه 

دانلوددانلود پاورپوینت شوک در pdf

قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 12 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد

4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار داده نشده است


بخشی از متن دانلود پاورپوینت شوک در pdf :

اسلاید 1 :

شوک یا هیپوپرفیوژن، خون رسانی ناکافی به بافتها می باشد.

در شوک، سیستم گردش خون توانائی تغذیه سلولها با اکسیژن و مواد غذائی را ندارد و مواد زاید نیز در بافتهای بدن جمع می شود. شوک درمان نشده منجر به مرگ می شود.

اسلاید 2 :

سیستم گردش خون سه جزء دارد قلب، عروق و خون

ناتوانی هر یک از این سه قسمت= اختلال خونرسانی مغز، ریه ها و سایر اعضاء حساس

اختلال در عروق خونی =  نقش عمده در پیدایش شوک و بر عکس اگر خوب عمل کنند نقش عمده ای در جبران و درمان شوک دارند.

 قطر عروق خونی با انبساط و انقباض تغییر می یابد.

اسلاید 3 :

علل شوک

شوک با شرایط زیر ایجاد می شود:

1- قلب نتواند عمل پمپاژ را به خوبی انجام دهد.

2- حجم خون از دست برود.

3- عروق خونی متسع شود.

اسلاید 4 :

انواع شوک

1- شوک هیپوولمیک (کاهش حجم): شایع ترین خونریزی کنترل نشده – شوک هموراژیک خونریزی داخلی – خارجی – سوختگی و له شدگی پلاسما از دست برود.

اسلاید 5 :

مراقبتهای اورژانس برای شوک

-به پرسنل بیمارستان باید اطلاع داده شود زمان مراقبت از بیمار در صحنه حداکثر 10 دقیقه می باشد.

-مراقبتهای صحنه:

– ABC مراقبت از ستون مهرها – معاینه سریع تروما – بی حرکتی نمودن و انتقال بیمار به آمبولانس

اسلاید 6 :

مراقبت از بیمار- شوک

1- راه هوائی و تهویه – اکسیژن با غلظت بالا و

CPR در صورت لزوم

2- کنترل هر گونه خونریزی خارجی

3- استفاده از PASG (در شوک قلبی و مشکلات ریوی ممنوع)

4- در صورت عدم وجود صدمات جدی در لگن اندامهای تحتانی، سر، قفسه سینه، شکم و لگن یا ستون مهره ها ساق ها را حدود cm30 بالا نگهدارید. در صورت استفاده از PASG این اقدام ضروری نیست.

اسلاید 7 :

مراقبت از بیمار- شوک

5- استفاده از آتل

6- پوشاندن با پتو ( پیشگیری از هیپوترمی )

7- انتقال فوری

8- مصدوم هوشیار ( صحبت با او و کاهش ترس وی )

9- ثبت و گزارش موارد.

اسلاید 8 :

  • در آسیبهای اندام انتهائی تحتانی
  • هدف جلوگیری از بروز شوک هیپوولومیک
  • در شکستگیهای لگن و قسمت ابتدائی ران
  • برای کنترل خونریزی بافت نرم وقتی که فشارمستقیم موثر نبوده است.
  • برای کنترل شوک ناشی از خونریزی داخلی علامت دار

اسلاید 9 :

درموارد زیر نباید از  PASG  استفاده شود:

.1حاملگی

.2ادم مزمن ریه ثانویه به نارسائی طولانی مدت قلب

.3نارسائی حاد قلب

.4صدمات نافذ قفسه سینه

.5صدمات کشاله ران

.6صدمات وسیع سر

.7زمان انتقال کمتر از 30 دقیقه

اسلاید 10 :

سلاح‌های کشتار جمعی

قدرت تخریبی انفجارهای معمولی از همه سلاح‌ها کمتراست بیشترین احتمال استفاده

– سلاح‌های هسته‌ای بیشترین قابلیت تخریبی را دارند اما بدلیل پیچیدگی تولید محصولات و مواد خاص که برای ساخت آنها مورد نیاز هستند احتمال کاربرد آنها نسبت به بقیه کمتر است .


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود پایان نامه آزمون نظریه بی سازمانی اجتماعی در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله در مورد نقش نور در کارگاه در pdf دارای 13 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله در مورد نقش نور در کارگاه در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله در مورد نقش نور در کارگاه در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله در مورد نقش نور در کارگاه در pdf :

نقش نور در کارگاه

روشنایی در محیط کار:
مقدمه: بدون شک یکی از مهمترین حواس انسان حس بینایی است. در دوران قدیم مردم بیشتر اوقات خود را در فضای باز می گذارند و از نور خورشید استفاده می کردند ولی امروزه با پیشرفت صنعت و لزوم فعالیت انسان در شیفت های مختلف ، انسان بیشتر اوقات خود را در محیطی می گذراند که حتی در طی روز با نور مصنوعی روشن می شوند. بنابراین طراحی صحیح سیستم

روشنایی جهت تامین نور کافی اهمیت خاص پیدا می کند. در غیر اینصورت اثرات سوء آن بصورت خستگی چشم ، سر درد ، نقص بینایی و افزایش حوادث ناشی از کمبود نور یا درخشندگی و چشم زدگی میکند. بطورکلی روشنایی خوب بازدهی و راندمان کار کار را بالا برده و با کاهش حوادث ناشی از نور نا کافی به ایمنی کمک کرده و حتی می تواند زندگی خود را نجات دهد. از این رو تامین صحیح روشنایی، وظیفه ای سنگین بر عهده مدیران و مسئولین می باشد. با توجه به

نکات بالا یک کارفرما بایستی بداند هزینه ای را که برای تامین روشنایی مناسب در کارگاه تخصیص می دهد. نه تنها به هدر نخواهد رفت بلکه چندین برابر سود خواهد داشت مثلا در کارگاهی در امریکا، در عرض یکسال با پرداخت 5000 دلار برای تغییر و اضافه کردن چراغها و 2800 دلار اضافه پرداختی برق توانسته است تعداد سوراخ و حوادث را از 425 مورد به 170 مورد کاهش در صد و مخارج درمان و پرداخت خسارت و سوانح را از 15 هزار دلار به 6 هزار دلار تقلیل دهد.*
اثرات روشنایی:
تاثیر روشناییبه دو صورت زیادی و کم نور می باشد.

اثرات کم بودن نور:
1 خستگی فکری: اگر کوشش فکری در محیط کم نور بمدت طولانی انجام گیرد باعث خستگی فکری در شخص
2 خستگی چشم: اگر اجسامی که کارگر با آنها سرو کار دارد در معرض نور کم قرار گیرند ، کارگر سعی می کند با نزدیک کردن چشم به جسم یابا آوردن جسم به نزدیک چشم و فشار بر ماهیچه های چشم کار را انجام دهد و این عمل باعث خستگی چشم می شود.
3 ینستاگموس: ناراحتی چشم که در اثر کمی نور حاصل می شود و بیماری مخصوص معدن چیان است.
زیاد بودن روشنایی در کارگاهها کمتر مشاهده میش ود با توجه به اینکه کارفرمایان بعلت کاهش هزینه برق علاقه مندند که از تعداد لامپهای روشن شده بکاهند. که البته زیادی نور هم باعث خستگی فکری و چشم می شود. و مسئله مهم تر در مواقعیکه مقدار نور در محیط زیاد است خیرگی چشم است.*
تعریف نور:
نور شکلی از انرژی است که بصورت امواج الکترومغناتیسشی نیازی به محیط مادی جهت انتشار ندارند. این امواج می توانند از بسیاری از جامدات ، مایعات و گازها عبور کنند ولی بهترین حالت انتقال آنها در خلا و روی می دهد زیرا ماده ای که آنها را جذب نماید وجود ندارد.

منابع نور:
منابع نور به دو دسته عمده تقسیم بندی می شوند.
1- منابع مصنوعی 2- منابع طبیعی
مهمترین منابع مصنوعی لامپهای الکتریکی می باشند که میتوان آنها را به دو گروه عمده تقسیم بندی نمود. الف-التهابی ب-تخلیه در گاز
نور یک لامپ التهابی (رشته ای) از گداخته شدن رشته (فیلامان) داخل آن ایجاد می شود که خود ناشی از گرمایش حاصل از جریان الکترکی گذرانده از رشته در لحظه روشن کردن لامپ می باشد. برای آنکه نوری به چشم برسد باید دمای فیلمان به 600 درجه سانتیگراد بالغ گردد. لامپهای تخلیه فاقد رشته و با تحریک گازی که بین دو الکترود قرار دارد نور منتشر می کنند. هنگامی که جریانی از مخلوط گازی می گذرد. تشعشعاتی پدیدار می شوند که عمدتاً پرتوهای فرا بنفش می باشند. از

ذکر مزایا و معایب این لامپها و سایر مشخصات آنه به دلیل گستردگی آنها خودداری کرده و تنها اشاره می نمائیم که لامپهای فلورسنت و سدیمی دارای بهره نوری خوب و لامپهای التهابی رنگدهی خوب دارند و از لحاظ درخشندگی فلورسنتها درخشندگی کمتر و جیوه ای ها درخشندگی بیشتری دارند. از لحاظ عمر لامپ هم التهابی ها عمر کمتری دارند.
واحدهای روشنایی:
شار نوری(Q): مقدار انرژی که در واحد زمان از یک چشمه تشعشعی خارج شده و در باند قابل رویت قرار می گیرد و یا به عبارتی توان نوری خارج شده ار کنبع نور بوده و واحد آن لومون (LUM)می باشد.

شدت نور (I): توان نوری است که در جهت معینی از منبع خارج می شود که واحد آن کاندلا (CD) است.
شدت روشنایی(E):شدت روشنایی هرسطح ، نور دریافت شده توسط آن می باشد. واحد شدت روشنایی لوکس (LUX)است و یک لوکس مقدار روشنایی است که جریان نوری یک لومون روی سطح 1 متر مربع ایجاد می کند.

درخشندگی(L):نوری که از سطحی به چشم می رسد ، درخشندگی آن جسم می نامند واحد درخشندگی کاندلا بر متر مربع ( ) می باشد.
عوامل موثر در دید انسان:
1 درخشندگی: هنگامی که بخشی از نئر که بخشی از نوری که به سطحی می تابد انعکاس یابد، چشم انسان آن سطح را به صورت یک منبع نور مشاهده خواهد کرد. روشنایی مشاهده شده توسط چشم را درخشندگی (L) نامیده و آن را شدت نور در واحد سطح ظاهری چشم تعریف می کنند.
2 منابع طبیعی نور: مهتاب- آذرخش- فجر شمالی- فجر جنوبی-شب تابی نور طبیعی بر نور مصنوعی ترجحیحخ دارد. نور خورشید علاوه8 بر داشتن اشعه ماوراء بنفش مزایای دیگری درد. از جمله اینکه:
1 اجسام در نور طبیعی به رنگ اصلی خودشان دیده می شوندحوادث ناشی از گاز
2 حوادث ناشی از کار در نور مصنوعی بیشتر بیشتر از نور طبیعی است.
3 از نظر بهداشتی باز تاب نور طبیعی مناسبتر و بهتر از نور مستقیم آن است. روشناییطبیعی صنایع و کارگاهها توسط پنجره های دیواری وسقفی بصورت جداگانه یا توام تامین می شود. پنجره سقفی دو حسن دارد.
1- نور یکنواخت پخش می شود
2- نور توسط کارگاه زیادتر می شود.به منظور نور یکنواخت در کارگاه باید سطح پنجره با کف سالن نتاسب داشته باشد برای کارهای ظریف سطح پنجره تا مساحت کف باشد.
برای کارهای معمئلی سطح پنجره تا مساحت کف باشد.

روشها و وسایل اندازه گیری:
در این قسمت به طور مختصر روشها و وسایل اندازه گیری را شرح داده و چند مورد نمونه از روشهای اندازه گیری کلاسیک را ارائه خواهیم کرد. طبیعی است همه جزئیات روشنایی واندازه گیری آن در مقوله این فصل نما گنجد و فقط جهت نشان دادن روش کار و ارائه راههای اندازه گیری ، ارزیابی و کنترل می باشد.
وسیله اندازه گیری: دستگاه مورد استفاده در این تحقیق فتومتر ها گنو یونیورسال می باشد. این دستگاه جهت اندازع گیری درخشندگی و شدت روشنایی طراحی گردیده و با بکار گیری روشهای جنبی امکان تعیین فاکتورهای کنتر است-انعکاس- عبور دهی نور و زاویه فضایی را فراهم می کند.
انواع روشهای اندازه گیری شدت نور در سطح:
1- روش نقطه ای Point Method
2- روش Luman Method
روش نقطه ای برای اندازه گیری روشنایی موضعی یک نقطه بکار می رود. ولی روشن لومن متد برای اندازه گیری شدت نور در یک سطح بکار می رود.
روش منظم: اگر کنابع روشنایی طبق نظم خاصی پیچیده شده باشند می گوئیم روشنایی منظم است و امروز الگوهای صحیح طراحی با روش منظم صورت می گیرد. صفحه بعد شش الگوی روش منظم را برای اندازه گیری روشنایی نشان داده است.

روش غیر منظم: اگر چیدمان منابع روشنایی و لامپها در کارگاهها طبق نظم خاصی نباشد روش را نا منظم می گوئیم. در این روش نیز روشنایی را می توان به دو طریقه موضعی و عمومی ارزیابی کرد.
روشنایی موضعی ، روشنایی دئر محل و سطوح کار روشنایی موضعی می گوئیم. اگر نتوانیم روشنایی را به صورت موضعی اندازه گیری نمائیم نرا به صورت عمومی اندازه گیری می نمائیم.
و روش عمومی نور را به این دلیل اندازه گیری می نمائیم که اولاً: خود ماشین آلات فاصله منظمی ندارند. شرایط کار بصورتی است که فاصله کار برای ما مهم می باشد. ثالثاً: میانگین روشنایی را بدست بیاوریم وهمینطور توزیع نورها را بررسی قرار دهیم.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مطلبی پیرامون آموزش در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق مسجد سمبل هنر اسلامی در pdf دارای 17 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق مسجد سمبل هنر اسلامی در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود تحقیق مسجد سمبل هنر اسلامی در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق مسجد سمبل هنر اسلامی در pdf :

کریستین پرایس” در کتاب تاریخ هنر اسلامی درباره‌ی آغاز هنر اسلامی چنین می‌نویسند: “داستان هنر اسلامی با چکاچک شمشیر و آوای سم ستوران در بیابان‌ها و بانگ پیروزی الله اکبر آغاز می‌شود“ کلمات پایانی سخن پرایس، در واقع بیان حقیقت و باطن هنر اسلامی (الله اکبر) ...

 

  فرق است در آب خضر که ظلمات جای اوست // تا آب ما که منبعش الله اکبر است

وحدت آثار هنری اسلام

“کریستین پرایس” در کتاب تاریخ هنر اسلامی درباره‌ی آغاز هنر اسلامی چنین می‌نویسند:
“داستان هنر اسلامی با چکاچک شمشیر و آوای سم ستوران در بیابان‌ها و بانگ پیروزی الله اکبر آغاز می‌شود“
کلمات پایانی سخن پرایس، در واقع بیان حقیقت و باطن هنر اسلامی (الله اکبر) است. جهادی که در آغاز کلمات آمده است، مقام نفی کنندگی تفکر اسلامی را نسبت به صورت نوعی شرک آمیز هنر ملل و نحل بیگانه بیان می‌کند، و معطوف به روح‌الله اکبر علم الهی است. ظاهر جلوه‌گاه باطن است. هنرهای اسلامی نمی‌تواند مجلای باطن الله اکبر نباشد.
این دو ساحت ظاهری و باطنی، در همه‌ی صور هنری عالم اسلامی کم و بیش متجلی شده، و تا آنجایی غالب گشته که چون “روحی کلی” در هنر اسلامی به نمایش در می‌آید. و به تعبیر حافظ از یک حقیقت مطلق نقش‌های گوناگون در آیینه اوهام افتاده است، و از جلوه‌ی چنین حقیقتی است که با وجود صور مختلف هنری در هنر اسلامی و تالیفاتی که از هنرهای ملل و نحل قدیم در حکم ماده برای صورت بهره گرفته شده، هنرهای اسلامی به وضوح قابل تشخیص است.
خاورشناس فرانسوی “ژرژمارسه“ که از هنرشناسان و پژوهشگران هنر اسلامی است، در مقدمه‌ی کتابی که درباره‌ی این مبحث نوشته است، خواننده را به آزمایشی آموزنده دعوت می‌کند. وی می‌گوید: فرض کنیم شما در هنگام فراغت مجموعه‌های مختلف از عکس‌های هنرهای بسیار گوناگون را که در اختیار دارید، بدون نظم و ترتیب خاص تماشا کنید. در میان این عکس‌ها تندیس‌ها و نقاشی‌های مقابر مصری و تجیرهای منقوش ژاپنی و نیم برجسته‌های هندی دیده می‌شود. ضمن این بررسی و تماشا به تناوب به آثاری چون تصویر یک قطعه گچ بری متعلق به مسجد قرطبه و سپس صفحه‌ای از یک قرآن تزیین شده مصری و آنگاه به یک ظرف مسین قلم زن کار ایران برخورد می‌کنید. در این هنگام هر چند ناآشنا به عالم هنر باشید، با این همه بلافاصله میان این سه اثر اخیر وجوه مشترکی می‌یابید که آنها را به یکدیگر پیوسته می‌سازد و همین عبارت است: از “روح هنر اسلامی“.
مطالب فوق موید این حقیقت است که تعالیم و عقاید اسلامی بر کل شئون و صور هنری رایج در تمدن اسلامی تاثیر گذاشته است، و صورتی وحدانی به این هنر داده و حتی هنرهای باطل نیز نمی‌توانسته‌اند خود را از این حقیقت متجلی بر کنار دارند. بنابراین همه‌ی آثار هنری در تمدن اسلامی به نحوی مهر اسلام خورده‌اند چنان که اشتراک در دین باعث شده تا اختلافات و تعلقات نژادی و سنن باستانی اقوام مختلف در ذیل علایق و تعلقات دینی و معنوی قرار گیرد، و همه صبغه‌ی دینی را بپذیرند وجود زبان دینی مشترک نیز به این امر قوت می‌داده است.
غلبه‌ی وحدت دینی در هنر اسلامی تا آنجا پیش آمده که تباین هنر دینی و هنر غیردینی را برداشته و تباینی که بین هنر مقدس و غیرمقدس در مسیحیت به وضوح مشاهده می‌شود، در اینجا از بین رفته است. گرچه مساجد به جهاتی شکل و صورت معماری خاصی پیدا کرده‌اند، ولی بسیاری از اصول معماری و نیز تزیینات آنها درست مطابق قواعد و اصولی بوده که در مورد ابنیه غیردینی هم رعایت شده، چنان که در نقش و نقاشی و لحن و نغمه و موسیقی و کلا آثار هنرهای تجسمی و غیرتجسمی، متجلی است. از این رو روحانیت هنر اسلامی نه در تزیین قرآن، معماری مساجد، و شعر عرفانی بلکه در تمام شئون حیات هنری مسلمین، تسری پیدا کرده و هر یک بنا بر قرب و بعد به حق صورت روحانی‌تر یا مادی‌تر یافته‌اند.

هنر تجریدی و روحانی

از ممیزات هنرهای تجسمی جهان اسلامی، کاهش تعینات و تشخصاتی است که هنر مسیحی براساس آن تکوین یافته است. اساس هنر مسیحی، تذکر خداوند بر روی زمین است و به عبارتی تجسم لاهوت در ناسوت، از اینجا تمام هم هنر مسیحی در تاکید بر صورت مسیح و مریم و مقدسین که مظهر این تجسم‌اند، تمامیت می‌یابد.
“ارنست کونک” هنرشناس غربی درباره‌ی این ممیزه‌ چنین می‌گوید:
تقوایی هراس آلود مانع گردید که علاقه به واقعیات و گرایش به سوی کثرات بتواند موانع را از پیش پا بر دارد، و این موضوع باعث به کار بردن طرح‌هایی تزیینی گردید که خود ملهم از واقعیت بود. مخالفت با گروندگان به سوی طبیعت آن‌چنان در طبع فرد فرد مسلمانان رسوخ کرده بود که حتی بدون تذکرات موکد پیامبر (ص) هم می‌توانست پابرجا بماند. به این علت فعالیت استادان هنر اسلامی فقط محدود به کارهای معماری و صنایع مستظرفه می‌شود و به علت فقدان نقاشی و مجسمه سازی آن طور که در مراحل اولیه هنر اروپایی قرار گرفته بود، مورد توجه نشد، یعنی صنایع مستظرفه پیشاپیش از نقشی که در راه خدمت به عهده داشت، بیرون کشیده شده، و از نظر ظرافت تکنیکی و فرم در جهت درخشانی پیش می‌رفت.
به اصطلاح صحیح‌تر ”تقوایی هراس آلود و مهیب و خوفناک” همان خوف اجلال است که مبنای تقوی و ورع الهی است و در برابر عظمت و جلال الهی که اسقاط اضافات از آدمی می‌کند، هرگونه تشبیه و خیال و ابداع تصویر برای خداوند و کروبیان و اولیا و انبیا را از آدمی دور می‌سازد.
دوری از طبیعت محسوس و رفتن به جهانی ورای آن با صور تمثیلی از اشکال هندسی نباتی و اسلیمی و ختایی و گره‌ها به وضوح به چشم می‌آید. وجود مرغان و حیوانات اساطیری بر این حالت ماوراء طبیعی در نقوش افزوده است. وجود چنین تزییناتی با دیگر عناصر از نور و حجم و صورت، فضایی روحانی به هنر اسلامی می‌بخشد. این ممیزه و مبنای تجسمی فوق مادی، در حقیقت گاهی از صور خیالی قصص اسلامی به نقوش تسری پیدا می‌کند. این صور که وصف عالم و آ‌دم و مبدا عالم و آدم می‌کنند، در قلمرو هنر اسلامی در آغاز در شعر و حکایات جلوه‌گر شده است وحتی مشرکان، قرآن را در زمره‌ی اشعار و پیامبر را شاعری از شاعران می‌انگاشتند.
جهان تجسمی در عالم اسلامی، تصویری از بسط یک نقطه است. حرکت حجم از سه خط تکوین پیدا کرده است که هر سه از یک نقطه‌ی مشخص مرکز آغاز شده و این اساس تعین گریزی و تجرید است. این مفهوم را می‌توان در شعر حکیم “نظامی“ استنباط کرد.
از آن نقطه که خطش مختلف بود// نخستین جنبشی کامد الف بود
بدان خط چون اگر خط بست پرگار // بسیطی زآن دویی آمد پدیدار
سه خط چون کرد بر مرکز محیطی // به جسم آماده شد شکل بسیطی
خط است آنکه بسیطی آنگاه اجسام // که ابعاد ثلاثش کرده اندام
توان دانست عالم را به غایت // به این ترتیب ز اول تا نهایت
 


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود ?پروژه مطالعه‌ی قد در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله در مورد نیازهای کودکان در pdf دارای 11 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله در مورد نیازهای کودکان در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله در مورد نیازهای کودکان در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله در مورد نیازهای کودکان در pdf :

مقدمه:
رشد کودک

نیازهای کودکان و نحوه برآورده کردن آنها:
در گذشته چنین تصور می شد که نیازهای تحولی به صورتی سلسله مراتبی ظاهر می شدند.
به صورتی که اساسی ترین آنها (مثل نیاز به غذا و آب) صرفا برای بقا ضروری هستند. و تنها پس از ارضای آنها به صورت رضایت بخش نیازهای والاتری (همچون نیاز به رابطتی ظریف پیچیده و مستمر در محبت آمیز) پدیدار می شوند. اما اکنون چنین تلقی می شوند. که تمامی نیازهای بشر به

صورت در هم تنیده و به هم مرتبطند. به عنوان مثال امکان دارد کودکی که غمگین باشد غذا را پس بزند و حتی اگر آن را خرد ببرد. نتواند غذا را هضم کند یا آنکه ممکن است کودکی از ترس اینکه مادر یا پدرش خانه را ترک کنند. از خوابیدن امتنان کنند. در گذشته چنین باور داشتند که دلبستگی کودک به مادر خود از آنجا ناشی می شود. که مادر تغذیه کودک را بر عهده دارد شواهد نشانگر آن است که این نظریه محبت ناشی از طمع حتی در بین میمونها نیز دیگر توجیه پذیر نیست عواطف و یادگیری را جنبه های یادگیری را جنبه های تحولی جداگانه ای در نظر می گرفتند در واقع این دیگاه هنوز هم به ویژه نسبت به کودکان نسل قبل به میزان زیادی حفظ شده است.

در واقع یادگیری در گسترده ترین مفهوم خود و عاطفه جنبه های شناختی و عاطفی تحول عقل و احساسات چنان ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند که تقریبا از بدو تولد غیر قابل تفکیکند. برای یادگیری و پیشرفت علاوه بر توان بلقوه برای رشد امکان بالندگی و وجود فرصتهای محیطی مناسب در زمانهای مناسب و داشتن اراده و انگیزه نیز ضروری است نیروی محرکه اشتیاق به یادگیری در کیفیت روابطی ریشه دارد که درست از ابتدای زندگی در مورد کودک اعمال می شود.

به منظور کاربردهای عملی طبقه بندی چهارگانه زیر کافی به نظر می رسد نیاز به عشق و امنیت به تجارب جدید به تحسین و قدردانی و به مسئولیت پذیری این نیازها باید از همان ابتدایی ترین و مرحله های زندگی کودک برآورده شود. و تحقق آنها به میزانی کمتر یا بیشتر در سرآسر بزرگسالی ادامه بیابد. البته اهمیت نسبی این نیازها همراه راه های برآورده شدن آنها طی مراحل مختلف تحول متغییر است.

نیازهای کودکان:
چهار نیاز عمده عاطفی وجود دارد که باید از همان روزهای آغازین زندگی برآورده شوند. تا کودک بتواند از یک نوزاد درمانده به بزرگسالی و رشد یافته بالغ تبدیل شود. این نیازها عبارتند از 1- عشق و امنیت2- کسب تجارب جدید. 3- تحسین و قدردانی 4- مسئولیت پذیری
در طول مراحل مختلف تحول اهمیت نسبی این نیازها به حساب می آید چون شالوده تمامی روابط آتی نتها در خانواده بلکه با دوستان و همکاران و سرانجام در زندگی زناشویی تشکیل می دهد.

نیاز به جهت و امنیت نیازی است که رشد سالم شخصیت توانایی محبت کردن و پاسخ دهی به محبت و بالاخره توانایی پدر یا مادری دلسوز و مهربان بودن و به آن وابسته است کودک این نیاز را از لحظه تولد به بعد از طریق تجربه روابط محبت آمیز قابل اعتماد و پیوسته بادگیران شخصیت با مادر بعد با پدر و بعد ازریق دایره رو به گسترش و بزرگسالان و همسالان برآورده می شود. امنیتی که

در خانواده هیا صمیمی موجود است. برنامه های آشنا و معلوم آن به کمک امکان می دهد که در جهانی که در آن که باید پا به پدیده های بسیاری که برای او تازگی دارند و در حال تغییر اند. کنار بیاید و احساس کند که وقایع پیوسته و قابل پیشبینی هستند همچنین زندگی با تبات خانواده در کودک حساس یکپارچگی شخصیت احساس اینکه دارای گذشته و آینده است و هویتی منسجم و پایدار به وجود می آورد.

نیاز به تجرب جدید.:
ذهن کودک تنها در صورتی به گونه ای مطلوب تحول پیدا می کند که این نیاز در کودکی و نوجوانی به خوبی ارضا شود. همانگونه که انسان برای رشد جسمانی به غذا نیاز دارد و همانگونه که رژیم غذایی متعادل برای رشد طبیعی انسان ضروری است کسب تجارب جدید . هم برای رشد ذهن ضروری است در اوایل دوران کودکی بازی اصلی ترین عناصر برآورده ساختن این نیازها هستند کودک به واسطه این دو دنیای پیرامون خود را کشف می کند و یاد می گیرد که چگونه با مشکلات مقابله کند این موضوع به همان اندازه که در مورد واقعیتها دنیای عینی صادق است در مورد

احساسات و اندیشه های دنیای ذهنی نیز صدق می کند کسب تجارب جدید یادگیری یکی از مهمترین درسهای اوایل زندگی را تسهیل می کند یعنی یادگیری این که چگونه و یادگیری اینکه تسلط یافتن بر هر موضوعی احساس موفقیت و لذت در پی دارد آموزش پذیری نتنها به استعداد ذاتی کودک بلکه کم و بیش به تشویق و خدمت های محیطی او نیز بستگی دارد جو عاطفی و فرهنگی خانواده و نیز دلمشغولی ها یا آرمانهای والدین می توانند در تقویت کردن محدود ساختن یا رشد ذهنی کودک نقشی موثر داشته باشند.

بازی کردن به دو شیوه عمده نیاز به کسب تجارب جدید را برآورده می سازد نخست کودک را قادر می سازد تا در مورد دنیای پیرامون خود مطالبی را بیاموزد.دوم به کودکامکان می دهد تا با مسلط ساختن خیاپردازی به واقعیت و منطق با هیجانهای متعرض خود کنار بیاید و آنها را حل و فصل کند.
احتمالا تنها عامل و یا به طور کلی مهمترین عامل ارتقای رشد ذهنی کودک کیفیت محیط زبانی اوست البته منظور کمیت گفتار کودک نیست بلکه منظور کیفیت گفتار و پربار و واضح و مربوط به موضوع بودن آن است زبان در فراگیری استدلال و تفکر و نیز در برقرار کردن ارتباط با دیگران به کودک کمک می کند.

رفتن به مدرسه خود تجربه جدیدی است که دنیای وسیع تو را بر روی کودک می گشاید پیشرفت او در مدرسه شدیدا تحت تاثیر نکوهش ها ارزشها و اعتقادات معلم او قرار می گیرد علایق گسترده شور و اشتیاق نسبت به پدیده های ذهنی و پذیرش عقاید جدید همگی از معلم به کودک انتقال می یابند معلمان برای حفظ تهیج یا برانگیختگی حس کنجکاوی کودکان و یادگیری پدیده های جدید که تقریبا همه کودکان کم سن و سال از خودشان می دهند از موقعیت بسیار مناسبی برخوردارند .
نیاز به تحسین و قدردانی:
تغییر وضعیت از نوزادی به بزرگسالی متکی به خود و خویشتن پذیر به یادگیری عاطفیاجتماعی و ذهنی زیادی نیاز دارد و حاصل الگو پذیری کودک از بزرگسالانی است که از او مراقبت می کنند موثر ترین عامل در بروز این عامل که نیازمند تلاش مستمری است که باید در سراسر سالهای رشد ادامه یابد تحسین و قدردانی است سرانجام هنگامی می رسد که هر کاری که به خوبی انجام می گیرد نقش پاداش را در مورد خود ایفا کند اما چنین وضعیتی به پختگی زیادی نیاز دارد و حتی رشد یافته ترین افراد بزرگسال هم در برابر تشویق و دیگر شیوه های تحسین واکنش و شکوفایی نشان می دهند.

از آنجا که بزرگ شدن با دشواریهای تعارض ها و شکستهایی همراه است خود به مشوقهای قدرتمندی نیاز دارد بزرگسالانی کودک را دوست می دارند و کودک نیز آنها را دوست می دارد و مایل است تا خورسندشان سازد با نشان دادن خوشحالی به دلیل موفقیت کودک تشویق کردن او این مشوقها را برای فراهم می کنند. تشویق کردن و خواسته های معقول را از کودک انتظار داشتن در کودک پشتکار

بلکه باید با قابلیتهای هر کودک خاص در زمانی خاص و مرحله تحولی او متناسب باشد.
در ارضای نیاز به تحسین و قدردانی معلمان نیز تنشی حیاتی دارند یکی از دلایل این امر آن است که هر کودکی حداقل به مدت یازده سال، نیمی از اوقات بیداری خود را در مدرسه سپری کند. این زمان، فرصت بی نظیری را برای تکوین نگرشی مثبت نسبت به امر یادگیری در کودک فراهم می

سازد، و در صورت لزوم شالوده خود باوری کودک و در نتیجه، نگرش او را به تلاش و موفقیت، اصلاح یا حتی بازسازی می کند، برای موفقیت در این امر، معلم باید براساس این فرض عمل کند هر شاگردی، برای رشد و شکوفایی، استعدادهای بالقوه ای را در اختیار دارد که با یک برنامه مناسب به توانایی های بالفعل تبدیل خواهد شد؛ نه آن که معلم ناکاهی های گذشته کودک را مرتبا به حساب توانایی محدود یادگیری وی بگذارد.

نیاز به مسئولیت پذیری
اگر به کودک اجازه داده شود تا در نحوه مراقبت از خود در مسائل روزمره ای همچون غذا خوردن، لباس پوشیدن و شستشو کردن، استقلال عمل داشته باشد این نیاز برآورده خواهد شد. این نیاز همچنین در صورتی هم که به کودک اجازه داده شود تا وسایلی شخصی داشته باشد، که اگر چه کوچک و کم بها باشند، اما در مالکیت مطلق او باشند. برآورده می شود. به موازات رشد کودک، حیطه های مسئولیت او نیز باید گسترش یابد تا نهایتا مسئولیت اعمال خود را به عهده بگیرد؛ به گونه ای که به هنگام بلوغ کامل، باید در برابر دیگران هم احساس مسئولیت کند.

اعطای استقلال فراینده، به معنای آن نیست که والدین از اعمال دیدگاه ها، سلیقه ها، و انتخاب های شخصی خود، اجتناب کنند یا دلیلی برای توجیه آنها ارایه نکنند. هم چنین به این معنا نیست که آنها در زندگی کودک، هیچ دخالت و مشارکتی نکنند و تمام اعمال آنها را یپذیرند.
برعکس کودکان باید برای راهنمایی ها و محدودیت ها چارچوب هایی در اختیار داشته باشند. دانستن این که چه چیزی از آن ها انتظار می رود و مجاز به انجام چه کارهایی هستند، چه مقرراتی را باید رعایت کنند و به چه دلیل؛ این که آیا مطابق خواست آنهایت یا به نفع دیگران، برای کودکان سودمند خواهد بود.
چطور می توان به کودک نابالغ و بی قید و بند، مسئولیت پذیری را آموزش داد؟ پاسخ این است که باید به کودک مسئولیت داده شود تا به صورت عملی آن را بیاموزد. مثل هر مهارت دیگری، مسئولیت پذیری هم به تمرین نیاز دارد، تمرینی که باید تحت هدایت بزرگسالان صورت گیرد و تدریجا از میزان آن کاسته شود، آموزش مسئولیت پذیری به نوجوانان کار بسیار پیچیده ای است؛ زیرا باید میان ارائه اطلاعات و توصیه های لازم به آنها از یک سو، و از سوی دیگر، اتخاذ تصمیم و به گردن گرفتن

پیامدهای آنها توسط خودشان، هماهنگی دقیقی برقرار کرد. ضمن آنکه والدین باید آماده باشند تا اگر اوضاع مناسب نباشد، پا در میانی کنند و به آنان یاری برسانند. مدارس در فرآیند مسئولیت پذیری کودکان، سهم بسزایی دارند. در مدارسی که در جای رقابت، بر تعاون و همکاری تاکید شود و ابدا از تنبیه بدنی خبری نیست، بدون این که سطح علمی و آموزش پایین بیاید، وقوع رفتارهای زورگویانه، خشونت آمیز و بزهکارانه، کمتر است.
ده توصیه مربوط به مراقبت از کودکان

1- از کودک، مراقبتی دائم، پایدار و همراه با محبت به عمل بیاورید، چون این امر نیز همانند غذا برای جسم، برای سلامت روانی او ضروری است.
2- درک و وقت خود را سخاوتمندانه به کودک اختصاص دهید؛ بازی کردن با کودک و خواندن مطالبی برای او، از خانه تمیز و راحت، بیشتر اهمیت دارد.
3- از همان زمان تولد، تجارب جدیدی برای کودک فراهم بیاورید او را در کلام غرق سازید: این موارد می توانند رشد ذهنی او را تقویت کنند.
4- کودک را تشویق کنید تا به طرق مختلف، هم به تنهایی و هم با کودکان دیگر، بازی کند؛ این بازی می تواند به صورت کشف کردن، تقلید کردن، چیزی را ساختن، وانمود کردن و ابداع چیزی باشد.
5- تلاش و کوشش کودک را بیشتر از موفقیت او مورد تحسین قرار دهید.
6- مسئولیت های رو به افزایشی را به او بدهید، مسئولیت پذیری نیز همچون تمام مهارت های دیگر، به تمرین نیاز دارد.

7- به خاطر داشته باشید که هر کودک، شخص منحصر به فردی است، به همین جهت رفتار مناسب با یک کودک، ممکن است با کودکی دیگر مناسب نباشد.
8- نحوه ابراز عدم تایید خود را با سطح درک و فهم، سن، و خلق و خوی کودک خود منطبق سازید.
9- هرگز کودک را تهدید نکنید که دیگر او را دوست نخواهید داشت یا او را ترک خواهید کرد: می توانید رفتار او را محکوم کنید اما هرگز به او نگویید که ممکن است خودش را ترک کنید.
10- از کودک انتظار قدردانی و تشکر نداشته باشید؛ چون او نه به میل خود، بلکه به میل شما به دنیا آمده است.

منابع مورد استفاده:
نیازهای کودکان- دورنمای فردی ، نویسنده میالکمر پروینگل، مترجمان: نیره ایجادی، جواد شافعی مقدم
ویراستار: فروزنده داور پناه
و استفاده از اطلاعات اینترنتی


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود تحقیق تاریخچه فناوری نانو در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق ابزارهای موجود در بازار سرمایه ایران در pdf دارای 20 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق ابزارهای موجود در بازار سرمایه ایران در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود تحقیق ابزارهای موجود در بازار سرمایه ایران در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق ابزارهای موجود در بازار سرمایه ایران در pdf :

مهندسی مالی و طراحی ابزارهای مالی جدید
ارتباط ابزارها و بازارها
راهى آسان و کاهلانه
راهى دشوار و عالمانه
نیاز به طراحی اوراق بهاءدار، منطبق با بازار سرمایه ایران
سیستم اقتصادی کشور
بازار دارائی‌های واقعی و خدمات (The Market for Assets and Services)
بازار دارائی‌های مالی (The Market for Financial Assets)
شیوه‌های تأمین مالی
منابع داخلی شرکت
منابع خارجی شرکت
اوراق قرضه
سهام ممتاز
سهام عادی
منابع مالی بدون هزینه
بستانکاران تجاری
هزینه‌های پرداختی
پیش‌دریافت از مشتریان


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود تحقیق در مورد بررسی و مطالعه یک پانل کوچک در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله گزارش کار اموزی انواع ساختمان در pdf دارای 50 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله گزارش کار اموزی انواع ساختمان در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله گزارش کار اموزی انواع ساختمان در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله گزارش کار اموزی انواع ساختمان در pdf :

بخش اول کلیات ساختمان :

1- ساختمانهای بتنی:
ساختمان بتنی ساختمانی است که برای اسکلت اصلی آن از بتن آرمه ( سیمان , شن, ماسه و فولاد بصورت میله گرد ساده و یا آجدار) استفاده شده باشد . در ساختمانهای بتنی سقفها به وسیله تاوه (دال) های بتنی پوشیده می شود , و یا از سقفهای تیر چه و بلوک و یا سایر سقف ها ی پیش ساخته استفاده می گردد . و برای دیوارهای جدا کننده ( پارتیشن ها ) ممکن است از انواع آجر مانند سفال تیغه ای , آجر ماشینی سوراخ دار , آجر معمولی کوره ای و یا تیغه کچی و یا چوب استفاده شده و ممکن است از دیوار بتون آرمه هم استفاده شود .
در هر حال در این نوع ساختمانها شاه تیرها و ستونها از بتن آرمه (بتن مسلح) ساخته می شود .

2- ساختمانهای فلزی
در این نوع ساختمانها برای ساختن ستونها و پلها از پروفیلهای فولادی استفاده می شود . در ایران معمولا|” ستون ها را از تیر آهنهای I دوبل و یا بال پهن های تکی (آهنهای هاش ) استفاده می نمایند و همچنین برای اتصالات از نبشی – تسمه و برای زیر ستون ها از صفحه ی فولادی استفاده می شود و معمولا” دو قطعه را بوسیله جوش به همدیگر متصل می نمایند . سقف این نوع ساختمانها ممکن است تیر آهن و طاق ضربی باشد و یا از انواع سقفهای دیگر از قبیل تیرچه بلوک و غیره ایتفاده گردد .

برای پارتیشن ها می توان مانند ساختمانهای بتونی از انواع آجر و یا قطعات گچی و یا چوب یا سفالهای تیغه ای استفاده نمود.
در هر حال جدا کننده ها می باید از مصالح سبک انتخاب شوند.

3- ساختمانهای آجری
در ساختمانهای کوچک که از چهار طبقه تجاوز نمی نمایند می توان از این نوع ساختمان استفاده نمود . اسکلت اصلی این نوع ساختمانها آجری بوده و برای ساختن سقف ها در ایران معمولا” از پروفیلهای فولادی I (تیرآهن I ) و آجر بصورت طاق ضربی استفاده می گردد . و یا از سقف تیرچه و بلوک استفاده می شود . در این نوع ساختمانها برای مقابله با نیروی جانبی مانند زلزله باید حتما” از شناژهای روی کرسی چینی و زیر سقفها استفاده شود .

4- ساختمانهای خشتی و گلی
این نوع ساختمانها در شهر ها به علت گرانی زمین کمتر ساخته می شود و بیشتر در
روستاهای دور که دسترسی به مصالح ساختمانی مشکل تر است مورد استفاده قرار می گیرد .

اسکلت اصلی این نوع ساختمانها از خشت خام وگل می باشد و تعداد طبقات آن از یک طبقه تجاوز نمی کند و در مقابل نیروهای جانبی مخصوصا” زلزله به هی وجه مقاومت نمی نمایند . باید از ساختن این نوع ساختمانها مخصوصا” در مملکت ما که از مناطق زلزله خیز دنیا می باشد جلوگیری به عمل آید .

بجز انواع فوق ساختمانهای دیگری نیز وجود دارد مانند ساختمانهای چوبی که بیشتر در نواحی مرطوب که دارای جنگلهای فراوان بوده و در نتیجه چوب به قیمت ارزان در دسترس قرار می گیرد ساخته می شود . مانند شهر های جنوبی اطریش ویا بعضی از ایالات آمریکا . ساختمانهای چوبی در ایران به علت کم بودن جنگل کمتر ساخته می شود و همچنین ساختمانهای سنگی که بیشتر در مناطق کوهستانی مورد استفاده قرار می گیرد , ممکن است ساختمانی مرکب از دو یا چند نوع از انواع فوق ساخته شود مانند ساختمانهای فلزی و آجری و غیره .

ب- انواع ساختمان از لحاظ مصرف
ساختمانها از لحاظ کاربرد به انواع ساختمانهای مسکونی , اداری , بیمارستان ها , انبار ها , مدارس و مکانهای عمومی مانند باشگاه ها و ورزشگاه ها و غیره تقسیم می شود , که
مطالعه در این زمینه بیشتر بعهده مهندسین معمار می باشد.

بخش دوم : مشخصات اولیه محل پروژه :
این پروژه شامل 592 واحد به نام میثاق می باشد که مورد مشارکت شرکت جهاد خانه سازی ومسکن و شهر سازی می باشد . کارفرما در این پروژه شخص خاصی نمی باشد بلکه شرکت جهاد خانه سازی , به عنوان کارفرما انجام دهند پروژه قرار داده شده است . مالکیت این واحد ها به صورت اشتراکی بین شرکت جهاد خانه سازی و سازمان مسکن و شهرسازی است که در هنگام ساخته شدن واحد ها پیش فروش می شوند و پس از اتمام کار مابقی وجه ساختمان ساخته شده دریافت می گردد .

پروژه میثاق از تیپ های C,B,A تشکیل شده است تیپ A به 4 بلوک وتیپ B تیر به 4 بلوک و تیپ C به 2 بلوک تعلق می گیرد هر یک از بلوک ها در این پروژه 10 طبقه مسکونی همراه با پیلوت و زیر زمین تقسیم می شود که هر طبقه شامل 8 واحد مسکونی می باشد ضمنا” تیپ های نام برده به صورت 2به 2 با هم مشابه می باشند.

زمین انتخاب شده برای این پروژه میدان امام حسین (ع) – شهرک الغدیر است مساحت کل زمین مذکور m19000 می باشد سطح اشغال شده در این پروژه 35% است و تعداد واحد های بلوک 80 واحد می باشد که از این تعداد در بلوک A (40) واحد به صورت دو خوابه و 20 واحد به صورت سه خواب و 20 واحد دیگر به صورت تک خوابه است همچنین در بلوک B (20) واحد دو خوابه و 20 واحد سه خوابه و 20 واحد دیگر تک خوابه است و بلوک C تیر از 40 واحد تشکیل شده است .
مساحت بلوک A حدود 805 متر مربع و مساحت بلوک B تیر 5/608 متر مربع و مساحت بلوک C تیر 50/441 متر مربع است منطقه مورد نظر برای قرار گرفتن این بلوک ها از سه طرف به خیابان متصل است که از طرف شمال به یک خیابان 18 متری و ازطرف جنوب به خیابان 35 متری و از طرف شرق به خیابان 25 متری متصل می باشد . ورودی کلی این منطقه از دو طرف شمال و جنوب می باشد.

هر یک از بلوک ها دارای آسانسوری با ظرفیت kg 450 است یعنی هر آسانسور به صورت 6 نفره و برای هر نفر kg 75 وزن را تحمل می کند .
هم اکنون بلوک 1A و 2A در حال ساخته شدن است که بلوک A به صورت 10 طبقه مسکونی و 2 طبقه پارکینگ که انبارها در پارکینگ که انبار در پارکینگ قرار داده شده است به ازای هر واحد یک انباری و به ازای هر بلوک 2 داه پله مجزا وجود دارد که در طبقات زوج این راه پله ها به هم متصل شده اند که جهت مواقع اضطراری همچنین با وجود آسانسور راه پله های ارتباطی , راه پله ها حکم راه فرار را ایفا می کند . راه پله های مورد استفاده در این بلوک به صورت سه گوشی است .

هریک از بلوک ها دارای زاویه نگهبانی ( اتاق نگهبانی ) است .

بخش سوم : سقف بلوک
بلوک احداث شده یعنی بلوک A دارای دو مدل سقف است که در کل تنها از نوع تیرچه بلوک است اما از نظر بلوک استفاده شده دو نوع است که سقف طبقات با پیلت و سازه آن ها فولادی می باشد که نوع اتصالات مختلط گیردار و باربندی شده می باشد . سقف های طبقات از پانل های نسوز ساخته شده است .
در صنعت بین المللی و پیشرفته امروزی ساختمان اکنون بلوک های سبک به

صورت سقفی یا دیواری نقش برجسته و شایانی در جایگزینی مصالح سنتی بر عهده دارند .
استفاده از مصالح سبک خصوصا” برای جداسازی فضاهای ساختمانی باعث افزایش شکل پذیری سازه , جذب انرژی حاصل در حرکت زمین و در نتیجه کاهش اثر زلزله خواهد شد مصالح ساختمانی که در مناطق زلزله خیز استفاده می شوند باید چنان باشد که انرزی حاصل از حرکات زمین را خوب جذب کرده و اثرات آن را کاهش دهد و استفاده از بلوک های سفالی و سیمانی نه تنها انرژی حاصل از زلزله را جذب نمی کند بلکه در بسیاری از مواقع باعث تشدید آن می شود که

این خود نیز از عوامل افزایش خسارت می باشد استفاده از بلوک های پلاستوفوم به جای انواع مشابه آن با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی خاص این محصول نظیر سبکی وزن , سهولت اجرا , سرعت بیشتر اجرا نیاز کمتر به استفاده از تیرک های نگه دارنده و نیروی انسانی کمتر در اجرا باعث استقبال فراوان شده است و توسط مهندسین و دست اندر کاران صنعت ساختمان کشورمان تائید و توصیه شده است .

ویژگی های بلوک سبک سقفی و دیواری پلاستوفوم ( EPS )
1- سبکی قطعه بلوک باعث کثر18000کیلوگرم جرم درصد مترمربع بنا می شود
2- کاهش 30% حجم بتن و پوکه طبقات
3- کاهش مصرف 20% در آهن آلات و فولاد
4- کاهش مصرف 20% در تیرچه
5- صرفه جویی در مصرف میزان قالب بندی
6- ایمن در مقابل آتش سوزی

7- قابلیت اجرای انواع مصالح ساختمان برروی آن مانند گچ ,خاک , سیمان
8- حمل ونقل آسان و سهولت بالا کشیدن قطعات در ارتفاعات و به کارگیری در
مناطق صعب العبور
9- سرعت زیاد در اجرا و کاهش هزینه های دستمزد
10- کاهش هزینه های تهویه مطبوع

11- ضربه پذیر است
12- مقاوم در برابر آب , رطوبت و حرارت
13- بهترین عایق صدا و نفوذ حشرات میکروارگانیسم ها
14- بلوک پلاستوفوم , شیره و دوغاب , بتن را به خود جذب نمی کند و آب بتن را هدر نداده و باعث عمل آوری طبیعی و حفظ خواص بتن می شود
15- کاهش اتلاف انرژی به طرز قابل توجه

ساختمان های پیش ساخته پانلی :
منظور از این ساختمان ها مواردی هستند که از قطعات پیش ساخته مصنوی راست گونه یا قائم به عنوان دیوار باربر و دال تشکیل شده اند و تا حد امکان حمل ونقل بزرگ ساخته می شوند متداولترین آنها شامل دیوارهای متقاطع هستند که دیوارخارجی ممکن است شامل یک عایق حرارتی باشد (پانل ساندویچی ) یا از بتن سبک ساخته شدند تا قابلیت انتقال حرارت کاهش یابد .
در مناطق زلزله خیز برای زمین هایی که زمان تناوب آنها کم است باید اثر و امکان بروز پدیده تشدید یا رزونانس در اثر نزدیکی پریود خاک و ساختمان به دقت مورد بررسی قرار گیرد هر چه تعداد طبقات زیاد باشد اثر زلزله بیشتر است زیرا اثر زلزله عکس اثر نیروی هیدرواستاتیکی آب است
مقاوم سازی بلوک ها در برابر نیروهای جانبی:
در ساختمان های پانلی کف ها به صورت دیافراگم افقی عمل می کند که دیافراگم افق
به صفحه ای گفته می شود که در جهت قائم انعطاف پذیر و در جهت افقی کاملا” صلب باشد زمانی این دیافراگم حاصل می شود که : 1- دیافراگم به صورت یک صفحه مستوی باشد و در تمام یک طبقه دیافراگم یکنواخت باشد

2- کلیه اعضای پیش ساخته دیافراگم در تماس کامل با هم باشند یعنی درزهای موجود کاملا” پر گردد و هیچ فاصله آزادی نباشد 3- با کمک و تشکیل تیر کلات و مهار نمودن کلیه اعضا به این کلاف ها و قرار دادن فولاد در درزهای بین قطعات پیش ساخته امکان عملکرد مناسب برای انتقال بارهای جانبی به دیوار های برشی و هسته های مقاوم فراهم گردد 4- درزهای افقی قادربه انتقال نیرو ها باشند

نقش کلاف ها:
1- اتصال دال ها به یکدیگر به منظور تشکیل دیافراگم افقی صلب و تلقین اتصال دیافراگم افقی به دیوار های برشی .
2- بستن دیوارهای متقاطع به یکدیگر

3- کمک به مقاومت برشی درزهای قائم
4- یکسان نمودن تغییر مکان قائم دیوارهای مجاور
5- محدود نمودن تغییر مکان ها و مقاومت در مقابل نیروهای ناشی از تغییرات درجه حرارت
6- مقاومت در برابر نیروهای ناشی از نشست نامتناجس خاک زیر شالوده
7- فراهم آوردن عملکرد سازه به منظورجلوگیری ازگسیختگی پیش رونده یا زنجیری

سقف های تیرچه بلوک :
سقف های تیرجه بلوک از یک سری تیرچه های بتنی و یکسری بلوک های بتنی یا سفالی تشکیل شده است سقف های تیرچه بلوک می گویند تیرچه ها نقش باربر و بلوک ها نقش پر کننده دارند بار سقف توسط تیرچه ها به تیرهای حمال و نهایتا” به شالوده ها منتقل می شود در ابتدا بارها را تیرچه ها منتقل می کنند ولی بعد از این که بتن ریزی انجام شد بار توسط یک مقطع T شکل تحمل می شود که مرکب است از تیرچه و بتن در جا بنابراین سقف های تیرچه بلوک مانند تیرهای T شکل طراحی می شوند که در این تیر تیرچه ها به عنوان عضو کششی وبتن به عنوان عضو فشاری و یکسری میلگرد و بلوک و; اعضای این سقف هستند .

یکی از دلایل استفاده از سقفهای تیرچه بلوک در این پروژه این بوده است اگر برای پوشش سقف از طاق ضربی استفاده می نمودند ناچار باید تیر آهن هایی با شماره محاسبه شده روی پل ها کشیده و بین آنها را طاق ضربی می زدند این تیرچه ها ممکن است سرتاسری بوده و از روی پل ها عبور کنند در این صورت باید محل برخورد تیرچه وپل جوشکاری شود بدیهی است در این حالت کلفتی پل از زیر دیده می شود که باید به وسیله سقف کاذب پوشانیده شود و یا طبق نظر مهندس معمار اقدام گردد و یا تیرآهن ها توی دل پل کار گذاشته شوند که در این صورت باید حتما” هردو سر آن از از یک طرف به وسیله یک عدد نبشی با نمره 5 یا 6 به پل متصل گردد و تیرچه باید حتما” از یک طرف وبانه بشود و در غیر این صورت با اندازه ضخامت بال پل از زیر اختلاف سطح به وجود می آید که باید با گچ و خاک و سفید کاری پر شود و سقف بار بیشتری را تحمل نماید.

مزایای سقف تیرچه بلوک :
الف- سبکی سقف در مقایسه با طاق ضربی حدود kg /m 100 سبکتر است
ب- سهولت و سرعت نصب
ج- عایق بودن نسبت به حرارت و صدا
د- مقاومت بهتر در هنگام آتش سوزی

ه- مقاومت بهتر در مقابل نیروهای جانبی مانند زلزله ( عملکرد بهتر به صورت دیافراگم افقی صلب)
و- مسطح بودن زیر سقف با حد اقل رسیدن ضخامت اندود گچ
ز- مسطح بودن بالای سقف و سهولت کف سازی
ح – اقتصادی بودن در مقابل طاق ضربی برای دهانه های متوسط

بخش چهارم :دیوار
الف – کلیات و معرفی پانل های پیش ساخته :
1- شبکه جوش شده فولادی :

بتن شاتکریتی را مسلح کرده , مقاومت خمشی , فشاری و برشی آن را افزایش می دهد در عین حال به عنوان آرماتور های حرارتی نیز عمل نمود و از ترک خوردن بتن جلوگیری می کند.
مقاومت تسلیم mpa 40 = fy
قطر مفتول های شبکه : 5/3 الی 5/2
2- لایه پلی استایرن:

وزن مخصوص تا چیز ( 3m/ kg 15=P )
عایق مناسب حرارتی و برودتی
عایق صوت
بدون آلودگی محیط زیست
3- برش گیرهای قطری :
با متصل کردن دو لایه به شبکه به یکدیگر باعث عمل کرد یکپارچه و همچنین افزایش ممان اینرسی و صلبیت مقطع می شود

4- بتن پاششی (شاتکریتی ):
دانه بندی از نوع ریزدانه بر اساس 506ACI
ضخامت بتن هر طرف 3 تا 4 سانتی متر
بتن پاشی با سیستم دستی یا ماشینی انجام می گیرد
ب- مزایای سیستم پیش ساخته ( شاتکریتی):

سرعت اجرای بالا ( سه برابر سیستم های سنتی )
مقاومت فوق العاده در برابر نیروهای جانبی باد و زلزله
سبکی وزن , کاهش بار قائم , نیروی زلزله و در نتیجه کاهش مقاطع تیروستون
کاهش مصرف انرژی : قابلیت هدایت حرارت پلی استایرن حدود 1 آجر است
30
افزایش زیر بنای مفید به خاطر کاهش سطح اشغال دیوارها
عایق صوت
غیر قابل نفوذ در برابر حشرات و جانوران موذی
مقاومت بالا در برابر آتش سوزی

ج- ساخت,نصب و اجرا :
1- پانل های دیواری به عرض cm120 و طول مورد نیاز در کارخانه , موسسه (سبا) به صورت تمام اتوماتیک تولید می شود وزن هر متر مربع پانل بین 3تا5 کیلوگرم می باشد.

2- پانل های تولیدی کارخانه به صورت پالت های قابل حمل برروی تریلی آماده شده و به کارگاه ساختمانی منتقل می شود.
3- بتن شاتکریتی به ضخامت 3 الی 4 سانتی متر در دو طرف لایه پلی استایرن و بر روی شبکه مش به صورت دستی یا ماشینی پاشیده شده , شمشه گیری می شود

4- سطح بتن حاصله صاف ونیاز به آستر گچ وخاک ندارد
د- اتصالات:
اتصال پانل ها به سقف:
اگر چه اتصالات پانل ها به سقف پایداری آنها را در مقابل زلزله تضمین می کند ولی برای استفاده از ظرفیت آن ها جهت افزایش مقاومت جانبی ساختمان می توان آنها را به کف نیز متصل کرد

در اسکلت بتنی به آرماتورهای انتظار و در اسکلت فولادی به میلگرد های جوش شده به تیرهای فولادی متصل می شود
همچنین در محل تقاطع دیوارها با یکدیگر مانند گوشه ها پانل ها به نحو مناسبی به هم مهار می شوند
پانل های ساندویچی از دو شبکه فلزی جوش شده و یک لایه عایق پلی استایرن که توسط اعضای فلزی خرپای به یکدیگر متصل شده اند , تشکیل شده است
دراحداث این نوع سازه ها پس از پیاده سازی نقشه پانل ها در محل هایی تعیین شده بر روی فونداسیون قرار گرفته وروی آنها بتن پاشی می گردد
ساختمان پانلی به صورت جعبه ای (bon type ) رفتار می کند و کلیه اجزا و قطعات آن در باربری سازه ای شرکت می کنند که این از مزایای فوق العاده سیستم می باشد

دیوارهای پانلی علاوه برآن که به عنوان سازه ساختمان به کار می روند در دیوار های غیر باربر ساختمان های مختلف , سالن های صنعتی , دیوارکشی محوطه , پوسته ها , گنبد ها و کلیه زمینه های عمرانی کاربرد دارد
همان طور که اشاره شد دیوارهای بلوک های احداث شده محیطی می باشند که از دو طرف به شاه تیرمتصل می شوند که دیوارهای داخلی نیز سفال هستند ضخامت دیوارهای خارجی cm 20 و ضخامت دیوارهای داخلی cm 10 است.

بخش پنجم ستونها:
در ساختمانهای فلزی و ساختمانهای بتونی به ان قسمت از اجزاء که تحت نیروی فشاری واقع هستند ستون می گویند .
ستونها از مهمترین وحساس ترین اجزاء ساختمانها ی فلزی می باشند , بار سقف ها بوسیله پلها به ستونها منتقل شده و وسیله ستونها به زمین منتقل میگردد.

قسمتهای مختلف ستون
1- قسمتهای اصلی ستون
2- تسمه های اتصال دهنده
3- صفحه های تقویتی
4- جوش
5- اتصال ستون به صفحه زیر ستون

1- قسمت اصلی ستون
قسمت اصلی ستون عبارتند از آن پروفیلی است که بارهای فشاری را تحمل مینماید. برای ساختن ستونها میتوان از پروفیلهای مختلف استفاده نمود , مانند دو عدد تیرآهن I معمولی ویا یک عدد آهن بال پهن و یا دو عدد ناودانی ویا یک عدد قوطی چهارگوش و یا چهار عدد نبشی و غیره در ایران برای ساختن ستونها معمولا” از دو عدد تیرآهن I معمولی استفاده می شود و آنها را به وسیله تسمه به یکدیگر متصل می نمایند, گاهی نیز از آهنهای بال پهن که به آنها H گفته می شود و یا قوطی چهار گوش استفاده می شود . در مواردیکه بار ستون زیاد است میتوان ار سه عدد تیرآهن I که به شکلهای مختلف به همدیگر متصل میشوند استفاده نمود . و در طبقات بالاتر که بار ستون ها کاهش می یابد میتوان از ادامه یکی از آهنها I خودداری کرد.

برای ساختن ستونها از دو یا سه عدد I معمولی و یا سایرپروفیلها باید دقت کافی بعمل آورد تا ستونها کاملا مستقیم و راست ساخته شود زیرا کوچکترین انحنای ستون ممکن است بعد از بارگذاری منجر به کمانش ستون گشته و در نتیجه باعث تخریب ساختمان شود . در موقع ستون سازی به دو علت ممکن است انحنا در آن ایجاد بشود , اول آنکه امکان دارد تیرآهنهای مورد استفاده برای ساختن ستون در اثر حمل ونقل دارای پیچیدگی باشد دوم آنکه ممکن است در اثر جوشکاری غیر فنی و نادرست در ستون پیچیدگی ایجاد بشود برای جلوگیری از این کار بهتر است بشرح زیر عمل گردد . البته اشکالات فوق اشکالات اجرائی میباشد نه محاسباتی زیرا فرض ما براین است که محاسبات درست انجام شده و ستون قادر به تحمل بار وارده میباشد .

ابتدا تیرآهنها را از لحاظ شماره انتخاب نموده و آنها را به طول معین که در نقشه های محاسباتی قید گردیده برش میدهند آنگاه زیر دو سر وکمر ستون تیر آهنهائی قرار داده و ستون را روی این تیرآهنهای افقی که بصورت تراز روی زمین قرار داده اند میخوابانند قبل از اینکار باید از راست بودن تیرآهنهای تکی کاملا مطمئن بوده و چنانچه تیرآهنها کاملا راست نباشد بهتر است آنها را عوض نموده و از تیرآهنهای مستقیم استفاده نمائید در صورتیکه این کار مقدور نباشد باید تیرآهنها بوسیله پتکهای سنگین که در محلهای دقیق و حساب شده فرود میآید راست بشود , لازم به یادآوری است که هر نوع ضربه زدن به تیرآهن حتی , جهت برطرف کردن پیچیدگی های موضعی ( راست کردن آن ) و یا در اثر جابجایی و غیره در تیر آهن تنشهایی ایجاد می کند که در آن باقی مانده و اگر تنشهای ایجاد شده در اثر بارگذاری هم جهت با این تنشها باشد موجب تخریب سریعتر قطعه میگردد بدین لحاظ هر قدر به تیرآهن قبل از مصرف ضربه کمتری زده شود بهتر است .

 


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله انتقال حرارت گذار در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله در مورد پسته در کرمان در pdf دارای 26 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله در مورد پسته در کرمان در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله در مورد پسته در کرمان در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله در مورد پسته در کرمان در pdf :

پسته در کرمان

مقدمه:
پسته نام علمی Pistacia vere که یکی از مهمترین گیاهان خانواده Ane-cradiaceae می باشد. زادگاه اصلی آن ایران می باشد به خاطر همین بیشتر با نام های ایرانی خوانده می شوند. پسته گیاهی بسیار مقاوم به شرایط نامساعد محیطیط می باشد سرما تا 30- تا 20- درجه سانتی گراد و گرمای زیاد تا 50 درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند و نسبت به کم آبی و شوری آب و

خاک مقاوم است. دارای ریشه بسیار عمیق و راست می باشد. شاخساره و شکل این درخت در ایران به صورت چند شاخه ای ولی در کشورهای دیگر مثل آمریکا با تربیت کردن این درخت به صورت یک تنه رشد می کند برگ های مرکب که شامل 5 تا 7 برگچه می باشد دارد. گل های آن به شکل خوشه ای می باشد و 2 پایه می باشد یعنی گیاه نر و ماده داریم و گلهای ماده که روی

پایه ماده قرار دارند هنگام رسیدن ترتب خاصی ندارند و اکثراً در این گیاه یک مشکل وجود دارد که مربوط به نا هم رسی می شود ولی در ارقام جدید این مشکل وجود ندارد گرده افشانی در باغات پسته به وسیله با دو حشرات صورت می گیرد و نکته مهم در تلقیح باغات پسته نسبت به درختان به ماده می باشد که در شهر رفسنجان که گستره وسیعی از باغات پسته را دارد مهم نمی باشد ولی در شهرهای دیگر برای تلقیح مناسب نیاز به رعایت این نسبت می باشد از ارقام مهم پسته در رفسنجان می توان احمد آقایی، فندقی و کله قوچی که بیشترین وسعت زیر کشت این محصول را به خود اختصاص داده اند نام برد.

زمین شناسی استان کرمان:
مطالعات انجام گرفته نشان می دهد استان کرمان ز نظر زمین شناسی تا اندازه ای در هم و پیچیده می باشد و انواع و اقسام سنگهای مادری در این ناحیه وجود دارد. با یک دید کلی سنگهای کرتاسه و قسمتی نیز بدوره poli-plestocene تعلق دارد. از شمال هر چه به طرف کرمان نزدیک می شویم روی این سنگها را الوومهای بیابانی نسبتاً شور پوشانیده است بین کرمان و جیرفت سنگهای مادری متعلق به دوره (ائوسن) می باشد و قسمتی نیز از سنگهای mio-pliocene تشکیل یافته است و کلیه منطقه جلگه سیرجان را الوویومهای بیابانی واپستی (تواما) پوشانده است. بافت خاک در اراضی زیر کشت پسته از سبک تا نسبتاً سنگین متغیر می باشد و اغلب خاکها در کلاس بافتهای، رسی شنی، لوم شنی، شن لومی، لوم رسی سلیسی و لوم رسی قرار می گیرد. همانطوریکه قبلاً اشاره شد خاکهای این منطقه غالباً شور یا قلیایی هستند و همچنین ارزیابی کیفیت آب که در همین راستا قرار دارد از چهار نظر مورد بررسی قرار می گیرد:
1 شور یا غلظت کل نمکهای محلول
2 قلیایی بودن (سدیک) یا غلظت سدیم موجود در آب نسبت به سایر کاتیونها (SAR)
3. ترکیبات آنیونی آب بویژه غلظت کربنات و بی کربنات
4 غلظت بر یا دیگر عناصری که ممکن است برای رشد گیاه سمی باشد.
عرض جغرافیایی ئ ارتفاع از سطح دریا
زمستان از عرض جغرافیایی پایین بطرف عرض جغرافیایی بالا سردتر و طولانی تر می شود. همچنین طول نسبی روز و نسبتاً با عرض جغرافیایی تغییر می نماید هر قدر عرض جغرافیایی بالاتر باشد، روزهای زمستان طولانی تر و روزهای زمستان کوتاهتر خواهد بود. در بعضی از مناطق با عرض جغرافیایی بین 28 تا 38 درجه ایران ، درخت پسته بعمل می آید با توجه به اینکه ارتفاع از سطح درا در متاطق پسته کاری ایران 700 متر تا بیش از 1800 متر گزارش شده است ولی طی بازدیدی که از منطقه شمال شرق استان گلستان به عمل آمده مشخص گردید پست

ه کاری در ارتفاع بسیار پایین حتی در ارتفاع هم سطح دریاچه خزر نیز انجام شده است.
محدودیت های قسمت زیر زمینی گیاه پسته
خاک:
پسته در هر نوع خاک زراعی قابل کشت است. اما در خاکی که زمین عمیق تر و بافت یکنواخت و سبک (رسی و شنی) باشد باعث افزایش تولید کمی و کیفی محصول پستهمی گردد. زمینی که با ترکیب خاک قابل نفوذ، ظرفیت حفظ مقدار آب مفید و تهویه ریشه است، آینده مطلوبی را در احداث باغ پسته تامین می نماید.

محدودیت های فیزیکی خاک
خاکهای نامناسبی که دارای سختی و شوری بالایی هستند سبب کاهش ظرفیت نگهداری آب مفید، جلوگیری از نفوذ آب در زمین و یا باعث تجمع عناصر سمی در بافت گیاه می شود. شناسایی و رفع موانعی که احتمالاً در زهکشی و یکنواخت کردن جنس خاک از نظر سهولت نفوذ آب و چگونگی حفظ آن در زمین وجود دارد قبل از احداث باغ ضروری می باشد.
بهترین راه شناخت جنس خاک از ابتدا جمع آوری و استفاده از اطلاعات و مطالعات سازمانهای خاکشناسی ، منابع طبیعی و حفظ خاک در هر منطقه و سپس بهره گیری از بررسی های انجام شده روی پروفیل خاک با نمونه برداری از لایه های مختلف جهت شناخت تغییرات بافت خاک در قسمت سطحی و زیر زمینی است. داشتن این داده ها می توان برای اصلاح فیزیکی خاک از ماشینهای سبک در روی زمین و از تجهیزات سنگین در زیر زمین استفاده نمود.
در صورت انتخاب محل مناسب برای احداث باغ خاک آن نیاز به تغییرات گسترده نخواهد داشت. عموماً 4 تیپ خاک وجود دارند که محدودیت های فیزیکی آنها نیازمند به بررسی های جداگانه دارند؛ خاکهای مطبق، خاک های رسی، خاک های سخت، خاک های دایر (زراعی)
1 خاک های مطبق مرکب از لایه های مختلف الجنس هستند که بر روی هم در زیر زمین چیده شده اند و قسمتی از آنها به سبب فشردگی عملاً مانع زه آب، تهویه و رشد ریشه می شوند. اصلاح چنین خاکی منحصر به درهم ریختن و همگن کردن لایه هاست.
2 خاک های رسی که با رس یکدست و فشرده ترکیب شده اند و طبعاً مانع نفوذ آب و جریان هوا در زمین و در نتیجه مانع رشد گیاهی می شوند.
3 خاک های سخت که شبیه به تیپ دوم بوده با این تفوت که ذرات آنها مخلوط با مواد معدنی بسیار سخت چنان بهم چسبیده اند که نرم کردن آنها حتی با خیساندن در آب هم میسر نخواهد بود.
4 خاک های دایر (زراعی) از آن دسته خاک هایی هستند که در اغلب باغهای پسته عملاً دیده می شوند این تیپ مرکب از خاکی است که در عمق معین و ثابتی از زمین متوالیاً شخم خورده و لایه های نامتجانس احتمالی آن در اثر عملیات مکانیکی و زراعی مداوم و مکرر مخلوط و متجانس شده اند، نقص این گروه کم عمق بودن لایه خاکی زراعی (4 تا 8) سانتی متر است که بجای مخلوط کردن باید شکسته شود.
مخلوط کردن نامتجانس سبب آسانی نفوذ آب، تسهیل در زهکشی های احتمالی و تسریع در رشد ریشه و ذخیره آب مفید در منطقه ریشه بندی درخت می شودم
چنانچه همین کار در باغهای پسته بارور نیز که با روشغرقاب و یا نهری آ

بیاری می شوند رعایت شود تولید محصول افزایش می یابد.
برای مخلوط کردن خاک ها با جنس های متفاوت از ماشین آلاتی مانند ریپو، بولدوزد، دیسک، تیلر یا خیشهای برگردان کننده خاک و غیره در قطعات گسترده استفاده می شود. در زمینهایی که از قشر سخت تشکیل شده اند در صورتی مجاز به پسته کاری می شوند که به راحتی قشر سخت آن شکسته شده و قابل نفوذ آب گردند در غیراینصورت باید از کشت پسته در آنها صرفنظر کرد به ویژه در باغهایی که بصورت غرقابی و یا نهری آبیاری می شوند.

ظرفیت حفظ آب در زمین بستگی به جنس خاک و به ویژه به چگونگی شخم دارد. با آنکه رطوبت هنگام شخم اثر مطلوبی نشان می دهد ولی چون ماشینهای سنگین مانع اختلاط کامل لایه ها و باعث کوبیده شدن سطح خاک می شوند، لذا شخم زمین در حالتی که خشک باشد نتیجه بهتری نشان داده است.
محدودیت های شیمیایی خاک
عوامل خاک از قبیل جنس، بافت، زطوبت، PH و عمق خاک همانند عوامل محیطیط چون درجه حرارت، بیماری، شوری و وجود سایر یونها هر کدام اعم از مقدار موجودی آن ها ر خاک یا در گیاه و یا در چگونگی قدرت جذب ریشه تاثیر متفاوتی در درخت پسته نشان می دهد، مثلاً PH بالای 5/7 قابلیت حل اغلب عناصری چون روی، منگنز و آهن را محدود می نماید و PH پایین کمبود های فسفر و آهن یا مسمومیتهای ناشی از آهن و; را تشدید می کند.
همچنین حرارتهای پایین، تهویه ناقص، آبیاری های ناکافی یا وجود اقشار سخت و سنگین در خاک نیز قدرت گیاه را محدودتر می سازند.
بررسی محدودیتهای خاک با نمونه برداری صحیح امکان پذیر می گردد. نمونه برداری از لایه های عمیق تر زمین نیز شناخت تغییرات ساختار خاک و تاثیر آن را در آبیاری یا در رشد درخت روشن تر می سازد. نمونه کامل از یک خاک، ابتدا بستگی به میزان شوری خاکی دارد که در هر زمینی بطور محسوس متفاوت است. برداشت نمونه یکنواخت در هر سال با توجه به نوع و سیستم آبیاری از هر 30 سانتی متر عمق، دومین قدم در این راه است. مرحله سوم ترکیب و اختلاط نمونه ها با هم است به این معنی که هر قطعه زمین معینی و در یک عمق معین حداقل (نه) نمونه بر می داریم و سپس از مخلوط کردن آن ها با هم، نمونه ها را با هوا خظک می کنند و نیم کیلو از آن را برای تجزیه و تشخیص میزان شوری به آزمایشگاه می فرستند..
خاکهایی که از نظر بافت با هم همگن نباشند از نظر میزان شوری نیز با یکدیگر تفاوت دارند. چنانچه خاکهای سبک و شنی از خاکهای سنگین، شوری کمتری نشان می دهند. زیرا قابلیت نفوذ و در خاکهای سبک بیشتر از خاکهای سنگین است. نمونه برداری از خاک های یکنواخت و همگن اختلاف میزان شوری را کاهش می دهد و رشد درختان هماهنگ
اگر شوری سطح خاک زیاد باشد نشان دهنده این است که روی خاک سله بسته سپس نفوذ آب دچار مشکل می شود. میزان شوری در 30 سانتی متر عمق زمین حد متوسط مقدار شوری را در منطقه تعیین می کند و درخت نیز بنا به خاصیت اس

مزی اثرات آن را همراه با مسمومیت های آهن ظاهر می سازد. پسته جز گیاهان لومنیت یا نمک دوست طبقه بندی شده است. در خاکهایی که مقادیر نمک آنها مناسب برای بسیاری از گیاهان زراعی و درختان مثمر نسبت پسته رشد می کند. مثلاً در خاکی با هدایت الکتریکی عصاره اشیاع 8 دسی زیمنس بر متر، پسته کاری معمول می باشد.

گزارشهای مختلف حاکی تز آن است که ارقام مختلف پسته از نظر مقاومت به شوری خاک با هم تقاوت زیادی دارند که رقم فندقی احتمالاً به دلیل قدرت جذب بالا و انتقال زیاد یونهای کلرو سدیم نسبت به شوری حساستر از کله قوچی و بادامی است. آزمایشهای گلخانه ای محمد خانی، حاکی از آن است که مقاومت ارقام بادامی و با استفاده از محلول غذایی هوگلنو نتیجه عناصر غذایی فسفر، ازت، پیاسیم، کلسیم و منیزیم، روی، بر، مس و منگنز روی رشد د گونه ورا (رقم بادامی و فندقی) و گونه تربینتوس حاکی است که حداکثر رشد نهال گیاهان یاد شده در محلول هوگلنو در غلظت یک و کمتر از یک حاصل شده است.
نتایج بررسی ها نشان می دهد که غلظت های بالای کلرو سدیم در خاک یا آب آبیاری منجر به کاهش جذب پتاسیم به وسیله درخت پسته می گردد که نتیجه آن ممکن است با کبود پتاسیم و افزایش آثار سود کلروسدیم را به همراه داشته باشد. بنابراین توجه به تغذیه درختان پسته و مصرف کودهای پتاس دار در شرایط شوری امری ضروری به نظر می رسد. در مغز پسته بیشتر از دیگر قسمتها فسفر وجود دارد. بطوریکه یک تن پسته خشک تقریباً 5/3 کیلو گرم فسف عنصری دارد، به علاوه برای رشد هم مقداری فسفر لازم دارد بر فرض اینکه از یک هکتار باغ یک تن پسته بدست آید حدود 17 کیلو گرم فسفات آمونیوم از یک هکتار زمین برداشت می شود در مناطق پسته کاری سالیانه 600 کیلو گرم فسفات آمونیوم در هر هکتار مصرف می شود بویژه پس از رسیدن محصول برگهای بالای خوشه ارغوانی رنگ و سپس نارنجی و زرد شده و می ریزند با توجه به شرایط خاک های مناطق پسته کاری بیشتر فسفر اضافه شده به خاک به صورت غیرقابل جذب درمی آید بنابراین به نظر می رسد با محلول پاشی و تغذیه برگی، قسمتی از این کمبود فسفر را می توان جبران کرد.
اندازه برگ با مواد غذایی، بیانگر آن است که سطح برگ با میزان فسفر و ازت برگ رابطه مستقیم دارد. در همین زمینه بررسیهای انجام شده در کالیفرنیا نیز نشان داده است که هر چه سطح برگ بیشتر باشد احتمال ریزش جوانه شاخه های بار ده سا

ل آینده هم کمتر خواهد بود با توجه به مطالبی که گفته شد تغذیه باغهای پسته با کودهای فسفری اهمیت زیادی دارد.
چون بیشتر باغهای پسته ایران در مناطق خشک با شوری متوسط یا نسبتاً زیاد واقع شده اند، بنابراین مسئله سمیت بر نیز بیشتر از کمبود آن مطرح است. در یک ازمایش گلخانه ای ارقام پسته بادامی، فندقی و کله قوچی مورد بررسی قرار گرفتند و مقدار 31/0 پی پی ام بر در خاک برای رشد بهینه ارقام فندقی و و بادامی مناسب تشخیص اده شد. حد سمیت برکه در رشد ارقام مذکور اختلال ایجاد کرد. 9/8 برای بادامی، 38 برای فندقی و 95 پی پی ام برای کله قوچی گزارش شده است. بنابراین با توجه به نتایج بدست آمده ارقام بادامی، فندقی و کله قوچی را می توان به ترتیب خیلی حساس و نیمه حساس به بر تقسیم بندی نمود.
از مجموعه گزارشهای موجود می توان نتیجه گرفت که تحمل گیاهان در برابر کلر، بین گونه های مختلف گیاهان و حتی ارقام و پایه های یک گونه معین متغیر است. این اختلاف را می توان مربوط به توانایی گیاه در جلوگیری از تجمع یون کلر در قسمتهای هوایی دانست. در این صورت برای افزایش مقاومت درختان میوه و بخصوص پسته می توان از ارقام و پایه هایی که تجمع کلر در بافت خود را محدود می کنند استفاده نمود.
زیادی سدیم نیز ممکن است به دو صورت به گساه آسیب برساند یکی از افزایش فشار اسمزی محیط ریشه که باعث کم شدن جذب آب توسط ریشه و در نتیجه کاهش رسیدن آب به برگها می شود و دیگری ایجاد رسمیت در گیاه که گاهی منجر به کاهش رشد و حتی برگ گیاه می گردد. سپاسخواه و مفتون (1985) کاهش 50% ماده خشک را طی 20 هفته تیمار با 159 میلی مولار کلر در ارقام بادامی و فندقی گزارش کرده اند و عقیده دارند پسته نسبت به کلر و سدیم و کلر متحمل ولی در برابر سدیم نیمه متحمل است.
در بررسی آماری چهار ساله شرکت مولکول کرمان، تجزیه اجزاء مختلف دانه های پسته خندان دهن بست نسان می دهد:
1 درصد مغز در دانه های پسته خندان بیشتر است
2 در مغز پسته های دهن بست، عناصر روی و منیزیم بطور قابل توجهی بیشتر از مغز پسته خندان است.
3 در پوست نرم پسته های دهن بست و خندان فسفر و پستاسیم اثر متقابل دارند بطوری که با افزایش فسفر میزان پتاسیم پوست کاهش می یابد.
دادن مودهای آلی و شیمیایی و حتی اضافه مردن مواد اسیدی می توان نقش موثری داشته باشد اضافه کردن مواد آلی در زمین هنگامی اثر بخش است که به صورت همه ساله باشد زیرا دوام عناصر موجود در آنها پس از تجزیه بسیار کوتاه است.
اضافه کردن کودهای شیمیایی به آب با آنکه سبب

اصلاح و تقویت خاک می شود اما با افزایش غلظت املاح باعث بسته شدن منافذ زیرین خاک و سله بستن روی زمین نیز می گردد. معمولاً کودهای شیمیایی حاصل مقداری املاح و مواد شور هستند لذا پس از پخش در زمین یا بعد از حل در آب طبعاً شوری خاک را افزایش می دهند. دادن املاح آهکی همچون سنگ گچ دولومیت و کلرید کلسیم نیز به زمین شوری خک را بالا می برد.
اضافه کردن مواد اسیدی چون اسید سولفوریک، گوگرد و آمونیوم پلی سولفید (بجز کلسیم پلی سولفید) که حامل گوگرد به صورت هستند، گوگرد

آنها در زمین تحت تاثیرذ کنشهای بیولوژیکی اکسید شده و به اسید سولفوریک تبدیل می گردند. بهر حال مجموعه مواد اسیدی چون در خاک تحت تاثیر کنشهای بیولوژیک قرار نمی گیرد با واکشنهای خود تبدیل به اسید می شوند که چنانچه به مقدار کافی به زمین داده شود PH خاک ا پایین می آورند.
نکته قابل توجه انتخاب و دادن کودهای اصلاح کننده زمین است. که در این خصوص انتخاب کودهای اصلاح کننده بستگی به وجود میزان آهک خاک و البته قی

مت مواد انتخابی دارد و چونن میزان آهک در اغلب خاکها زیادتر از حد معین است لذا برای انتخاب کودهای ترمیمی باید از یک ملخ آهکی با یک ماده اسیدی با توجه به قیمت آن استفاده نمود.
فاکتور دیگری که در انتخاب کودهای اصلاحی تاثیر دارد توجه به میزان تاثیری است که روی ریشه می گذارند بعضی از این مواد، سولفات، کلر و یا نیترات به ریشه گیاه خواهند داد وجود کلرو نیترات موجود در خاک میزان کمبود یا نیاز گیاه را معین می کنند مقدار نیتروژن (N) از میزان نیاز سالیانه نباید تجاوز نماید تجمع کلر نباید بیش از حد باشد مواد ترکیب کننده اسیدی نیز تا آنجا که آثار و علائم وجود آهک در سطح خاک پایدار نباشد مصرف نمی گردد.
اضافه کردن خاک به باغ های پسته
مسائل و مشکلات خاکها و باغ های مناطق پسته کاری در سالهای اخیر که اغلب ناشی از کاهش میزان آب در این مناطق است. باغداران را بر آن داشته است تا جهت رفع این مشکلات به کارهایی دست بزنند یکی از این کارها که در مناطق پسته کاری مرسوم است اضافه کردن خاک به باغ های پسته می باشد این خاکها شامل ماسه بادی، لایی و نخاله های ساختمان می باشد در بین این موارد استفاده از ماسه بادی رایج تر است. اضافه کردن یکی از این خاکها اغلب بدون اطلاع از خصوصیات و لزوم استفاده آنها صورت می گیرد و هزینه هایی را نیز به باغداران تحمیل می کند در بازدیدهای مکرر از باغ های پسته در مناطق مختلف مشخص شده است که بعضی از مشکلات ایجاد شده در باغ های پسته در اثر اضافه کردن نابجای خاکهای نامطلوب بوده است از ا«جا که باغداران سایر مناطق پسته کاری کشور نیز عمدتاً از باغداران رفسنجانی الگو برداری می کنند دامنه تبعات این مسئله وسیعتر شده و سایر مناطق پسته کاری کشور را در برگرفته است گر چه استفاده بجا از خاکهای مطلوب می تواند داثرات مثبت و خوبی در باغ پسته داشته باشد.
به منظور بررسی اثرات اضافه کردن خاک به باغ های پسته به عنوان قدم اول سعی شده است بعضی از خاکهای اضافه به باغها و معادن مورد استفاده باغداران

نمونه برداری شده و خصوصیات مهم آنها تعیین گردد. نوشته حاضر نتایج این بررسی اولسه است.
علت های اضافه کردن خاک
1 برطرف کردن سبکی یا سنگینی یا اصلاح بافت خاک در باغ
2 تامین بعضی از عناصر غذایی مورد نیاز گیاه
3 کمک به نگهداری بیشتر آب

4 کمک به نفوذ بهتر آب
در بین دلایل اعتقاد به مواد سوم و چهارم بیشتر است و بر حسب شرایط استفاده و نوع خاک اضافه شده موارد یک و دو مطرح می باشند. لازم به ذکر است برخی باغداران بدون آگاهی به موارد 1 تا 4 و بدون هیچ هدف و دلیلی و صرفاً بر اساس تقلید از دیگران مبادرت به افزودن خاک به باغ های خود می نمایند.
روشهای اضافه کردن خاک به باغ
1 به صورت لایه ای با ضخامت نسبتاً زیاد در سطح بدون مخلوط کردن با خاک سطحی باغ در این حالت ضخامت خاک اضافه شده در سطح معمولاً بیشتر از 20 سانتیمتر می باشد.
2 به صورت لایه ای با ضخامت نه چندان زیاد در سطح همراه با مخلوط کردن با خاک سطحی باغ. در این حالت ضخامت خاک اضافه شده در سطح معمولاً کمتر از 20 سانتیمتر بوده و با خاک سطحی باغ مخلوط میگردد.
3 استفاده درکانالکود همراه با کود های آلی
4 مخلوط کردن با حجم زیادی از خاک اصلی باغ (لودر کردن)
در این حالت در فاصله بین درختان معمولاً به اندازه عرض بیل لودر در خاک تا عمق حداقل 1 متری به هم خورده و همراه آن خاک اضافه می شود.
بیشتر باغداران از روش اول و دوم استفاده می کنند.
کیفیت خاک های اضافه شده به باغ پسته
برای بررسی این موضوع اقدام به نمونه برداری لز بعضی از خاکهای اضافه شده به باغ های پسته و معادنی شدند که به این منظور استفاده می گردیدند. در نمونه های مذکور خصوصیات مهمی همچون شوری یا قابلیت هدایت الکتریکی عصاره اشباع (Ece) غلظت کاتیونهای سدیم، کلسیم و منیزیم محلول و پتاسیم قابل جذب اندازه گیری شد. با استفاده از غلظت کاتیونهای محلول نسبت جذبی سدیم (SAR) و نسبت کلسیم به منیزیم محاسبه شد. میانگین نتایج

حاصله در جدول شماره 1 آمده است.
فاکتورهای اندازه گیری میانگین حداقل حداکثر
شوری یا قابلیت هدایت الکتریکی عصاره اشباع (دسی زیمنس به متر) 37 7/0 231
نسبت جذبی سدیم 46 1/1 537
نسبت کلسیم به منیزیم 4/1 2/0 13

پتاسیم قابل جذب میلی گرم بر کیلوگرم خاک 256 19 834
آبیاری درختان پسته
استفاده از آب با کیفیت خوب و تامین نیاز آبی درختان با دوره آبیاری مناسب باعث رشد مطلوب و بالطبع کاهش شذت سال آوری، عارضه زود خندانی و پایین آمدن خسارت آفات و بیماریها شده و افزایش کمی و کیفی محصول پسته را در پی دارد. حساس ترین دوره آبیاری درخت پسته جهت تولید محصول خوب، زمان گلدهی (فروردین- اردیبهشت) و زمان رشد مغز (تیرماه) می باشد. تنش خشکی از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد تاثیر زیادی در افزایش پسته های زود خندان و ترک خورده دارد ضمناً مهمترین آب برای خندان شدن پسته آبیاری شهریور ماه و یا آخرین آب قبل از رسیدن کامل است. کیفیت آب از شاخص های مهم برای افزایش عملکرد می باشد بطوریکه بینعملکرد محصول پسته و شوری آب و خاک رابطه معنی داری وجود دارد به عبارتی با افزایش شوری میزان عملکرد کاهش می یابد و زمانیکه Ec به 24 دسی زیمنس بر متر می رشد عملکرد به صفر تنزل می یابد . قابل ذکر است تا شوری حدود 8 دسی زیمنس بر متر در خاک کاهش معنی داری در عملکرد محصول پسته ایجاد نمی شود.
انتخاب دوره آبیاری:
دور آبیاری مناسب در باغات پسته با توجه به فصل رشد، نوع خاک، روش آبیاری و سن گیاه متفاوت است نهال های پسته دوره آبیاری 7 روزه آبیاری می گردند و در سن 5 سالگی به 14 روز افزایش می یابد از 5 تا 10 سالگی به تدریج افزایش می یابند تا در 1 سالگی به 25 روز افزایش می یابد. در درختان بارور دوره آبیاری در خاک های سبک 25 روز و خاک های متوسط 30 روز و در نهایت خاک های سنگین 35 روز می باشد که در ماه های گرم سال بهتر است این دوره کمی کمتر در نظر گرفته شود.
علائم شوری در دوران رشد گیاه پسته:
شاخص ترین علامت شوری خشک شدن حاشیه برگ است که از حاشیه شروع به خشک شدن نموده و به تدریج پیشروی نموده و می تواند به برگ اصلی برسد (شکل موجی دارد) رنگ خشکی قهوه ای کم رنگ (خاکی رنگ) می باشد اگر شدت شوری زیاد باشد ابتدا از نوک میوه مسمغی بی رنگ ترشح شده و در مجاورت هوا زرد می شود پس باعث سیاه شدن نوک میوه می گردد و باعث پوکی و نیم مغزی هم می شود.
علائم شوری در ابتدای فصل:
خشک شدن درختان پسته در ابتدای فصل هنگام تورم جوانه ها و یا همان روزهای اولیه سبز شدن درخت معمولاً بدلیل شوری است و کمتر دلایل دیگر می تواند داشته باشد مخصوصاً در سال هایی که در زمستان بارش برف یا بارندگی مداوم و آرام داریم آب زمان لازم برای نفوذ در خاک را داشته باشد در فروردین باید منتظر خشک شدن تعدادی از درختان را داشته باشیم.
توصیه های مدیریتی جهت کاهش اثر شوری آب و خاک
1 کاشت زراعتهایی مثل جو و گندم و; در اراضی بکر با آبیاری مرتب و دور آبیار

ی کوتاه قبل از احداث باغ
2 در اراضی شور و یا شور و قلیایی در کف جوها کشت شوند به عبارت دیگر نواری به عرض 1 متر و عمق مناسب ایجاد و نهال کاملاً در خط وسط این نوار کشت شود.

3 از طریق آبیاری های سنگین قبل از احداث باغ و همچنین دادن آب مازاد بر نیاز آبیاری درخت پسته در طول فصل رشد
4 استفاده از نهال های مقاوم به شوری
5 انجام آبیاری های زمستانه از اواخر پاییز تا اواسط زمستان (دوره خواب درخت)
6 حفظ آب قابل دسترس گیاه در خاک در حد بالا با اعمال دوره های آبیاری کوتاه مدت
تغذیه درختان پسته
تعیین نیاز کودی درختان پسته، محاسبه مقدار مواد غذایی لازم برای برداشت یک تن پسته خشک می باشد. درختان پسته در مواد غذایی مثل ازت، فسفر، پتاسیم، کلسیم و سدیم و عناصر میکرو مثل آهن، منگنز روی و مس نیاز دارد. از طریق تجزیه خاک و برگ می توان به نیاز کودی گیاه پر برد.
توصیه های کودی

توصیه های عمومی مصرف بهینه کود در صورتی که امکانات لازم برای تجزیه برگ و خاک نباشد:
– محلول پاشی بخ منظور fruit set (5 در هزار اوره یا سولفات روی یا اسید بوریک) در پائیز یا اوایل بهار یا هر دو زمان در صورتیکه خاک شور یا شور قلیایی باشد بر از فرمول حذف می شود.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله مدل سازمانی در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق تمایزات و شباهت های فرش کاشان و جوشقان در pdf دارای 9 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق تمایزات و شباهت های فرش کاشان و جوشقان در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود تحقیق تمایزات و شباهت های فرش کاشان و جوشقان در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق تمایزات و شباهت های فرش کاشان و جوشقان در pdf :

جوشقان
جوشقان منطقه ای است کوهستانی که در کوهپایه های کوه کهرود در جنوب کاشان و در 108 کیلومتری شمال غربی اصفهان و مشرف بر شاهراه تهران اصفهان، دردره کوه ورغانه واقع شده است. در فرهنگ آبادیهای ایران نام چندین محل را تحت عنوان جوشقان می یابیم. تشابه اسمی این محل با دیگر مناطق که تولیداتی با خصوصیات جوشقان را ندارند، سبب شده تا از نظر اجتناب از سردرگمی با افزودن کلمه قالی از آن تحت عنوان جوشقان قالی یاد شود.

سوابق تاریخی
پرفسور آرتور اوپهام پوپ، جوشقان را محل استقرار کارگاههای سلطنتی بافت قالی می داند، که به وسیله شاه عباس بنا شده. به گفته این محقق نام نعمت الله جوشقانی بر بالای قالیچه ای در آرامگاه شاه عباس در قم است که آن نیز تنها تأکیدی برمحل تولد بافنده آن است. و این عقیده دلیلی بر وجود کارگاه شاهی در جوشقان نمی باشد.
این محقق عقیده دارد که قالی های زر بافتی که به اشتباه لهستانی نامیده میشود در جوشقان بافته شده.
این مطالب تنها گزیده از تاریخ قالی بافی در جوشقان بود.
ساختار
نوع گره در جوشقان فارسی و به صورت جفتی است یعنی به جای اینکه گره را به دو تار بزنند به چهار تار گره می زنند که نوعی حقه بازی است که در جوشقان به این نوع گره(دودریه) می گویند.
در بافت قالی های جوشقا نی از سه پود استفاده می شود.وظرا فت آن از15 تا30 رج می باشد.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله نقش موزه در توسعه گردشگری فرهنگی* در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود تحقیق بلوغ اجتماعی در pdf دارای 11 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقیق بلوغ اجتماعی در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود تحقیق بلوغ اجتماعی در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقیق بلوغ اجتماعی در pdf :

بخشی از فهرست دانلود تحقیق بلوغ اجتماعی در pdf

مقدمه 1
رشد و شخصیت کودک 2
الگوهای رفتار والدین 2
جنبه های مختلف رفتارهای والدین 3
اجتماعی شدن فرزندان از طریق والدین 4
عوامل موثر در استقلال جوانان 5
حالات و ویژگیها همراه با استقلال 6
عوامل موثر در مستقل شدن 6
افسردگی نوجوانان یا جوانان 7
تنبیه و نقش آن در تعلیم و تربیت 8
نتیجه گیری 11

انسان موجودی است اجتماعی. هر یک از ما در دنیای از انسانهای بسیار که کم و بیش به هم پیوسته اند زندگی می کنیم همه ما ناگزیریم در مکانهای مختلف با دیگران رابطه داشته باشیم بلوغ با رسیدن به سن قانونی (18 سال) رشد کامل قد و وزن و قدرت حاصل نمی شود بلکه بلوغ واقعی وقتی حاصل می شود که انسان بتواند زندگی عاطفی اش را کنترل نموده و به رفاه و آسایش دیگران نیز علاقمند باشد. بنابراین فرد می تواند در هر مقطع سنی چه کودکستان، راهنمایی، و دانشگاه برای سن خود بالغ شناخته می شود. بلوغ کمال مطلوبی است که همگی ما به سوی آن در تلاش هستیم ولی هرگز به طور کامل به آن نمی رسیم. قسمت اعظمی از یادگیریها و زندگی ما به مردم وابسته است. بسیاری از نوجوانان و جوانا از تنهایی و نداشتن دوست و رفیق صمیمی رنج می برند. بعضی کمرو و خجالتی بوده و از صحبت کردن و تماس با دیگران احساس ناراحتی می کنند. عده ای به سبب کمبودهای واقعی یا تخیلی خود را حقیر می شمارند و به هر حال در اجتماع همیشه افرادی اعم از پیر و جوان هستند که از رشد عاطفی – اجتماعی کم نصیب اند و بعضی مواقع عملاً دیگران را می آزارند. این اذیتها گاهی اوقات به صورت بی اعتنایی، به دیگران، تمسخر آنان و یا شوخیهای مخرب ایجاد می شود یک شخصیت سالم که از رشد اجتماعی بهره مند شده باعث اذیت دیگران نمی شود بلکه راههای مقابله با اذیت دیگران را می شناسند و با آنها مقابله می کند.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
دانلود مقاله در مورد مولوی در pdf

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله بهینه ساز پرس‌وجو چیست؟ در pdf دارای 110 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله بهینه ساز پرس‌وجو چیست؟ در pdf   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی دانلود مقاله بهینه ساز پرس‌وجو چیست؟ در pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله بهینه ساز پرس‌وجو چیست؟ در pdf :

بهینه ساز پرس‌وجو چیست؟
بهینه‌ساز پرس‌وجو از اهمیت زیادی برای پایگاه داده ارتباطی برخوردار است، مخصوصا برای اجرای دستورات پیچیده SQL . یک بهینه ساز پرس‌وجو بهترین استراتژی بر اجرای هر پرس‌وجو را تعیین می‌کند.
بهینه‌ساز پرس و جو به عنوان مثال انتخاب می‌کند آیا از شاخص برای یک پرس‌وجو مشخص استفاده کند یا نه، وکدام تکنیک الحاق هنگامی که جداول با هم الحاق می‌شوند استفاده شود.

این تصمیم تاثیری بسیار زیادی بر روی کارآیی SQL دارد، و بهینه‌سازی پرس‌وجو یک تکنولوژی کلیدی بر هر کاربردی است، از سیستم‌های قابل استفاده (Operatianal system) تا انباره‌های داده‌ای (Data warehause) و سیستم‌های تحلیل (analysis systems) تا سیستم‌های مدیریت محتویات (canternt – management) .
بهینه‌ساز پرس‌وجو برای برنامه‌های کاربردی و کاربران نهایی کاملا ناپیدا است . از آنجا که برنامه‌‌های کاربردی ممکن است هر SQL پیچیده‌ای راتولید کنند، بهینه سازها پرس و جو باید فوق‌العاده سطح بالا و قدرتمند باشد.

برای مطمئن شدن به ایجاد یک کارآیی خوب. برای مثال بهینه سازهای دستورات SQL را تغییر شکل می‌دهد، به دلیل این که این دستورات می‌توانند به معادل‌هایی تبدیل شوند اما با کارآیی بالاتر.
بهینه‌سازهای جستجو معمولا بر مبنای هزینه می‌باشند. در یک استراتژی بهینه سازی بر مبنای هزینه، طرحهای اجرایی چندگانه‌ای برای یک پرس و جو شخص تولید می‌شود، و آنگاه یک هزینه تخمینی برای هر طرح محاسبه می‌شود. بهینه ساز پرس‌وجو طرحی که دارای کمترین هزینه تخمینی است را انتخاب می‌کند.

بهینه‌سازی پرس وجو
• بهبود کارآیی پرس وجو به صورت خودکار
• بهبود به معنی تضمین بهینه بودن نیست
مراحل فرآیند بهینه سازی
• انتخاب یک نمایش داخلی (internal representation)
• اعمال تغییرات لازم جهت بهبود کارآیی
• انتخاب رویه‌های دسترسی سطح پایین به داده‌ها
• تولید طرحهای اجرایی پرس وجو و تخصیص هزینه به آنها
• انتخاب یک طرح اجرایی با کمترین هزینه
درختهای پرس‌وجو

نمایش درخت عبارت جبر رابطه‌ای با شرایط:
1 پیمایش میانوندی درخت عبارت اصلی را تولید کند.
2 عملگرهای دوتایی موجود – 0 U,X می‌باشند.
3 عملگرهای یکتایی موجود می‌باشند.
4 همه برگ‌ها دردرخت رابط‌های پایه ای می‌باشند.
مثال 1:

مثال 2 :
تبدیلات (Tranformations)
طراحی دستکاریهای جبری و معنایی جهت دوری از انجام اعمال هزینه بری باشد.
دستکاریهای جبری
عبارت رابطه‌ای E3,E2,E1 را در نظر بگیرید.
قوانین تبدیل زیر برای حاصلضرب نمایش داده شده‌اند اما می‌توان آنها را جهت انواع دیگری از عملیات الحاق به کار برد:
1ـ قانون جابه‌جایی

2ـ قانون شرکت‌پذیری

3ـ آبشار تصاویر (Cascade of projection)

4- آبشار انتخاب‌ها (Cascade of selections)

5ـ تبدیل عملگر انتخاب و عملگر تصویر (project)
اگر شرط F تنها با صفات ضرب درگیر باشد آنگاه

6ـ تبدیل عملگرهای انتخاب به عملگر ضرب متقابل (Cross product)
اگر شرط F تنها با صفات E1 درگیر باشد آنگاه

اگر F برابر باشد با حاصل البته به شرط این که F1 به E1 وابسته باشد و F2 به E2 واسته باشد آنگاه

7ـ تبدیل عملگر انتخاب به عملگر اجتماع (Union)

8ـ تبدیل عملگر انتخاب به عملگر تفاضل (Difference)

9ـ تبدیل عملگر تصویر به عملگر ضرب متقابل

10ـ تبدیل عملگر تصویر به عملگر اجتماع

نکته: عملگر تصویر و عملگر تفاضل دارای خاصیت جابه جایی نیستند.
الگوریتم بهینه سازی پرس‌و‌جو
• تجزیه کردن انتخاب‌ها به آبشار انتخاب‌ها
• انتقال هرانتخاب به پایین ترین سطح ممکن در درخت پرس‌وجو

• برای هر تصویر ـ آیا این عملگر حذف شود یا این که این عملگر به پایین ترین سطح ممکن در درخت انتقال یابد.
• ترکیب آبشار انتخابها به یک انتخاب منفرد
• ترکیب آبشار تصاویر به یک تصویر منفرد
• انتخاب رویه‌‌های سطح پایین
• درخت پرس‌وجو تبدیل شده یک سری از عملیات سطح پایین را نمایش می‌دهد بهینه‌ساز یک مجموعه زوال پیاده‌سازی سطح پایین از پیش تعریف شده بر هر عملگر دارد.
• بهینه‌ساز از اطلاعات کاتالوگ سیستم (شاخص‌ها، کاردینالیتی و غیره) جهت تعیین هزینه هر روال کاندید استفاده می‌کنند.
• این فرآیند انتخاب مسیر دسترسی نامیده می‌شود.
• تولید طرح‌های پرس و جو و انتخاب یکی از آنها
• بهینه ساز یک مجموعه از طرح‌های پرس و جو را به وسیله ترکیب روال‌های سطح پایین کاندید تولید می‌کند.
• چندین تابع اکتشافی (Heurisic) جهت محدود کردن تعداد طرح‌های پرس‌وجوی تولید شده استفاده می‌شود یک هزینه (از نظر میزان I/O دیسک) به هر طرح اختصاص داده می‌شود.
• کم‌هزینه‌ترین طرح انتخاب می‌شود.

(تخمین هزینه دقیق مشکل است زیرا بعضی از پرس و جوها به تولید نتایج میانی نیاز دارند و اندازه این نتایج وابستگی زیادی به مقادیر داده‌ها واقعی دارد.)

روش‌های بهینه‌سازی پرس‌و‌جو
تبدیل پرس‌و‌جو (Transformation Query)
هر گاه یک زبان دستکاری داده (DML) نظیر SQL جهت ارایه یک پرس‌و‌جو به سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای (RDBMS) مورد استفاده قرار می‌گیرد، گامهای فرآیندی مستقلی جهت تبدیل پرس‌و‌جو اصلی مورد نیاز است.
هر یک از این گامها باید قبل از این که RDBMS پرس‌و‌جو را پردازش کند، انجام شود.

فرآیند تجزیه (The parsing process)
فرآیند تجزیه شامل دو عملکرد زیر است:
1 کنترل کردن پرس‌و‌جو ورودی ازنظر نحوی (Syntax)
2. شکستن پرس‌و‌جو به قسمتهای مولفه‌ای که می‌تواند به وسیله RDBMS ارزیابی شود.
قسمتهای مولفه‌ای در یک ساختارداخلی ذخیره می‌شوند این ساختار می‌تواند صورت گراف یا معمولا به صورت یک درخت پرس‌و‌جو باشد. یک درخت پرس‌و‌جو در حقیقت نمایش داخلی قسمتهای مولفه‌ای یک پرس‌و‌جو باشد که به راحتی می تواند به وسیله RDBMS دستکاری شود. بعد ازتولید این درخت مرحله فرآیند تجزیه کامل می‌شود.

فرآیند طبقه‌بندی (The standardization process)
برخلاف سیستم‌های سلسله مراتبی محض (Strictly hierarchical systerm) ، یکی از مزایای بزرگ یک ROBMS توانایی پذیرفتن پرس‌و‌جو پویای سطح بالا از کاربر است، در حالی که کاربر هیچ دانشی از بستر ساختار داده‌ای ندارد.
هدف فرآیند طبقه‌بندی تبدیل پرس‌و‌جو به یک قالب مفید برای بهینه‌سازی است. فرآیند طبقه‌بندی مجموعه‌ای از احکام (Rule) را برای دستکاری درخت پرس‌و‌جوی تولید شده به وسیله فرآیند تجزیه، به کارمی‌برد.

از آنجا که این احکام مستقل از مقادیر داده‌ها می‌باشند برای تماس اعمال می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. در مدت انجام این فرآیند، RDBMS درخت پرس‌و‌جوی را باز چینی می‌کند به شکلی که طبقه‌بندی بیشتری شده باشد در بسیاری از موارد، قسمتهای نحوی اضافه به طور کامل حذف می شود.
این طبقه‌بندی درخت پرس‌و‌جوی، ساختاری را تولید می‌کند که می‌تواند به وسیله بهینه‌ساز پرس‌و‌جوی RDBMS مورد استفاده قرار گیرد.
بهینه ساز پرس‌و‌جو (The Query optimizer)

هدف بهینه‌ساز پرس‌و‌جوی توید یک طرح اجرایی کارآمد برای پردازش پرس‌و‌جوی ارائه شده به وسیله درخت پرس‌و‌جوی طبقه‌بندی شده است.
بنابراین یک بهینه‌ساز می‌تواند ازنظر تئوری یک طرح اجرایی بهینه را برای هر درخت پرس‌و‌جوی پیدا کند، یک بهینه ساز واقعا یک طرح اجرایی کارآمد ومورد قبول را تولید می کند.
هنگامی که یک پرس‌و‌جوی پیچده می شود تعداد جداولی که ممکن است لازم باشد الحاق شوند افزایش می‌یابد.

بدون استفاده از تکنیک‌های هرس کردن (pruning) یا روش‌های اکتشافی (heuristical) دیگر جهت کاهش تعداد ترکیبات داده‌ایمورد نیاز، زمان مورد نیاز بهینه‌ساز پرس‌وجو جهت ارائه یک طرح اجرایی کارآمد برای یک پرس‌و‌جوی پیچیده به راحتی می‌تواند بیشتر از زمان مورد نیاز یک طرح اجرایی با کارآمد کمتر شود.
بهینه‌سازی اکتشافی (Hevristic Optimization)
بهینه‌سازی اکتشافی یک روش قانونمند است که می‌تواند یک طرح اجرایی کارا برای اجرای پرس‌و‌جوی را توید کند.
از آنجا که خروجی مرحله طبقه‌بندی یک صورت یک درخت پرس‌وجو ارائه می‌شود، هر نود از این درخت به صورت مستقیم به یک عبارت جبری رابطه‌ای نگاشت می‌شود.
عملکرد بهینه‌ساز پرس‌و‌جوی اکشانی به این صورت است که قوانین جبری رابطه‌ای هم ارز با این درخت عبارت را به کار می‌برد و این عبارات را به نمایشی کاراتر تبدیل می کند.
با استفاده از قوانین هم اند جبر رابطه‌ای که اطلاعات غیر ضروری در هنگام تبدیل این درخت حذف می‌شوند.
گامهای اجرایی در بهینه سازی اکتشافی صورت زیر می‌باشند:

1ـ شکستن انتخاب‌های ربطی (Canjuctive seleot) به انتخاب‌های آبشاری (Cacadin select)
2ـ انتقال انتخاب‌ها به پایین درخت پرس‌و‌جوی جهت کاهش تعداد تاپل‌های (Tuple) خروجی پرس‌و‌جوی
3ـ انتقال Proyect به پایین درخت پرس‌و‌جوی جهت حذف صفات غیر ضروری
4ـ ترکیب عملگر ضرب کارتزین که به دنبال یک عملگر انتخاب آمده است به یک عملگر الحاق ساده .
هنگامی که این گامها انجام شود، میزان کارآیی یک پرس‌وجو می‌تواند به وسیله باز چینی (rearranging) انتخاب‌ها (Select) و الحاق‌های (Join) باقیمانده افزایش پیدا کند.
به طوری که کمترین سربار را به سیستم تحمیل می‌کنند بهینه‌ساز اکشانی. بیش از جهت تجزیه پرس‌وجو کاری انجام نمی‌دهد.
بهینه‌سازی نحوی (Syntactical optimizer)
بهینه‌سازی نحوه به درک کلمه بداند ساختار زیربنایی پایگاه داده و توزیع داده‌های ذخیره شده در جدول، تکیه دارد. همه جداول به ترتیبی که کاربرد در پرس‌وجو مشخص کرده است الحاق می‌شوند.

بهینه‌ساز سعی در بهبود کارآیی این الحاق‌ها دارد به وسیله شاخص‌هایی (Index) که برای بازیابی داده‌ها نیز هستند.
این نوع از بهینه‌ساز هنگام دستیابی به داده‌ها در یک محیط نسبتا ایستا می‌تواند کارایی بسیار زیادی داشته باشد. بااستفاده از بهینه‌ساز نحوی هنگامی رخ می دهد که ساختار زیربنایی داده به صورت خوبی پویا داده‌ها را تغییر می دهند اغلب نیاز پیاده می‌کنند که مجدد کامپایل شوند تا کارایی دسترسی آنها به داده‌ها بیشتر شود. بهینه‌سازی بر مبنای ارزش (Cost – based optimizotion) جهت حل این قبیل مسائل مطرح می شود.

بهینه‌سازی بر مبنای هزینه (Cost – based optimization)
جهت اجرای بهینه‌سازی بر مبنای هزینه، بهینه‌ساز اطلاعات مشخصی در مورد داده‌های ذخیره شده نیاز دارد.
این اطلاعات بسیار زیاد به سیستم وابسته است و می‌تواند شامل اطلاعاتی نظیر اندازه فایل، نوع ساختار فایل ، شاخص‌های اولیه وثانویه (Primany and secondary Index) موجود، و صفات انتخابی (attribute selectivity) (درصد تابل هایی که انتظار می رود در یکانتخاب برابر بازیابی شوند).
از آنجا که هدف هر مرحله بهینه‌سازی بازیابی اطلاعات درخواست شده به صورت کالا کارا است، یک بهینه‌ساز بر مبنای ارزش از دانش خود در مورد داده‌های زیربنایی (underying data) و ساختار ذخیره‌سازی؟

به وسیله ارزیابی ترتیب‌های گوناگون از عملگرهای رابطه‌ای درخواست شده جهت تولید نتیجه، یک بهینه‌ساز بر مبنای هزینه می‌تواند یک طح اجرایی بر منای یک ترکیب از ترتیبات قابل استفاده وروش های دسترسی به داده‌ها ارائه دهد که کمترین زمان ارزیابی شده را از نظر سرباری سیستم داشته باشد.
همان طور که قبلا اشاره شد، هدف نهایی بهینه ساز بر مبنای هزینه توید یک طرح اجرایی کارا جهت بازیابی داده‌ها نیست، اما تولید یک طرح اجرایی معتدل را می‌توان به عنوان هدف نهایی آن درنظر گرفت.

برای پرس‌وجو های پیچیده، هزینه‌ای که محاسبه می‌شود برمبنای ازیابی تمام زیرمجموعه‌های ممکن و بر مبنای اطلاعات اماری که گزینندگی (Selectivity) هر عملکرد رابطه‌ای را تخمین می‌زنند، است.
به دلیل اینکه نگهداری این اطلاعات سبب به وجود آمدن سربار می شود، اغلب سیستم‌های مدیریت پایگاه داده ایناطلاعات را در جداول یا کاتالوگ‌های سیستمی نگهداری می کنند که به صورت دستی می توانند بروزرسانی شوند.
مدیر سیستم پایگاه داده باید این اطلاعات را نگهداری کند به دلیل این که بهینه‌ساز بر مبنای هزینه می تواند به دین وسیله هزینه عملکردهای مختلف را تخمین بزند.

بهینه‌ساز معنایی (Semantic optimization)
اگر چه هنوز تکنیک بهینه سازی پیاده‌سازی شده‌ای وجود ندارد اما تحقیقات قابل توجهی درمورد بهینه‌سازی معنایی در حال انجام است. عملکرد بهینه‌ساز معنایی بر مبنای این فرض است که بهینه‌ساز یک درک مقدماتی از شمای پایگاه داده واقعی دارد.
هنگامی یک پرس‌وجو ارائه می شود، بهینه‌ساز از دانش خود درمورد محدودیت‌های سیستمی جهت ساده کردن یا صرف نظر کردن از پرس‌وجو خاصی (البته اگر ضمانت شود که یک مجموعه تهی را بر می گرداند) استفاده می‌کند.

بهینه‌ساز پرس‌وجوی Microsoft SQL sevaer .
موتور پایگاه داده Microsoft SQL sevaer از بهینه‌ساز پرس‌وجو بر منای هزینه استفادهمی‌کند جهت بهینه‌سازی پرس‌وجوهایی که برای دستکاری داده‌ها با استفاده از SQL ارائه می‌شوند.

(یک پرس‌وجوی دستکاری می تواند هر پرس‌وجویی که از کلمات کلیدی Haoing, where پشتیبانی می‌کند. باشد؛ برای مثال (Update , Delete, select)
بهینه سازی در سه فاز زیر انجام می‌شود:
1 تحلیل پرس‌وجو (Query Analysis)
2. انتخاب شاخص (Index Selection)
3. انتخاب الحاق (Join Selection)
تحلیل پرس‌وجو (Query Andysis)
در فاز تحلیل پرس‌وجو، بهینه ساز SQL sevaer هر عبارت ارائه شده را ه وسیله درخت پرس‌وجو بررسی می‌کند و تشخیص می دهد که آیا می توان آن را بهینه کرد یا نه.
SQL sevaer سعی می‌کند عباراتی که یک پویش (Scan) را محدود می‌کند را بهینه کند؛ برای مثال ، عبارات الحاق و جستجو.اما،‌تمام عبارات صحیح در SQL قابل بهینه‌سازی نمی‌باشند، نظیر عبارتی که شامل عملکرد رابطه‌ای < > (نامساوی) باشد.
هنگامی که یک پرس‌وجوی رابطه‌ای شامل یک عبارتی است که قابل بهینه‌سازی نمی‌باشد، طرح اجرایی به این قسمت از پرس‌وجو با استفاده از پویش جدول دسترسی پیدا می کند.
اگر درخت پرس‌وجو شامل دستورات و عباراتی SQL باشد که قابل بهینه‌سازی است، بهینه‌ساز انتخاب شاخص را برای هر کدام از آن عبارات به کار می‌برد.
انتخاب شاخص (Index selection)

برای هر عبارت قابل بهینه سازی، بهینه ساز جداول سیستمی پایگاه داده را بررسی می‌کند برای این که ببیند آیا یک شاخص مفید برای دسترسی به داده‌ها وجود دارد یاخیر.
یا شاخص زمانی مفید تلقی می‌شود که یک مجموعه پیشونید از ستونها را شامل شود به طوری که دقیقا باس تونهای به کار رفته در پرس و جو دقیقا تطبیق پیدا کند. این تطبیق باید دقیقا وجود داشته باشد، زیر یک شاخص بر مبنای ترتیب ستونها در زمان ایجاد جدول، ساخته می‌شود.
برای یک شخاص کلاستر شده Clustered Index داده بر مبنای ترتیب ستونهای یک شاخص ذخیره می‌شوند.

تلاش جهت استفاده تنها یک ستون ثانویه از یک شاخص جهت دسترسی به داده‌ها شبیه تلاش جهت استفاده از یک دفترچه تلفن به صورت جستجو درتمام مداخل موجود با نام یکسان است. اگر یک شاخص مفید برای هر عبارت وجود داشته باشد، بهینه ساز سپس جهت تشخیص عبارات گزینندگی تلاش می کند.
درمبحث بهینه‌سازی بر مبنای هزینه، توضیح داده شده که بهینه‌ساز هزینه ارزیابی شده برای هر عبارات بر مبنای اطلاعات آ,اری محاسبه می کند.
این اطلاعات آماری برای ارزیابی عبارت گزینندگی Clauses selectivity) ) استفاده می‌شودند (درصد تاپل‌هایی که برای هر عبارت برگردانده می‌شود) Microsoft SQL server این اطلاعات آماری تنها در زمانهای زیر بروز رسانی می شوند:
در خلال ساخت ابتدایی شاخص (اگر داده در جدول وجود داشته باشد)

هنگامی که دستور UPDATE SRATIICS برای شاخص با جداول مرتبط شده اجرا می‌شود.
جهت آماده‌سازی SQL sever با اطلاعات آماری دقیق که بازتاب میزان توزیع دقیق تاپل‌ها در یک جدول دارای داده است، مدیر سیستم پایگاه داده باید اطلاعات آماری را برای شاخص‌های جداول نگهداری کند.
اگر هیچ اطلاعات آماری برای شاخص‌ها موجود نباشد، یک اکتشاف بر مبنای عملگر رابطه‌ا‌ی استفاده می‌شود برای تولید یک ارزیابی از گزینندگی .
اطلاعات در مورد گزینندگی عبارت ونوع شاخص موجود جهت محاسبه هزینه عبارت استفاده می‌شود.
SQL servaer میزان رخ دادن I/O دیسک را تخمین می‌زند، اگر شاخص برای بازیابی داده از جدول استفاده شود.
اگر این تخمین کمتر از هزینه I/O دیسک در حالت پویش تمام جدول باشد، طرح دسترسی که از این شاخص استفاده می کند ایجاد می شود.

انتخاب الحاق (Join selection)
هنگامی که انتخاب شاخص کامل می شود و همه عبارات دارای هزینه پردازش بر مبنای طرح دسترسی می‌باشند، بهینه ساز انتخاب الحاق را اجرا می‌کند.
انتخاب الحاق جهت یافتن یک ترتیب کارا برای ترکیب طرحهای دسترسی استفاده می‌شود.
برای اجرای این مورد. بهینه ساز ترتیب‌های مختلف عبارات را با هم مقایسه می‌کند و سپس طرح الحاق را انتخاب می‌کند با توجه به این که کمترین هزینه پردازشی I/O دیسک را داشته باشد.
از آنجا که تعداد ترکیبات ممکن از عبارات می تواند مانند پیچیدگی یک پرس‌وجوافزایش پیدا کند، بهینه ساز پرس‌وجو در SQL servar از تکنیک‌های هرس کردن درخت جهت کمینه کردن (minimize) سرباراین مقایسه‌ها استفاده می‌کند. هنگامی که فاز انتخاب الحاق کامل می شود، بهینه ساز پرس‌وجو در SQL Server یک طرح اجرایی پرس‌وجو بر مبنای هزینه تهیه می‌کند که از سودمندهای شاخص‌های موجود استفاده می‌کند هنگامی که آنها برای دسترسی به داده‌ها مفید هستند و این کار به این دلیل انجام می‌شود که سربار سیستم کمینه شود و کارایی بهبود یابد

تشریح روش کار بهینه ساز پرس‌وجو Microsoft SQL Server
Microsoft SQL Server دارای یک بهینه‌ساز پرس‌و‌جوبرمبنای هزینه است که یک پرس‌و‌جودریافت کرده و به سرعت بهترین روشرا جهت‌ بازیابی داده‌ها مشخص می‌کند، این روش دستیابی می‌تواند شامل ترتیب الحاق جداول یا استفاده از شاخص های گذاشته شده بر روی این جداول باشد.
با استفاده از یک بهینه ساز پرس و جو بر مبای هزینه‌ها مدیر سیستم یا کاربر نهاییی از بدست آوردن موثرترین راه کارها در ساختار دهی پرس‌و‌جوها جهت بدست آوردن کارایی بهیه ازاد می شوند اما در عوض بهینه‌ساز باید تمام ترتیب‌های ممکن در الحاق جداول و هزینه استفاده از شاخص‌های موجود بر روی جدول را بدست آورد و در نهایت طرحی را که کمترین هزینه را از لحاظ I/O صفحات دارد راانتخاب کند.

جزئیات اطلاعاتی در مورد روش دسترسی نهایی که بهینه ساز انتخاب کرده است را می‌توان با اجرای یک دستور Trans act – SQL با عنوان “set show plan on’ مشاهده نمود.
این دستور درهر مرحه نشان می دهد که بهینه‌ساز از کدام ترتیب الحاق جداول و یا کدام شاخص را که دارای کمترین هزینه جهت بازیابی داده‌ها استفاده می کند. این نمایش مراحل فوق‌العاده مفید است مخصوصا هنگامی که می‌خواهیم ببینیم آیا شاخص های تعریف شده بر روی جداول آن قدر سفید هستند که توسط بهینه‌ساز مورد استفاده قرار گیرند.

در این مقاله سعی شده است خروجی‌های Shawplop برای یک پرس وجوی خاص توضیح داده شود.
“STEP n”
این دستور در خروجی Showplan قرارمی‌گیرد برای هر پرس‌و‌جودر حقیقت n یک عدد صحیح است که می‌تواند به صورت SREP 1 شروع شود. برای بعضی از پرس‌و‌جو ها، SQL Server نمی تواند نتایج را به صورت مؤثر در یک مرحله بازیابی کند، و باید پرس‌و‌جورا به چندین گام بشکند.
برای مثال، اگر یک پرس‌و‌جوشامل عبارت Group By ، پرس‌و‌جوباید در دو کام شکسته شود: یک گام برای انتخاب سطرهای محدود شده از جدول، و گام بعدی برای گروه‌بندی آنها باید انجام شود. پرس‌و‌جوزیر یک پرس‌و‌جوی تک ـ گام را نشان می‌دهد.

Query:
SELECT au_lname, au_fname
FROM Authors
WHERE city = “Oakland”
SHOWPLAN: STEP 1
The type of query is SELECT
FROM TABLE
Authors
Nested iteration
Table Scan

نوع پرس‌و‌جوانتخاب است(در یک جدول موقت)
“The type of query is SELECT”
دستور Shawplan نشان می‌دهد که SQL Server نیاز دارد بعضی ازنتایج پرس‌و‌جورا بلافاصله در یک جدول موقت (warktable) درج کند، تا بعد از پردازش پرس‌و‌جومقادیر را از این جدول موقت انتخاب کند.

این موردبیشتر در پرس‌و‌جوکه با عبارت Group by درگیر می‌شوند اتفاق می‌افتد، به طوری که اولین نتیجه خروجی در یک جدول موقت قرار می‌گیرند، و سپس سطرهای قرار گرفته بر مبنای ستون مشخص شده در عبارت Group by گروه‌بندی می شوند. پرس‌و‌جوی زیر فهرستی از تمام شهرها و تعداد نویسندگانی که در هر شهرزندگی می‌کنند نشان می‌دهد.

طرح پرس‌و‌جوبه دوگام شکسته می شود:
اولین گام سطرها را از یک جدولموقت انتخاب می کند و دومین گام سطرهای گروه بندی شده را از جدول موقت بازیابی می‌کند:
Query:
SELECT city, total_authors = count(*)
FROM Authors
GROUP BY city
SHOWPLAN: STEP 1
The type of query is SELECT (into a worktable)

GROUP BY
Vector Aggregate
FROM TABLE
Authors
Nested iteration
Table Scan
TO TABLE
Worktable
STEP 2
The type of query is SELECT
FROM TABLE
Worktable
Nested iteration
Table Scan
نوع پرس‌و‌جو<query type> است
این عبارت نوع پرس و جو را در هر مرحله نشان می‌دهد. برای اغلب پرس‌وجوهای کاربر، نوع <query type> INSERT,UPDATE,SELECT و یا DELETE است. مثال‌های زیر خروجی های مختلف را برای پرس‌و‌جوها و دستورات گوناگون نشان می‌دهد:‌

Query 1:
CREATE TABLE Mytab (col1 int)
SHOWPLAN 1: STEP 1
The type of query is TABCREATE
Query 2: INSERT Publishers
VALUES (“9904”, “NewPubs”, “Seattle”, “WA”)
SHOWPLAN 2: STEP 1
The type of query is INSERT
The update mode is direct
Table Scan
TO TABLE
Publishers

حالت بروز رسانی به تعویق افتاده می‌شود
“The update mode is deferred”
دو روش یا دو حالت (mode) وجود دارد که SQL Server می‌تواند عملیات بروزرسانی نظیر SELECT INTO, UPDATE,INSERT,DELETE را اجرا کند. این دو روش عبارتند از : بروزرسانی به تعویق افتاده (deferred update) و بروزرسانی مستقیم (direct update) .
هنگامی که روش بروزرسانی به تعویق افتاده استفاده می شود، تغییرات برای تمامی سطرها انجام می‌شود به وسیله ایجاد رکوردهای log در log تراکنش (Tranaction log) منعکس کردن مقدار قدیم و جدید ستون ‌هایی که باید تغییر داده شود (در مورد عملیات UPDATE) یا مقادیری که باید درج و یا حذف شوند به درترتیب در مورد دستور DELETE,INSERT) .

هنگامی که همه رکوردهای log ساخته می‌شوند، آنگاه تغییرات در صفحات داده‌ای انجام خواهد شد. این روش رکوردهای log بیشتری نست به روش مستقیم (که در ادامه بررسی می شود) ایجاد می‌کند، اما در اجرای دستوراتی که جدول را به صورت آبشاری (cascade) تغییر می‌دهند سودمندی بیشتری دارد.
برای مثال، جدول را با یک ستون col 1 و یک شاخص یکتا برروی آن در نظر بگیرید، و مقادیری بین 1 تا 100 که در ستون col 1 قرار گرفته است . حال فرض کنید دستور UPDATE برای افزایش مقدار هر سطر به اندازه یک واحد اجرا می‌شود:

Query 1:
UPDATE Mytable
SET col1 = col1 + 1
SHOWPLAN 1: STEP 1
The type of query is UPDATE
The update mode is deferred
FROM TABLE
Mytable
Nested iteration
Table Scan
TO TABLE
Mytable

فرض کنید که قرار باشد از سطر اول تا سطر آخر تمام جدول بروزرسانی شود. بروزرسانی اولی سطر (که دارای مقدار 1 است) به مقدار 2 با خطا مواجه خواهد شد. چون با این کار شاخص یکتای تعریف شده بر روی جدول نقض می‌شود به دلیل این که مقدار 2 در جدول وجود دارد، همچنین بروزرسانی مقدار 2 به مقدار 3 نیز با خطا مواجه خواهد شد و به همین ترتیب بروزرسانی بقیه سطرها نیز با خطا مواجه می‌شوند به جز آخرین سطر.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
يکشنبه هفتم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
X